Renault Clio 2005 ve Stefanelli patlama sesi

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve Yasinacm tarafından 20 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaşlar merhaba, aracım renault clio 2005 sıralı sistem stefannelli lpg sistemi mevcuttur. Arabam benzinde oldukça sağlıklı çalışıyor fakat gaza geçtiğinde araç gaz yemiyor tekleme yapıyor hatta gaza bastığımda patlama sesi geliyor. Enjeksiyon bobini buji ve buji kabloları tüm hortum aksanı değiştirdim sorun devam ediyor. Regülatörden dediler regülatörü değiştirdim yine devam ediyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Çok garip, nadir de olsa bazen tekleme olmuyor ama çok nadir. Nolursunuz bana bir akıl verin. Kocaelideyim burada stefanelli ye bakan bi Allahın kulu yok.

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Tam yerine geldiniz :) stefanelli + clio= @elkmuh
    Clio = @Cliosymbol

elkmuh bunu beğendi.
  3. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaşım o zaman bana bir çare buluverin gözünüzü sevem :)

4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Kesin bulurlar adamlar clionun kitabını yazmışlar :) sökmedik parça bırakmadılar

Cliosymbol ve elkmuh bunu beğendi.
  5. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    O zaman çok yakın zamanda yardımlarınızı bekliyorum üstadlar :)

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Stefanellinin regülatöründeki ısı sensörü 10 k , diğer regülatörlerin alayı herhalde 1 k . Bunu nasıl uydurdu regülatör değiştiren amcalar çok merak ettim . Normal regülatörün sıcaklık sensörü stefanelli ecuya bağlandığında sıcaklık direk 100 derece gözüküyor . Aracınız gaza nasıl geçiyor ilk benzin çalışmasından sonra ?
    Stefanellinin bağlantı kablosunu bu siteden temin edebilirsiniz , 70-80 lira bir şey ki lpg cilere yolunmaya başlarsanız bunun fazlasını alırlar kısa sürede . İlk önce bir kablo alın , benzinde ve gazda çalışma anında enjeksiyon süreleriniz nedir ve gaz basıncınız nedir görmemiz lazım .

Cliosymbol ve x-calibur bunu beğendi.
  7. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Araç motoru ısındıktan sonra geçiyor. Isı sensörü eski regülatörden söküp takıldı. Geçişinde herhangi bir problem yok. Zaten regülatör değiştirmeden önce de sıkıntısı aynıydı.

elkmuh bunu beğendi.
  8. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    O presle basılmış mercimek kadar zıkkımı nasıl yerinde çıkardılar valla hayret . Ne yaptılar sonra sökülen sensörü ? Yeni regülatör üzerine uyduruk biçimde tutturdular mı ?
    Gaza basıldığında egzozdan gelen patlama yanmamış yakıttan olur , bu genelde bujiler bittiğinde olur ki bujilerinizin yeni değiştiğini söylemişsiniz , bu noktada olabilecek şey aşırı zengin karşımın yanmadan egzozdan atılmasıdır büyük ihtimal.
    Bu arada regülatörü değiştirdikten sonra kalibrasyon yapılmadıysa regülatör değişiminin hiç bir faydası olmaz. Dahası stefanelliye bakan yok diyorsunuz , regülatörü takan amcalar taktıkları regülatörün basınç ayarını da tekrar kalibrasyonu da büyük ihtimal yapmadan ya da ellerinde program olmadığından yapamadan sizi göndermişler .
    Dediğim gibi program lazım , ekran görüntüsü lazım , basınç ayarı lazım , kalibrasyon lazım . Hepsi için sadece bir kablo ile işe başlayabilirsiniz , zaten program da yanında veriliyor .

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu arada enjektörleriniz stefanellinin hangi renginden . Yeşil olması lazım , üzerindeki yeşil noktadan anlayabilirsiniz .

10. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu arada stefanellinin regülatörü bozulmaz, hayatta diyaframı falan da patlamaz , gidin bozuk diyen dümbükden alın ambarınıza koyun , ileride lazım olur .

11. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Regülatörü ankaradan bir kişiden tüm ayarları testleri kalibrasyonu yapıldıktan sonra gönderildi. Mercimek gibi sensörü yeni regülatördeki deliğe tam oturturulmuş kenarları silikonla tutturulmuştur. Eski regülatörü bağlandığımda da sorun yine aynı. Patlama sesi egsozdan değil motor kısmından geliyor. Patlama sesi seri ardarda değil bir kere oluyor

12. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yeşil renk @elkmuh

13. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Regülatör bende

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör elektronik bir malzeme değil , biz ayarını yaptık gönderdik diyenler üfürmüş biraz . Sisteme bağlandıktan sonra programdan online olup hangi basınç değerinde olduğunun görülmesi lazım . Basınç değerine göre de tekrar kalibrasyon yapılması lazım ki sizde uydukları yöntemle bu işin düzelmeyeceğini o ustalarda biliyordur . Sabunlama iş yapmışlar .
    Motor kısmından gelen patlama sesine gelince böyle bir şeyi ne duydum ne gördüm . Bu hususta @Cliosymbol un belki bir fikri vardır . Atmasyon bir tespitle acaba gaz enjektörlerinden biri bozukta motor üç silindir mi çalışıyor gaz da diyeceğim onu da her zaman yapmıyor diyorsunuz .

15. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Çoğunlukla yapıyor yapmadığı ayda 1 veya 2 dir. Eski regülatör de de aynı sıkıntı vardı

16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu noktada size tavsiyem lpg set ayarlarınızın fakir karışımda olma ihtimalinizin de yüksek olduğudur . Subaplarınız yola girmiş de olabilir . Aracı gaz ayarı yapılana kadar gaz da kullanmayı bırakın , benzinde devam edin .

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Kimseninde aklına uyup stefanelli sistemi sökmeyin pert olana kadar ki mümkün dahilinde değil . Stefanelli belki fabrikası kapanmış şu an servis ve ustası olmayabilir ama benim gözümde Prins ayarında sistemdir . Atiker falan kapısında uşağı olamaz.

18. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Bu durumda yani subaplar yola girmiş olsa benzin ile lgp arasında çalışma farklılığı olabilir mi? Yani benzinde normal, lpg de tekleme yapma olasılığı var mı ki bu düşünceye bende kapıldım. Subaplardan olma olasılığını bende düşündüm.

19. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Yanlış yapılmış lpg ayarları ve fakir karışım motor üst kapak elemanlarını termal ve mekanik olarak zorlar .

20. Yasinacm

Yasinacm New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Çok anlamadığım için soruyorum kusura bakmayın. Üst kapak elemanları derken conta demek istemediniz dimi

Sayfayı Paylaş