Passat 1.8T Atiker Multıfast Ayar

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve BilgehanBlgehan tarafından 10 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. leoncu

leoncu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    855
    kat iptalinden dolayı oluyor bendede aynı durum mevcut.stft bakarak ayar yapmaya kalkarsam +20 azaltıp - 12 azaltmam lazım sonra +5 artırmak gibi hiç sabit değil.+40 lar -22 ler hava ucusuyor :D en mantıklısı ltft uzerınden gıtmek şansa kadere tutarsa artık..

x-calibur bunu beğendi.
  2. BilgehanBlgehan

BilgehanBlgehan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    9
    aynen oylee bı uçma soz konusu. bende artık stft yı cok fazla ucurum farklar olmayacak sekılde bı seylee ettım ltftt ne olca kmerakla beklıyom :D

leoncu bunu beğendi.
  3. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam sizin yaptıgınız dogru ben hatalı yazmışım özur dilerim

BilgehanBlgehan bunu beğendi.
  4. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    Benim suanki ayarlar yukteyken harika lakin rolantide - 20 lerde.topun bulundugi kisimlari azaltinca ltft -30 lari buluyor.tersini deniycem bakalim artirinca belki ltft 0 dogru yaklasir :)

5. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    abı ben rolantıdeyken topun oldugu yerlerı secıncee kımıldamıyordu degerlerr degısım yapmıyordu ama yol ayarı yapmadan once map harıtasını komple secerek artırma azaltma yaptıgımda sonuc aldım. rolantıyı ayarladıktan sonra ben yol ayarına cıktım bu seferde dıger 2000 devır ve 3,50 ms den sonrasına mudahale ettım.

6. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    vag gurubunda iki ltft var yukte ve rolantıde.zaten yol testınde sureklı olmasada devıre gore ltft degısımını gozlemlemıssınızdır.ben rolantıde degısım yapınca anında sonuc alamadım.ıllakı bır kac gun gecmesı gerekıyordu.sızdede olemı bılmıyorum.

7. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Uzunca kullanılmış bir araçta, eğer ki birşeyler değişmemişse zaten LTFT değerleri oturmuştur. stft de ufak değerlerde işlem yapar. Örnek olarak bu araçta LTFT +%10 değerinde stft de +- 2% şeklinde değişiyor, siz burada STFT de -2 yazıyor deyip MAP haritasında %2 azaltırsanız bu sefer LTFT değeri hiç düşmez %12 ye çıkabilir.
    Eğer ki uzunca kullandıysanız aracınızı ve hiç bir şeyi ile oynamadıysanız, LTFT değerine göre hareket edin, eğer oynama yaptıysanız direk LTFT+ STFT değeri kadar işlem yapın
    Bu arada gaza basınca yada gazdan ayağınızı çekince oluşabilecek büyük STFT değerlerini çok dikkate almayın. O bambaşka bir olaydan olabilir.

BilgehanBlgehan, powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.
  8. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    stft nın cok asırı oynak olmasından dolayı suan zaten stft+ltft toplam degerıyle hareket edemıyorum. mecburen suan ıcın ltft nın oturmasını beklemekten baska care yok. o bıraz oturduktan sonra artık tekrar bı yol testıne cıkarak bozuk yerlerı onaracagız anlasılan. yalnız kafa takılan bı sey var. lpg ms lerı genellıkle 13 cıvarı olması ıstenılıyor dıye bılıyorum ama benım arac 17-18 lere dayanıyor. benzın ms sanıyesıyle bırlıkte lpg ms lerı 17 cıvarlarını yakılıyorlar bırlıkte.. bu aractan dolayımı yoksa bı sıkıntı mı var bılemedım..

9. leoncu

Beğenilen Mesajları:
    855
    nozullar küçük hocam benım araç 1,6 105 beygir nozul capım 2,3 mm basınc 1,1 bar.nozul buyutursenız o ms ler dusucekdık tek basına yetmez aynı zamanda basıncıda dusurmelısınız.en az 2,5 nozul olmalı aracınıza.

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Rolantide lpg enjeksiyon süresi ısınmış ve rolantisi oturmuş durumda kaç ms?

11. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    1.25 barda lpg 4-4,5 ms benzın 2.10-230 arasında 1.40-1.50 barda lpg 3.3-3.6 ms benzın 2.30-2.60 oluyor.

12. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Nozulların boyutları nedır ne degıldır tamda bılmıyorum. ama bı donem bı atıkerde sıkıntım vardı o zamn usta nozullara baktıgında yeterlı demıstı soylemıstıdeebatlarını ama unuttum acıksası. kucukse cozumu kolayda matkap ucuylaa hallolur... :D sadece enjektorlerın yerı cok terss bıraz dagıtmak gerekecek motoru..

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    1.4-1.5 bar ne zaman? 4-4.5 ms altına düşmesin hocam, rolantide sıkıntı yaşatabilir, aracınız yavaşladığında yüksek EKSİ değerde STFT değerleri çıkar

powerkırk3 ve BilgehanBlgehan bunu beğendi.
  14. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    x-calibur hocam ilk başlarda lpg basıncını 1.40-150 lerde kullanıyordum1 sene kadar. 1.40-1.50 ms ler ozamandan. sadece bırsey ıfade ederse dıye ıcın belırteyım dedım. Şuan ıcın 1.25 e cektım ben basıncı ve rolantıde 4.00-4.50 ms arasında degısıyor aynı anda benzın ms lerı ıse 2.10-240 arasında takılıyor .. nozul caplarıylaa herhangı bır oynama yapmam gerekıyormu yanı ozamn yoksa normal mı hocam.

Birde bu yolda ltft ayarını yaparken vıtes ve devır kullanımını nasıl yapmak gerekır kı. Hangı vıtes ve devır aralıgını bazalmamız gerekır? ben tum vıteslerde 2-2,5-3,0-3,5 devırlerı tek tek denıyorum dogrumudur. yolda egıme yada duzluge pek bakmıyorum acıkcası.. tam ve dogru uygulama ıslemı nasıl olmalı..

x-calibur bunu beğendi.
  15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam basıncı 1 bara çekerseniz, nozül küçük olacak. Bu yüksek stft değerlerinde oynama basınç fazla olduğunda oluyor gibi geldi bana, çünkü bende bir zamanlar 1.4 basınca çekmiştim aracı, frenleme yapınca regülatörde basıncı anlık ayarlayamıyor ve yakıt fazla geliyor sonra yüksek eksi yönde stft değerleri çıkıyıordu. Sizin şu anda nozüller kaçlık bilmiyorsunuz herhalde, eğer basıncı 1 bar civarına çekerseniz (Sıcak rolantisi oturmuş LPG de çalışırken ayarlanacak) nozüller yetersiz gelecek ve siz o nozülleri sıcak motorda lpg süresi 4.5 ms altına düşmeyecek 6 ms üstüne çıkmayacak şekilde ölçüde büyütün. 1.25 bardan 1 bara düştüğünde %12 gibi bir azalma olacaktır sisteme verilen lpg miktarında bunu da nozül büyüterek ayarlayacaksınız. ve tabiiki iyi bir MAP harita ayarından sonra kontrol edin bu 4.5 ms olayını. Gerisini yol ayarları ile vagcom ile halledersiniz.
    Laptopta ekran video kayıt programları var, laptop ekranını 2 ye ayırıp bir tarafta lpg MAP Harita ekranı görünecek şekilde bir tarafta da vagcom ltft stft görünecek şekilde , windows10 da pencereleri sağa sola dayayınca kendisi 2 pencereyi de tam gösterecek şekilde ekranı bölebiliyor, kayıt alırsanız evde izlersiniz yolda dikkatiniz dağılmamış olur. Devir oynamak kolay yük oynamak zor malesef yolda giderken, rampaya çıkarken top aşağıya doğru gider benzin ms leri artar rampa aşağı düz yolda top yukarılarda oynar, siz yeşil topu ne kadar çok yerde gezdirir ve sabit tutarsanız o kadar iyi.

16. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    2.2 lik bı nozul vardı dıye hatırlıyorum ama tam emın degılım tabı. 1.8t 156 hp passat ıcın nozul olculerını kac olması gerekıyor yada buyutme ıslemını ben deneyerekmı bulmam gerekıyor yoksa olması gereken ideal dıyebılecegımız bır nozul olcusu varmı bu araclar ıcın..

17. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Benım katalıtazorun ıcınıde bosalttık onuda etkısı varmıdır kı stft de ki bu tur oynamaya hocam...

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam kendi LPG kitimin nozul seçimine göre sizin aracın 1781 cm^3 ve 112 kw ve 4 silinidire göre 2.6 mm nozül öneriliyor.

19. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Sayın büyüğüm; O zaman oncelıklee bugun benim görevim bu nozulları sokup bakmak ve sanayıden bulabılırsem 2.6 mm lik nozul bulup degıstırıp basıncı 1.00 a ındırmek. Dogrumudur görevim hocam. eger bulamazsam yoksa mevcut nozulu 2.6 ya cıkartabılırmıyım kı.

x-calibur bunu beğendi.
  20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam aslında ben pek nozül boyutu topuna girmem :) Dediğiniz gibi 1 bar basınçta olacak bu yazdığım nozul boyutu. Daha iyi bilen arkadaşların fikrini de almak lazım. Ama dikkat edin sıcak motor oturmuş rolantide lpg ayarından sonra lpg ms 4.5 ms altına pek düşmesin.

Sayfayı Paylaş