TOMASETTO LPG AYARI GAZA GEÇİŞ ISISI KAÇ OLMALI YARDIM

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve RIDVAN tarafından 11 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Dediginiz gibi gorsel alin;

Once soguk motorda calistirmadan baglanin, gorselinizi alin, derece vs.
    Sonra da sicak motorda, fan derecesi kadar, baglanin gorselinizi alin.
    Benzin-lpg vs.
    Sonra yayinlayin, bakalim beraber.
    Bu sensor hikayeniz sanirim sizin yazilimdaki secimlerden duzeliyor. Benkm mimgas dedigim gibi benzer ancak boyle bir secenek falan yok. Ona bir bakin.
    Diger regulator basinciysa 1.4 ise cok, dusmesj lazim. Gorsel alinca knu da goreceksiniz haliyle. Boyleyse stop etmeniz, devir sikintiniz falan bundan olabilir.
    Gorselleri yayinlayin bakalim. Kolay gelsin.

2. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    https://resmim.net/f/0hZSWR.jpg
    https://resmim.net/f/4FEn3F.jpg
    https://resmim.net/f/5OCPpZ.jpg
    https://resmim.net/f/SmPkxV.jpg
    https://resmim.net/f/5kjqCA.jpg
    Araç çalıştırmadan bağlandım programa sıcaklık dışarıda -7 nibuhar sıcaklığı 16° gösteriyor.sensör seçim yerinin fotosunu attım oda normal gibi aslında daha önceki fotoğraflarla aynısı hiçbir değişiklik yok motor 30 dj çalıştıktan sonra buhar sıcaklığı 70° falan gösteriyor.bulunduğum yerde usta olmadığı için kimse anlamıyor ne ayarını ne tekniğini.regülatör değiştirdik Atiker taktık ısı sensörü değişti.montaj şemasında sıkıntı yok gibi gördüğüm kadarıyla.sıkıntı nedir bir türlü anlam veremedim. Isı sensörü düzgün okumuyor.değişti yine aynısı.sıcaklığı 60° ayarladım motor çalıştıktan 10dk sonra sıcaklığı 60 70° gösterdiği için gaza geçiyor araç stop ediyor.aslında sıcaklığın gerçek seviyesi o değil soğuk gaz dediğiniz gibi stop ettiriyor.ne yapmalıyım nasıl yol izlemeliyim.

3. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Direnç türü nedir nereden seçiliyor

4. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sensör seçimi 4.7sizinki gibi biz regülatör üzerindeki sensörü değiştirdik enjektörler lerde de mi sensör var kaputu açtığımda sadece ecu ve regülatör net görünüyor enjektörler dokunulmayacak türlere montajlanmış aracın tesisatı incelemek çok zor resimler koydum başka nasıl yol izleyebiliriz

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hatalı okumuyorsam ön enjeksiyon süresine motorun ısındığı bir süreye ayarlarsanız (120 ila 240 arası) sıkıntı geçici çözülür ama regülatör ısı sensörünü ortam ısısını gösteren le değiştirmelisiniz.
    Lpg ısı sensörü filtrenin üzerinde olabilir.

6. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Pek anlamadım daha açıklayıcı yazabilir misiniz teşekkürler

7. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    O isi sensor tipini degistirip denediniz mi? Denemediyseniz deneyin. Sizin ayarlarda sikinti muhtemelen.
    Enjektoru mezar gibi sokmuslar. Evet enjektorde de sensor olabilir, sizinkinde yok goruldugu kadariyla.
    Gorsellerde yok; araci calistirip basinci gordunuz mu? Lpg'de 1.4 mu?

8. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Değiştirdim o zaman sıcaklık 2katı oluyor aracın 1.6 99 Clio.Basınç kaç olması lazım daha önceki fotoğraflarla basınç 1.441 normal mi bu değer

9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Dun muydu boyleyse dusurun yazmistim. Bakin 1.4 ise dusurun. 1-1.1, duruma gore 1.2 en fazla. Buna gore nozullariniz buyuyecek yuksek ihtimal ki sizin stop muhtemelen bu basincla ilgilidir. Gaz da yemeyebilir yolda.
    Sicaklik 2 kati oluyor derken, siz hararet gostergesi atiyorum 50 iken 100 mu okuyorsunuz yazilimda? Sensorun bozuk oldugunu sanmam. Ya da takilan yere gidin, durumu anlatin, bir degistirsinler. Oyle ugrasin.

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sizin sistemi bilmiyorum ama genelde her sistemde ilk geçişte gecikme süresi ayarlanabiliyor bu ayardan bahsetmek istemiştim ama önenjeksiyon bahsetmek istediğim ayar noktası değil malesef.

11. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    A
    Sıcaklık 2 katı sensör seçimi 4.7 değil diğer seçeneği seçtiğinde buhar sıcaklığı 17 iken 30 kğsğr gösteriyor.bu basınç kaç olması lazım nasıl düşürülür bunu zararı ne okur

12. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Nozul nedir biraz araştırdım anlamadım regülatör üzerinde alyanla Ayr yapılıyor galiba basınç ayarı. Şimdi basınç ayarı nasıl yaparız aracın nozulları kaç cm nasıl öğrenirim nasıl yaparım yardım lütfen

13. alusta

alusta LPG-C03b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    93
    Rıdvan iyi akşamlar. Resimlere bakıyorum. Çok sıkışık bir tesisatın var. Yer mi dardı? Enjektör resmine bakınca sanki nozulları manifolta direk bağlamışlar gibi? Öyle ise nozul ayarlaman zahmetli olacaktır.
    Sakin ve geniş bir zaman aralığında şunlara bir bak:
    Öncelikle expert menüde "tip A" seçili onu kaldır. Sensör seçiminde sıkıntı yok.
    Regülatör üzerindeki sensör çalışıyor, fakat ölçüsü hatalı. Bu hatanın sebebi ECU kaynaklı da olabilir. Resetlenerek bakılabilir.
    Bir yerlerde gaz sensörü var. Çünkü gaz ısı değeri değişiyor. Enjektörlerin oralarda vs.
    Gaza geçiş ısısını 80 veya daha yüksek olarak ayarlamayı dene. Böylelikle yanlış raporlama veya değerleme bertaraf olabilir. Gaz ısısı 11 olunca sıkıntı kaçınılmaz, bunun 25 civarı, ve daha fazla olması gerekir. Aracın suyunu kontrol et, regülatöre sıcak su geliyor mu?
    Ayrıca, hani olmaz ya, yine de bir bak, gaz vanası tam açık mı? Yeterli gaz geliyor mu?
    Basınç yüksek olsa da bendeki de öyleydi sorun olmamıştı. Tabi tomasetto regülatör için. Atikerinde fazla sorun edeceğini sanmıyorum.
    Gaza geçiş ve stop olayını ben yaşadım. Hatayı esnaf bulamadı, MAP arızalı dediler. Fakat kurcalarken map sensörünün soketinde kablo sorunu gördüm ve düzelttim, sorun kalmadı.
    Önceki resimlerde Genel F2 menüsünde Diagnostik menüde hata vermiş. Bu hata nedir?
    Haydi kolay gelsin.

14. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Sanki regülatör üzerinden ayar yapamayasın diye nasıl tıkış tıkış montaj yapmışlar. Regülatörün üzerindeki çıkıntının ortasında ayar yeri var, uygun alyanla sağa-sola çevirerek ayar yapılıyor. Bu arada, regülatörün yanındaki mavi kafalı şey gaz kesici olmalı. Bağlantıları iyice paslanmış gibi. Onu da elden geçir.

15. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Çok sağolun yardımcı olduğunuz için
    Enjektörler göğüsle motor arasında ancak foto çektim çok sıkışık nozul tam olarak ne anlamadım yakılan gazın egsozdan atım borusu falan mı?aracı 2.el adım bilmiyorum nozul çaplarını falan ayarlama işini dediğiniz gibi müsait zamanda yaparım tarif ederseniz.regülatörü değiştiren nozul falan hiç birşey söylemedi değişti.atiker taktı.tip a ne oluyor?ecu nasıl resetleniyor zararı olmazsa reset atalım.regülatöre sıcak su geldiğini nasıl kontrol edeyim gaz sıcaklığı nasıl artıyor?gaz vanasına nereden bakıyoruz? regülatör ayarı yaparken ekrandan bakıp ona göre mi sağ sola ceviriyoruz.uygun basınç değeri kaç olmalı ecu t4blue farklı olan sadece Atiker regülatör.birde araç gazda çalışırken rölantide tekleme çok yapıyor videodan da anlaşılıyor silkeleniyor

16. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Hocam her seye bastan baslayalim. Oncelikle fan acar derece gibi sicak bir motorda da baglanin, benzinde ve lpgde calisirken gorsel alin. Yayinlayin. Herhalde hep beraber bakariz. Ve yavas yavas, acele etmeyin. En olmadi lpgde cok sikintiliysa duzgun ayar yapana kadar birkac gun benzinde biniverirsiniz.

17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    F3 gecikme(ler) ayarını 120 olarak ayarlayın şimdilik idare edin .
    sensörü değiştirince 10 yaparsınız

18. alusta

Beğenilen Mesajları:
    93
    Rıdvan kardeşim görülen o ki; lpg konusunda bir şey bilmiyorsun. Peki sen de bizim gibi yapıp, neden öğrenmeye çalışmıyorsun? Bu forumda sorduğun sorularla ilgili çok zengin bilgiler var...

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Konudan yine alakasiz, bugun gunesi gorunce tomasetto yazilimi/yazilimlariyla mimgas sgi'ya baglanmaya calistim, bilhassa o hemen hemen ayni olan t4 blue var, i ih, baglanmiyor. :D alakasi olan varsa bilgisine...

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  20. RIDVAN

RIDVAN Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    4 5 aydır bakıyorum çözmeye anlamaya çalıştım olmadı.siz yardımcı olursanız çözerim.sıkıntı ECU da mı ayarda mı onu anlayamadık en başından.terimler yabancı geliyor bana anlayamamam çok normal sıfırdan başlayarak çözeriz inşallah. Şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş