megane 3 1.6 k4m akl lpg ye geçişte stop etme

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve nspcn tarafından 25 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    slmlar kardeşimin 1.6 megane aracında akl sistem lpg kiti ve valtek tipinde kırmızı enjektörler mevcut. özellikle araç beklemiş halde iken ilk çalıştırmada kolaylıkla benzinde çalışıyor fakat lpg ye geçerken o an vites boşta iken stop ediyor eğer viteste iken lpg ye geçerse yakıt kesiliyor sanırım bir kaç sn vurdurur gibi yapıp açılıyor. bu duurmda stıp etme hadisesi defalarca devam ediyor. özellikle benzin modunda kullanıp (motor ısınana kadar) lpg ye elle geçirince yine stop ediyor. araç 2 yıldır bizde önceleri sabah geçişlerde stop etmekteydi. 4 5 kez lpg ciye gittik beyni bağlattık "gece kalması lazım sabah soğukken basıncına bakılacak ayarlarda sorun yok" dendi deneme için geçiş devri yükseltildi bu sefer de buzzer öterek benzine kendini atmaya başladı. en son lpg ayarı yapıldı çekiş berbat hale geldi. ve bu ötme olayı devam etti araç sıcakken de geçişte stop etmekte.
    arızayı pc ye bağlanınca reduksyon hatası gibi bir ifadeyi monitörden okudum usta önce lpg ecusu arızalı dedi fakat daha sonra elektrik vererek kesiciyi test etti daha sonra bakır boru gelişindeki kesici valfi değiştirmeye karar verdi fakat sorun hala çözülmedi araç soğuk iken lpg modunda iken ilk benzinle çalışmayı gayet normal yapmakta. fakat lpg ye geçince stop edince marşa basınnca mars suresi uzun olup çoğu kez çalışmamakta ancak düğmeyi kontak açıkken benzin konumuna getirip marş yapınca çalışmakta. bunu fark edince kontak açıkken lpg tuşuna basıyorum direk lpg de çalışacak mı diye çalışmıyor sadece marş basıyor. araçtan soğuduk benzinde biniyoruz. kimse cesaret edip parça değişimi de yapmıyor. neler yapabiliriz. sitenizi uzun zamandır takip ediyorum. kafama takılan manifolt emiş bağlantısını gösterir resmi de ekliyorum. bu vakumun 4. silindirden alınmış olması bu denli ciddi stop etmelere neden olur mu? aracı ilk aldığımız günden beri stop etmekte fakat şu an durumu idare edilecek gibi değil el vurdurdukça perişan oldu araç. eski sahibinde de bu olayın bir hikayesi var mı diye sormak istemiyorum.

motoruvtemiiz olan avrupa'da landi montajlı bir araç kirli olan ise bizim akl li araç

2. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    resimler gözükmedi sanırım

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG MAP sensörü ne durumda?

Birde LPG enjektörleri sıralaması doğru mu? Fotoğraflara göre soldan sağa 1-2-3-4 yada A-B-C-D diye gitmesi lazım

Son düzenleme: 25 Temmuz 2017
  4. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    merhaba, sanirim kablosuzsunuz. gecis sirasindaki basinctan haberiniz var mi? ilk aklima gelen regulator. ayni sorunlardan bizde gectik, halen de farkli sekilde geciyoruz. :cool:

elkmuh bunu beğendi.
  5. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    map ın sağlıklı olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz. kablom yok fakat akl ve atiker arayüzlerini bu forumdan izleyerek anımsıyorum mapla ilgili neye dikkat etmeliyim pc ye bağlanınca

6. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    kablom yok malesef geçiş basınc aralığı kaç olmalı soğukken ve sıcakken ona da dikkat ederim aracı ustaya götürünce

7. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Ustaya götürmekten vazgeç daha dogrusu usta sandıgın çıraklara.:D
    Bir kablo siparisi veriyorsun vee ustaya verecegin parayla kendin ayar vs herseyi yapiyorsun.
    Forumda gercek usta cok ekran resimlerini bekliyoruz.:cool::cool::cool:

elkmuh ve kerimetlec bunu beğendi.
  8. kerimetlec

kerimetlec New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
  9. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    Siralama soldan 4 3 2 1 şeklinde gidio enj hortum cikislarinin manifolta girdigi yere baktim gorebildigim kadari ile 3 numarali kablo soldan 2. Manifolta 2 numarali kablo da soldan 3. Manifolta gidiyor. Soketlerin yerlerini degistirdim lpg de gaz yemede hoc bir fark yok eski haline aldim denedim degistim denedim gaz yeme ve cekis ayni. Yer cok dar el bile yanasmiyor hadi 2 ve 3 dogru baglanmisti ben Kablolarda 2 ve 3 un yer degistirdim diyelim bu durumda ateslwmw sirasi bozulacagi icin tekleme olmasi gerekmez mi hic Bi fark hissedilmiyor

10. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    Map sensoru degistirildi arac artik stop etmiyor pc de map 3.2 bar gostermekte idi. Problem oldugu tahmin edildi. ragulator cikisi kontrol edildi stop halde kacak yok.
    Lft degerim +25. sft de + degerlerde sabit devirde dahi deli gibi surekli degismekte ayar yap diye israr ettim gerek yok ayarları iyi denildi. Anlatinca da anlamio adamlar sft lft toplami ondan fazla olamaz diyorum adam gerek yok kurcalama diyor. kablo alacagim bu forumdan

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG MAP sensörü mü değişti? Problem bitti mi? Yalnız o ltft değeri ile yine sıkıntı yaşarsınız iyi bir ayar yaptırmanız lazım? Ayrıca Benzinde LTFT STFT ne durumda?

12. nspcn

nspcn Member

Beğenilen Mesajları:
    14
    Map sensoru ile stop etme problemi çözüldü. Benzinde de sft degeri +larda zaten lft uzun vadede değişmekte. Araçta stop etme problemi oldugu için arac uzun suredir benzinde binilmekte idi. bu skinti çözüldükten sonra elm 327 yi bağladım. Ve degerlerin + larda olduğunu gördüm problem cozuldukten sonra ilk bagladigimda lft +32 de idi iki gun 50 km sehir ici kullanim sonrasi lft +25e düştü. Bu gün Boğaz kelebeğini temizledim. Cok kirliydi hava filtresine uzanan hortum dahi yağ katmanı bağlamıştı aracin gaz yemesi duzeldi kalkista daha seri ve vites gecislerinde sarsinti azaldı. Yakit kesme değerlerine faydası olur mu acaba

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Şöyle bir durum var, bunu takip edin.
    Aracınızın ecusu, LPG ecusu değil, resetleniyor ise resetleyin.hafızadaki ltft değerleri sıfırlansın. Toyota da akü kutup başı sökünce resetleniyor. Reno bilmiyorum. Resetleme imkanı yoksa benzinde kullanmaya devam edin. Sakın LPG ye almayın. Takip edeceğiniz değerler.
    1. Rolantide stft ltft ne durumda?
    2. Hareket halinde ltft stft ne durumda?
    3. Rolantide yüksek artı değerlerde , hareket halinde daha az ltft stft var ise artı eksi fark etmez , manifolda giren borularda çatlak delik vb vakum kaçağı varmı iyice kontrol edin.
    4. Tüm şartlarda yüksek ltft stft değerleri varsa benzin filtresi, benzin pompası,ve eksoz da patlak çatlak varmı, katalitik konvertör ne durumda bu şekilde sıra ile kontrol edin.

Sayfayı Paylaş