Yol ayari/ince ayar/nedir,nasil yapılmalıdır?

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve RomanoyaAyarVerenAdam tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    diyorsunuz hocam

By_Blue bunu beğendi.
  2. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Aracı lft ve sft'ye göre ayarlayınca benim araç gitmiyor , benzin enjeksiyon süresine göre ayarlayınca çok daha iyi gidiyor

mt_44 bunu beğendi.
  3. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Aynen bendede öyle Uzun dönem yakıt lft %-11 olunca yakıtı ve gidişi harika oluyor... Bir açıklaması varmıdır

eymen yagız bunu beğendi.
  4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Açıklaması var aslında.

Aracın gidişi tam gazda oluşan benzin MS değerindeki ayarlarda gizli.

Lft ve sft değeri ise tam gazda devre dışı kalıyor.

Ben kendi deneyimlerimde gordum ki lft + sft yı sıfırlasak dahi tam gazda olması gerekenden az veya fazla yakıt ayarı olmuş olabiliyor.

Bunu ancak "wideband" hava yakıt karışım göstergesi ile anlayabiliyoruz malesef.

Diğer turlu deneme yanılma oluyor.

Onerim lft ve sft ye gore haritayı ayarlayin, sonrasında sadece tam gazda olusan benzin MS değerine ait satırda +/- % sel değişiklik yapıp en iyi hissiyatı yakalamaya çalışın.

oktayoo ve mt_44 bunu beğendi.
  5. Cem

Cem Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Tam gazda da normal devirlerde de ltft stft ayarlarını 0'a yakın değerlere eşitlemeye çalışınca araç gitmiyor , zaten tam gazda kim kullanıyor aracını ? ne zaman ki benzin süresi ile eşit olsun o zaman iyi gidiyor , o zaman da ltft stft kayıyor kayması önemli değil zaten araç iyi gidiyorsa hava yakıt karışımı iyi demektir bana ilk başta öyle demişlerdi de ben buraya uyarak ayarı bozdum ve bayağı bir zaman öyle bindim araca , keşke hiç ellemeseydim !

6. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Bende şimdilerde eski ayarıma geri dönmeye çalışıyorum şöyleki yol bilgisayarı net olarak lpg litresini gösteriyordu örneğin 9.7 gösteriyorken lpg hesaplamalarımda tamda 9.7 litre lpg yakmış oluyordu ltft +4 teydi. Ancak çekiş pekte iyi değildi... Çekişin iyi olması için ltft nin -11 olması gerekiyor

7. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Bu zaten bilinen bir gerçek

Ekli Dosyalar:

• images.jpg
      images.jpg
      Dosya Boyutu:
      24,6 KB
      Görüntüleme:
      89
    By_Blue bunu beğendi.
  8. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam grafige gore en iyi guc afr degeri 12,x degerlerinde 13 diyelim soz gelimi tork kismi biraz tuhaf geldi 3bn devirde gostermis..yanlis mi yorumladim acaba ve bu lpg icin degilmi widebant yada emisyon salinimi okuyan cihaza sahio degiliz burdaki bestligi nasil yakalayabiliriz ? Ltf yi eksiye cekerek mi.yani zenginlestirerek mi diyorsunuz ?

9. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Evet hocam aynen son cümlenizde dediğiniz gibi. Bu grafik benzine göre 14.7 demiş en ideali, lpg de 15.5 oluyor ideal hava yakıt oranı.

Yalnız şu var şimdiki arabalar beyinli, ideale göre ayarlıyorlar kendilerini. Siz yakıt haritasında katsayıları arttırsanızda kendisi azaltmaya geçiyor yani normali ideali yakalamaya çalışıyor. Bu chip tuning tarzı şeyler de muhtemelen bı grafik temeline göre çalışıp aracı kandırıp torku arttırmak için zengine düşürüyorlar arabayı. Yani aracın ayarlarını yada aracın düzeltme ltft stft sınırlarını zorlayıp tork elde etmek lazım ama oda arıza ışığı yakar ve ileride motorda tahribatlara yol açabilir. Lpg taktırma mantığı yakıt ekonomisi iken bu mantığa aykırı tork peşinde koşmak ne kadar akıllıca olur o da ayrı bir konu. Ben idealden yanayım, ne düşük tork nede fazla yakıt parası.

RomanoyaAyarVerenAdam, By_Blue ve mt_44 bunu beğendi.
  10. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Tabiki hocam sonucta her mekanizmanin optimal calisma degerinde kullanilmasi gerekir..duzgun ayar max verim icin sormustum bunu..ltf stf ms diye ortalik karisti :) obdli kite gecip hic ugrasmamak gerek sanirim

11. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Obd li kit zaten ltf stft 0a çekmeye çalışacak. Ms süreleri önemsiz

By_Blue bunu beğendi.
  12. Ylmzgnc

Ylmzgnc Member

Beğenilen Mesajları:
    1

13. Mustican05

Mustican05 LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    aracımın detayları bunlar kabloyu yeni aldım.obd ile lft ve sft değerlerine obd soketini yaptırana kadar bakamayacağım.Şuan için sizce yanlış gözükenleri değerlendirebilir misiniz?

Ekli Dosyalar:

14. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Lütfen müstakil bir başlık açıp sorularınızı aynı başlık altında sorunuz.

15. Mustican05

Mustican05 LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    Müstakil başlık actim teskkur ederim.

16. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Tam aradığım konu open loop...
    Yani tam gazda o2 sensörleri karışımı ayarlayamaz aracın ecusuna set edilmiş değerler ile yakıt enjekte edilir...
    Bu durumda lpg için doğru basınç ve doğru nozul ölçüsü önem kazanmaktadır
    Yani program çarpan menüsünden 8 ms sonrasını ne yaparsak yapalım karışıma bir etkisi olmayacak
    Doğrumudur...

17. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Çarpan LPG enjektorunun çalışmasını belirleyen şey.

Bu nedenle oraya yazılacak (8-10 MS ve altı) değer, open loop ta yakıt durumunu belirleyecek.

Çarpanı azaltirsaniz yakıt azalır arttirirsaniz yakıt artar.

Open loop durumu 14.7:1 den zengin olmalıdır, 12.5:1 gibi.

Araclarimizdaki oksijen sensorleri 12.5:1 durumunu, anlar ama 12.5:1 mı 13.5:1 mı olduğunu anlamaz

Sadece 14.7:1 den zengin olduğunu anlayabilir. (Veya tam tersi 14.7:1 den fakir olduğunu anlayabilir)

Open loopta düzeltme yapılmaz çünkü, düzeltmeyi sağlayacak veri yok ortada.

mt_44 bunu beğendi.
  18. Hikmet34

Hikmet34 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Murat bey selamin aleyküm bende 2016 model Fiat egea 1.4 fire 95 HP Atiker LPG li 10000km de araç var buna ayar yaptırmak istiyorum yaparmisiniz yardımcı olursunuz lütfen İstanbul Fatih taraflarında oturuyorum

19. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Arkadaşlar çok merak ediyorum benzinde veya lpg de
    Sürüş koşulu ne olursa olsun sağlıklı çalışan bir sistemde yolda STF yani kısa dönem yakıt ne olmalı artı eksi % kaç olmalı veya kaçın üstüne çıkarsa veya düşerse sorun var denilebilir

Örneğin rampa aşağı araç cut off ta ve çok az gaza basınca STF -20 lere kadar kısa süreliğine de olsa düşmesi normalmıdır

20. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    90 bin km benzinde kullanılmış aracın merak için değerlerini inceledim. ltft 0 idi genelde ama yaz gününde ilk çalışma sonrası eski 8 10 ları görüyordu.

Sayfayı Paylaş