Atiker LPG Rolantide Çalışırken dalgalanma

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve necat447 tarafından 13 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    değerli arkadaşlar, yardıma ihtiyacım var. aracımda bir haftadır ilk başlarda ısınıncaya kadar dalgalanma oluyor sonra olmuyordu. son iki gündür ısındıktan sonrada ara ara yapmaya başladı. bugün aracımı kablom ile bağlantı kurup biraz gözlem yaptım. motor soğuk aracı çalıştırdım. doğal olarak araç benzinde çalışmaya başladı ve rölanti 1300 devirde. bu sırada motorda tekleme dalgalanma yok. sıcaklık 35 dereceye geldi ve araç lpg ye geçti devir 900 civarında yine bir sorun gözlemleyemedim. neyse bi test sürüşüne çıkayım dedim. daha 200 metre gitmemiştim ki kavşakta durunca dalgalanma başladı. hemen sağa çekip ekranı incelemeye başladım. basınç normal 1.05 civarı. map 0.27. benzine aldım dalgalanma kayboldu. tekrar tüpe aldım yine dalgalanıyor. bu arada gözüm benzin enj. süresine ilişti. normalde daha önceleri rölantide 3.2 ms olan enj. süresi 2.1 ms düşmüş. benzine aldım tekrar ama bu süre yine 2.1 ms ama dalgalanma olmuyor. aracı stop ettim tekrar çalıştırdım. benzinde çalışıyor ve yine 2.1 ms bu arada hiç gaza basmıyorum. kuvvetli bir ara gaz verdim ve sonrasında benzin enj. süresi 3.2 ms olması gereken yerde. tüpe geçiyorum yine herşey normal. 3.2 ms sabit duruyor. kontağı kapatıp stop ettim. tekrar çalıştırdım. yine 2.1 ms olmuş benzinde 6 sn çalışıp otomatik olarak lpg ye geçti. yine 2.1 ms. dalgalanma lpg ye geçince başladı. ara gaz verdim sonrasında yine normale döndü. 3.2 ms. ve dalgalanma kesilmiş. ama yolda giderken ara ara bu şekilde dalgalanmalar oluyor. gaz verince düzeliyor. hata mesajı yok. sanki aracıma ara ara zengin karışım yaptıran bir şey var. ama ne olduğunu bulamadım. ilk marşta zaten mutlaka oluyor. direk 2.1 ms den başlıyor çalışmaya. kuvvetlice gaz verince normale dönüyor. aklıma aracın kendi ecu sunda bir hata mı oluştu acaba diye düşündüm ve kutup başını söküp bir saat bekledim. tekrar denedim. ecu 1 kez resetlendi uyarısı geldi. 15 dk hiç gaza basmadan rölantide çalıştırdım. sonrasında 20 km kadar benzinde dolaştım. kalibrasyon yaptım. dönüştede 20 km lpg de eve geldim. aracı stop edip tekrar çalıştırdım. yine aynı. 2.1 ms çalışmaya başlıyor. tüpe geçiyor 2.1 ms değişmiyor. dalgalanma oluyor. benzine alıyorum dalgalanma geçiyor ama 2.1 ms değişmiyor. kuvvetlice gaz veriyorum ve normale dönüyor. 3.2 ms normal durumda olunca gazda da dalgalanma olmuyor. ilk çalıştırma sonrasında benzin enj. süresini 2.1 ms yaptıran nedir acaba? biraz uzun bir anlatım oldu. kusura bakmayın

2. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Motorlar 65-70 derece sıcaklığa kadar yüksek devirle çalışırlar. Bu normal çalışmaya göre %200'e varan oranlarda daha yüksek enkjeksiyon süresi anlamına gelir. Araç LPG'ye geçse bile motor normal çalışma sıcaklığına varıncaya kadar bu yüksek enjeksiyon süresi devam eder. Soğuk yağdan dolayı motor iç dirençleri yani motor yükü yüksektir. Bu önceden ECU'de tanımlı sıcaklık ve yük derecesine gelir gelmez aniden normal moda geçerler ve gerçek önceden tanımlı rölanti devri oluşur.

Gaz verip bırakınca rölanti sabit değerlerinin değişmesi motor yük durumunun algılanması konusunda sensörlerden gelen verilerin ecude değerlenmesi konusundaki farklılıktan kaynaklanır. Herhangi bir sensördeki en küçük standart dışı veri gelişi, yada motorda standart dışı yada orjinal olmayan herhangi bir parça, ses sistemleri, modifiye parçalar, aşınmış silindirler yada segmanlar, kirli filtreler bujiler vs. bu önceden tanımlı değerin yakalanmasını zorlaştırır. Bizim gibi eski arabalarda bu yaygın bir durumdur. İşte bu dalgalanmayı oluşturur.

Araç motoru referans alınan benzin enerjisine göre dizayn edildiğinden , LPG yanması esnasında ihtiyaç duyduğu hava farklı olduğundan motor birim zaman aralığında benzine göre daha az enerji üretmiş olur. Yani rölantide LPG daha az enerji ürettiğinden motorun rölanti devrinde durması daha zor hale gelir. İşte bu da LPG kaynaklı rölanti problemlerinin ana nedenidir. Çözüm olarak rölanti devri etrafındaki LPG enjeksiyon sürelerinin artırılması ve üretilen enerjinin benzin değerlerine yaklaştırılması tavsiye edilir. Ama bu da tam ve kesin bir çözüm değildir, çünkü rölanti motorunun pompaladığı hava miktarı yine benzine göre tasarlandığından özellikle cutt off dönüşleri hep dalgalanmalı kalacaktır.

Bence stop etmiyorsa motorunuz gayet düzgün çalışıyordur. Dediğiniz dalgalanmalar LPG'de kaçınılmazdır. Çünkü arabanızın hava ihtiyacı benzine göre hesaplanmıştır.

Ayrıca her arabada akü kutup başı sökmek resetleme yapmaz. Mesela benim arabayı 10 yıl aküsüz bekletseniz bile reset yapmaz.

Ustalarımız itiraz ederse de saygımız var.

Moderatör tarafından son düzenleme: 14 Nisan 2013
    kalitex23 bunu beğendi.
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    ilaveten enjektörlerin sağlıklı olup, olmadığı kontrol edilmelidir.
    Kontrolsüz yakıt salınımı zengin karışıma neden olabilir. Uzun vadede benzinde çalışırkende etki eder.
    Gaz verdiğinizde birim zamanda giren hava arttığından enj. süresi normale dönüyor olabilir.

4. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    teşekkürler cevabınız için. söyledikleriniz gayet mantıklı. bu problem daha önceden hiç olmuyordu. en ufak bir bozukluk yoktu. gaz-benzin ya da benzin-gaz geçişleri hiç hissedilmiyordu. son bir haftadır başlayan ve artarak devam eden bir sorun. sizinde dediğiniz gibi '' Herhangi bir sensördeki en küçük standart dışı veri gelişi, yada motorda standart dışı yada orjinal olmayan herhangi bir parça, ses sistemleri, modifiye parçalar, kirli filtreler vs. bu önceden tanımlı değerin yakalanmasını zorlaştırır. Bizim gibi eski arabalarda bu yaygın bir durumdur. İşte bu dalgalanmayı oluşturur. ''

buna sebeb olan bu hangi sensör olabilir. onu bulmamız lazım. aracım Toyota corona 2.0 gli.

5. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    benzin enjektörlerini mi kasdettiniz yoksa lpg enjektörlerini mi?

6. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ayrıca tüm bakımları yapılmış durumda. yağı yeni 10-40 magnetec. buji ve filtreleri yeni. ektra modifiyeli bir parça yok herşeyi orijinal. kitapçığında ne yazıyorsa onu kullanırım. son bir ay içinde tek tamir gören yeri şarj dinamosu. konjektör değişimi.

7. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Mesela benim arabadan örnek vereyim; Daha önce rölantim LPG'de 800-500 devir arası oynuyordu. Sesini hiç sevmediğim için balans millerini iptal ettim, kendim kayışını kesip çıkardım ve attım. Ve şimdi balans millerinin yükü motor üzerinden kalktığı için rölanti 700-800 arasında oynuyor sadece.

İlaveten LPG'de düzgün çalışmanın aksine benim motor benzinde çok ciddi rölanti dalgalanması yapar. Sebebi de benim benzin basınç regülatörü ömrünü bitirmiş ve bozuk çalışıyor. Üst devirlerde aşırı basınçla benzin püskürtüyor ama altdevirlerde benzin püskürtmesi zayıflıyor. Ama motorda yeri çok aşağılarda olduğu için değiştirmek için motorun yarısını sökmek gerekiyor. O yüzden bıraktım dalgalanıp duruyor çünkü pompadan gelen benzin basıncını dengeleyemiyor.

Örnekleme olsun diye anlattım. Sizinki de benzer birşeyler olabilir.

8. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    bende de tam tersi benzinde hiç bozukluk yok. hatta bahsettiğim normali olan 3.2 ms enj. süresinin 2.1 ms ye düşmesinde bile hiç belli olmuyor. sadece bağlantı yaptığımda ekranda görünen bir durum. motor sıcakken aracı çalıştırınca 6 sn. sonra lpg ye geçiyor ve sadece benzin enj. süresi 2.1 ms olduğunda lpg de dalgalanma var. tekrar benzine alınca dalgalanma yok. ancak gaz verince süre olması gereken yere gelip düzeliyor. ve bu durum yolda giderken ara ara oluyor.

9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Lpg enjektörlerinden bahsediyorum.

10. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    bir çok defa aracımla bağlantı yapıp yol testine çıktığım oldu. hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. 2.1 ms hiç görmedi aracım. rölantide en ufak bir dalgalanma kesinlikle olmadı.

11. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    lpg enjektörlerimin üretim tarihi yazıyor. 2007 olduğu anlaşılıyor. fakat çalışmasında bir sıkıntı göremedim. yarın bir söküp temizlik mi yapsam acaba.

12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    öncelikle lpg enjektörlerinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

13. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ayrıca bu lpg enjektörlerinin arızalanma ihtimalini varsayarsak. aracın ilk çalıştırmada benzinde çalıştığı ve 2.1 ms enj süresi ile başlamasına etki eder mi? aracımı bugün benzine alıp arka arkaya on defa marş bastım. beş defasında 2.1 ms enj süresi ile çalıştı diğerlerinde 3.2 ms. ile.

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Kaçak varsa neden olabilir.

15. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Enjektörlerde kaçak olup,olmadığını anlayamazsınız.
    Yerli enj. ömrü iki yıldır. Değiştirmeniz daha iyi olur.

Yunus Emre Topaç bunu beğendi.
  16. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    yarın ilk işim enjektörleri kontrol etmek olacak. en ufak bir sıkıntı görürsem hafta içi komple yeni enjektörlerle değişim yapacağım. zaten miyadını doldurduğunu düşünüyorum. 6 seneye yakın hizmet etmiş durumda. sizce regülatör böle bir arızaya neden olabilir mi? o da eski

17. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Regülatör arızası basınçtaki değişimden anlaşılır.
    Semptomlar regülatör demiyor.

18. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    garip olan benzinde olması durumu. düğme üzerinden lpg yi kapatıyorum. benzine alıyorum ve arka arkaya çalıştıp stop ediyorum. araç hiç tüpe geçmediği halde 10 marşın 5 inde 2.1 ms ile çalışıyor.

19. necat447

necat447 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    her ikiniz de sağolun yardımlarınız için. yarın tekrar durum hakkında bilgilendiririm sizi.

20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    İlk yazdığım mesajı dikkatlice okumanızı rica ediyorum.
    Benzinde çalışma düzeninide bozabilir.

Sayfayı Paylaş