TOMASETTO T4 SIRALI SİSTEM LPG AYARI KALİBRASYON VİDEO&RESİMLİ WOLKSVAGEN Polo 97

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Yiğit Erkan tarafından 14 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Yiğit Erkan

Yiğit Erkan LPG-C03b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

Kablomu birkaç hafta önce aldım öncelikle teşekkür ederim. Aracımda Tomasetto T4 (Blue değil) kit mevcut. Daha önce ustaların yapamadığını ben yaparım umuduyla kablo aldım ancak sorunları bir türlü çözemiyorum. Sistemin çalışma mantığını anladığımı düşünüyorum. Size sorunumu yazacağım..

Araç Afh motor (1.4 101bg). Aracımda 2.0 nozullar mevcut. Orjinal Rail 3ohm enjektörler var ve enjektörleri 20bin km önce değiştirmiştim.

Sorunum şu; benzindeki performansı bir türlü alamıyorum. Aracım 3000 devirden sonra gerçek torkunu veriyor ancak lpgde bu torku hiçbir şekilde hissedemiyorum. Benzinde araç uçuyor ancak lpg de emekli öğretmen modunda gidiyor:)

Bu arada şunu da hatırlatmak isterim ki; mevcut kablo yazılımında map bölümü yok. Sadece otomatik kalibrasyon var. Bursa'da lpg ayarı yaptırırken bir istasyonda map bölümü olan bir yazılım kullanmışlardı ancak bu yazlımı sadece orada görmüştüm.

Lpg ile benzin enjektör sürelerinde 1-1.5ms arasında fark var. Regülatör basıncını 1.40 yaptığımda lpg ile benzin enjektör süreleri neredeyse aynı rakamlara geliyor ancak bu sefer de kalibrasyon işlemi bir türlü bitmiyor. Kalibrasyon yaparken en düşük enjektör süresi 3.21 ms olarak gözüküyor. Sanırım daha düşük ms'lere ulaşılamadığı için sistem kalibrasyonunu bitiremiyor. Eğer ki 1.1 veya 1.15 bara çekersem kalibrasyon yapılıyor ancak bu sefer de enjektör süreleri arasında 1.5ms (hatta bazen 2ms) fark oluyor.

Aracımdan aldığım düşük performansın sebebi bu enjektör süreleri mi bilemiyorum. Enjektör kütüğü ile emme manifoltu arasındaki hortumları da elimden geldiğince kısalttım. Filtrelerini orjinal olarak Çek Cumhuriyetinden getirttim. Lpg aldığım markayı da değiştirdim. Yok arkadaş olmuyor. Tabi kitin dandikliği de var bunun farkındayım (önceki sahibinin kulakları çınlar inşallah) ancak ne olursa olsun bu kadar bariz bir performans farkı olmaması gerekir diye düşünüyorum.. Yardımınızı bekliyorum.

2. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Bağlantı kurduğunuzda benzinde ve lpg de çalışırken ayrı ayrı ekran görüntüsü alıp paylaşmanız daha doğru yorum yapılarak sonuç almanızı sağlar.

3. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Yarın ilk işim ekran görüntülerini almak olacak. Ancak öncesinden bir öneriniz var mı?

4. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    Önerilen lpg enjeksiyon süresi rolantide 3.5 - 3.6 ms. olması,lpg enjektörlerinin sağlıklı çalışabilmesi için bu sürenin altına inilmemesi gerekiyor.Aracınızın benzin enjeksiyon sürelerini ve lpg enjeksiyon sürelerini paylaşmanız lazım.Dikkat etmeniz gereken rolantide benzin enjeksiyon süreniz benzinde çalışırken ne ise lpg ye geçince yine aynı kalması gerekli. benzin enjeksiyon süreniz değişmemeli,hafif oynama dışında.

5. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lpg kitinizde haritalar açık.
    Uzaktan bağlantı ile kontrol edildi.
    Kitiniz Ankara üretimi çakma bir kit.
    Enjeksiyon süreleri eşit olmayacak.
    Benzinde çalışırken mevcut olan benzin enjeksiyon süreniz lpg ye geçtiğinde aynı kalacak.
    Lpg enj. süresine bakıp aldanmayın.
    Lpg enj. süresi benzin enj. süresinin iki katını geçmediği sürece problem yok.

Yiğit Erkan bunu beğendi.
  6. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

Öncelikle teşekkürler mesajlarınız için. Kitim %100 çakma :D çünkü sistem tomasetto ancak dolum ağzı, şamandıra, kesiciler hep aldesa marka. Zamanında ilsay otomotivde takılmış. Geçen sene filtre değişimi için ilsay'a gittim ve regülatöre kesici filtresi takmışlar(üstü açık olan). O kadar bilgisiz ve cahiller yani anlayacağınız. Açıkcası kitimi değiştirmeyi düşünüyorum ancak aracın değerine göre yapacağım masraf pek mantıklı gelmiyor. Ecu en azından blue serisi olsaydı daha sağlıklı olurdu gibime geliyor. Bu arada haritalar açık dediniz ancak ben haritayı hiçbir şekilde göremiyorum. Müdahale şansı veriyor ancak harita olarak değil, rölanti, düşük rölanti v.s. gibi gereksiz seçenekler var.Gaz ile benzin enjektör sürelerine artık pek takılmıyorum. Dediğiniz gibi benzinden gaza veya gazdan benzine geçişte, benzin enjektörlerinin sürelerinin değişimine bakıyorum. Yine 1ms ye yakın bir oynama var. Elimden geldiğince resimler kaydettim sizle paylaşayım;

Not : Boğaz kelebeği temiz ve kalibrasyonu yapılı. Avans ayarı en iyi değerde. Araçta herhangi bir egzoz patlatma v.s. yok. Bujiler tek tırnak ultrasonic. Buji kabloları geçen sene değiştirildi (Orjinal), hava akışmetre yeni..

Resim 1 araç konfigürasyonu.

Resim 2 Araç lpg de çalışırken

Resim 3 araç benzinde çalışırken

Resim 4 Aracın regülatörü sıcak, en optimum değerler

7. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Ayar yapilacak menu yok mu acaba?

F2 lambda
    F5 karburasyon degisikligi

Menulerinde neler var? Ekran goruntusu faydali olur.

Su anda sorun, temel ayar cok dusuk bu nedenle benzin ecusu kendi surelerini ciddi arttirarak dengeyi sagliyor.. Bu saglikli bir durum degil.

8. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

İstediğiniz sekmelerin içeriğini aşağıda paylaşıyorum. Haritaya müdahale etme imkanı var ancak haritayı görüntüleyemedikten sonra pek bir anlamı kalmıyor :D Geçen hafta tüm lpg yazılımlarının olduğu bir site buldum ve neredeyse hepsini indirerek denedim. Tabiki hiçbiri olmadı. Benim aracın beyni ile platinca beyin uyumlu olduğu için onun yazılımını denedim ancak o da yemedi :D Haritayı Bursa'daki bir servis görüntülemişti. O yazılımı bulabilirsem çoğu sıkıntımı en azından çözebilirim diye düşünüyorum. Tabi belkide sizin yönlendirmelerinizle bu yazılımla da çözebiliriz.

Benzinden lpg ye geçişte rölantide çok bariz bir boğulma var. Ancak bu boğulma saniyenin yarısı kadar bir süre için geçerli. Motor devri yaklaşık 50-80 rpm kadar düşüyor, sonra tekrar eski haline geliyor. Lpg den benzine geçiş biraz daha yumuşak, pek hissedilmiyor diyebilirim.

Lanet olsun param olsa al sök kardeşim bu kiti yerine adam gibi bir şey tak diyeceğim ancak evlilik arifesinde bu pek de mümkün olmuyor :(

Yardımlarınızı bekliyorum hocam..

9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    sizdeki programın sürümü nedir
    Manuel kalibrasyon bölümünden yukarı aşağı ok tuşları ile benzin zamanlamasını gaz da rölantide değişmeyecek şekilde ayarlamayı denediniz mi?

Son düzenleme: 15 Mart 2015
  10. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    2.5.0.3 versiyonu var elimde. Bir de tomasettonun ilk versiyon programı var. Haritayı görmeden, sizin dediğiniz gibi enjektör zamanları değişmeyecek şekilde buradan ayarlamaya çalışacağım. Biraz denedim ancak fazla vaktim olmadığı çok uğraşamadım. Haritayı çok arttırmamak için biraz da regülatör basıncını arttırmam lazım sanırım. Yeni yeni kafamda bazı konular oturmaya başladı.

Yarın tekrar deneyip sonucu buraya yazacağım. Teşekkürler.

powerkırk3 bunu beğendi.
  11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Bir önceki mesajınızdaki resimler de gazda benzin zamanlaması artmış demek ki lpg de fakir karışım var size yazdığım yerden ayarı bir deneyin.
    Regülatör basınç ayarı oynandığında bazı setlerde özellikle sıcak / soğuk basınç farkı oluşabiliyor.dikkatli olmak lazım..

12. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    F5 menusundeki

Cok dusuk yuk-dusuk yuk

Kutularina +20

Orta yuk +25

Yuksek yuk +30

Yapip

Hem f5 in son hali

Hem arac lpg de benzinde calisirkenki goruntulerini (enjeksiyon sureleri) tekrar yayinlarmisiniz.

13. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

Sorunumun kaynağını araştırırken, enjektör bağlantılarının yanlış takılmış olabileceği aklıma geldi. Benzin enjektör kablolarının rengi ile lpg enjektör kablolarının rengi birbirini tutmuyor. Sadece kırmızı ve mavi renkler tutuyor. Hangi kablonun hangi enjektöre ait olduğunu nasıl anlayabilirim?

14. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Enjeksiyon ayarlari sikintili, yukarida belirttigim degisiklikleri yapin, ekran goruntulerini tekrar yayinlarsaniz duruma bakalim bir daha.

Enjektor siralamasi lpg tesisati ile alakali.

1 numarali benzin baglantisi hangi silindirde yapildiysa lpg baglantisida ayni silindirde olmali.

Tesisatin semasi yoksa ellemeyin.

15. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Hocam merhabalar,

Enjektör seçminde bir değişiklik yaptım standart yerine fast seçtim ancak onda da bir değişiklik olmadı eski haline çevirdim. Sizin dediğiniz şekilde ayar yapıp son ayarın videosunu çektim.

Bu arada enjektörlerin yerini değiştirdim ancak hiçbir fark olmadı araç aynı şekilde çalışmaya devam etti. Acaba şu anki durum ve diğer denediğim kombinasyonlar da yanlış mı diye düşünüyorum. Gerçi araç fan açtı, farları yaktım, rezistansı açtım ve direksiyonu kırdım sadece rölantide 100rpm falan düşüş oldu. Yanlış olsa stop ederdi diye düşünüyorum.

16. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Videodan net anlayamadim ekran fotolari olsa daha iyi olur.

Su anda benzinden lpg ye gecince, benzin enjeksiyon suresi cok degisiyor mu?

Lpg de performansi nasil?

17. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Videodan daha net anlarsınız diye düşünmüştüm:( Performans biraz arttı ancak benzinden lpg ye geçişte yaklaşık 1ms lik bir oynama var(Benzin enjektör süresi anlık düşüp tekrar çıkıyor). Sanırım hala fakir karışım var sistemde.

Bu geçişteki fark sorun değil ancak en azından araç fakir veya zengin yakmasın. Zaten 1 sene bu şekilde kullandık daha da zarar vermeyeyim motora diye düşünüyorum.

Yarın sabah işe gideceğim güzergahta şaşmazdan sonra yol biraz boş oluyor. Basıp deneme yaparım.

Bu arada değerleri 20-30 v.s. yapmama rağmen hala kutucuklarda kırmızı uyarı çıkıyor. Hatta bir ara gaza gelip tüm kutuları 50 yaptım ancak kutudaki kırmızılık hala geçmedi.

Zaten bu T4 yazılımını yapan mühendis de kör oldu :)

Pek umudum yoktu hakikaten de bir sonuç alamadık. Bugün o kadar kafa yordum ki avans ayarıyle bile oynadım. Ömrümden bir pazar günümü çaldın ilsay lpg:mad:

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Videonun ilk basinda benzin suresi 3.8 ms, sonra sanirim benzine aliyorsun 3.7 ms dusuyor.

Yukaridaki ifadeyi iyice okuman gerek, kontrol edecegin nokta sadece ve sadece benzin ms degeri.

Benzin ms degeri ile lpg ms degeri ayni olmak zorunda degil. Cogu zamanda rolantide lpg suresi benzine gore yuksektir.

Bana isinmis motorda rolantide iken, benzinde calisirken ve gazda calisirkenki ekran goruntuleri lazim.

Videoda biseyler var ama ekranin kucuk bir bolumunu cekmissin, map degeri devir vs gozukmuyor.

Performansi iyilestirmek icin orta yuk ve yuksek yuku 5 er puan daha arttirip deneyin

19. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Evet hocam burayı çok net anladım zaten. Baz alacağım değer, yakıt geçişlerindeki benzin ms değeri.

Yarın motor ısındıktan ve fan açtıktan sonra size benzin - lpg görüntülerini göndereceğim.

İşin kötü tarafı şu; haritayı yükseltiyorum ve bunun sonucunda enjektör süreleri artıyor. Ancak hiçbir değişiklik göremiyorum.

Önce kalibrasyon sonra haritada değişiklik şeklinde bir yol izliyorum.

20. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Kutucuklara deger girdiginde, lpg suresinin degismemesi, benzin suresinin azalmasi gerekiyor.

Sayfayı Paylaş