Prins Direct LiquiMax Sistemi - Sıvı LPG - BMW 530i

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Burak tarafından 4 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Merhaba Arkadaşlar,
    Bir tanıdığımın 2006 model BMW 530i aracı var. Şehirler arası 7-8 lt /100km yaksa da şehiriçi 13-14 litre /100km civarında tüketimi var. Aklında acaba LPG taktırsam mı diye bir düşünce var. Böyle bir araca PRINS takılır diye düşünüyoruz. Prins sitesine baktığımızda VSI-2 modeli tavsiye ediliyor. Fakat bir de Direct LiquiMax sistemi var. Okuduğum kadarıyla yanma odasına direk sıvı lpg gönderiliyormuş, performans kaydı olmuyor ve daha fazla tasarruf ediliyormuş. Bir de daha güzeli, manifoldda bir delme, hortumlarda bir kesme işlemi yapılmıyormuş. Bu sistem direk enjeksiyonlu araçlar için midir yoksa bu sistem bu araca da takılabilir mi?

Sizler ne diyorsunuz bu sistem hakkında? Bu başlık altında genel olarak bu sıvı lpg olayını konuşabilir, fikir alışverişi yapabiliriz.

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Manifold delme , hortum kesme bunlar sorunmu ki?

Bagaji delik deşik ediyorlar :)

Sıvı sisteme hiç gerek yok, boşa masraf olur.

Ayarina müdahale edilebilen aeb eculu bir kıt tavsiye ederim.

Obd desteği standart.

Önemli detay, şamandıra, araç altı bakır boru ve regulator 8 mm olcusude uygun olsun, özellikle şamandıra.

Ben 2.7 v6 177 hp Hyundai sonatada bu sıkıntıları yaşadım.

Arkadaşın 3.0 v6 Peugeot 607 sinde bu detaylara dikkat ederek lpg kiti montajı yaptırdık, güzel bir ayar ile Sorunsuz kullandi.

Lpg kiti olarak Romano oneririm, enjektorleri ayrı ayrıdır. Montajda lpg hortumları çok kısa olur.

3. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Sıvı sistemi zaten sadece direk enjeksiyonlu araçlara uyguluyorlarmış. Bu araca olmuyormuş.
    BMW 5 serisi nihayetinde :) bagaj falan delinse de motor üzerinde işlem yaptırmaya kıyamıyor insan. Olur da pişman olup, lpg'yi söktüreyim desen manifold delik :S

BRC'nin Sequent 32 LPG Kiti için web sitesinde "Manifold delmeden, kablo kesmeden montaj yapılır, aracınızın orijinalliğine sizin kadar önem verir." gibi bir açıklama var. Aracın orjinal enjektörlerine pipo takıyorlarmış, gaz da ordan motora gönderiliyormuş.
    bu kit için ne dersiniz?

bir de BMW'lerde yüksek devirlerde benzin kullanılması tavsiye ediliyor, lpg fazla ısı açığa çıkardığı için 4500 devirden sonra aracı sadece benzinde çalıştırın, aksi halde motor üst silindir kapağı çatlıyor diyorlar. Bizzat tecrübe edip yaşayan birisinin yazısında okudum.
    Büyük ihtimalle yüksek devirde open loop'a girip yakıt-hava karışımı fakir kaldığı için fazla ısınma oluyor, bundan sebep oluyordur diye düşünüyorum. tabi yine de bir soru işareti bırakıyor insanda.

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    yahu manifolddaki delik minnacık, m6 veya m8 setiskur takınca farkedilmez bile, bagajdaki deliği nasıl kapatıcaksın :)

hem zaten bi kere LPG ekonomisini tadan LPG kitini söktürmez, ancak memnun olmazsa satar ama genede söktürmez :)

BRC pipolu soketli kiti 3-5 aracı geçmez, bayiye sorarsan beni doğrular.

hem BRC de ayar yapılamıyor, gerek yok, bayileri OBD yi yeni tanıdılar, OBD ye hala özü muamelesi yapıyorlar.

BRC yi geçelim derim.

AEB ecu ya sahip bir kit tercih et.

he bu araç E60 BMW , en pahalısını hakediyor dersen, en pahalı kit PRİNS.

ama işi bilen için atiker de prins te aynı sonucu çıkartıyor.

O sebeple uygun fiyatlı kit, iyi montajcı olsun :)

AEB Eculu Nozzle lı enjektöre sahip kitlerde de reçeteyi yineleyip geliştirelim:

Nozzle ölçüsü 3 mm
    Basınç 1 bar
    OBD bağlantısı yapılmış.
    aracın motor gücü 260 hp civarında, regülatör kapasitesine dikkat! (atiker gold 6 silindir 280 hp dir mesela, bu durumda fiyat farkı verip, 8 silindir kitlerde olan 400 hp regülatörü takardım ben olsam)
    şamandıra , bakır boru ve regülatör girişi 8 mm ye uygun olmalı (özellikle şamandıra çok önemli)
    birde araba seri, simit tank olursa şamandıra mutlaka ama mutlaka aracın arkasına doğru bakmalı!

5. kara65

kara65 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    43
    Arac samandırasi mutlaka aracin arkasina doğru bakmali demissiniz yukarıda ki mesajda bu neden önemli
    Birde ornek foto varmi nasil olmali tam anlamadim
    @maycicek

6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Simit tanktaki sıvı halde olan lpg, araç hizlanirken, aracın arkasına doğru gitmekte.

Şamandıra ucu, simit tanktaki aracın önüne doğru olan bolgedeyse, tankta sıvı LPG azalıyor, hızlanma aşamasında şamandıra ucu tank içinde sıvı LPG den ayrılıyor.

Sadece gaz formda gidebildiği içinde yakıt miktarı azalıp araç benzine geçiyor.

Sayfayı Paylaş