SEAT LEON AKL LPG AYARI VE MAP YORUMLAMA

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve engin061 tarafından 21 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. engin061

engin061 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    2
    Bugun tam dediginizi yaptım :) tüpün sigortayıda cektim... temizlik ve adaptasyondan sonra arac sanki kendinr geldi...cevap için tskler

2. mahirK

mahirK LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    82
    ayar yapmak için devamlı duruyoruz regulatör ısı ve gaz ısısı yükseliyor,yol da giderkende aynı sıcaklıkta olmuyor yaklaşık 20 derecelik fark oluyor
    araç
    dururken hareket halinde
    regulatör 80 deece 75 derece
    gaz ısı 80 derece 55 decece

kalibrasyonu sıcaklık yüksek yaptığımda haritadaki değerler çok yüksek çıkıyor ideal sıcaklıkta ayar yapmak

3. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2

400 km benzinde sürp bunları yapabilidm... araç durdugu yerde rolantisi bi bozuluyor bi düzeliyor :) 3 dk bozuluyuor rolanti 1 dk düzgün çalişiyor hiçbişe anlamaidm anlayan varsa yardimci olabilirmi... benzine geçince herşey gayat düzgün çalışıyor fakat bozuk rolanti olayini videoya çekmeyi unutum sinirden :)
    2'2 nozullari, 2,5 denedim kalbrasyon yapmadi çekişinde değilim rolantiyi bi düzeltebilsem... enjektör ve regulatörü yeni alıp değişitm

4. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Kalibrasyon sırasında gaz sıcaklığı 29 derece gözüküyor, ayar sonrasında ise ısı düzeltme ekranında sanki oto kalibrasyon, gaz sıcaklığı 30-40 arasındayken yapılmış gibi 40 derece bölümü sıfır düzeltme gözüküyor. Belki buda soruna sebep oluyor olabilir. Genel olarak videoyu incelediğinde lpg ye geçince benzin sürelerinizin arttığı görülüyor, yani araç biraz fakirde çalışıyor. Bakalım tecrübeli arkadaşlar ne diyecek.

5. Uğur ÖCAL

Uğur ÖCAL LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bu arada kendi aracımda tespit ettiğim bir durumu sizinlede paylaşmak isterim.
    Bende rölanti değeri olan 2.5ms satırı gaz sıcaklığına göre değişiyor. LPG de ve benzinde benzim ms eşitlemem için bazen 176 bazen 178 bazende 180 değere ayarlamam gerekiyor. Tabi bunu ayarlarken bütün tablo seçilerek artırma yada azaltma yapıyorum.
    Örneğin otomatik ayarı gaz sıcaklığı 31° iken yaptık, gaz ısı düzeltme 40° bölümü sıfır düzeltme, 50° +2, 60° +4... şeklinde map tablosunu zenginleştirecek.
    Gaz 31° de iken map tablosu neyse 39° dede o olacak. Çünkü 40° sıcaklıkta düzeltme sıfırdır.
    Bu sebeple rölanti 31 derece gaz sıcaklığında düzgünken, 39 derece gaz sıcaklığına çıkınca birazcık fakire düşecek. Gaz sıcaklığı 41 olunca rölanti yine düzgün hale gelecek. Siz ne yaparsanız yapın gaz ısısı değiştiği sürece milimetrik rölanti devri ayarlanamayacak. Bunun çözümü gaz ısı düzeltme ayarı onar onar değilde 5şer 5 şer artsa azalsa belki daha sağlıklı bir ayar olabilir. Benim tespitim ve düşüncem bu yönde. Yanılıyorsam lütfen uzman arkadaşlar beni düzeltsin. herkese iyi çalışmalar.

6. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    dediklerinize katılıyorum.

7. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    ayarlık bi durum her türlü ayari denedik rolanti tutmuyor... en son gittigim usta aracın kendi beyninde sıkıntı olabilir dedi ... nedeni ise araç rolantide oynarken hem gaz hem benzin ms sürelerinin oynamasi dedi araç gazda rolantide oynayinca benzin ms sürelerinin sabit kalmasi lazom dedi bilgisi olan vamri0?

EGR bunu beğendi.
  8. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Benzim süresinin ne kadar oynadığı önemli. Küçük bir miktar oynama normal kabul edilir.

Peki sizin araç benzine alınca rölantide düzgün çalışıyor mu?

9. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    benzinde milim oynama yok.. gaza geçince rolanti baya bi oynuyor hem gaz ms sürelsi hem benzin ms süreleri ucuyor... bunuda bi yapıyor bi düzeliyor oldugu yerde

10. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Devir sinyalin nereden alınmış acaba

11. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    bilmiomki valla önceden bi sıkıntı yoktu bu sıkntı 2-3 aydir gitmedigim usta kalmadi çözüm bulamıolar

12. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Devir sinyalini genelde bobine bağlıyorlar ve bantlıyorlar. Bağlantılarını bir kontrol et. Basit birşeyde olabilir

engin061 bunu beğendi.
  13. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    kontorl ettik bişey görünmüyor fakat birşey dikkatimi çekti.... araç durdugu rolanti bozmadi fakat biraz 3bin devirde gaz verip bıraktktan sonra rolanti toplamıyor

14. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    her türlü kalibrasyonu yaptım her türlü eşitlemeyi yaptım tablo degerleri 160-200 arasi cıkıyor aşagi çekince benzin gaz geçişi teklme yapıyor... fakat yeni yaptıgım ayarlardada naparsam yapayim GAZDAN BENZİNE GEÇİŞTE( benzinden gaza deil) teklmeye engel olamıyorum... rolanti sorununu buji değişimiyle bi nebze azalttim fakat ayarlarla biraz oynadimmi başlıyor oynayama ... fikri olan cvplarsa sevinirim şimdiden tşkler herkse

15. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    Enjektörler değişmiş miydi?

16. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    atikerin enjektörleri var yeni aldim... her türlü nozulla denedim map haritasi 160-200 arasi düşmüyor 2.2 nozul takılı şimdi... ne kadar kalbirasyon yaptımsa gazdan benzine( benzinden gaza değil) geçişte teklemeyi çözemedim...

17. dr.arrican

Beğenilen Mesajları:
    132
    İlk marşta kolay çalışıyor mu?

18. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    marşta sıkıntı yok her zaman alıyor genelde nadir olarak 3-4snde bir alıyor bazen...

19. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Aynı sorun bazen bendede oluyor. gazdan benzine geçerken devir düşüyor. sonra tekrar yükseliyor. map 1 ve map 2'deki değerleri %1 oranında artırdığım zaman düzeliyor. Şu an için bir sıkındı yok. Hatta map 1 ve map 2 arasındaki geçişlerde bile aracın sesi değişiyor. bu durumda map 1 ve map 2 değerlerini birbirine eşitlemeye çalışıyorum.

20. engin061

Beğenilen Mesajları:
    2
    2 nozul ve 2.2 nozulla kalbirasyon yapınca ikisininde mapleri nerdeyse eşit cıkıyor bu normalmi?

Sayfayı Paylaş