Obd'siz kitlerde Torque Pro ile LTF/STF bakarak yol ayarı yapımı(Resimli Anlatım)

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve RomanoyaAyarVerenAdam tarafından 22 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Neye ihtiyacımız var?
    1-Elm327 cihazi çin sitelerinde 5 dolar tr sitelerinde 30-40 tl civarı.

-Bluettothlu laptop ve scanmaster programı (altta linki var) ile obd cihazına bağlanıp tümdeğerleri GÖREBİLİRSİNİZ
    SCANMASTER KULLANİMİ

**Bu şekilde pc ile veriler daha sağlıklı okunuyor torque programı bazen saçmalayabiliyor****
    örnek lpg ayarım

Bu şekilde olmaz ise diğer yol(daha uzun)
    *******Android telefon ve Torque Pro Programı

Pc-android-symbian program full

https://www.sendspace.com/file/e3a25r

1.Önce Mobizen programı telefona ve pc ye kurulur.

2-Bağlantı(pc-telefon) kablo ile yapılması anlık değerlerin okunması açısından daha sağlıklıdır.Usb Kablo ile telefonu pc ye bağlayın.
    Karşınıza bu ekran çıkacak.

3-Buradan ekran kaydedip ya da yanınızda araç süren birini bularak ayarı yapın

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Eylül 2017
    tnt_fulyus, emrah69, Akif Hoca ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Merhaba bu elm327 cihazından bende aldım tabletimde kullanmayı düşünüyorum. Laptop bataryası dayanmadığından tabletime bluetooth ile bağlayacağım. En sağlıklı program olarak hangisini önerirsiniz, teşekkürler

3. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Android de en iyisi torque Pro. Windows için Scan master. Verdiğim . Linkte var hepsi var ve full sürüm

ksk_cem bunu beğendi.
  4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Elinize saglik hocam. Çok faydalı bir paylaşım.

Bu alt yapıyı kurduktan sonra yapılacak ta yola çıkmak.

Sürerken ayağı pedalda sabit tutmaya çalışıp gaza farklı açılarda basacagiz.

Dikkat! Devir sabit olmayacak, ayak pedalda sabit olacak.

Gaza basmaya gore farklı enjeksiyon değerleri oluşacak. Bu değerler aeb sistemli köylerde map tablosunda hareketli nokta ile gösterilir.

Bu hareketli tablonun bulunduğu satırdaki değere gore LPG yakıt suresi ayarlanmaktadır.

Bazı durumlarda yakıt az veya fazla olur.bu durumda obd cihazı lft ve sft değeri ile bu farkı gösterir.

Oluşan lft + sft toplamı kadar ilgili satırda değişiklik % olarak yapılırsa artik lft + sft değeri sıfıra doğru yaklaşır.

Böylece iyi ayara yaklasiriz.

Tüm bölgeler için bu kontrolü ve değişikliği yapmak gerekir.

Rate34, Yucel9603, Akif Hoca ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    bilgiler için teşekkürler üstat. O kadar yararlandık siteden. Bizim de çorbada tuzumuz olsun istedim. İnşallah ise yarar.

ksk_cem ve x-calibur bunu beğendi.
  6. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Arkadaşlar bilgilendirici yorumlarınız için hepinize teşekkürler. Geçen atiker kablomla araca bağlandığımda Laptop 5 dakikada %20 seviyelerine indi. Bataryam artık iyice ölmüş. Sizlere danışmak istediğim böyle bir durumda bilgisayarı çakmaklıktan şarj edebilir miyim ? Bu tarz ürünlerden alsam sağlıklı olur mu yoksa laptop'a ait sıfır bir batarya mı almalıyım ? , Teşekkürler.

7. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Kalibrasyonda tüm yükler kapalı olması gerekiyor, bilgisayarı şarj ederken araca yük bindirmiş olursunuz.

8. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Yapcak birşey yok ozaman aracı evin önüne alıp laptop ' a uzatma kablo çekicez :D

9. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    yani sanayi bataryalar 60 70 lira nette. Ben öyle aldım 1 saat rahat gidiyor. Eve gelince ölü bataryayı takıyorum öteki yatıyor. Çakmaklik şarj aletleri en az 50 60 tl bence gereksiz. Hiç olmadı . Bataryayı sokun 6 tane kalın pil var onları değiştirin dicem ama o pillerin parası yan sanayi bataryayı gecer

ksk_cem bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ben tuncmatik almıştım eski lenovo g550 dizüstünün pil şarj entegre sini bozdu şimdi bataryası görmüyor tavsiye etmiyorum

RomanoyaAyarVerenAdam ve ksk_cem bunu beğendi.
  11. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    ROMANO Scan master ile ltft stft değerlerini okuyarak LPG AYARI VIDEO
    LTFT-STFT OBD2 BAĞLANTILI LPG AYARI

Son düzenleme: 31 Ocak 2016
  12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Hocam 8 MS de olusan degerleri lft ve sft bakmaksızın 10-12-14-16-18 kopyaları yapmıştır ile uygulanan gerekir.

Lft ve sft ye gore 2-4-6-8 MS bölümlerini tüm satır aynı olacak şekilde düzeltip.

8 MS den sonrasını 8 MS sayısındaki aynı değerlere ayarlamak gerekir.

yusuf01 ve RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  13. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    hocam bu son hali değil. Ama şunu farkettim 1000devir 6 8 MS degerleri ltft stft sıfıra yaklaştırmak için normalden biraz yükseltmek gerekiyor. Son olarak 8 MS den sonra yani 10 12 14 16 ms değerleri komple aynı mı olacak yani 8ms satirini aşağıya doğru aynen kopyalayacak miyim yanlış mı anladım

engin demir bunu beğendi.
  14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Evet aslında 14-16-18 e gerek yok sizin araç en fazla 12 MS ye çıkıyor.

Ama genede 8 MS deki değerleri 10-12-14-16-18 aynen uygulayin

Rate34 ve RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  15. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Arkadaşlar merhaba, dün torque programıyla araca bağlandık, çok kurcayalamadım programı ama su sıcaklığı ibresi oynamıyordu bunun için programdan aktif etmemiz gereken bir ayar var mıdır ? Ben sadece hata kodu tarattım hiç bi kod bulamadı sadece aracın devrini izleyebildim programdan.

16. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Merhaba arkadaşlar bu Torque programını kurdum lakin araca bağlalndı diyor sadece devir saatini gösteriyor. Su sıcaklığını göremedim veya ben mi yanlış yerden baktım bilemedim. Hyundai getz için gerekli pid girişlerini yapmadığımdan mı oluyor acaba bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, iyi akşamlar

17. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    hocam iki ihtimal var, ya obd olarak sizin cihazda versiyon problemi var 1.5 ve 2.1 versiyon elm cihazları var 2.1 olanları çakma oluyor çoğusu yada dediğiniz gibi pid değerleri uyumsuz. Forumda bir yerde Hyundai pidlerinin olduğu eklentiyi paylaşmıştım, benim mesajlarda sonlara doğru bakarsanız görebilirsiniz. Cepten girdiğim için bulamadım bende

18. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Anladım hocam benimkinde 2.1 yazıyor sadece deviri görebiliyorum paylaştığınız pidleri girip öyle deneyeceğim.Açıkçası su sıcaklığı çok önemli değil benim için sadece hata kodu tanımlaması için almıştım tarattım hata bulunamadı diyor ya da hata var da bulmuyor :)

19. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    v2.1 ler çok adi. En iyisi eskisurum v1.5

20. ksk_cem

ksk_cem Member

Beğenilen Mesajları:
    22
    Bu 2.1 i iade edip 1.5 i alsam su sıcaklığını gösterir mi ? Yoksa su sıcaklığını 1.5 versiyondada göremezmiyim haftasonu tabletimle bir kaç kere daha bağlanayım hiç kurcalayamadım da programı. Cihaza bağlanıyorum motor devri yakıt basıncı gibi şeyleri gördüm ama su sıcaklığını göremedim. Vehicle profil gibi uyarılar çıkmıştı olmazsa iade edip 1.5 den alayım dediğiniz gibi iyi akşamlar

Sayfayı Paylaş