Benzinde zengin karışım.

Konusu 'LPG-C01 ATİKER LPG AYAR KABLOSU / LPG CNG GPL' forumundadır ve MehmetEfe tarafından 23 Temmuz 2023 başlatılmıştır.

1. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    1.4 otomatik Hyundai Accent Era aracım var. Atiker safefast obd li kit var obd kapalı tutuyorum. 2.00mm nozzul var. (1.8mm nozzula harita 225 lerden başlıyor.)

Benzinde stft sürekli -10 ila -16 arası geziyor. Klima açık, araç D de beklerken, hızlanırken sürekli bu değerleri alıyorum bazen sıfıra yakın değer de görüyorum. 1.500 devirde araç yüklü değilken değerler normal onun harici hep eski değerde. Ben de lpg yi +-5 arası ayarlıyorum ama kafama takılan konu benzin haritası mı bozuk yoksa lpg haritası mı. Eksi kutup başını söküp bir gece bekledim 60-70km benzinde kullandım yine değerler aynı. Yetkili servise sordun eksi kutup başını söküp yarın saat bekleyin benzin haritası sıfırlanır dedi ama bi değişim olmadı. Sizce ne yapmam lazım.
    Teşekkürler.

2. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ayrıca şöyle bir sorun da oluşturuyor bu durum. Benzin enjeksiyon süresi 2.90 ken gaza aldığımda stft sıfır olduğunda benzin enjeksiyon süresi de 3.10ms lere çıkıyor ama stft sıfır oluyor. Umarım anlatabilmişimdir. :)

3. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
  4. ihalilcoban

ihalilcoban New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    Merhaba.
    Stft değerleri sürekli değişken olduğu için, bu değerlere bakarak ayar tutturmak çok zordur. Benzinde ve lpg de, benzin enjeksiyon süresi değişmeyecek veya birbirine en yakın olacak şekilde ayar yapmak lazım. Aracın kliması açıkken stft değişken olması normaldir. Ltft değerini referans alarak harita üzerinde artırma veya azaltma yapmak daha doğru bir sonuç verir kanaatindeyim.
    Bende de 2011 model manuel era var. 2 ohm enjektör ve 2,0 nozulla ayar yaptım. Yaklaşık 200 km kullandıktan sonra Ltft değerine göre haritayı yüzde 10 (rölanti hariç) artırdım. Şu an Ltft sıfıra yakın çıkıyor. Bu şekilde 30 litre gaz ile şehir içi ortalama 320 340 km arası yol yapıyorum.

MehmetEfe ve Kalitex bunu beğendi.
  5. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Lpg de sorun yok zaten ltft 3 stft rölantide veya yükse tolerans içinde gidip geliyor. Araç benzinde zengin çalışıyor. Ayarları araca göre mi yapmam lazım ltft ve stft ye göre mi yapmam lazım ve bunun sebebi nedir benim merak ettiğim konu bu.
    2ohm enjektör benim de elimde var ama bir türlü ayar tutturamadım. Sistem atiker mi sizin?

6. ihalilcoban

ihalilcoban New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    Evet atiker safafast obd'siz. 2 ohm için programda bir çok seçenek denedim. En verimli ayarı ahc 2ohm ve new 2.8 ohm seçenekleriyle yapabildim. Ayarları aracın değerlerine göre yapmak daha sağlıklı olacaktır. Zira her aracın karakteristiği, sürüş dinamikleri farklı olduğu için "benzin enjeksiyon süresi şu olmalı" diyemeyiz. Mesela benim araç benzinde 2.45 2.50, klima açtığım zaman 2.90 3.00 gibi değerler veriyor. Aracınızın otomatik olması hasebiyle belki enjeksiyon süreleriniz değişkenlik gösteriyordur.
    Yine de sorun olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle gaz kelebeği ve aracın map sensörünü temizleyin, oksijen sensörlerini sökebiliyorsanız onları da temizleyin, benzin deposuna enjektör temizleyici katkı ekleyip yaklaşık 100 150 km aracı biraz devirli kullanın. Bunlara rağmen sonuç alamazsanız demek ki aracınızın karakteri bu şekildedir. :)

Kalitex ve MehmetEfe bunu beğendi.
  7. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Programdan enjektör seçeneğini değiştirdiğiniz zaman map haritası otomatik sıfırlanıyor mu? Benim sıfırlanıyor. 2.5 nozul a kadar denedim hep fakir kalıyor 2 ohm la harita 225den başlıyor. Peki 3 ohm ile 2 ohm arasında lpg enjektör sürelerinde bir farklılık var mı? 2 ohm da rölantide 3ms de çalıştırabildiniz mi?

Benzin enjeksiyon süreleri mantıken sizin gibi olsa zengin karışım olmayacağını düşünüyorum benim rölantide 2.90. Demek ki 2.50 olsa zengin kalmayacak.

8. ihalilcoban

ihalilcoban New Member

Beğenilen Mesajları:
    8
    Enjektör seçeneği değişirse map sıfırlanır, yeniden kalibrasyon yapmak gerekir. Ben ayar yaparken öncelikle lpg enjektör ms 3.5ms' ye düşene kadar basıncı artırıyorum, (şu an ortalama 1.18 gibi bir değerde) aşağısı olunca gaz yememe gibi sorunlar oluşuyor.
    3 ohm ile 2 ohm enjektör arasında rolantide ve üst devirlerde çalışma süreleri fark ediyor. 2 ohm da rolantide 3.5 msye kadar inebilirken, 3 ohm enjektör 4ms altında sorun çıkarabiliyor.
    Benim aracın harita 150 lerden başlıyor 170 lere kadar çıkıyor. Bir ara 2.3 mm nozul ile denedim. Basıncı vs ona göre ayarladım. Harita 130 lardan başlayıp 155 160 civarlarına kadar çıkıyordu. Aracın üst devirleri gayet canlıydı, sollamalarda falan baya bir güçlüydü. Sonrasında ufak bir problem yaşayınca tekrar 2.00 mm nozulları geri taktım test etmek için.
    Sizin haritanın her senaryoda 255'ten başlaması sıkıntı olduğu anlamına geliyor, ateşlemeyle ilgili olabilir diye düşünüyorum. Buji, buji kablosu, bobin durumunuzu bilmediğim için bir şey diyemiyorum.
    İşin ustası değilim, tecrübeli arkadaşlar daha detaylı değerlendireceklerdir. Umarım minimum masrafla sorununuzu çözersiniz.

MehmetEfe bunu beğendi.
  9. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    2 ohm da sorun oluyor. 3 ohm da problem yok tam istediğim gibi ayar yapabiliyorum. Sıfır aldım hiç kullanamadım. Belki de enjektör bozuktur.

10. Mismailt

Mismailt Member

Beğenilen Mesajları:
    45
    Regülatör gaz kaçırıyor olabilir mi ya da lpg enektörleri?

MehmetEfe bunu beğendi.
  11. MehmetEfe

MehmetEfe Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Mantıklı tankı kapatıp tam gazı bitirip deneyeceğim.

Sayfayı Paylaş