Stefanelli fakir kalibrasyon

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve erolaxoy tarafından 8 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. erolaxoy

erolaxoy New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhabalar...

Astra G 1.6 aracımda Stefanelli sıralı sistem var. Kalibrasyona başlamadan önce yaklaşık 2 km benzinle giderek motorun yeterli sıcaklığa ulaşmasını sağlıyorum. teyp lamba vs herşeyi kapatıyorum. ecu reset atıp kalibrasyon yapıyorum.

kalibrasyon sonucunda
    benzin :2.20
    Gaz: 1.60

Bu sonuca göre fakir karışım gerçekleşiyor ve motor arıza lambası yanıyor. Stefanelli de zengin fakir karışımını manuel olarak nereden düzeltebilirim.
    [​IMG][/url][/IMG]

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    idle zamanı ve basınç yükü seçeneklerinden artırma ve azalta işlemini yapıyorsunuz.
    Detaylı bilgi için ingilizce klavuza bakabilirsiniz.
    Gönderilen program menusunde mevcut.

3. Oktay DOGAN

Oktay DOGAN UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    10
    merhaba
    enjektör nozullarını 2.0 ile büyütünüz ve ıdle zamanını 2 ile ecuye kaydet dedikten sonra tekrar ms lere bakın aracınız muhtemelen düzelmiş olacaktır

4. erolaxoy

erolaxoy New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ilginize öncelikle teşekkür ederim. idle zamanını yaklaşık 1.60'a kadar getirdim. Benzin ve LPG püskürtmeleri eşitlendi. aracın arıza lambası söndü. Enjektör nozulunu nasıl ve hangi menüden büyütüyoruz. Teşekkürler...

5. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Nozul büyütmek müdahele gerektirir. Enjektör uçlarını matkapla ayarlamanız gerekir. Stefanellide durumu tam olarak bilmiyoruz.

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu eski mevzu üzerine bende biraz yorum yazmak istiyorum . Stefanellinin orjinal dökümanında şu ibareler var :
    if the “petrol injection times” are higher than the “gas injection times”, the LPG carburation is rich, so it is necessary to reduce the “IDLE” parameter value. The reduction of the value should be more or less equal to the difference between the two injection times. Click on the “PC->> ECU” button to confirm the modified value.
    Türkçesi de şudur :
    "Benzin enjeksiyon süreleri" "gaz enjeksiyon sürelerinden" yüksekse, LPG karbürleme zengin olduğundan, "İDTME" parametre değerini azaltmak gerekir. Değerin azaltılması az ya da çok iki enjeksiyon süresi arasındaki farka eşit olmalıdır. Değiştirilen değeri onaylamak için "PC - >> ECU" düğmesine tıklayın.
    Yani bu arkadaşın belirttiği gibi LPG çalışmada fakir değil zengin karışım sorunu var.
    Benim kendi aracımda - 2000 Clio RNA - sıralı sistem STEFANELLİ var. Sistemden genel anlamda çok memnunum , tam 7 senedir kullanıyorum . Tek sorunum soğuk motorda gaza geçerken boğulma , sıcak motorda bu sıkıntım yok , bir türlü bu sorunu çözemediler servisler. En son kafayı kırıp kendim kablo aldım , kendim uğraşmaya başladım . İlk yaptığım icraat 25 derece olan gaza geçiş sıcaklığını 35 dereceye çıkartmak oldu ama soruna çözüm olmadı . En son motoru fan açıncaya kadar ısıtıp otomoatik kalibrasyon yaptım gene fayda etmedi. Şimdi arabayı yaklaşık bir 100 km benzinde kullanıp manuel kalibrasyon yapmak olacak . Daha önceki yaptığım otomatik kalibrasyonda benzin enjeksiyon süresi 0,2-0,3 gibi bir değer LPG den yüksekti , çok önemsemedim , iddle ayarlarına dokunmadım . Neyse benzin kullanımından sonra yaşadığım tecrübeleri burdan anlatıp yardımlarınızı isteyeceğim inşallah.

7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857

Arkadaşlar arabamı 120 km benzinde kullandıktan sonra kalibrasyon yaptım , bu konuda bir sıkıntı olmadı ; benzin ve gazda enjeksiyon sürelerini manuel olarak eşitledim .Benzin enjeksiyon sürelerinin gazdan yüksek olduğunu gördüm ve gazda iddle ayarını düşürerek ( 1.78 den 1.30 a düşürdüm ) eşitlemeyi yaptım. Fakat dikkatimi çeken bir şey oldu ; parametreleri kısmında gaza geçiş basıncı 0.38 gibi bir değere ayarlanmış ; bu değer bilinçli olarak mı girildi yoksa uyduruldu mu bilemedim . Bu değeri arttırmayı da biryerlere zarar veririm belki diye çekindim ; aynen bıraktım ; şimdi yarın sabah soğuk motorun gaza geçişini tekrar takip edeceğim ; yalnız şu 0.38 gaz basıncı hakkında bir yorum bekliyorum ; çalışma anında gaz basıncı 1.10 ile 1.20 arasında geziniyor.

Son düzenleme: 11 Aralık 2016
  8. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Bence uydurulmuş bir değer :) Bu basınç varsa lpg'ye geç anlamına geliyor. Genelde programlarda 0.5 varsayılan olarak geliyor. Çok önemli bir parametre değil. Siz de 0,5 yapabilirsiniz. Bu değeri sadece deponuzda lpg kalmadığı zaman görürsünüz zaten.

RPM'i 4000 yerine daha düşük bir devir yapmanız iyi olur. Eğer LPG'ye geçerken bir sarsıntı vs. olmuyorsa,1000 devire hatta rölanti devrine çekebilirsiniz.
    Kendi aracımda geçişleri hiç hissetmiyorum, rölanti devrim 800, ben geçiş devrini 750 yaptım. Araç durduğu yerde LPG'ye geçiş koşulu oluşuyorsa hemen geçiyor lpg'ye.
    Şehiriçinde 4000 devire aracınızı çıkarmıyorsunuzdur bile zaten. Eğer rölantide geçişte sarsıntı oluyorsa, 1500 veya 2000 gibi daha mantıklı bir değer yazmanız daha iyi olur.

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim ; ellerinize kollarınıza sağlık . Sanırım bu gaz basıncı LPG ye geçmesi ve LPG ile çalışmaya devam etmesi için regülatörde olması gereken minimum gaz basıncı ; bu değerin altına indiğinde herhalde benzine geçiyor sistem otomatik olarak . Yalnız saçma olan şu ki yanda 0.28 basıncında alarm gözüküyor . Bu değer 0.38 den bence büyük olmalı ki 0.38 e yaklaşırken alarm versin sistem. Tabi olup biteni doğru çözebildiysem.
    Devir muhabbetine gelince bu konuda örneğin 1000 devire aldım diyelim ; motor sıcaklığı yeterli olmasa da 1000 devire ulaşınca direk gaza geçer mi yoksa ; sıcaklık da mı uygun olursa 1000 deviri görünce gaza geçer ?

10. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    rica ederim ne demek. olup biteni çok doğru anlamışsınız :)

uygun sıcaklık olduktan sonra 1000deviri görünce gazar geçer. uygun sıcaklık olmazsa 5000 devir yapsanız da gaza geçmez.

11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Yalnız bu dediğinizin olabilmesi için LPG geçiş modunun directe modundan accelerate moduna alınması gerekiyor herhalde . Normal directe modunda 4000 devire kadar abandım araç LPG ye geçmedi ; gene 10 sn sayıp sonunda LPG ye geçti....

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Arkadaşlar dün yaptığım ayarla ( Yaklaşık 120 km benzinle kullanım sonrası ) gene istediğim noktaya gelemedim ; motor soğukken gene rölanti devrinde LPG ye geçerse çalışmaya devam ettiği halde gaza basınca araba boğuluyor gaz yemeyip stop ediyor . Yok hareket halindeyken lpg ye geçerse motor ısınıncaya kadar devam edersem sıkıntı yok ; motor ısınmadan durursam durduğum yerde stop ediyor. Yalnız dikkatimi çeken bir nokta araba benzinde giderken sanki benzinde değilde çok iyi ayarı yapılmış bir LPG çekişinde gidiyor ; öyle eski uçuşu kaçışı yok ; ilk çalışmasında ve gaz yemesinden hiç sorun yok ama gaza yüklenince eskiden benzinde yaptığı gibi kafasını kaldırmıyor ben gidiyorum diye ( Acaba orjinal hali böylemiydi diye de aklıma geldi şimdi bak :) Beni kıllandıran şu benzindeyken egzozdan gelen sanki çiğ koku ) . Sanırım şu LFT SFT ayarları da bozuldu arabanın ; bunları okuyabileceğim cihazım yok . Yine arabanın deposunu benzinle doldurdum ; arabanın benzin performansı düzelene kadar benzinde kullanacağım ; sonra gene vira bismillah kalibrasyon yapacağım . Başka görüşleri olan varsa alabilirim :)

Son düzenleme: 12 Aralık 2016
  13. Firatd

Firatd New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhaba , bende de benzer sorun vardı. Araba ilk gaza geçerken rölantide ise stop ediyor yada gaz yemiyordu, anacak hızlı gidilen bir yola denk gelirse 2-3 tekliyor sonra herşey normale dönüyordu.
    Switch Over daki Teperature değerini 40 C çıkardım. Biraz fazla benzim yakıyor ama şimdi hiç bir sorunum kalmadı. Ankara için optimal değeri 38c olarak bulmuştum ama kış sert olduğu için bu kışı 40c ile geçirmeyi düşünüyorum.

elkmuh bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş