ZAVOLI BORA HONDA CIVIC LPG BASINCI KAÇ OLMALI?

Konusu 'ZAVOLI ALISEI LPG AYARI VE ZAVOLI ANLATIMLARI' forumundadır ve erolsokyen tarafından 3 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Zavoli bora zeta n serisi lpg kiti kullaniyorum.lpg tuketimim 35 kurus cikiyor.lpg regulator basincinin yuksek olmasi normalmidir.dusurmek gerekirmi.
    1600 mbar suan

2. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    İstisnasız bütün kitler için 1.10 bar basınc ve uygun nozul öneriyoruz.

erolsokyen bunu beğendi.
  4. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    1.5 ve gaza basinda 1.9 arasi gidip geliyor.ve suan gaz ayari ne kadar dusursemde yakin kisa mesafede sehir icin 3.30 kr altina inmiyor.basinc ile alakali olabilirmi sizce dusursem ne gibi zararlari ve faydasi olur

5. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arac honda civic 1.6 otomatik bu arada nozul 2.2 diye biliyorum

6. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Erol bey, ayarınız düzgün ise ve başka sıkıntılar yok ise araç LPG de yakması gerekeni yakar. Çok yakıyor az yakıyor diye kafanıza takmayın. Önemli olan araç sağlığı için iyi gerekeni yakması.
    Sizin aracınız benzinde kaç lt/100km yakıyor?

elkmuh bunu beğendi.
  7. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Benzinde uzun sure hic kullanmadim o yuzden ne kadar yakiyor bilmiyorum :( kafama takilan sadece 2 konu var.
    1- lpg basinci suan 1.6 civari bu basinci dusutmem gerekirmi 2.2 nozul icin
    2-arac fakir karisimdada cok zengin karisimdada fazla yakarmi.

Aracin notmal degerlerinde yakmasi icin onemli olan sadece ltf degerinin sifira yaklastirmakmidir.

8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Basınç olayını neden bu şekilde ayarladılar bilginiz var mı? Normalde sizin harita değerleri düşük zaten,basıncı 1 bara getirseniz de kurtarır gibi ama tekrardan harita ayarlamak zorundasınız. Fakir karışımda da zengin karışımda da araç zaten ideal hava yakıt oranını yakalamak için yakıt düzeltmelerini yapacak ltft stft olarak. Yakıt tüketimi bir miktar azalır bir miktar çoğalır kullanıma ve düzeltmelerin büyüklüğüne göre.
    Benzinde yaktığı yakıtın yaklaşık %15 %20 fazlasını yakar LPG de. Benzinde 100 km de 10 litre ise 12 litre LPG olur gibi. Birde kuruş hesabı yapmayın, 2.30 dan alanda var 3 TL den yada daha üstü fiyattan yakıt alanda

9. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yani basinci azalmann mantigi bebim anladigim kadariyla ms leri dusurmek dogrumudur ?

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Tam tersi, basınç fazla ise enjektörden püskürtülen birim zamandaki yakıt miktarı fazla olur. Harita sabit iken diyelim ki 1 bar basınç altında 2 birim yakıt püskürtülür ise 1.5 bar da 3 birim yakıt püskürtülür. Değerler misal vermek için kullandım gerçek değil. Araba da düşünür isek bu olayı araç yakıt miktarını ayarlayacağı için aynı miktar yakıt verir. 1 barda 3 ms açık kalırsa 1.5 barda 2 ms açık kalır gibi totalde aynı yakıt gider

Son düzenleme: 4 Haziran 2017
    erolsokyen bunu beğendi.
  11. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Biraz evvel bilgisayara baglayip biraz ayar yaptim stf yi 0 a yaklastirdim.
    Benzin ms 2.50 gazda 3.60 civarinda bu sekilde gaz basincini degistirtmem gerekirmi sizce 1.5 den 1 e cektirsem msler nasil oynar yakit ve cekis konusunda bir fark olurmu sizce.

Yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim.

12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Stft yi sıfıra çekmek ,eğer ki ltft sıfır ise anlamlı olur. Misal ltft +%10 iken stft sıfır yapmak ltft yi hep +%10 tutmak demektir. Ltft yi azaltacak şekilde ayarlamak gerekir. Yada tam tersi arttırmak için ayarlamalısınız. Ltft araç ta öğrenilen hafızada kalan bir düzeltme değeridir. Stft durumuna göre ltft oluşur,stft kontak kapanınca unutulur ve yok olur ecuda kalmaz.
    Basıncı değiştirince ideal yakıt yakalamak için harita daki katsayılar da değişmeli. Sizdeki 90 lı 100 lü değerler siz basıncı azaltınca yakıtı ayarlamak için 130 150 gibi değerlerde olur. Yani hesaplamaya göre değişen birşey olmaz. Basıncın düşük olması enjektör sağlığı için iyi olur. Tabii tüm bu dediklerim doğru montaj ile geçerli,nozül büyüklüğü vb şeyler önemli

13. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1

14. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.
    Yani diyorsunuzki basinc ile suan icin oynamaya gerek yokherhangi bir sorun olursa basinc ayarina bakilmasi gerekir.

15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Böyle birşey mi demişim :)
    Siz LPG kitinin map sensörü olmadığı için ayar yapamıyordunuz herhalde. Basıncı düşürünce ayar yapamazsanız sıkıntı yaşarsınız. Montajı yapan yerden rica edip basıncı ayarlatabilirsiniz, sonrasında da diğer ayarları yapar ama yine doğru ayar yapamazsa sıkıntı yaşarsınız

16. erolsokyen

erolsokyen Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Evet kalibrasyon yapamiyorum map sensor takili degilmis ustayada sordum sadece ilk montajdan sonra kalibrasyon yapip sokuyorlarmis.suan aklima takilan ve merak ettigim sadece lpg regulator basinc olayi
    Zavoli bayinde gostermistim basinc ayarini boyle iyi ellemeye verek yok demisti.ama neye gore iyi ?

Sayfayı Paylaş