STEFANELLI SIS PLUS ANLAYAMADIĞIM BİR DETAY. LPG2CİLEİRN YAPTIĞI GAZ AYARI...

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve elkmuh tarafından 3 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Arabanın torkunun çok iyi olması doğru ayarda olduğunu göstermez ; araç fakir karışımda afedersiniz it gibi gider ama bu yakın zamanda subapları uzun vadede motoru kucağınıza almanız demektir . Bunlar benim kişisel çalışmalarımla tespit ettiğim bilgiler ; yanlış olduğunu düşünen tekzip etsin.

burhan59 bunu beğendi.
  2. 03MEHMET03

03MEHMET03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    peki size gore 1-6 16 valf motorda idle zamanı ve basınc yuku kac olmalı ortlama birde regulotor gaz basıncı

3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Regülatör basıncının araç gücüne göre ne olması gerektiğini gösteren bir sayfayı önceki mesajlarımda paylaştım . İddle ve charge ayarları her araç için farklıdır ; ezbere olmaz ; programla ve araçla çalışıp görmek lazım.

4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Şunu da belirteyim ; iddle ve charge de yapılan küçük değişiklikler enjeksiyon süreleriniçok etkiliyor ; benim hiç bir kalibrasyonumda iddle ve charge 1.4 ün üzerine çıkmadı ; sizin kalkıp 3 ün üzerinde bir düzeltme yapıyorsa program bence enjektör seçimi yanlıştır. Tabi bunlar benim profosyonel değil amatör yorumlarım .

5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Ayrıca stefanelli nin prins ve BRC kalitesindeki enjektorlerini ne akla hizmet sökmüşler anlamadım . Kendi arabamda 8 seneyi ve 100.000 km yi devirdim , gram ses yok , gram tekleme yok , selenoidli değil diyaframlı enjektör onlar , sanat harikası :)

6. Firatd

Firatd New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yakıt tüketimi optimun yapmak için ayrıca yapılacak bişeyler varmı, yoksa idle ve charge ayarları doğru yapıldığında zaten optimum değeri bulmuş olurmuyuz.
    Benim araç 200 polo 1,6 100hp şehir içi 220 km de 30 litre lpg yaktı. Oda 2,66 tl litresi 36,2 krş denk geliyor.
    Sanki biraz fazla gibi geldi bana.

7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Şu kadar kuruş yakıyor hesabı hiç mantıklı bir hesap değildir . Sizin ölçünüz her zaman şehir dışında ve içinde 100 km de ne kadar yakıyor olmalıdır. Ben şehir dışında 100 km de 6 litre de , 7 litre de , 8 litre de yaktığını gördüm . Bu bir çok parametreye göre değişebiliyor . Yol durumu , hava sıcaklığı , trafik , araç kullanımı ; yakıt kalitesi vs . Ama şehir dışında 7 litreden yukarı çıkmamalı bence hiç bir zaman .
    Şehir içinde hiçbir ölçünün sağlıklı veri olacağını sanmıyorum ; çünkü zaten mesafeler çok kısa , trafik çok yoğun , durma kalkma çok fazla .
    Ben her zaman ölçüyü şehir dışındaki sarfiyat olarak aldım ve buna göre az ya da çok yaktığıma kanaat getirdim .
    İddle ve charge ayarlarını doğru yapmış olmak sadece optimum yakıt tüketimi için malesef yeterli olmayabilir . Harita ya da tablonun da doğru parametrelerde olması lazım ki bunu stefanelli de nasıl yapılacağına dair hiç bir bilgi , belge , veri yok . İnterneti başta aşağı eşeledim ; stefanellinin hala bazı ülkelerde distribütörleri var ; onlara maille soru sordum ; cevap gelmedi.
    Eğer tablo ya da harita doğru çarpanlarda olmazsa araç sürüşünde programla ecuya bağlanıp benzin enjeksiyon süreleriyle kıyaslarsanız bazı yol durumlarında zengin bazı yol durumlarında fakir karışıma düşebiliyor sistem ; bunu görürsünüz . Bu yakıt sarfiyatını etkileyebileceği gibi motor için de sağlıksız bir durum . Diğer lpg sistemlerindeki çok profosyonel servisler her enjeksiyon süresine karşılık devir durumunda çarpan ne olmalı tek tek inceleyip değer giriyorlarmış ; tabi bu sanayideki amcaların yapabileceği bir şey değil ; zaten uğraşmazlar da . ( Ya da obd li yeni lpg sistemlerinden kullanmak gerekir ) Çok lineer yol durumlarında yapılması imkansız bir olay değil ama ben bunun otoyolda yapıldğını duydum ki ancak her halde orda yapılabilir . Kendim ancak kılavuzda tarif edilen rölanti ve 4.vites 30 hız durumları için ayar yapıyorum ; öyle uzun uzun ayar yapabileceğim bir durumum yok . Mecburen bunla yetiniyorum ama ne kafam ne gönlüm rahat değil açıkcası.

8. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bugün bende hava filtre kutusunu söktüm . Alttan kelebek boğazını söktüm ve rölanti valfiyle birlikte temizliğini yaptım . Enjektör kütüğü ve enjektör bağlantı hortumları ne alemde onları inceledim . Enjektör hortumlarını baya yorgun gördüm ; müsait zamanda değiştirmeyi düşünüyorum . Montaj yapan sevgili arkadaşlar enjektör nozullarındaki hortumlara kelepçe takarken manifolt tarafındaki hortum girişlerine kelepçe takmamışlar . Kendilerine uzaktan sevgilerimi gönderdim . Hortum boylarına baktım maşallah hiçbiri birbirine benzemez durumda . Manifoltuda bütün delikleri aynı noktadan delmek yerine kendisi nasıl kolay montaj yapabilecekse öyle delmiş ; yandan sağdan soldan kaptırmış amcam keyfe keder. Bu noktada da kendilerine sevgilerimi bildirdim .
    Nozullarımın büyük olduğunu ondan dolayı çarpanlarımın yüzün altında çıktığını düşünüyordum ama kendi kitimin yani stefanellinin en küçük nozullu enjektörlerinin kullanıldığını görünce ( Green enjektör ) baya şaştım . Buna bir anlam veremedim . Ayrıca kafamı karıştıran bir başka detay daha var . Stefanellinin orjinal kalibrasyon kablosunda lambda sensörüne bağlanan bir uç daha var . Resimde göstereyim :

Benim kullandığım kablonun böyle bir aparatı yok . Sayın @Destek sizin tarafınızdan imal edilen stefanelli kablosunda böyle bir aparat var mı ?

Moderatör tarafından son düzenleme: 19 Şubat 2017
  9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Lpg servisinde de böyle bir kablo kullanıldığını görmedim.

10. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    ''abeyyyy bir gez gel bakalım'' Bu laf her yerde aynı deişmez :))) kurtulduk o laflardan burda amatör birinin yaptıgı ayar daha iyi onlarınkinden kalibrasyon yap rolantide ayarla gönder yapıyor hepsi

ali berci ve elkmuh bunu beğendi.
  11. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Evet biraz fazla olabilir bunu etkileyen faktörler çok hocam 1. büyük etken pompa bana göre. 13,6 litre yakıt yakmışsınız demek 100 km de. Benim tüketimim şehir iç dşı karısık 9.3 civarı birşey. Örnegin buradan arkadaşım xxx petrolden aldı geçenlerde 20 tl 30 km gitti :( opet burada 3 tane var daha pahalı fiyattan 20 tl lik aldı 70 km yol gitti kullanım aynı yolları sabit gider hep Ben geçen gün istanbula giderken aytemizden aldım istanbula gidiş 15 dk trafik cektim 105 km ortalama 28,5 krş yaktım lpg fiyat 3,15 İstanbuldan dönerken adını hatırlamadgım bir petrolden aldım trafiksiz geldim çorluya gaz fiyatı 2,79 30 kuruş yaktım POMPAYA ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Sebebini tam olarak anlamış deyilim fazla basıncmı basıyorlar ne yapıyorlar sebebi ne olabilir acaba petrolden petrole cok fark ediyor opetten opete bile fark ediyor araları 5 km gaz ucuz olan daha az gidiyor denedik 1-2 kez

elkmuh bunu beğendi.
  13. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097

Bu ayar kablosuyla alakası olmayan sadece aynı soketi kullanan bir kablo.
    Sizde çıkış ucunu bulup bağlayabilirsiniz.

elkmuh bunu beğendi.
  14. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    @Destek hocam üstteki yakıt ile ilgili bir yazım var onuda cevaplarmısınız yada yeni bir konuyamı dökelim o yazıyı

15. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Mustakıl bir başlıkta ele alalım mumkunse.

16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Tamahkarlık yapıp şehir dışında çok ucuza aldığım hiçbir lpg nin beni kara geçirdiğini görmedim . Özellikle sakarya tarafında çok ucuza lpg veren adı sanı bilinmedik lpg istasyonları var. Ben petrol ofisinden şaşmıyorum ; çok da memnunum yakıtımdan . Uzun bir süre petrol ofisi fiyatları uçtu burda ; 3 10 ları falan geçti . O ara mecbur TOTAL e takıldım 2 85 e veriyor diye . Onun da gazı çok iyi hiç sıkıntı yaşamadım . Bu hafta sonunda petrol ofisinde 2 86 görünce lpg fiyatını nasıl direksiyonu kırıp benzinliğe kendimi attım bilemedim . Neredeyse sevinçten gözlerim yaşardı :)

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Şimdi bir kılçık daha yediğimizi öğrendik LPG montajında hadi hayırlı olsun . STEFANELLİ nin hem kendisi hem fabrikası duman olmuş nerden bulucağız ecu nun soket pinlerini ALLAH kolaylık versin bana. Zaten kalibrasyon programında oksijen sensörü değeri sekme olarak sürekli gözükse de değeri sıfırdı . Ben sadece kalibrasyon anında çalışacak sanıyordum ; demekki sürekli bağlı kalacak .

18. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Obd bağlantısı gibi devamlı aktif bir fonksiyon değil.
    Ayar esnasında ustaya bilgi amaçlı. Düzeltme yapmaz.

elkmuh bunu beğendi.
  19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam lpg biliyorsunuz butan ve propan dan oluşmakta.Bu iki gazı bazı firmalar yaz ve kıs olmak üzere farklı oranlarda karıştırarak satıyorlar. Bazı firmalarsa yaz kıs sabit oranda satıyorlar. Bu durum araç performansı/tüketiminde da yansıdığını düşünüyorum. İlginizi çekeceğini düşündüğüm link de aşağıdadır:
    http://www.mmfdergi.gazi.edu.tr/article/view/1061001335/1061001083

elkmuh bunu beğendi.
  20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Teşekkür ederim üstad . Güzel yazı . İlgiyle okudum.

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş