TOMASETTO LPG AYARI VE DEĞERLER fiat stilo 1.6 16v (videolu)

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve sametcakal tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Fiat Stilo 1.6 16v 2005 model. Sistem tomasetto beyin. Tomasettonun yanliş hatirlamiyorsam at09 model regulatör. Valtek kırmizi 3ohm enjektor. Regulator ile enjektor arasindaki hortum 1m uzunlugunda. Lpg map sensoru kablonun uzerinde yaklasik 50.cm de bosh marka. Enjektor hortumlari 10_12cm arasi. Regulatore monifolddan bir hortum baglantisi var sanirim basincla alakali.
    Sistem bu kadar kullanilan arayuz videoda mevcut.
    Sorunlar ilk kalkista atlama birden parlama. Ayagimi gazdan cekince veya cok az dokununca cok fazla keskin atlama ve kapanma. Gazi cok kisarsam atlama parlama kesiliyor ama arac cok performanssiz oluyor resmen gitmiyor. Performansi ve yakiti optimum ayarladigimda ise atlama ve parlama ve ayari nasil yaparsam yapayim arac 4000 devirden sonra bayiliyor, boguluyor gitmiyor.
    Son olarak ayarlari optimum yaptigimda normal hava filtresini sokup performans(amator degil) hava filtresini taktigimda atlama ve parlamalar azaliyor ve ayrica yakit sarfiyati oldukca dusuyor. Ayarlar optimumda 100km de 9-10lt arasi yakiyor performans iyi ama atlama kalkista stop cok hassas debriyaj sorunlari ortaya cikiyor. Performans hava filtresini takinca bu sorunlar ve hassaslik biraz azaliyor, performans kaybi olmuyor aksine ust devirler faha canli oluyor ve yakit sarfiyatim 7-9lt arasina dusuyor. Bir turlu cozemedim. Nerede yanlis yapiyorum videoda gostermelik bi kac ayar denemesi yaptim yorumlarinizi bekliyorum en dogrusu hangisi acaba saygilar....

2. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
  3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    nozzle ların çok küçük, hemde ciddi küçük. lpg enjeksiyon süresi benzin enjeksiyon süresinin 2 katından fazla, 1 - 1,5 kattan fazla olmamalı. Yani rölantide 4-5ms civarında olmalı, videodan gördüğüm kadarıyla 7-8 ms civarında..

çözüm ya basınç artacak, ya nozzle çapı büyüyecek. 1.6 motorlar için 2.0 mm çap öneriliyor forumda.

Nozzle ölçüsü 2.0 mm olarak ayarlanırsa ve sonrasında kalibrasyon yapılırsa, sorunların ciddi bir bölümü ortadan kalkacaktır.

4. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Nozullar 4mm idi atlama ve hassaslik cok fazla idi videodaki nozul olcusu 2mm dir.

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Aracin kendi beynini negatif kutup basini cikartip resetleyin..

Nozzle 2 mm ise regulator ustunden basinci acin, oncelikle programda gozuken basinci %30-40 arttirin ve hemen kalibrasyon yapin.

Kalibrasyon sonrasi lpg suresi rolantide 4-4.5 ms olmalidir.. Eger ilk denemede bu degerin ustundeyse basinci % 10 arttirarak tekrar denersin..

2 mm nozzle da rolantide 4 -4.5ms degere ulasinca uygulama duzgun olacaktir..

Daha sonra durum tekrar degerlendirilir..

6. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Hmm anladım. Peki videoda bu boşta enjektör mş ayarı ile oynadım biraz onun normali nedir.

7. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Peki neden normalde 1 bar yeterli iken benim sistemde bu basınç yetersiz. Lpg filtrelerinde dolma tıkanma sözkonusu olabilirmi?

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Tam emib degilim ama senin sistemde gozuken 1 bar ile atiker sistemde gozuken 1 bar ayni degil..

1 baska konuda 1.6 honda civic, 2 mm nozzle 1-1.1 bar basinc ile (programda gozuken) lpg suresi 4 ms civarinda..

Senin nozzle 2 mm ise basinc dusuk demektir..

Filtre olmasi bence dusuk ama onlem olarak filtreyi degistirebilirsin, hala sure yuksek ise yapilacak sey basinci regulatorden acmak

Dene duruma bak, bi fayda olmazsa eski haline getirirsin zaten

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Bu detay ayarlara girmeden sadece kalibrasyon sonucunda rolantideki enjeksiyon suresi 4-4.5 ms civarina inmeli..

Yoksa saglikli olmaz uygulama

10. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Eğer honda ile kıyaslıyosan benzin enjektör zamanları aynı değil. 1.6 Stilo boşta benzin enjeksiyon zamanım zaten 3.5ms. 4ms lpg olursa kaldırır mı ki? Normali o mu?

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Sonucta ikiside 1.6, ikiside lpg li, ikiside rail tip enjektor..

Aracin benzin enjektoru farki onemsiz burda

Honda 1.6 atiker ile rolantide lpg 4ms ile sikintisiz calisiyorsa senin motorda o surelerde sikintisiz calisir..

Senin hedefin lpg yi rolantide 4 - 4.5 ms ile calistirmak..

Nozzle 2 mm uygun olcu artik yapilacak basinci yukseltmek.. Ama once dedigin gibi filtreyi bir kontrol ettirmek iyi olur..

12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Tekrar belirtmek istiyorum LPG enjeksiyon suresi 4-4.5 ms olcak, su anda sende 7-8ms

Basinci arttirip kalibrasyon yapman yeterli sureler dusecek zaten.

13. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Basıncı 2 bara aldım. Kalibrasyondan sonra enjektörler rolantide 4-4.5ms ye düştü. Yığılma yok. Performans çekiş güzel, kalkışta parlama minimum seviyede yok gibi. Ama dip gaz yapınca 4500 devirde bi 1sn takılıyor, boğuluyor ayağımı gazdan çekmiyorum sonra direk 7000 e iniyor. Ama 4000 ile 4500 arası bi takılma mevcut. Benzinde böyle bişey yok.

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Aku kutup basini sokup aracin kendi beynini resetleyip tekrar kalibrasyon yapabilir misin?

Eger aracin kendi beyni resetlenmediyse daha onceki problemli lpg ayari nedeniyle biseyler ters gidiyor olabilir..

Temiz bir baslangic icin aracin kendi beynini resetleyelim..

Eger ayni sorunlar devam ederse fikir yurutmeye devam..

15. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Kutup başını söktüm 2-3 saat hem kutup başı hemde ecu bağlantıları sökülü bi vaziyette bekledi. Sonrasında bağlantıyı yaptım. Biraz benzinde çalıştırdım(15-20dk). Tekrar kalibrasyon yaptım. Lpg enjektörü 4-4.5ms arasına düştü. Kalkışta ki parlama çok küçükte olsa var. performans iyi. Yinede 4000-4500 devirler arası bi boğulma mevcut 4500 den sonra normal devam ediyor.

16. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Genel sorunlar hallolduysa detaya inilebilir artik

Arac benzinde calisirken ve lpg de calisirken ayri ekran goruntulerini alip burda yayinlarmisin..

Arac tam isinmis olsun ve goruntude enjeksiyon sureleri olsun (lpg&benzin)

Benzin enjeksiyon suresi degisiyorsa tabloya mudahale edip duzeltmek iyi olacaktir

17. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Ek olarak oksijen sensorun daha once yapilan uygunsuz ayarlar nedeniyle hassasiyetini yitirmis olabilir.. Bu nedenle sorun yasiyor olabilirsin..

Ariza isigi sondurecek ekipmanin varsa (elm327 gibi obd cihazi) oksijen sensorunun fisini cekip o sekilde denemen.. Sorunlar azaliyor mu dedigin sarsinti tutukluk devam ediyormu test edebilir misin?

18. sametcakal

sametcakal New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Küçük bi ameliyat geçirdim. Siteye giremedim. Kusura bakmayın.
    Son kalibrasyondan sonra. LPG enjektör ms 4-4,5 arası. Yakıt sarfiyatı normal. Performans normal. Ama kalkıştaki hassaslık kullandıkça arttı. Vites geçişlerinde kapanma oluyor. İlk benzinde çalıştığında araç baygın oluyor 5-10sn sonra kendine geliyor. Hatta yokuştaysam ilk çalıştırmada benzinde çıkmıyor yokuşu stop ediyor. Yani kullandıkca bozuldu.

Oksijen sensöründen bende şüpheleniyorum, neden dersen performans açık hava filtresini takınca araba sanki kendine geliyor. Yakıt düşüyor. Ama iki tane sensör var biri egsoz manifoldunda biri katalitik sonunda. İkisininde mi fişini çekeyim?

19. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    öncelikle çok geçmiş olsun,

egzos manifoldundaki oksijen sensörü esas işi yapan onun fişini çekip denersin.. denemeyi yapmadan beyni de tekrar resetle..

fişi çekince oksijen sensörünün yaptığı düzeltmeler devre dışı kalacak, eğer oksijen sensöründen kaynaklanan bir problem varsa sorunun düzelmesi lazım..

20. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba, geçmiş olsun.
    Marelli ecu'lu Fiat araçlarda sensörü uyutmaktan başka çare gözükmüyor.

Sayfayı Paylaş