STEFANELLI SIS LPG AYARI DEĞERLER VE YORUMLAR RESİMLİ

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve muammer yaşar tarafından 19 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    Arkadaşlar herkese selamlar,
    aracım 1992 vectra a 2.0 motor manuel sistemim plastik ecu stefanelli sistem.
    stefaneli kablomu aldım, aracın şuan ki değerleri ekliyorum yorumlarınız ve yapılması gerekenleri söylermisiniz lütfen,
    dikkatimi çeken enjektör tipi grup seçilmiş sıralı olması gerekmez mi?
    birde gaza basıp çekince basınç 0.60 lara kadar anlık inebiliyor normal mi?
    şimdiden teşekkürler.

[​IMG] [​IMG]

2. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Hem gaz hem benzin çalışma durumları için aynı ekrandan görüntü almalısınız . Gaz enjeksiyon sürelerini gösteren fotoğrafın hangi devirde alındığı o ekranda malesef gözükmüyor . İlk ve son fotoğrafların rölanti devrinde çekilmiş olduğu ihtimaline göre yorum yaparsak benzin süreniz gaz sürenizden yüksek , dolayısıyla zengin karışımdasınız . Eğer otomatik kalibrasyondan bu değerler çıkıyorsa IDDLE değerini elle değiştirerek süreleri eşitlemeye çalışın .

3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Basıncın çok fazla oynaması regülatör diyaframının özelliğini yitirdiğini gösterir .

4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Enjeksiyon tipini de sıralıya alın.

5. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    cevap için teşekkür ederim, aynı ekrandan kasıt sıcaklık vs aynı iken mi,aslında sıcaklık değerleri yakınken almaya çalıştım acemiliğime verin,
    bird bu iddle ayarlarını kaça getirmeliyim?

anlık düşüyor ama diyafram dediğiniz nedir lpg reğülatörümü değişmeli.
    birde gönderdiğiniz filtreyi taktım tekrar teşekkr ederim.

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Hem gazda hem benzinde şu saat tipi göstergelerin olduğu ekrandan görüntü alın . İddle değeri bir düzeltme değeri , iki yakıt sistemi arasındaki enjeksiyon süreleri arasındaki farka tekabül ediyor , yani bir nevi kalibrasyonda bu kadar milisaniye düzeltme yapılıyor sistemi dengeye getirmek için. Buna belli bir değer girilmesi diye bir şey yok . Ya bunu sistem otomatik kalibrasyonda belirler ya da siz kalibrasyondaki yanlışlığı düzeltmek için arttırıp azaltırsınız . Araç çalışmanızda çok anormallik yoksa regülatörü kullanmaya devam edin , asılsız masraf yapmayın , ne zaman iyice cortingen olur , o zaman değiştirirsiniz.

7. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    iyi haftalar herkese ,
    cevap için teşekkür ederim.aslında o ekran görüntüsü var ama benim acemiliğim biraz karışık yükledim galiba dikkatimizden kaçmış olabilir,
    bu resimler galiba.

[​IMG][​IMG]

8. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Aynen dediğim gibi gaz süreniz benzin sürenizden düşük , zengin karışımdasınız ( 2.44 benzin , 2,04 gaz ) . Ya tekrar bir otomatik kalibrasyon yaptırıp tekrar kontrol edin ya da kendiniz iddle değerini azaltıp arttırarak - hangisi olduğu şu an hatırımda değil - dengeyi bulmaya çalışın .

9. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    bu idle ayarı bu ekrandan mı ayarlanmalı yojsa diğer kalibrasyon ekranından mı?
    şimdi öncelikle 100 km civarı benzinle kullanıp otomatik kalibrasyon yapmayı planlıyorum ne dersiniz? fiziki düğmeden benzine aldım bu yeterli olur değil mi sistemin siğortasını falan kapatmaya gerek var mı?

birde burda düğmeyi kapat menüsünde rpm 725 yazıyor diğer konularda çok farklı değerler görüyorum yanlışlık mı var.reset tuşuna basmalımıyım kalibrasyon öncesi.

10. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    iki değer de aynı olacak değil mi? zengin karışım fazla yakıt anlamına geliyor galiba.

11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Rölanti durumu için 0,1 yük durumu için 0,2 sapma normal kabul ediliyor . Aynı olması zaten her zaman mümkün değil.

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Elle ayarlamayı ya saatlerin olduğu ekrandan ya da kalibrasyon ekranından yapabilirsiniz , yalnız her değer değiştirdiğinizde Bilgisayar -Ecu sekmesini tıklamalısınız k, yaptığınız değer değişimini sistem algılasın . Aracınızdaki oksijen sensörü tahminim eski olduğundan çokdan cortingen olmuştur bu yüzden araca çokta sağlıklı veri göndereceğini sanmıyorum , çokta farketmez benzinden kullanmanız bunun için . Direk kalibrasyon yapın . Oradaki 725 sayısı devir ile gaza geçişi seçerseniz gaza geçiş devri . Sizin sıcaklığa bağlı geçiş olduğu için kullanımda değil.

13. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    anladım teşekkürler,
    oksijen sensörü hiç yok yada ben göremiyorum :)
    varsa da 25 yıl olmuş her halde sizin tabirinizle cortlamıştır boşa benzin tüketmeyeyim o vakit.
    bu ayarı yaparken motor sıcaklığı önemli etken mi?

14. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    peki yük durumuna müdahale edecekmiyim?

15. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Onun nasıl yapılacağına dair zamanında çok mesajlarım oldu bu forumda . Oradan okuyabilirsiniz , uzun mevzu .

16. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    kalibrasyon yaptım ama size danışmadan kayıt etmedim değerlerde çok bi artış olmamış anladığım kadarı ile 0.05 değer yükselmiş kalibrasyonla.

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Motorunuzun fan açacak kadar sıcak olması lazım , yalnız bütün alıcılar kapalı olması lazım , fanda çalışmıyor olmalı.

18. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    sıcaklık etken mi? kalibrasyon ayarında yada idle ayarında.

19. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    Herkese selamlar,
    Enjektör tipini Full grutan sıralı ya aldığım da proğram menüsündeki devir gösterGesi 1000 devir kadar fazla gösteriyor araç daha sarsıntılı çalışıyor neden acaba.
    Resim ekliyorum.[​IMG]
    Https://i.hizliresim.com/WGz2mQ.jpg[​IMG]

20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Mail verirseniz ingilizce dökümanı size gönderebilirim . Orada aklınıza takılan her soruya cevap bulabilirsiniz . Sorunuz ile ilgili dökümanda şu bilgiler yazılı :
    The “Sensors” panel includes:
    - “Lambda Type” window with a pull-down menu: it serves to select the type
    of the lambda probe present in the car to work with.
    - “Injection Type” window with a pull-down menu: it serves to select the fuelinjection
    type of the car to work with. This information is necessary only to
    determine the correct rpm count and it is not necessary for carburation.

ali berci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş