CLIO SYMBOL LPG AYARI ATİKER FAST SERVİS UYARISI VE AYARLARI

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Cliosymbol tarafından 22 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Arkadaslar öncelikle merhaba herkese. Herşey 1 ay önce Elm-327 cihazi almamla basladi : )
    Aracın degerlerine bakarken yakit konusunu yakindan ilgilendiren LTFT - STFT degerlerine gözüm takıldı ve arastirmaya koyuldum. Bende bir anormallik oldugunu anladigim vakitlerde lpg sistemimde araci stop ettikten sonra 3 defa bip sesi gelmesiyle arastirmalarim beni bu siteye atti ve bir adet kablo aldim dün kisa bir süre aracimin sistem baglantisini yapip bir kaç degere baktim ve bakimim geldiiii sesini kapatmayi basardim ;)
    Yaklasik 1 haftadir bütün siteyi ve bulabildigim her lpg konusunu okudum izledim. Teorikte bayagi birseyler ögrendim.
    Mekanik konusunda iyiyimdir üst kapak contasi degisimi subap ayari benzin sistemi problemleri çözümü yağ filtre degisimi vb...
    Resim alamadim çünkü laptop benim degil kisa bir süre aldim baglanmak icin ve saat gece 11 di havada 1 derece sartlar malum . Gözledigim degerleri yazicam üstadlardan kisa bir yorum alabilirsem sevinirim simdiden tesekkürler.
    Atiker fast sistemle ecuye elm-327 ilede araç ecusunu baglandim.
    LTFT = +32.8 de sabit
    STFT = benzinde 0 larda lpgde +17 / +20 arasi
    Benzin enj. Süresi 3.8 - 3.9
    Lpg de benz. Enj. Sür. 3.2 lere düsüyor basinc 1.19 da
    Lpg enj. süresi 4.8 - 5.0 arasi
    Diger ayarlari yaptim gecis süresi devir vb.
    1.Sanirim nozul degistirmem gerekicek turuncu cizgi 1.4un uzerinde nozul capi ne olmali sizce
    2. Benzin cizgim bayagi sapitmis. Cizgi bittikten sonra geri asagi dönüs yapmis.lpg cizgimde benzinin bir ustune cikmis bir altina inmis.
    3. Map.haritasini bulamadim sanirim yok . Degerleri komple artirip ltftyi sifirlamaya yönelik oynama yapicaktim ( Murat AYÇİÇEK ustamın anlattigi gibi ) lpg fakirde çalisiyor anladigim kadariyla bunu nasil yapicam
    4. Gaz isi derecem 25 C regulator 75 C arac 85 C iken sensör filtre üzerinde ama eski señsörün ucuyla beraber oylece tutturulmus gazla bir temasi yok yani ama ben filtre kapagini delip gazla temasini saglayacagim. Arac 2001 model clio symbol 1.4 8v 75 bg. Nozul sanirim 1.8 dir kirmizi enjektör ve bayagi sesli calisiyor .
    Yorumlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim

2. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Evet araciniz fakirde calisiyor. Nozullari 2mm yapmayla baslayabilirsiniz.

Cliosymbol bunu beğendi.
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    1- 1.8 nozul takılırsa iyi olur.
    2-Bir süre benzinde binip çizgiyi aslına rücu ettirmeniz mümkün.
    3-Artırma işlemi turuncu çizgiyi seçip yukarı yön tuşuyla yapılıyor.
    4-Gaza değmesi gerekmiyor sensörün. Yeterli.

4. speedystop

speedystop Active Member

Beğenilen Mesajları:
    38
    Hocam ayçiçek hocaminda dediği gibi bir süre benzinde binin ltft ve stft degerleri duzelince oto kalibrasyon yapın bu yakın değerler verecek. Sonra map haritasında LPG çizgisini benzin çizgisine yaklaştırın hatta esitleyin. Ltft aşırı şekilde artmış bu subaplariniz ve üst kapak için tehlikeli. İşte bunu böyle bırakan ustalar yüzünden LPG de çalışan araba aşırı ısınır derler.

Cliosymbol bunu beğendi.
  5. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Merhaba . Bende bir clio symbol 1.4 8v kullanıcısı olarak konuya maydanoz olacağım izninizle. Başka konularda stefanelli lpg sistemi kullandığımı ve bu sistemle ilgili yaşadığımız kalibrasyon sıkıntılarımızı paylaştım . Yaptığım kalibrasyonun doğru olup olmadığı hususunda ve map i yorumlamak konusunda ciddi sıkıntılarımız var . Bu yüzden sadece STF ve LFT verilerine bakarak yapılan kalibrasyonun doğru olduğu ya da yanlış olduğu kanısına varılabilir mi acaba merak ediyorum . Bu işin üstadları cevaplarsa sevinirim .

6. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Aracimda bir defa üst kapak çatlamasi meydana geldi zaten benimde endisem bu yüzden saglikli bir ayar yapmam konusunda yardima ihtiyacim var önumuz yaz ve renolar harareti sevmez eminim benim araçta hararet yapicak bu şekilde.
    Hıc bir bilgim yoktu bir hafta önceye kadar lpg ayari konusunda gece gündüz bütün forumlari neti yaladim yuttum resmen . Önümüzdeki günlerde ayara basliyacagim izin gunumu bekliyorum.
    Bende neden bu tarz bir harita cikmiyor onu anlamadim versiyon mu eski acaba Murat hocam degerleri bu tarz bir hatirada ýüzdesel olarak arttirarak ltftyi sifirlamaya yönelik çalişma yapmisti bende benzinde binecegime böyle lpg degerlerini orantili sekilde artirip ltft yi normal degere cekip kalibrasyon yapicam Screenshot_2017-01-23-17-53-28.png

Son düzenleme: 23 Ocak 2017
  7. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Bende yaklaşık 5 sene önce hararetten conta yakıp kapak taşlattım ; ama o zaman acemi şöförlüğümden bunun sebebini araştırıp teşhis koyacak kadar bilgim yoktu . Mümkünse LPG sıcak su hortumlarını ; bunlara ait T bağlantıları sürekli kontrol edin . Bir kerede T çatlaması sonucu motoru erken farkettiğim için kurtardım . Direk fakir karışımda motor kullanmaktan üst kapak çatlar mı ? Bence zayıf ihtimal ; çünkü üst kapak su kanalları ile soğutma çevrimine bağlı . Daha kuvvetli ihtimal subapları yersiniz ömründen önce . Üst kapak çatlamasının bence başka bir sebebi vardır . Hararet müşürü ; soğutma fanı ; otomobilde su seviyesi kontrol edilmeli bence .

Son düzenleme: 23 Ocak 2017
  8. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    İlk conta yaktim zaten antfirizsiz kullanmisbenden önceki sahibi bende sistemi komple antifiriz su ile degistirdim antifiriz tüm kireci pasi söküp.üst kapagi tikadi ve ani hararetle conta yakti arac . Ondan 3 ay sonrada üst kapagi catlatti ama cok ince kılcal bir çatlakti gözle görülmeyen metalogta çıktı. Tamirden sonra araç hararet görmedi. Bence bu çatlak yanma odasi sicakligi yüksek oldugundan oldu buda yanlis lpg ayarindan diye düsünüyorum.
    Az önce ltft-stft degerine baktim kisa bir yol yaptim stft sürekli degisiyor -30 ile +40 arasinda her degerde geziyor.Map haritasini bulmama biri yardimci olsa tüm degeri %10 artirip ltftyi düsürmeye caliscam Saft sistemde bu harita yokmu acaba.

9. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Peki bundan sonra üst kapağı komple değiştirme yoluna mı gittiniz ; değiştirdiyseniz sıfır mı çıkma mı aldınız merak ettim . Birde o metalog dediğiniz işlemi hiç duymadım .

10. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Ust kapağı değistirdim sıfır mais 1000 tl civari idi ithal çin mallari 500 bende orjinal çikma buldum durumum müsait olmadiği icin testlerini yaptrdiktan sonra aldim tamircimle topladik.
    Metalog şu oluyormuş bende bu taşlama olaylarina girince ögrendim. Üst kapak olsun motor bloğu olsun bunlar taşlanmadan önce ölçümü çatlağı patlaği kontrol ediliyormuş. Bunu kapakçilar değil metalog denen atölyeler özel aletlerle yapiyorlarmiş. Özel basinçlı bir makineleri var üst kapaği bağliyorlar. Bütün deliklerinden su basıp çatlaği buluyor. Benim kapakta çatlak gözle görülmüyordu makine buldu.

elkmuh bunu beğendi.
  11. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Eyvallah vakit ayırıp cevap yazdığınız için . Bende bugün OBD cihazı sipariş ettim . İnşallah veri okuyabilirim.

12. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Çok kolay .. cihazin geldiginde torque proyu indir netten direk baglaniyo zaten . Rica ederim.

elkmuh bunu beğendi.
  13. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Peki benzinde 4.00 olan enj. Süresi lpgde 3.2 lere iniyor bu neyi ifade ediyordu ne yapmam lazim birde 5 yakin olan lpg enj. suremi benzine yaklastirmak icin nozulu buyutmem gerekiyor demi turuncu cizgi 1.4 te basinc 1.19 da.

14. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Yakıtın fazla geldiğine işaret, benzin enjeksiyon süresi lpg ye geçince düşerse yakıtı kısmaya çalışıyor demek, artarsa yakıtı arttırmaya çalışıyor demek

maycicek ve Cliosymbol bunu beğendi.
  15. Cliosymbol

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Kafam iyice allak bullak oldu. Peki benim ltft degerim niye +32.8 lere cikti o zaman. fakir karisim oldugunda + lara cikmiyormuydu ?? Acaba ltf degerim aşırı yüksek oldugu icin mi böyle oluyor x-calibur hocam.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Aynen bu yüksek ltft den dolayı, ilk mesajınızda ters bir şey var. Ltft 32 lerde iken lpg stft 17 20 benzin 0 dediniz ya, işte bu arabada bir problem olduğunu gösterir. Gerçek değerleri mi okuyorsunuz emin olun. Normal şartlar altında bozuk olan yada lpg kaynaklı bozulmuş araç değerlerini benzine aldığınızda normale çekmesi gerekir. Ama sizin yazdığınıza göre benzin de iken bile araç %30 yakıt arttırımını istiyor. Lpg de daha da fazlasını istiyor. Öncelikle aracın bakımları parçaları ile ilgilenin derim ben.

17. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    LTFT = +32.8 de sabit
    STFT = benzinde 0 larda lpgde +17 / +20 arasi
    Benzin enj. Süresi 3.8 - 3.9
    Lpg de benz. Enj. Sür. 3.2 lere düsüyor basinc 1.19 da
    Lpg enj. süresi 4.8 - 5.0 arasi

Diye belirtmiş arkadaş . Benzinde SFT nin sıfır olması aracın benzinde çalışırken sorunsuz olduğunu göstermez mi üstad ?

Son düzenleme: 24 Ocak 2017
  18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Hayır hocam stft ltft nin yancısıdır :) +32.8 düzeltmeye göre sıfır stft var yani artık düzeltmeye gerek duymuyor. Normal olması gereken ltft yi sıfıra çekmesi gerekir onuda -40 gibi düzeltmeler yaparak yapar.

elkmuh bunu beğendi.
  19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Ltft değeri araçta öğrenilen,değişken ve kalıcı bir değer,bu yeni bir sıfır noktası araç için stft artık bu değere göre bu yeni sıfır noktasına göre düzeltmesini yapar. Normali 100 diyelim ltft %10 ise orada normal değer 110 dur ve stft bu 110 a göre işlem yapar. 100 ü bilmez. Ama sağlıklı ise 100 e çekmeye çalışır.

elkmuh bunu beğendi.
  20. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    858
    Peki üstat sana bu hususta bir sorum var . İki gündür nette eşiniyorum , lft ve sft nin normal değerleri şunlar arasında olmalıdır diye bir veri bulamadım . Bunun normal değerleri nedir ?
    Birde lft ve sft değerleri normal sınırlar içerisinde ise yapılan lpg kalibrasyonu doğrudur diyebilir miyiz ?

Sayfayı Paylaş