Corolla 1.6 Valvematic Rölanti Ltft-Stft

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve İsa şen tarafından 10 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Merhaba arkadaşlar, nice zamandır konu açmaya niyetleniyordum ancak sağlık problemlerim yüzünden bugüne nasip oldu.Kısaca özetlemem gerekirse 2018 Ağustosta sıfır Corolla 1.6aracıma Atiker Grand kit taktırmıştım.Obd destekli bu kitten oldukça memnunum. Malum bazı şeyleri öğrenince sağını solunu kurcalamazsam olmaz diye kablo ve elm obd cihazı alarak kolları sıvadık.İlk başlarda acemilik ve sabırsızlık yüzünden pek randıman alamadım.Zaten akabinde de sağlık problemim yüzünden meseleye uzak kaldım. Ama forumu takip etmeyi hiç bırakmadım :) Hayatın normal akışına geçince Ya Allah deyip yine kolları sıvadık.

Ordu iline yeni çevre yolu açılınca fırsat bu fırsat deyip laptopu kucaklayıp çıktık yola.Önceki tecrübelerim ve bolca okuduklarım ile var olan ayarlara bir ince ayar çektim. Hatta bir saatlik bir video var ama sıkıcı olacağı ve üzerine güncelleme yaptığım için şimdilik yüklemeyeceğim.

Şimdi sormak istediğim bir problemim var. Sabah ya da akşam fark etmez ilk çalıştırma sonrasında araç 35 derecede lpg ye geçtiğinde stft %20 lere varan bir artış istiyor ve ltft yi de artırıyor. Ancak yola çıkıp şöyle bir 5-6 km yol yaptıktan sonra rölanti oturuyor ltft ve stft toplamı +-5 civarında oluyor.diğer durumlarda yükte vs.ltft ve stft toplamımın iyi olduğunu düşünüyorum.2.0 mm nozle 1.1 bar basınç mevcut. Obd otomatik iyileştirme kapalı. 3adet video yükledim incelerseniz sevinirim.
    Video 1
    Video 2
    Video 3

Diğer bir sorum ise Atiker 1.7.0 yazılım ve 3.32 firmware ile map2 özelliği gelmiş. Atikerin microfast veya fast kitlerinde beğendiğim nokta değişim uygulaması gelmiş.Ancak bu kitte nasıl kullanacağımı bilmiyorum.:oops:

Ayarlarım ile ilgili ekran görüntüleride burada mevcuto_OYorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Muhtemeldir ki sizin arabada vakum kaçağı mevcut. Manifolda giren tüm boruları kontrol edin, manifold da lpg için delinen yerleri kontrol edin. Kelepçeleri kontrol edin. Kısacası motora ekstra MAF sensörü
    sonrasında nereden hava girebiliyor ise kontrol edin.

Ayrıca 2.0 mm nozül ile bu kadar yüksek harita çıkmasıda ilginç. Eskiden 2.5 kullanmışsınız, 2.5 kullanmada sıkıntı yok ise yine 2.5 mm nozüle dönün ve kaçak testini ondan sonra yapın.

Bu arada Allah şifa versin. Geçmiş olsun

Son düzenleme: 11 Mart 2019
    İsa şen, powerkırk3 ve MURAT YILDIZ bunu beğendi.
  3. MURAT YILDIZ

MURAT YILDIZ LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    125
    @İsa şen hocam,

1) LPG SİSTEMLERİNDE GAZ YASASINA GÖRE SICAKLIK VE BASINÇ DÜZELTMELERİ
    konusunu okumanı tasviye ederim. Gözüme ilk çarpan sizin haritada sıcaklık ve basınç düzeltmeleri standart duruyor.

http://mscsi.net/destek/konu/lpg-si...a-goere-sicaklik-ve-basinc-duezeltmeleri.943/

2) Çarpan değerleri aşırı yüksek. Nozzle ucunu büyütmeniz gerekiyor. 200 lü rakamlar var. Lpg enjektörleri bu şekilde üst devirlerde yakıt yetiştiremez. Aç kapa, aç kapa hareketini yapamaz hale gelicekler ve sürekli açık kalacaklar.

3) Atiker Atikfast sisteminde yani sizin kullandığınız yazılımda hazır haritalar var. Corolla 1.6 valvematic için de hazır harita vardı. Bu hazır harita ne kadar doğru ve kadar iş görür bilmiyoruma ama size fikir vericektir.

4) Genel ayarlar kısmında RPM Sensörü Bağlı Değil seçeneği işaretlenmiş. Sensörler kısmında ise seviye sensörü CUSTOM işaretlenmiş ?

5) MAP2 seçeğini kullanmak için laptopun araca bağlı kalması gerekiyor. Bir süre benzinde, bir süre lpg kullanmanız gerekiyor. Böylece yeşil ve mavi iki çizgi oluşuyor. Fakat FAST sistemden farklı olarak , bilgisayar bağlatısını kapattığınızda harita çizgileri siliniyor. FAST sistemde ise silinmiyordu. Çizgiler oluştuktan sonra noktaları aşağı yukarı hareket ettirerek çizgileri birbirine eşitleyin.

4. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Teşekkür ederim üstadım. Daha önce evet 2.5 mm denemistik. Ancak o vakitlerde soğuk motor yani yeni lpgye geçiste ani stft ve ltft artisi vardı. Sonra motor isininca bu değerler oturuyordu. Ancak üst devirlerde bir turlu ltft ve stft degerlerini oturtamamis araya rahatsızlık girince tam üstüne dusememistim. Şimdi vakum kaçağı motor ısınınca ve hareket halinde iken de belli olur mu? Çünkü hareket halinde ve belli km yaptıktan sonra ltft ve stft oturuyor.

5. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Üstadım tesekkur ederim. Konuyu sağlam kafa okuyup bir anlamaya çalışayım. Seviye göstergesi LPG deposu için kendi kalibrasyonum. Her 8 litrede gösterdigi voltaja göre kalibre ettim. Rpm sinaylinin olduğu kısmı seçince rpm bilgisini almıyor. Sanirim bağlantıyı başka şekilde almış ustam.

6. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Üstadım tesekkur ederim. Konuyu sağlam kafa okuyup bir anlamaya çalışayım. Seviye göstergesi LPG deposu için kendi kalibrasyonum. Her 8 litrede gösterdigi voltaja göre kalibre ettim. Rpm sinaylinin olduğu yeri bağla dediğimde herhangi bir rpm bilgisi almıyor.

7. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
  8. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Araç benzinde çalışırken ısınmış motorda rolantide yüksek artı yönde ltft ve stft değerleri varsa yola çıkınca sıfır yakın veya eksi yönde yada rolantidekinden daha düşük ltft değeri varsa vakum kaçağı büyük ihtimaldir. Videoların birisinde sizde bu durum vardı

powerkırk3 bunu beğendi.
  9. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Yine benzinde kontrol edeyim degil mi ustadim. Yani isinmis motor benzinde rolanti durumu, isinmis motor surus halindeki benzinde ltft ve stft durumu.

10. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Evet sadece benzinde, kontrol edin. LPG de kontrol etmek aldatıcı olur.

powerkırk3 bunu beğendi.
  11. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99

x-calibur bunu beğendi.
  12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Gayet güzel maşallah, vakum kaçağı yok bu videoya göre. LPG zenginde kalmış herhalde ki bu ileriki devirlerde eksi LTFT değerleri mevcut.

İlk mesajdaki Video 2 nin başlangıcı ile bu son video çok farklı

powerkırk3 bunu beğendi.
  13. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Evet abi bende öyle tahmin ettim.gaz azaldigi için zengine düşüyor olabilir mi acaba? Çünkü LPG de yol ayarında çıktığımda depo full ve yarimdi. Obd adaptason kapalı idi. Ltft ve stft sıfıra yakındı. Gaz azalınca ozellikle alt devir 3-3.5 MS civarları zengine düşüyor gibi geldi bana.

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Peki bu benzin videoları için ne diyeceksin? Video 2 başlangıçta benzinde çalışıyor ve LTFT yüksek, ama bugün durum düzgün

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Anladım
    abi bende o 2. Videoya anlam veremedim.

16. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Arkadaslar çok kafanızı agrittim farkındayım ama şu an araç 1/4 gaz pedalı basista ve rölanti de %10 zengin calisiyor. Tankta olsa olsa 3-4 litre gaz vardir. Geçtiğimiz hafta yaptigim ayarlarda butun değerlerim güzeldi. Sadece soğuk motorda yeni LPG ye geçişte stft %20 artis gosteriyordu. İsininca o da düzeliyordu. Map sensörü arizali olabilir mi

17. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    İsa hocam map ekranında ikinci katalizör verisi var ordaki değer 0.0 oluyor belli süre sonra ölçümler başlıyor, işte o ölçüm başlayınca değerler düzeliyor sizin videoyu izledim bunu gördüm bende de aynı durum var ikinci katalizör değeri 0.0 ken sapkın değerler geliyor ölçüm başlayınca değerler düzeliyor bunun sebebini bilmiyorum, çektiğim tüm videolarda bunu gördüm

İsa şen bunu beğendi.
  18. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Ben o ikinci katalizör değerleri 0.0 ken stft değerlerini dikkate almıyorum

İsa şen bunu beğendi.
  19. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    503
    Oksijen sensörü sanırım belli bir ısıya gelmeden (motor sıcaklığını kastetmiyorum, oksijen sensörünün kendi ısısı) devreye girmiyor bu benim tahminim üstadlar ne der yorum bekliyorum

İsa şen bunu beğendi.
  20. İsa şen

İsa şen Active Member

Beğenilen Mesajları:
    99
    Evet belki soğuk motordan geçişte oksijen sensoru doğru ölçmeyebilir. İsi ve basınç düzeltme ile hallettik diyelim. Peki ısınmış motorda bu yakıt az iken zengine kaymayı çözemedim. Haftasonu tankı doldurup tekrar bir inceleyeceğim. Eğer tank dolu iken yine zenginleşme varsa o vakit cikmazdayim.

Sayfayı Paylaş