Tomasetto hata kodu

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ercesr tarafından 27 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Iyi günler aracım 2001 model fiat brava 1.6 üzerinde sıralı sistem tomasetto lpg var, son bir aydır sürekli sorun yaşıyorum. Sitenizden aldığım ayar kablosu ile ayarlıyorum fakat 1-2 gün sonra tekrar ayar bozuluyor bakıyorum map harita değerleri değişmemiş fakat değerleri biraz düşürüyorum ve araba düzeliyor.sonra bir şey farkettim sistem hata almış.hatayı resetledim ve ayarı ilk haline getirdim araba düzeldi.ama bir müddet sonra tekrar silkelemeye ve gaz verip bırakınca stop etmeye başladı.baktım tekrar aynı hatayı almış.hatayı resetledim düzeldi."reducer solenoıd valve"diye bir hata alıyorum sürekli,siliyorum düzeliyor bir süre sonra tekrar hata alınca araba sapıtıyor. Biraz araştırdım bu regülatör denilen malzemeyi işaret ediyor ama sadece böyle yazdığından regülatörün derdi ne bilemiyorum. Araba ilk bozulduğunda aküyü söküp bir gece bekledim resetler diye olmadı 300km benzinde kullandım olmadı.arabam benzinde saat gibi ve o yüzden benzinde binmeye devam ediyorum. Benim sorunun nedir acaba regülatörü değiştirmem mi gerekiyor (ki epey pahalı bir malzeme) yoksa tamir takımı ile sorun çözülürmü. Yada başka ne olabilir. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.....

2. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba, hata kodu regülatör öncesi gaz kesici valfi işaret ediyor. Sanırım valfi sürme konusunda akım yetmiyor. Bu durumda;

ECU ile akü arasındaki sigortayı 1amp-5amp kadar büyültebilirsiniz. Sorun düzelmezse valfte yada ECU'da problem olabilir.

3. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    teşekkürler dediğinizi deneyeceğim fakat bence sorun faklı gibi kesici çalışıyor muhtemelen cünkü sistem hata veriyor ama çalışmayı kesmiyor sadece stabil çalışmıyor ara ara tekleme yapıyor rölantiye düştüğü zaman bazen 300 bazende 500 devire düşüyor toplayamazsa stop ediyor. ben bunun motorunu yıkadım ve araba çalışmadı. o ara çalıştırmayı denerken kontak açtıkça sisteme gaz gidiyordu ve sonunda regülatörün oradan düşük bir patlama sesi geldi herhangi bir kaçak tespit edemediğim için pek önemsemedim.yıkamadan arabanın beyni arızalanmış tamir ettirdim ve sorunsuz biniyordum.acaba diyorum regülatörün diyaframı felan yırtılmış olabilirmi bu ara arabada birazda gaz kokusu var yanmış gaz kokuyor.ama çalışırken yada dururken bir gaz kaçağı yok.

4. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba, aracı bilgisayara bağlayıp bu durum yaşanırken değişen parametreleri gözden geçirmeniz gerekiyor. Dediğiniz gibi regülatör diyaframında problem olma ihtimali var.

5. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    bağlandım tekrar ama map parametrelerinde değişme yok.hepsi sabit duruyor. ama yine hata aldı ve araba yine sapıttı. reducer solenoid valve yazıyor.

6. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Araç arıza verdiğinde regulator basıncı 1 bar sabit basıncı veriyor mu? Araç çalışırken buna bir göz atın.
    Bu takibi gaz vererekte yapın. Regulator basıncında en fazla 0.10 bar oynama olmalıdır fazla ise sıkıntı var demektir.

Moderatör tarafından son düzenleme: 28 Ocak 2012
  7. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    tamam ona bakayım yarın.hiç bakmadım değişiklik varmı diye diyelim dediğiniz gibi bir değişme varsa sıkıntı ne olabilir.ben şu patlama sesine takıldım aslında tamir takımı alsamda denesem mi? tomasetto at-09 alaska model regülatör takılı burada satan yok internettede bulamadım. bu arada yanlış anlamayın sanayiye giderim ama bandırma'da bundan anlayan usta bulamadım (gerçi hiç bir şeyden anlamıyorlar ya) bir tane servisi varmış oda tomasetto'yu bırakmış bende kızdım kabloyu felan aldım kendim yapayım dedim.elimden geliyor biraz, meslek lisesi motor mezunuyum şu anda Hv.K.'de F-16 jet motor teknisyeniyim ilgide var biraz uğraşıyoruz. sizin ilginizede teşekkür ederim.

8. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Eğer basınçta oynama varsa dediğimiz gibi regülatoru değiştirmeniz gerekir.
    İlla ki Tomasetto olması gerekmez eğer üzerinde ısı sensörü olan cincten ise aynı şekilde ısı sensörü montajı yapılabilecek bir regülatör alabilirsiniz. Marka önemli değil. Tamir takımı değişimi ile randıman alamazsınız.

9. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ozaman tamam yarın kesin bakıyorum elimde de ekogas marka bir tane regülatör var marka fark etmiyor madem onuda denerim baktım üzerinde ısı sensörü yeri de var, çok sağolun .arabamı seviyorum ama arabadan soğuttu bu iş beni.

10. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    tekrar merhaba görev icabı bir yere gitmiştim o yüzden yazamadım regülatörü değiştirdim sorun yok. yalnız araba hem benzinde hemde gazda soğuk sıcak farketmeksizin hangi viteste olursa olsun boş dahil sadece 1700 davirde silkeliyor gazda benzine oranla biraz daha şiddetli oluyor sadece. hafif gaz verip 1800 felan olunca veya gaz kesip 1600 civarlarına inince silkeleme geçiyor. bu benim illet araba neden sadece 1700 de silkeliyor bir tahmininiz varmı acaba. şimdiden teşekkürler...

11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Bu tür noktasal silkelenmeler genelde sensörlerle alakalı olur.
    Tahminimce boğaz kelebek konum sensöründe sıkıntı var.
    Bu sensörde ayar yeri varsa ayarı bozuk olabilir.

Semptom: araç belli devirde devri düşürüp tekrar aynı noktaya çıkar ve bu pedal konumu değişmezse böylece sürüp gider..

12. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    epeydir buruya yazmamıştım.ilginize çok teşekkür ederim şu an itibari ile hiç bir sorunum kalmadı tomasettoyu söktüm attım arabnın beynini formatladım ve bugün gittim atiker gaz sistemi taktırdım araba şimdilik saat gibi çalışyor. bir daha tomasetto momasetto yakınından bile geçmem. sizden aldığım kablo inşallah işime yarar artık bundan önce arabadan dolayı pek randıman alamamıştım....

13. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    buarada boğaz kelebeğini bujileri buji kablolarını hava filitresini de değiştirdim.sorunsuz günlere inşallah.daha da teklerse ilk bulduğum dereye atacağım arabayı....

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Geçmiş olsun kazasız güzel günlerde binersiniz inş.

15. ercesr

ercesr New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    teşekkürler...

Sayfayı Paylaş