STEFANELLI SIS PLUS ANLAYAMADIĞIM BİR DETAY. LPG2CİLEİRN YAPTIĞI GAZ AYARI...

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve elkmuh tarafından 3 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
  2. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim. İnşallah problemimi çözmüşümdür. Bütün her bağlantıyı kontrol ettim. Ustanın değiştir bunu dediği olay kesici sigortasının atması imiş sanırım. Sigortayı yeniledim, düğme üzerinde tüpe geçtiğini gösteriyor. Tüpte çalışıp çalışmadığını test için enjektör elektrik bağlantılarını çıkarttım. Aracı çalıştırdım, lpg ye geçince araba durdu. Tekrar taktım çalıştırdım. Lpg ye geçti ve çalışmaya devam ediyor. Topu topu 15km yapabildiğim için gerçekten lpg de mi benzinde mi bilemiyorum. İnşallah hallolmuştur.

Yalnız başka bir problemim var. Daha dün bağlantı kurduğum ecu ye bugün bağlanamadım. Soketi ters takma ihtimaline karşı bir de ters takarak denedim yine olmadı. Olası problemler nelerdir ona göre adım adım kontrol ederim.

3. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Kontroller sırasında gördüm ki enjektör hortumlarının dışlarında çatlaklar mevcut. Kendim değiştirebilirmiyim sizce, yoksa ustaya mı götüreyim.

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Eliniz yatkınsa değiştirirsiniz

5. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    bugün yaptığım test ile aracın lpg ye geçtiğini gördüm. yani tüm olay kesici sigortasının yanması imiş. çocuklar gibi şenim doğrusu. neyse kablo sahibi olduk bu sayede.
    enjektör hortumları gevremiş değişim lazım ancak bu hortumlarla beraber neleri değiştirmem lazım. 5 yıl da bir hortumlar değişmeli diye bir şey okudum.

elkmuh bunu beğendi.
  6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Regülatör su hortumlarını ve t eklerini
    ve regülatör enjektör arasındaki ve map sensörü arasındaki gaz hortumlarını da kontrol ediniz

Simerkan bunu beğendi.
  7. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Yanilmiyorsam birkac kere kesicilere odaklanin demistik; sonunda olmus. :rolleyes: gecmis olsun.
    Denildigi gibi el yatkinligi varsa halledersiniz. Sadece uclarinda kirik-kesik varsa ve borular ulasiyorsa uclardan kirpin, devam. Kolay gelsin... :rolleyes:

Simerkan bunu beğendi.
  8. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1

aracı 5km kullanıp motoru durdurduktan 2 saat sonraki durum yukarıda

çalıştırdıktan sonraki benzin değerleri

gazda ki durum

gazda ki kalibrasyon durumu

sizce bir problem görünüyor mu? enjeksiyon ms farkı var. bu farkı nasıl eşitlerim.

ayrıca regülatörden çıkan su hortumunu montaj sırasında biraz sıkışık yapmışlar şu anda katlanmış tam olarak kapanmamış olsa da epey daraltıyor. sıkıntı oluştururmu?

9. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1

durum bu. son derece sıkışık ve kısa hareket ettirecek yeri kalmamış.

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam büküķ su hortumu için bez band sarın üzerine bir kelepce daha daha takıp kırıklık gidinceye kadar fazla olmamak kaydı ile sıkın.
    Böyle kalırsa regülatör geç ısınabilir...

11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu durum için açılı hortumlar var , özellikle tofaşın kuş serisinde ya da renault 12 serilerinde bulabilirsiniz , ben buldum ve kullanıyorum . Atayım bir ara fotosunu . Sanırım obd 2 bağlantınız da var , ltf ve stf yi nasıl okudunuz ( yakıt kesme verileri ) ?
    Bu arada gaz basıncınız yüksek , onu 1 ya da 1.1 e düşürseniz iyi olur , nasıl yapılacağı forumda çok konuşuldu , bulursunuz .

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Kalibrasyon nasıl yapılacağını yani benzin ve gaz sürelerini eşitlemeyi defalarca forumda anlattım . Onuda okuyun , anlamadığınız yer olursa cevaplarım .

13. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Zaten bu başlık benim konumla alakasız. bir problem yaşarsam ilgili konu altında yazar, fikrinizi talep ederim. her şey için çok teşekkür ederim.

14. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    açılı hortum kullanmışlar bir yerde, gördüm nasıl birşey olduğunu. ama dediğiniz gibi kelepçe ile deneyeceğim.
    elm327 bluetooth adaptörü aldım pc üzerinden scanmaster ile kullanıyorum. android torque pro uygulaması var ancak ondaki ltf stf bulamadım ama olmalı mutlaka.

15. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Sayın hocam, sitede ki tüm stefanelli konularını 1 haftadır inceliyorum. anladığım kadarıyla iki göstergeyle şunu yap düzelir denecek bir şey değil. motor soğukken çalışırken gazdayken aracı kullanırken ki veriler çok önemli. ayrıca bazı değerler de araçtan araca değişiyor. benim de anlayamadığım kısım orası. aracım 1600cc / 146000km. aracın en üst tork devri 5000. devri lpg de 6000 kadar yükselttiğimde sıkıntısız cevap veriyor. ancak başka bir sebepten 5000 ile sınırlandırmak gerekiyorsa onu yapacak ayarı bulamadım. çünkü http://www.mscsi.net/destek/konu/st...imli-anlatimi-hangi-deger-ne-ise-yariyor.974/ anlatımında düğmeyi kapat yazan kısımda rpm in açıklamasına benzine geçme diye tanımlanmış. oysa bende 900 tanımlı ve devri 900 e getirince lpg ye geçiyor. dolayısıyla 5000 devri görünce benzine geç kısmını göremedim. LFT STF olayını anladım. idel zamanı ve basınç yükü konusunda anlamadığım bu değerler sabit mi? benim aracım için uygun olan nedir. ilk çalıştırdığımda ms 3. rölanti sabitlenince 2 gaza geçince 1,8 oluyor. mutlaka eşitlemelimiyim. ayrıca bu kadar çok şey okuyunca kafam çorba oldu belkide komple yanlış bir şey söylüyorumdur affola. bu arada aracımda çekiş silkeleme vs. sorunlar yok. tek problem aracım start stoplu zengin karışım gelince arıza ışığı yakmasada start stop devreye girmiyor. obd ile sıfırladıktan sonra devreye giriyor. ama çoğu zaman ışığıda yakıyor. zaten obd cihazını da sırf sanayide her her işlem için 20tl vermemek için almıştım.

stefanelli hakkında bilgili olduğunuz için tüm bunların dışında bir detay soracağım. sis plus ecu ler elm327 bağlantısı içerir diye bir tanımlama yapılmış. bizim cihazlarda bu bağlantıyı yapsak ne işimize yarar, kendi ayar yapar mı acaba, araçtan gelen bilgiler doğrultusunda. çok uzun oldu. okumazsanız anlarım :)

16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Parametreler kısmında Türkçesi düğme yolu üzerinde kısmı var , orayı acceleration yani hızlanmaya almalısınız devir ile gaza geçiş konusunda. Sonra rpm den istediğiniz devri seçmelisiniz.

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    İddle rölanti ayarı , bunun nasıl yapılacağını anlatmıştım önceki mesajlarda . Araçlar için aynı enjektörde genellikle defalarca da yapılsa yaklaşık veriler çıkar ama sabit bir değer değildir , bunun ayarını kendinizde yapabilirsiniz , otomatik olarak da yaptırabilirsiniz . Kusura bakmayın ayrıntısını yazmaya hiç keyfim gelmiyor , çünkü defalarca yazdım , mesajlarımda bulabilirsiniz .
    Charge yani yük ayarı araç hareket halinde iken yapılıyor , bunun için kaputunuzu yarım kapatıp kabloyu ve bilgisayarı araba içine alıp hareket halinde bu ayarı yapmanız lazım . Bunu da anlattım daha önce .
    Benzin ve gaz enjeksiyon süreleri arasında 0.1 ms rölanti çalışmada , 0.2 ms yükde çalışma da tölarans değerleri var .

18. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu konu hakkında hiç bilgim yok . Balon olma ihtimali fazla kimden duyduysanız . Stefanelli nin progamı obd den veri alıp kendine çeki düzen verebilecek kadar üst düzey bir yazılım değil . Obd kablosunun bağlanabileceği bir portu bile yok .

19. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Bu konu hakkında hiç fikrim yok.

20. Simerkan

Simerkan New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Stefanelli kılavuzunu türkçeye çevirerek okudum. Bu bilgiler ışığında kalibrasyon yaptım ms farkı 0,05–0,08 arasına indi. Sanki daha uysal çalışıyor. Gaza yüklemede arıza ışığı sorunu şimdilik yok. Gaz basınç 1,1 olmalı demiştiniz, ancak ne yaptıysam, monitör ekranındaki basınç göstergesini 1,36 dan 1,1e indirmedim en fazla 1,24 oldu. indirdiğimde teklemeye yakın bir durumda geliyor.

Ayrıca arabaya sabah bindiğimde motor çalışmadan ısı 45 gösteriyor. Çalıştıktan sonra mesela 90 gösterdiğinde obd ile baktığımda da 90 görüyorum. Ama sanırım yinede bozuk.

Türkçe Klavuzun ilk 20 sayfasını bitirdim. İsteyen olursa resim halinde atabilirim.

Sayfayı Paylaş