Lpg Bujisi Kullanılmalı mı? Ngk , Bosch

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Barış b tarafından 4 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Barış b

Barış b LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    21
    Lpg bujisi taktirip kullanan var mi acaba?
    Bazi forumlarda cok ovulurken, bazi forumlarda da gerek olmadığı söyleniyor.
    Kalkista ilk gazda rolanti dusurme probleminin acaba normal bujilerin ateslemeyi yapmasi icin fazla enerji harcasindan dolayi regulator basincinin dusmesine sebep olmasi ile bir alaka kurulabilinir mi?

(Fiesta 1.25 motor, bujiler orjinal sifir bujiler)

2. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    hocam lpg bujisi para tuzağı.sonucta arac benzinde calısıp lpgye gecıyor.kalıtelı olabılır lakin orjınalden şaşmayın.kalkısta zorlanma lpg ayarı ıle alakalıdır.şayet benzınde sorun yoksa.bujıye fazla elektrık felan gıtmez bobınde ne cıkıyorsa enerjı aynını verir.lpg basıncı düşmeside regulatorun bozuk olma ıhtımalını gosterır.

elkmuh, vedovedo, Barış b ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    para tuzağı. ngk global sitesinde böyle bir ürün yok diye biliyorum. kaktır lpg buji si diye geç. aracınızın orjinal ölçülerine uygun ngk buji alın. ben kullanıyorum güzel bujiler orjinal denso idi

Barış b ve x-calibur bunu beğendi.
  4. Barış b

Barış b LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    21
    Aracin uzerinde orjinal bujileri duruyor daha sifirlar daha, kalkista silkeleme yapiyordu bazen acaba bujilerden olabilir mi diye düşünmüştüm. O zaman degistirmeye hic gerecek yok

5. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Benim bildiğim özel iridyum bujiler var daha verimli ve uzun ömürlü birde çift ve dört tırnak bujiler var tek tırnağa göre daha iyidir

Barış b bunu beğendi.
  6. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    Ben birkac sene once bu lpg buhilerinden almistim hemde baya bir para odemistim, ancak ne yakitta nede aracin calismasinda hicbirsey farketmedi.

Barış b bunu beğendi.
  7. cafer

cafer LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    168
    Yaklasik 2 yildir ngk lazerline lpg bujisi kullanmaktayim.240 tl ye taktirdim.ozelikle rolantinin benzin deki gibi olmasini istiyirdum.normal bujide arac isininca lpg de rolanti düsup kalkiyor idi.lpg bujiye gecince rolanti benzin gibi oldu.alt devirde aracin cekisi cok guzel oldu.yakitta bir tasarruf olmadi.lpg buji taktirma nedenim ise dusuk voltajda bile iyi atesleme yapmasi ki cekis artti ozelikle alt devirde.orjinal bobinin 1000 tl gibi bir fiyat oldugunu duyunca 250 az geldi bana.tirnak araliginin 0.8mm olmasi ve atesleme ucunun irudyum ve sivri olmasi govdenin sicakligi gecirmeyen kalkandan yapilmasindan dolayi atesleme bobininin ömrünü uzattigi aşikar.uzun vadede parasini hak eden bir ürün.100 bin km ömrü olmasi ve hatta diğer formda bir arkadaşın 150 bin km kullanıp halen daha kullanmasi uzun vadede bence daha ekonomik.ve atesleme bobini yük bindirmeyip isisini ona vermemesi bobinin yanmamasida hesaba katilirsa alinir bence.birde bocsh lpg bujisi ngk dan ucuz.ozellikle ngk nin lazerline serisini taktirmak lazim.lazer iridyum serisi eski seri.

ertan bunu beğendi.
  8. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    her yeni buji değişiminde bunlar oluyor zaten. ama ngk kaliteli buji dir mitsubishi oem olarak kullanıyor

Barış b bunu beğendi.
  9. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    250 tl ye 3×4 adet double platinum buji alinabiliyor ve 200 bin yapilirken hic geregi yok.tabikide herkesin ati kendine göre kişner.illaki faydasi olacaktir.arti olarak ngk cakmasi piyasada cok fazla dikkatli olalim alirken.

RomanoyaAyarVerenAdam ve Barış b bunu beğendi.
  10. zcustun

zcustun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    38
    çok yol yapan birisi iseniz Honda için ngk önerilebilir. Es7 civiclerde kullananlar çok memnun lpg de. Bosch için pek bi işe yaramıyo diyenler vardı

Barış b bunu beğendi.
  11. zcustun

zcustun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    38
    Mercedes de ngk ya ürettirip mercedes amblemi bastırıyo

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  12. Erkam

Erkam LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ben 1993 model Mercedes W124 kasa M111 motorlu aracımda Bosch iridium LPG bujisi kullanıyorum kesinlikle fark var daha öncede M102 motorlu W124 kasa 230E aracımda kullanmıştım onda da çok faydasını gördüm

13. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    bne de iridyum buji kullanıyrum fark görmedim ama 80 bin ila 100 bin arası kullanım ömrü oldukça cazip geliyor

14. karaefe

karaefe LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    46
    Şimdi bu lpg bujisi benimde aklımı karıstırdı.bende ömrünü beklemeden kafama göre sorun olamsa dahi orjinal bujileri değiştiririm.toplamda 40 tl hepsi zaten.ancak geçen bir test gördüm.normal buji tık tık tık diye kesintili çalışırken iridyum buji de kesinti olmadan vız vız çalışıyordu.kesinti olmaması çok hoş zaten.Kendi güvendiğim aracımın parçacısı ise senin araca gerek yok diyor.Dohc 1.5 motor. ŞİMDİiiiii ...Eski tip motorlarda bunu kullanmanın faydası var mı yok mu?

15. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Kesinti olmadan çalışıyor demek pek motorun çalışma sitemiyle uyuşmadı.
    Yüksek devirde o şekilde algılanabilir ama kesinti olmadan çalışmaz. Yani bujiye devamlı akım göndermez ecu.
    Şimdiye kadar bütün araçlarımızda orjınal buji kullandık ve kullanıyoruz.

leoncu, karaefe, x-calibur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. karaefe

karaefe LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    46
    hmmm teşekkurler,orjinal ne ise o diyorsunuz yani..

17. cafer

cafer LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    168
    Orda önemli olan kıvılcımın hep aynı noktaya ve yaymadan daha güçlü çakması

18. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Lpg de ateşleme önemli bu sebeple bujide de bazı önemli noktalar var.

- bujiyi sıcağa dayanıklı olmalı ( buji sıcaklık dereceleri var )

- buji tırnak aralığı, bu önemli, eski tip araçlarda buji tırnak aralığı 0,2 mm kadar düşürülür, ancak yeni tip araçların bujileri iridyum vs olabiliyor iyi araştırmak lazım.

- bujilerin omaj değerleri, buji sağlam dahi olsa teknik kılavuzdaki omaj değeri dışına çıktıysa değiştirmek gerekir, avometre ile ölçülmesi gerekir

- iridyum vs malzeme daha dayanıklı oluyor, tercih meselesi

Kısacası doğru ateşleme için doğru buji ve tırnak aralığı gerekir, sıcağa dayanım için soğuk tip buji seçmek gerekir.

Buji direkt avans derecesine etki eder, tırnak aralığı daraltıldığında lpg de iyi olan buji benzimde vuruntu veya çiğ yakıt attırabililir. Biraz araca motora göre değişiyor :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cliosymbol, Destek ve powerkırk3 bunu beğendi.
  19. Ismaildmr

Ismaildmr Active Member

Beğenilen Mesajları:
    220
    Hocam bahsetigin videoyu bende seyrettim..tamamen goz boyama amacli yapilmis video..sunu diyebilirim viz viz diye calisan lpg bujisi gercekte kivilcim kabiliyeti guzel olabilir ama o videoda orjinal buji rolanti devrinde calistirilirken, vizildayan lpg bujiside en az 3000 devir belki 4000 devir ayarlanarak calistiriliyor...yani orjinal bujiyide ayni devirde calistirmis olsalar oda vizir vizir calisacak..

Lpg bujisi ozel bir buji, fiyat fayda orani bence cok kotu..250 tl ye ngk buji almayi istemiyorum..ama bosch bujiler daha ucuz alinabilir..
    Sifir araba alip yada aldigi arabayi uzun vadede lpg ile kullanacaklara araciyla uyumlu ngk buji almalari daha mantikli..ama arabayi al 1 sene kullan sat bosa gereksiz masraf bence.

Orjinal bujileri uygun araliga dusurmekte mantikli..bende sente cakisi var ama dusurmedim..bir ara acip dusurecegim..bakalim faydasi olacakmi..

Cliosymbol bunu beğendi.
  20. soman

soman Active Member

Beğenilen Mesajları:
    66
    Zamaninda araştırmama göre Fabrika çıkışı lpg`li Honda`nin benzinli modelinden farklarından biri de bujileriymis. Ben ngk LPG bujisi kullanıyorum.

Sayfayı Paylaş