STEFANELLI SIS PLUS ANLAYAMADIĞIM BİR DETAY. LPG2CİLEİRN YAPTIĞI GAZ AYARI...

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve elkmuh tarafından 3 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    gazdan çekince tekleme bu basınç yükü ile alakalımı acaba?

2. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Zaten onu tutturabilmek için çok düzgün ve stabil yol şartları lazım ki otoban gibi bir yol lazım . Eğer aracınızın çekişinde ve hızlanmasında bir anomallik yoksa üzerindeki ayarı kullanmanızda sakınca yok bence .

muammer yaşar bunu beğendi.
  3. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Gaz filtrelerinizi hiç değiştiniz mi ? Regülatör üzerinde olanı ve büyük filtreyi ?

4. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    LPG de düzensiz çalışmaya etki edebilecek bir sürü parametre var . Şundandır demek sadece atmak olur . Enjektör hortum uzunluğu , enjektör arızası , basınç ayarsızlığı , kalibrasyon yanlışlığı kıl tüy vs . Sürüş anında o dediğiniz kerkinmeyi yaptığı anda bilgisayardan izlemek lazım neyin sapıttığını .

powerkırk3 ve muammer yaşar bunu beğendi.
  5. mustafa terzioglu

mustafa terzioglu New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Konu dışı oluyor ama misal buji, yağ ve yağ filtre değişimi, hava filtre değişimi veya gaz filtreleri değişimlerinde tekrar otomatik kalibrasyon yapmak gerekir mi , birde kalibrasyon öncesinde ecu ya reset atmak gerekli mi veya ecu reset niçin yapılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    regülatör filtrelerini siz göndermiştiniz onun için tekrar teşekkür ederim onu değiştim, Büyük filtreyi değişmedim yakın zamanda planlıyorum değişimini bakalım fark olacak mı?
    ayar konusunda şuan dediğim sıkıntı harici problem yok.

7. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    gaz filtresi değişiminden sonra ayar gerekir bence diğer değişimler için gerekmez diye biliyorum,üstadlar detaylı cevaplar sorunuzu.

mustafa terzioglu bunu beğendi.
  8. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Filtreler gaz basıncını etkileyecek derecede eskimiş ise tekrar kalibrasyon gerekir . Buji değişiminden sonra da yapmak faydalı olabilir . Yağ - hava filtresinden sonra gerek yok .

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Filtre değiimine çok para alırlar . Ben internetten 4 tanesini baya hesaplı almıştım ki 20 den aağı değişmezler büyüğü . Değiştirmek için giriş çıkış hortumlarından filtreyi kapağı ile birlikte araç dışına alın . Mengeneye bağlayıp uç tarafına yakın bir noktadan tornavidayı filtreye çakıp çevirerek eski filtreyi sökün . Yenisini takarken contasını yağlayıp bütün el gücünüzle sıkmanız yeterli .

10. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    teşekkürler.

11. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    vectralarda buna yakın orunlar oluyor. mesela benimki 1.6 motor. benimki de yolda giderken vitesi boşa alınca 1 defaya mahsus 1100 lere çıkıp hemen 900 lere yani olması gereken yere geliyor. sizin sorununuza olası çözümler:
    1. bilgisayarınızı ve programı açın. motoru ısıtın. lpgde giderken 2 nci veya 1 nci viteste gazı kökleyin. basınç değeri 0.5 barın altına inerse regülatör yetiştiremiyor, yetersiz geliyor diyebiliriz. böyle bir durum varsa regülatörün basıncını yükselterek bunu düzeltemezsiniz. ama muhtemelen 0.5 in altına düşmeyecektir.
    2. aracı benzine alın. 4 veya 5 viteste tatlı bir rampayı motoru bayarak tırmanın . (enjeksiyon açık kalma süresi 8-9 ms olsun) sonra lpg ye alıp (aynı gazda ve aynı rampada) benzindeki değerlere eşitleyinceye kadar CHARGE ayarını yapın. (eksi ve artıları kıllanarak). daha sonra ECUYU yükle tıklayıp kaydedin.
    3. arabayı kenara çekin. tekrar benzine alın. 1-2 dakika benzinde çalışsın. kalibrasyon menüsünden otomatik kalibrayon yapın. sistem kalibrasyon esnasında otomatik gaza geçer) alttaki sarı işaret sona gelindce ECUYU Yükle seçin.
    4. bu işlemler kalibrasyon ve gaz ayar işlemi için. netice alamasanız ecuyu ve map sensörünü resetleyin. yine çözüm olmazsa aracın motorunda bir sorun olabilir. bildiğim kadarıyla stefanellinin vectraya uyumu tam. sorun olmuyor

12. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    şunu belirtmem lazım. enjektörleriniz kırmızı stefanelli enjktör ise tam verim alırsınız. başka enjektör takıldıysa ondan da yapabilir

13. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    bilgiler çok net ve anlaşılır teşekkürler laptop bataryamda sıkıntı olduğundan yol testi yapamıyorum ancak genel de bende ki ileri geri sallanma ayağı gazdan çekince oluyor tam gazda problem olmuyor.
    enjektörlerde şu şekilde;[​IMG]

14. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
  15. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    enjektörler beyaz. aslında bu araca kırmızı enjektör olması lazım. çünkü aracınız 136 beygir. ama enjektörlerin farklı oluşu bahsettiğiniz problemi yapmaz. şahsi fikrim araç bir yerden hava alıyor. regülatör ile enjektörlerin arasındaki lpg hortumunu, her enjektörden manifolda bağlantı hortumlarını, kontrol edin. ayrıca ecuya giren (lpg map sensörü hortumu) ince lpg hortumunu kontrol edin. ama en önemlisi aracın vakm borularıdır. bunlar da aracın map sensörü hortumu, benzin basınç regülatör hortumu ve fren westinghouse körüğüne giren vakum hortumudur. bahsettiklerimi bilmiyorsanız gaz kelebeğinin arkasındaki hortumlar diyebiliriz. ya da internetten isimlerini yazsanız çıkar. kolay gelsin

16. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    ayrıca lpg filtresini de değiştirmenizde fayda var. orjinal stefanelli filtre sistemini kullanıyorsanız atikerinki birebir bizim sisteme de uyuyor

mustafa terzioglu ve muammer yaşar bunu beğendi.
  17. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    sağol bilgiler gerçekten yararlı düzeltmem gereken bi nokta var araç 1992 model 85kw 115 hp .
    diğer noktaları kontrol edeceğim.

18. muammer yaşar

muammer yaşar Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    ayrıca bu teklemeyi benzinde de çok az hissediyordum gaz teli boşluğu vardı onu biraz gerdim benzinde yok gibi şuan aracın bujileri (orjinali kalın paso dediler gm tek tırnak olarak değiştim üstünden çıkan ince paso tek tırnaktı) buji kablolarını ve bobin kablolarını değiştim biraz daha düzene girdi ama yine can sıkıcı bi sarsıntı o anda arabadan inesim geliyor :)
    boğazı ilk aldığımda üstünde temizledim o zaman var mıydı yok muydu hatırlayamıyorum. potansiyometre den yapar mı acaba temizlik yaptım kalibrasyon mu lazım çözemedim.
    obd kablom var opcom araca bağlanıyorum bu eski olduğu için önceki aracımda 16pin obd vardı bunda 10 pin aliexpresten kablo dönüştürücü aldım bağlanıyor ancak sınırlı sadece arıza okuyor ve siliyorum her seferinde DTC 31 yazıyo tahminen krank sensörü hatası veriyo bilemedim,
    bazen acaba rölanti ayarlayıcı da mı sıkıntı diyorum fişini çıkarınca yapmıyor gibi araç tabi hali ile rölantide 1100 dd çalışyo yani sıkıntı var,
    bu arada sol aks kafası da arızalı imiş oda işin içine dahil olunca beşik mübarek...

19. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    krank veya eksantrik konum sensöründen olsaydı araba muhtemelen çalışmazdı. ya da 4000-4500 devirde kesilmeler olurdu. aracın gaza basınca ivmelenmesi güzel ise bu sensörler sağlam demektir. potansiyometre arızası sizinki gibi gaz telli kelebeklerde sık yaşanan bir arıza değil. daha çok telli olmayan gaz kelebeklerinde bu sorun oluyor. boğaz kelebeği temizliği ise basit bir uygulama kendiniz yapabilirsiniz. balata spreyi ile temizleniyor. söktükten sonra kelebeğin contasını da değiştirmenizde yarar var. ancak kelebeğin pisliğinden olsaydı rolanti düzensiz olurdu.
    olası çözümler şu olabilir:
    1. aracın şase kablolarını aküden itibaren kontrol edin. oksitlenme varsa temizleyin.
    2. buji kabloları oksitlenmişse temizleyin.
    3. vakum borularını kontrol edin.
    4. egr valfi var ise söküp temzileyin. contasını değiştirin. iptali arıza lambasını yakmıyorsa teneke kola kutusundan conta kesip iptal edin
    5. bosch veya ngk nın iridyum platin bujileri var. biraz pahalı ama ben mükemmel sonuç aldım.

ama bence sizin sorununuz daha önce de dediğim gibi vakum kaçağına benziyor. arac bir yerlerden hava alıyor

20. imparator03

imparator03 New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    Atık geçit solenoid devresi hatası. hata kodunuzun türkçeye çevrilmiş hali bu. aracınız selenoid valf hatası veriyor. gerçi bu parça dizel araçlarda oluyor ama tam olarak ben de anlamadım

Sayfayı Paylaş