LPG AYARI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve runner tarafından 2 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi günler atiker safe fast kalibrasyon yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılması gereken ince ayarlar nelerdir? bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

2. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba,

Araç motor yükü ve montaj detaylarına göre farklılıklar olabilir ancak temel olarak kalibrasyon sırasında;

- Motor tam ısınmış olmalıdır,
    - Montajla ilgili özel bir durum yoksa; far, klima, cam rezistansı v.b. yükler kapalı olmalıdır.
    - Araç 2700 yada 2800 devirde sabit tutulmalıdır. Kalibrasyon sırasında ecu enjeksiyon süreleri hesaplarken devir artar yada azalır, mümkün mertebe gaz pedalını sabit tutmaya çalışın.
    - En iyi kalibrasyon kısa süren kalibrasyondur.

Genel bir not olarak aracınızda sabahları zor çalışma, motor ısınana kadar boğulma, yolda giderken ani gaz tepkilerinde kesiklik v.b. sorunlar var ise önce bir süre aracı benzinde kullanıp kalibrasyon yapmanızda fayda var. Aracınızın modeli çok eski değil ise bir gece akü kutup başını sökerek araç ecu emisyon değerlerinin sıfırlanmasınıda sağlayabilirsiniz.

3. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    safe fast yazılımda genel ayarlarda enjektörler sekmesinde atiker 3ohm,atiker 2 ohm,atiker NEW 2.8 ohm,atiker NEW 2 ohm,atiker AHC 3 ohm,atiker AHC 2 ohm gibi değerler var bunlar ne anlam geliyor umarım sizi sorularımla bunaltmıyorumdur safe fastla ayar yaparken proğram tüm ayarlarını kendisi otomatik olarak kendisi yapıyor herhalde

4. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, estf. size yardımcı olabilmek için burayı kurduk.

Aracınıza takılabilecek farklı tip ve omaj'da ki enjektörleri seçebilmeniz için ilgili ayar kullanılıyor. Özellikle omaj farklılığı doğru ayarlanmadığında tepki süresi etkileniyor.

5. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi günler bugün ben otomotik kalibrasyon yapayım dedim nozzle ölçüsünü gösteren gösterge çok büyüke çıktı ve arabaya gaz verince araç gaz yemiyo ve gitmiyor nozzle ölçüsünün yüksek çıkmasının sebebi enjektöre takılan memelerin çapı 1.8 mm iken matkapla 2.0 mm ye çıkardılar araçta 1.4 motor fiat doblo nozzle ölçüsünün yüksek çıkma sebebi bu mudur enjektör meme çaplarını küçültmem mi gerek

6. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, eğer standartlara yakın bir benzin enjeksiyon süreniz (2,8 - 3,4ms arası) var ise 1.4 motor için 1.8 ve 2.0 nozul büyüktür. Üst devirlerde yakıt tüketiminiz hayli artar. Rölanti benzin enjeksiyon süreniz ve gazda rölanti regülatör basıncınız hakkında bilgi verirseniz uygun ozul çapını söyleyebiliriz.

7. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba biraz önce gidip aracı tekrar bilgisayara bağlayıp dediğiniz değerlere baktım 4.80 ms benzin enjeksiyon zamanı 4.00 ms gaz enjeksiyon zamanı rölanti gaz basıncıda 1.06 bar verdiğim değerlerde inip çıkmalar oluyor buda kalibrasyonda yaptıktan sonra kendisi ayarları yükledi değerle böyle oldu nozzle ölçüsü ibreside çok yükseğe geldi. araç gazda çalışırken rölanti çok bozuk vitese takıp gaza bastığımdada araç gaz yemiyo sizin anlıyacağız düzelteyim derken iyice berbat ettim arabayı

8. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, benzin enjeksiyon süreleriniz normal gelmedi. Araç akü kutup başını sökerek yada bir süre benzinde kullanarak tekrar otomatik kalibrasyon yapmanızı öneririm. Tabii Nozul çaplarının küçükltmenizde gerekiyor. Büyük ihtimalle şu anki ayarlarınız benzin emisyon değerlerinizi bozuyor.

9. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    nozul çapı kaç olmalı gazda giderken araç gaz yemiyor 2. viteste 2000 devrin üstüne çıkmıyo

10. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba 1.6 nozul çapı ile kalibrasyon yapabilirsiniz. Ama önce benzin değerlerinin yerine oturması gerekiyor. Tavsiyem;

1- 1.6mm nozul taktırın (program küçük diyebilir, hiç bir önemi yok)
    2- Araç akü kutup başını 1 gece sökülü bırakın yada 100-150 km benzinde kullanın aracı.
    3- İlk mesajımıda anlattığım şekilde otomatik kalibrasyon yaptırın.

11. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim serviste 2.0 nozul takıp kalibrasyona soktuklarıda böyle bir sorunla karşılaşmadım çünkü sizin anlattıklarınız servisteki elemanlar yapmıyor adamlar daha proğramı adam gibi kullanmasını bilmiyorlar ne yazık ki aslında proğram yapılması gerekenleri söylüyo daha önce gittiğim serviste otomatik kalibrasyon yaparken özellikle dikkat ettim usta gaza ayağını basılı tuttu baktı kalibrasyon uzun sürecek yarıda kesti yalandan birkaç ayar düzeltti tamam ben hepsini hallettim dedi yolladı bu nozul çapını birde şafak otogazın ustasını arayıp sordum adam niye 1.8 mm yi genişlettiler o araba için 1.8 mm nozul bile büyük dedi o araca1.5 veya 1.6 mm nozul gider dedi sağolsun adama bulamadığımı söyledim dediği ölçüdeki nozulu tamam ben sana gönderirim dedi sizin yardımlarınızla şu proğramı bir öğrenirsem bir daha atiker servislerinin yanından geçmem

12. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi akşmalar ecunun resetlenmesi için aküye bağlanan uçlarından birini söksem olur mu çünkü akünün kutup başını sökersem tyep kod istiyor bu seferde o sorun olacak

13. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, resetlenmesi gereken ECU lpg değil aracın kendi ECU'sudur. Eğer akü kutup başı sökemiyorsanız sigorta panelinden ECU 'ya ait sigortaları sökebilirsiniz.

14. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi akşamlar enjektör aolark farklı marka enjektör kullanmam mümkün mü?

15. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba enjektör temizliğini wd40 pas sökücü ile yapabilir miyim?

16. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, balata spreyi ile yapabilirsiniz ancak temizleme cihazları daha iyi temizler. Sadece yazılımın desteklediği enjektörler takılabilir.

17. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba dün akü kutup başını söktüm korktuğm gibi teyp kod istemedi çalıştı pazartesi enjektör nozzleları geliyor 1.5 mm onları takacağım inşallah iyi bir kalibrasyon yapabilirim aracın üzerinde 2.00 mm nozzle varken yüksek devirde kullanınca acayip yakıyodu benzinden gaza geçme sıcaklığı kaç olmalı başka bir forumda 35 derece olması gerektiğini okumuştum.

18. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, kış şartlarında 35 derece ideal'dir.

19. runner

runner Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba bugün nozzlları değiştirip kalibrasyon yaptım benzin enjeksiyon süresi 3.8 ms ve üzerine çıkıyodu gaza geçtikten sonra da bu süreyi yakaladım gaz basınçı 1.02,1.03,ve1.04 arasında gidip geliyo gaz basıncını 1.02 sabit mi tutmam lazım onun için beyin de alyan vidasıyla ayarmı yapmam lazım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

20. MSC Elektronik

Beğenilen Mesajları:
    66
    Merhaba, basınç ayarınız ideal'de, değişiklik yapmanıza gerek yok.

Sayfayı Paylaş