SIRALI SİSTEM LPG BASINCI KAÇ BAR OLMALI AEB ECU'ların basınç düzeltmeleri hk.

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve MSC Elektronik tarafından 25 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Lovato da da durum o şekilde hocam, O kısma regülatör basıncı kaç ise onu yazmak zorundasınız. Bende 1,38 basınç regülatörde 1,38 yazılımda ayarlamış ve servise nozülleri büyütmeye gitmiştim. Adamlar bi halttan anlamadığı için çeviriyorlar çeviriyorlar regülatörü 1 bara doğru kısmaya ama sistemde bir değişme olmuyor yani basınç düşüyor ama LPG süreleri nerdeyse aynı kalmaya devam ediyor. Adamlar anlayamadılar, sonra oto kalibrasyon yaptılar yine aynı şekilde çıktı değerler. Sonra ben eve gidince yahu burası 1,38 kalmış deyip yazılımda 1 bara düşürünce sistem afallamaya başladı :) Tekrardan kalibrasyon yapınca düzeldi.

2. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    şu sıcaklık düzeltmeside yapıyorsa o zaman daha bi iyi olacak AEB eculu sistemler :)

3. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    basıncı regülatör üzerinden mi ayarladınız.

4. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    @maycicek ustam. benim rolantide 1.20 yükte 1.35 lere kadar çıkıyor romano olduğu için aeb ecu diye düşünecek olursak. benim ecu basınç değeri sizin dediğiniz değerleri aşıyor bu nedenle ecu basınç düzenlemesi yapamıyor mu? ikincisi programda basınç 1.1 ayarlı ama rolantide dediğim gibi 1.20 buluyor. bu neden kaynaklanıyor? nozulları genişletmek mi gerekiyor acaba?

5. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    evet regülatör üstündeki yerden ayarladım ama şu anda 1 bar ayarlı

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  6. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Rolantide 1.2 ise basınç progamdaki değeri 1.2 yapın.

Böylece basinc 1.2 altı ve üstüne oynadığı zaman sistem gerekli düzeltmeleri yapacaktır.

7. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    ustam siz aeb ecular 1.2 bardan sonra düzeltme yeteneği yok demiştiniz önceki mesajlarda.ben mi yanlış anladım olmadı ben de basıncı rolanti basıncı 1.25 bar olduğu için programdan 1.25 yapayim

8. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    ya aslında araçlarımız aynı ben de sizin araç gibi 2mm nozul ve 1.bara çekip kalibrasyon yapsam? Yani anlamadığım nokta sorun yok çekişte vs ama siz 2mm yaptığınızda çekişte iyileşme ve yakıt ta değişiklik oldu mu

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    yakıtta değişiklik olmaz zaten yakıtın miktarını arabanın ECU'su ayarlıyor. Hoş ayarlayamacak şekilde aysr yapılırsa da belli bir müddet sonra arıza ışığı yakıyor.
    çekişte değişim konusunu bilmiyorum hocam, ama üst devir ve yüklerde elbette yakıtı karşılayabilme adına mutlaka olumlu bir sonucu olmuştur.

10. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Var var bendeki 1.30 bar.

Atiker safefast te bu değeri girecek yer yok o nedenle 1.2 bar limit verildi.

11. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Teşekkür ederim. yav ben evhamli adamım şimdi gidip deldirsem kesin içinde çapak bırakırlar eğri değerler nereden ne aklıma geliyor :) maycicek ustam 2.mm nozul satıyor mu acaba benimkiler versem üstüne para verip 2mm nozul alsam böyle bir hizmet var mıdır acaba.:)

Son düzenleme: 5 Şubat 2016
  12. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    anladım ustam sağolasın. Şimdi ben şunu farkettim 10 gün önce hava soğukken araç isinmisken rolantide lpg basıncına baktım videodan 1.25 idi. Bu gün motor 10 dakka çalıştı hava 8 9 detece ve rolantide gaz basıncı 1.15 gösterdi ben anlamadım. Yazılimdan 1.15 bar yaptım.kapattim. Neden oluyor ki bu fark

Son düzenleme: 6 Şubat 2016
  13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    araç lpg de çalışırken bakıyorsunuz değil mi? Benzinde çalışırken ki basınç değil, lpg de çalışırken ki basınç ayarlanacak.

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Deldirmek yerine orjinal varsa onu kullanın ama şu anda üstündeki kaçlık bilmenizde fayda var. Gerçi 2 yazsa bile belki delinerek büyütülmüş bile olabilir. Ben orjinal almadan önce küçük olanı deldirmiştim, ve ne kadar lovatocu varsa delelim gerek yok demişti. Sonuçta milimetrik değerlerde deliniyor. Orjinali gibi olmaz herhalde. Bu arada çapak kalmaz çünkü sökülüp dışarda deliniyor. İçine bakarsınız deldirdikten sonra

oktayoo ve RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  15. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    tabiki araç lpg de çalışırken lpg basıncına bakıyorum üstat.
    evet dışarıda delinecek ama dediğim gibi. şey gibi düşünün silah namlusu gibi içimilimetrik şekilde yivlidir mesela o yiv yanlış olursa mermi isabet etmez o hesap en iyisi orjinal olan. nette karambole bi siteye baktım atiker ve lovato 20 lira yazıyor ama bu ürünler hepsine uyar mı bilemiyorum. ama yaparsam kesinlikle yeni nozul alırım.

nozulları okuyamıyorum çok dipte ms sürelerine bakrak 1.8 sonucuna vardım. çünkü sizin de 1.8 iken lpg rolanti ms süresi 3.30 lardaydı.Şimdi 5 lerde çalışıyor sizin.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    yiv falan görmedim ben basit bir delik var. Ama işte delerken tam dik delmezlerse 2 mm olur 2.2 mm biri farklı diğeri farklı nozuller olabilir.

ben kaçtı kaç oldu bilmiyorum ama çap küçüldükçe enjeksiyon süresi artıyor. Benim kitin kılavuzunda rölanti gaz enjeksiyon süresi. 4.5-6 ms arasında olmalı diyor. Ve en fazla hatırladığım kadarı ile 18 ms olmalı falan diyordu. Yanlış hatırlamışta olabilirim. Siz basıncı düşürünce nozul küçük ise daha çok problem çıkartır. Sizin rolanti gaz enjeksiyon süresi ne?

17. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    yiv olayı örnekti hocam. Neyse ben deldirmem yenisini alırım ucuzmus zaten. Rolanti gaz ms 3.30 larda geziyor. Basınç 1.20/15 lerde Onun için ben nozullarin küçük olduğu kanısına vardım. Zaten nozul değişmeden basınçla oynamam yoksa başa bela alırız. Birde ben bu ayarla ne kadar sikistirirsam 10 ms yi geçmedi haritada hadi tam yüklü araçta zorlasak 12 olur gibi. Ki maycicek usta da sizin araç 12 ms yi geçmiyor dedi

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Ben üst ms olarak lpg gaz ms ini söylemiştim hocam.

19. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    8ms yükte 8.80 civarı videodan izlediğim kadariyla

20. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    bu değerlerde ise sizin nozul ölçüleri uygun olabilir.

Sayfayı Paylaş