ATİKER SAFEFAST SİSTEM LPG AYARLARI ( 2011-HYUNDAİ ERA 1.4 )

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve fatih m p tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. fatih m p

fatih m p LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    ÖNCELİKLE HERKESE MERHABALAR, FORMA KATKIDA BULUNAN VE BİLGİ EDİNMEK İÇİN ÇABA HARCAYAN ,ÇALIŞAN HERKESE SELAM OLSUN...

ARABAM DAHA ÖNCEDEN 40 DERECEDE GAZA GEÇECEK ŞEKİLDE AYARLANMIŞTI FAKAT BENZİNDEN GAZA GEÇERKEN RÖLANTİDE DEVİR DÜŞÜP YÜKSELİYOR ÇOĞU ZAMAN SABAHLARI ÇALIŞTIRDIĞIMDA GAZA GEÇERKEN DE STOP EDİYORDU YOLDA GİDERKENKİ GEÇİŞLERDE İSE ARABA ANLIK BİR ŞEKİLDE FRENE BASILMIŞ GİBİ YIĞILIP DEVAM EDİYORDU BEN DE ŞİMDİ GAZA GEÇİŞ ISISINI 25 DERECEYE DÜŞÜRÜP GAZA GEÇİŞ DEVRİNİ 2000 OLACAK ŞEKİLDE AYARLADIM

1-600-700 LÜ DEVİRLERDE GAZA GEÇERKEN STOP ETMEMESİ İÇİN NE YAPMAM GEREKİR?
    2-KARMA KULLANIMDA( ŞEHİR İÇİ-ŞEHİR DIŞI) 1 LT GAZ İLE 11 KM GİDİYOR SİZCE NASIL?

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 31 Ocak 2015
  2. hondamurat

hondamurat LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    86
    Merhabalar,
    çarpanlarınız çok yüksek görünüyor . benim yorumum aracınızda lpg de fakir karışım var. nozul çapı küçük . nozullarınızı 2.mm olarak genişletin. aracınızın lpg ye geçiş devrini normal hale ve lpg ye geçiş ısısını 35 derece olarak ayarlayın .lpg geçiş ısısını düşürdüğünüzde lpg yapı gereği zengin oluyor.
    nozullarınızı genişlettikten sonra yeniden kalibrasyon yapın.iyi günler

3. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    çarpanları gösteren tablo sanırım araç benzindeyken olan tablo gazdaki tablo nasıl hatırlamıyorum

4. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    çarpanları gösteren tablo benzinde ama siz benzin haritasını değil lpg haritasını görüyorsunuz zaten . sadece araç benzindeyken lpg haritasının hangi noktasına göre hareket ediyor ona bakıyoruz. bence nozulları 2.mm yapın . sonra aracınızın akü kutup başlarını sökün ve 45 dakkika bekledikten sonra takın ve aracınızı rolantide 15 dakika çalıştırın . akabinde 50 km civarı benzinde değişik devirlerde binin . araç tam ısınmışken kalibrasyon yapın ve son değerleri bizimle paylaşın. benim dediklerime yanlışım var ise birazdan ustalarım gerekli düzeltmeleri yarak yardımcı olacaktır. iyi akşamlar

5. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    dikkat ederseniz program size nozullar küçük diyor ve buda ister istemez çarpanlarınızın yüksek olmasına sebep .

6. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim ,yaşadığım yerde nozull temin etmek, taktırmak mesele. bunun yerine basınç ayarını yükseltsem olur mu?

7. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    basınç ayarından ziyade 2.mm matkap ucu alın ve kendiniz delin ben kednim delmiştim. eliz anahtar tutmaya yatkısa kendiniz yapın yok değilse tornacıda yaptırabilirsiniz.basınç ayarı daha sonra olmalı

8. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    aynı zamanda mayçiçek ya da destek arkadaşlarımızın imzalarında nozulları satıyorlar. istediğiniz ölçüde fabrikasyon nozul ellerinde mevcutta var diye biliyorum.

9. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    ilginiz için gerçekten çok teşekkürler
    çarpanları gösteren renkli haritada renkler neyi anlatıyor(gerçi yeşil tonlarından başka bir şey de yok)
    ayrıca o tablodaki nokta tablodaki verileri işaretleyen imleç olarak kullanımı dışında bir de o anda hangi devirde çalıştığını gösteriyor farklı bir görevi var mı ya da rengi değişiyor mu
    değerlerin yüksek-düşük ya da tam olduğunu nasıl tesğit edeceğiz
    umarım başınızı ağrıtmış olmam:)
    (dışarıda yağmur olmasa çarpan tablosunun gazdaki halinin ekran görüntüsünü alırdım ama yarına kaldı malesef)

10. hondamurat

Beğenilen Mesajları:
    86
    yanılmıyorsam yeşil bölge fakir karışımı temsiz ediyor.

11. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    1- bu sorunun nedeni donanımsalda olabilir. Enjektör arızalarında genelde araç rolantide etkilenir. Yüksek devirlerde bu hissedilmez.
    2- Yakıt normal. 11-12 litre arası.

12. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    yorumlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler
    çarpanları gösteren tablo hangi renk olmalı?
    hangi renkse fakir?
    hangi renkse zengin?
    hangi renkse normal?

13. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Şayet lpg enjektörleri pislikten tıkanmadı ise veya farklı bir sorun yok ise. Aracınız lpg ilk geçişte fakir karışıma düştüğünden rölantide o şekilde sıkıntı veriyor. 2mm nozul ve 1.20 regülatör basıncı ile kalibrasyon yapıp rölanti kısmını biraz zengine ayarlayın map sensörü enjektörlere yakın olcak yakın değilse bu düzeltmeyide yapınız.

14. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    MAVİŞ 01 Önerilerin için teşekkür ederim
    1-rölenti kısmını map haritadan ilk iki satırı komple seçip % 5 arttırarak mı yapacağım mesela
    2-bu durum lpg filtresinin tıkanmasından olabilir mi (bana lpg filtresi eski gibi geldi enjektörler yeni takılmış belli)

Not : aracı yeni aldım

15. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    Rölantiyi nasıl arttıracağımı resimle anlatırsanız çok makbule geçer

16. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    filtre tıkalı olmasıda basıncı etkileyeceğinden rölantide aracın çekişinde düşme olacaktır.
    Dikkat etmeniz gereken şey map sensörünün konumunu bilemiyorum ama; enjektörlere yakın değilse sensörü enjektöre en yakın yere monte ettiriniz ardından nozullar 2.0mm olmalı ve regülatör basıncı 1.20 civarında olmalı 1.20 fazla yapma regülatör stabilitesi bozulur. Ardından kalibrasyon yapıp fotoları burada paylaşınız.
    Yukarıda fotoda benzinde enjektör süreniz 2.30 civarında gözüküyor ve harita sayfasında kırmızı top gözüküyor benzinde olduğundan kırmızı renkte lpg geçince o top yeşil renk olacak 2 kutucuğun ortasında top var o 2 kutucuğu seçip %5 artırıp birde öyle deneyebirsiniz sorun düzelmez ise yukarıda yazdıklarımı uygulayın. Benzinden gaza geçiş ısısını 30 derece süreyide en az 10 sn olacak şekilde ayarlayınız. Diğer bir ayrıntı enjektör manifolt arası hortum boyu uzun ise kısaltınız amahortumların uzunlukları birbirine eşit olsun.

17. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Örneğin çarpanda 140 yazıyor çarpanı 150 yaptığınızda yakıt zenginleşir 135 yaptığınızda ise fakirleşir renklere takılmayın.

18. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Enjektörün dış görünüşüne aldanmamk gerekir bazen enjektörler sıfır takılsa bile sorunlu olabiliyor. Test ettirmekte fayda var.

19. EGR

Beğenilen Mesajları:
    211
    Basınç arttırmak herzaman ikinci planda olmalı nozulları 2mm matkap ucuyla deldirebilirsiniz çok basit bir işlem enjektörler görünen basit bir yerde ise 5 dakikalık işi var.

20. fatih m p

Beğenilen Mesajları:
    1
    en doğru değer aralığı nedir peki?
    mesela kullanım kılavuzunda basınç için 0.90-1.20 yazılmış çarpan haritasında buna benzer bir değer aralığı var mı?

Sayfayı Paylaş