STEFANELLI SIS PLUS GAZA GEÇMEME PROBLEMİ DÜĞME GAZDA BENZİN TÜKETİYOR

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve nayi16 tarafından 1 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Kıymetli forum üyeleri değerli ustalar. Aracım 2004 model Hyundai Getz 1.3. Aracımda Stefanelli (Metal ecu) sistem var. Araç çalışınca normal bir şekilde gaza geçiyor görünüyor.! Gaza geçmediğini akan trafiğin içinde yolda kalınca anladım. Benzin takviyesi yapınca çalıştı. Sanayide ustaya gösterdim gaz sorun bulamadı. (Bursa küçük sanayi) ecu ya elektrik gitmediğini soyledi. Boyle bir sorunla karşılaşan ve karşılaşıp çözüm bulan oldu mu? Değerli yorumlariniz için Teşekkür ediyorum.

2. speedystop

speedystop Active Member

Beğenilen Mesajları:
    38
    Halla halla. Olabilir. Benzin enjektorlerini uyutmuyorsa ECU arızalı olabilir ama bu seferde gazda girmesi lazım manifolda. Sistem nedir kaç yıllık? Ecuya kablo ile bağlaniliyormu?

nayi16 bunu beğendi.
  3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Peki yolda araç stop ettiğinde lpg tankı dolu durumdamıydı ? Benzin deponuz niye bu kadar boş seviyede geziyorsunuz ki bitince farkına varıyorsunuz . Aracınız lpg li olsa da gene ısınma sürecinde benzin tüketiyor . Diğer durumların tespiti için sisteme bağlanmak lazım . Ecuya elektrik gitmiyor diyen üfürmüş ; o zaman benzinde de araç çalışmaz .

nayi16 bunu beğendi.
  4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Stefanellinin ciğerini bilirim ; kablonuz varsa yardımcı olmaya çalışırım....

nayi16 ve x-calibur bunu beğendi.
  5. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Merhaba dostum. Kablo yok bende. Aküden direk elektrik verilince gaza geçiş oluyor. Gaz otomatiğine su gitmiş olabilir dedi usta. Gaz otomatiğinin olduğu yerden ecuya elektrik getiremedi... Ön taraf için sadece 1250 tl istedi. Atiker obd li sistem için. Durumum olmadığı için böyle bir şeye girme ihtimalim yok. ilginize teşekkur ediyorum.

6. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Gazı her fullemede mutlaka 50 tl lik benzin alıyorum. Fulledim gazı 50 tl lik gaz aldım. Ben gazda gezdiğimi sanıyorum. Yolda kalinca bidonla benzin aldim. Tekrar gaz almaya çalıştım 1 tl lik bile almadı. Dediğim gibi düğmeden düzgunce geçiyor gaza fakat benzinde çalışıyormuş. 15 senedir söförlüğüm var ilk defa yolda kaldım. Acı bir tecrube oldu bana...

7. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Gaz ful. Her gaz alışımda mutlaka 50 tl lik benzin de alıyorum.Gazın sigortasını söktü usta. Bu şekilde kullanman tehlikeli dedi. Ya beni yedi anlamadım. Sistem şu an devrede değil. Ecuyu yeni degiştirdim. Sistem 10 senelik.Ecu saglammış bilgisayara baglayıp soyledi usta...

8. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Evet bağlanıyor kabloyla...

9. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Gaz otomatiğinden aküye kabloyla bağlanti yapti gaza gecti. Bunu enjektorun bir tanesinin fişini çekerek denedi. Sesten de geçtiği anlaşılıyordu.

10. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Aküden direk elektriği nereye veriyor ? Lpg ecu sunun elektriğini kesmiş olsa benzin enjektörleri de çalışmaz ( Bütün benzin enjektörleri lpg ecusuna da irtibatlı ) . Sizin olup biteni anlamak ya da bize anlatmak hususunda biraz kafanız karışık malesef .

nayi16 bunu beğendi.
  11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Peki siz benzin göstergenize hiç bakmıyormusunuz ; benzin pompası döndürdüğü yakıt ile soğur ; bırakın yakıtın bitmesini çeyrekten aşağı hiç inmemeli .

x-calibur ve nayi16 bunu beğendi.
  12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Madem burada konu açıldı genç şöförlere bir tavsiye vereyim ağabeyleri olarak .
    GÖZÜNÜZ HER ZAMAN HARARET VE YAKIT GÖSTERGESİNDE OLSUN ; HIZ YA DA DEVİR DEĞİL .

powerkırk3, x-calibur ve nayi16 bunu beğendi.
  13. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bundan kastınız lpg regülatörü üzerindeki gaz kesici mi ?

nayi16 bunu beğendi.
  14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    LPG ecu su sağlamsa ne halt etmeye 1200 liralık tadilat öneriyormuş ? En pahalı malzeme enjektör ve ecu zaten . Regülatörün en kralı 300 lira.

nayi16 bunu beğendi.
  15. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Haklısınız. Yabancı olduğum konu. Gördüģüm kadarıyla ustanin yaptıklarinı anlatmaya çalıştım. Boş bir kablonun bir ucunu gaz otomatiģinin olduğu yere bir ucunu da akunun + ucuna değdirdiginde gaza geçirdi. Şu an benzinde kullanıyorum. Ecu bozuk olsa anladığim kadarıyla arabanin da çalışmaması gerekiyor yapılan yorumlardan. Yorumlarınız ve ilgniz için teşekkur ediyorum.

16. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    [​IMG] buradaki kırmızı parça...

17. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    buradaki kırmizı parçaya kablo ile elektrik bağlantisı yaptı...

18. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Sisteminiz stefanelli ise stefanellide ayrıca bir gaz kesici olmaz. Gaz kesici regülatör üzerindedir . Sizde böyle bir parça olması bir acayip durum . Siz şu sisteminizin bir fotoğrafını çekip yükleyin görelim bakalım.

19. nayi16

nayi16 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Bursada tavsiye edeceğiniz ehil bir usta var mı? Küçük sanayide özönder otogaza götürdüm sonuc alamadım...

20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857

Senin sistemin bu herhalde .

Moderatör tarafından son düzenleme: 2 Şubat 2017
    nayi16 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş