Peugeot 206 1.4 16 Valf Zavoli Alisei Easy Ömrümü Yedi Ayar Tutmuyor :(

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve cüneyt korkut mirza tarafından 9 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. cüneyt korkut mirza

cüneyt korkut mirza Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Selamun aleykum 2005 model 1.4 16 valf aracım var. Üzerinde Zavoli Alisei Easy kit var ne yaptıysam hangi ustalara götürdüysem bir türlü ayar tutmuyor. Sorunum şöyle araba lpg de ayar tutmuyor. Soğukken birşey yok. Isındıktan sonra mesela ışıkta falan durduğumda dalgalanmaya başlıyor. 500 - 1000 rpm arası inip çıkıyor. Ne yaparsam ayar tutturamadım. Arada bir motor ışığı yanıyor ve P0012 ve P0170 arıza kodu veriyor. Bugün kablo aldım ve otomatik kalibrasyon yaptım kendimce ayar yaptım ama değişen birşey yok. Ne yapmam gerekiyor.

2. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
  3. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    ben de yeniyim ama gaz basıncı ve map basıncı çok yüksek sanırım. bende gaz basıncı 1.2 yi geçmiyor ve map basıncı ise 0.3 ila 0.5 arasında. gaz ve benzin enjeksiyon süreleriniz de yüksek. ustalar daha doğru bilgiler verir ama benim anladığım sizin nozul çapları küçük olabilir.

x-calibur bunu beğendi.
  4. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    teşekkür ederim cevabınız için nozul çapını nerden ölçeceğim? Ayardan fazla anlamıyorum ama zamanla öğreneceğiz inşaALLAH

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Cidden bu MAP basıncı neden bu kadar yüksek? Turbo falan mı var arabada

6. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    nozul biliyorsunuz enjektörün çıkışında. bildiğim kadarıyla bazı nozulların üzerinde çapı yazıyor. lakin ustalara farklı çaplarda nozul elde bulundurmak yerine kitin içinden çıkan nozulu matkapla büyütebiliyorlar. bu nedenle söküp ölçmek en doğrusu olacaktır. bende pazar günü söküp küçük olduğunu görünce matkapla büyüttüm.

7. MURAT YILDIZ

MURAT YILDIZ LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    125
    Aleyküm selam. Ben de sizin gibi yeniyim. Kendi yorumumu söyliyim.

Tahminim nozullarınız olması gerekenden çok küçük. Eğer aracınız Peugeot 206 1400cc 75hp ise 2.2mm veya 2.3mm lik nozzle takın. Ve 1 bara ayarlayın.

Aracınızın arıza ışığı yakmasının sebebi aracınız aşırı fakirde çalışıyor. Lambda değeriniz 3,86 gösteriyor. Bir de Lpg servisinizden OBD bağlantısını aktif hale getirmesini isteyin.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  8. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Nozul işine el atacağım. Map basıncının yüksek çıkması MAP sensörü arızalanmıştı usta başka bir marka taktı büyük ihtimal ondan. Araçda turbo yok lpg de çekişi çok kötü rampaları zor çıkıyor. OBD bağlantısını da sorayım. Ama şu MAP harita olayını fazla anlamadım. Otomatik kalibrasyon yaptım ama lpg ayarı yapanların komple seçip bir değer yazdıklarını gördüm. Hangisi doğru hepsini seçip değer girmek mi??

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Başka bir marka taktıysa neden uyumlu birşey takmamış ki? MAP sensörü manifold basıncını ölçer ve olsa olsa maksimum 1 bar olur turbo değilse. Ayrıca sizin enjektörler gerçekten pan jet mi?

10. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Insallahdegildir de, Muhtemelen regulator cortlamiş...
    Baska bir sensor takan ustayi da degistirin; bir dunya da para almistir sizden...

11. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    www.mscsi.ncet/destek/konu/lpg-yol-ayari-ltft-stft-video.1257/

bu konuyu okumanızı özellikle videoyu iyi izlemenizi öneriyorum. işin mantığını bence çok güzel anlatmış arkadaş.

12. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ustayı değiştirdim regülatör geçen sene değişmişti yenisiyle arabadan aşırı soğudum sırf bu lpg yüzünden. Pan enjektör biliyorum

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Enjektör üstünde jet yazıyor mu? Etiket üstünde yazması lazım

14. Hsn63

Beğenilen Mesajları:
    62
    enjektörün üstünde yazması gerkli

15. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Dikkat etmedim ama üst girişleri yeşil

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Enjektörler panjet gibi durmuyor. üzerlerinde ne yazıyor
    Siz ilk önce map sensörünü değiştirin.

17. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    teşekkür ederim yardımlarınız için zavoliyi düzeltene kadar ayar yapmayı deniyecem ama randıman alamazsam ya arabayı ya satacam ya da sistemi değiştirecem. Rölanti dalgalanmasını neden yapıyor onu da anlamadım aklıma ecunun arızalı olması da geliyor..

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Hocam öncelikle aracınızı benzinde deneyin, benzinde sıkıntı yoksa sorun kesin LPG de deyip LPG ye odaklanabilirsiniz. LPG parçalarını olması gereken gibi montajlamayan usta insanda tedirginlik yapıyor.rolantide dalgalanma yanlış enjektör parametresi ,yanlış enjektör sıralaması, lehimsiz falan LPG kablo bağlantıları, vakum kaçağı vb sebeplerden yapabilir. MAP sensörü ne marka? Sensör kısmından değiştirebilirsiniz

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Map sensörü sorununu düzeltmeden birşey söylemek için erken ama pejoların lpg tam uyumlu olumadığını duymuştum.
    Birde lpg ecusu yakıt hesabında map sensörü etken.
    Lpgcinizden netice alamazsanız Destekle parça temini için tlf dan iletişime geçebilirsiniz.

20. cüneyt korkut mirza

Beğenilen Mesajları:
    7
    Araç yeni bakımdan çıktı benzinde çekiş ve rölanti sorunu yok ama tüpe geçince aşırı aptallaşıyor... Zavoli yetkili bayi ve lpg ayar yapan yerlere gittim ama üstün körü bakıyorlar. Onlara kızdığım için kablo aldım kendim uğraşmak istiyorum. Enjektör sıralamasına baktım. Soldan sağa A B C D . ama montaj da sıkıntı da olabilir. MAP sensörünün markasını bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş