lpg ayarlarım

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve murat kocabaş tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. murat kocabaş

murat kocabaş New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Herkese merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim aracım 2005 Astra H Twinport 1,6 105 hp 70k de brc takılmış şuan 160k de son zamanlarda çekişinden pek memnun değildim ve araçta sarsıntı başladı bu sarsıntı benzinde de vardı birkaç yere gösterdikten sonra bobinden yapabileceği söylendi Ankara Şaşmaz sanayiden bobin aldım yol kenarında değiştirdim sorun gerçekten bobindenmişti ve rölanti ve tekleme düzeldi bunun üzerine lpg ayarından endişe etmeye başladım acaba fakire düşüp bobin üzerine mi baskı yapıyor diye şüphelendim bir müddet 200 km ye yakın benzinde bindim ltf % +10 (average) iken bugün akşam baktım iki programda farklı değerler gördüm biri %1 biri % - 1 değerler gösteriyordu resimlerden anlaşılacağı üzere. Yukarıda belirttiğim gibi hemen kabloyla bağlanıp birkaç görüntü almak istedim forumdan siz değerli katılımcılardan öğrendiğim kadarıyla hemen benzindeyken benzin msleri ile lpg ye alıncaki oluşan benzin ms lerine baktım bana göre değerler iyiydi mayçiçeğin birkaç yerde değindiği üzere bu kısmı yanlış anlamış olabilirim 1,2,3 vitesten sonra 5 e alıp aracı dipgaz yaptım benzinde 10 ms aynı teknikle gazda iken de 11 ms gibi değerler gördüm iyi mi bunu bilemiyorum 14-15 ms leri görmedim sabit hızda aynı devirde yol bilgisayarından anlık tüketim değerlerine baktım gaz ve benzinde ortalama tüketim aynı lt ye işaret ediyordu. Sizlerin de daha iyi bileceği üzere otomatik kalibrasyon yapmak istedim ancak map sensörü olmadığı için yapamıyacağımı programın uyarısıyla anladım. Resimlerde gözünüze batan bir olumsuzluk var mı bu konuda değerli katkılarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler. Resimler biraz fazla galiba neyi yüklemem gerektiğini çok bilmediğim için abarttım galiba biraz affınıza sığınıyorum bu konuda.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 2 Ekim 2015
  2. murat kocabaş

murat kocabaş New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    993915.PNG 18078.PNG 19222.PNG 57466.PNG 58921.PNG 71675.PNG

Son düzenleme: 2 Ekim 2015
  3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865

Selam hocam,

map sensörü olmadan müdahale kısıtlı, zaten BRC de genel olarak kısıtlı.

genel kural LFT değerin %10 ise, sft değerin de bu durumdayken sıfıra yakın seyrediyorsa (çok sabit değildir, oynaktır, ama belli değer etrafında seyreder)

bu durumda yukardaki ekrandan (resimler tıklayıp açılan yerine doğrudan görülen link şeklinde olsaydı çok daha iyi olacaktı) rölanti ince ayar ve yükte ince ayar bölümlerini pozitif yönde yani sağa doğru kaydırarak arttır.

sen bunu yaptıkça elm327 de sft değerin negatif (-) değer alacaktır

sft değerini -%10 yapacak şekilde bu bölümlerden arttır.

hem rölantide beklerken, hemde yolda yarım gaz seyrederken sft -%10 civarında tutmaya çalış.

bu halde bir süre kullanınca, hem LFT değerin hemde sft değerin sıfıra doğru yaklaşacak ve ideal ayara kavuşmuş olacaksın.

100-200 km sonra elm ile duruma bakar, gerekirse tekrar ufak müdahalelerde bulunursun.

4. murat kocabaş

murat kocabaş New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Hızlı cevap için teşekkür ederim hocam bu durumda lft eksilerde görünüyor yine de bişey yapmam gerekir mi ? İki farklı program ve iki farklı değer okuyorum bu neden olabilir sağlıklı bir veri için ne yapmam lazım su 60 a gelene kadar yada rölantide belli bir dakika falan çalışması mı gerekli acaba ?

5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    rölantide beklerken -%5 ise, bu durumda rölanti kutucuğundan yakıtı biraz kısmak lazım.

birde yolda giderken, gene LFT ve sft değerlerine göre, yolda kutucuğundan uygun şekilde yakıtı arttırıp azaltmak lazım.

mantık:

eğer LFT pozitif ise, yakıt azdır, LPG programından yakıtı arttırmak gerekir
    eğer LFT negatif ise, yakıt fazladır, LPG programından yakıtı azaltmak gerekir

yapacağınız ufak değişikliklerin etkisini bir süre kullanıp gözlemleyerek hareket edersiniz.

6. murat kocabaş

murat kocabaş New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Arkadaşlar enjektörleri neden bu şekilde bağlamış olabilirler bir fikriniz var mı bu şekilde sanki bana hem baş aşağı eksi açıyla ve hortum uzunluğundan dolayı performans kaybı olur diye düşünüyorum bunları kamların olduğu siyah ecotech yazan kapağın üzerine almayı düşünüyorum ne dersiniz yerinde bir karar olur mu ? Bir de devir sinayali bobin görünüyor bobinden alınmasının bir sakıncası olur mu astra h larda lpg den kaynaklı bobin yanması diye söylenti dolaşıyor malesef gerçekliği var mıdır acaba .
    IMG-20150904-WA0003.jpg IMG-20151001-WA0001.jpg IMG-20151001-WA0004.jpg IMG-20151001-WA0007.jpg

Son düzenleme: 1 Ekim 2015
  7. murat kocabaş

murat kocabaş New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Bir soru daha sormak istiyorum resimde debimetre (akışmetre-maf) yok olarak görünüyor. Dökümanlarda bu değerin aracın sisteminde var yada yok olmasına göre seçilmesi yani lpg ile bir bağlantı durumunun olması yada olmamasının kriter değil araçtaki varlığıyla alakalı seçileceğinden bahsediliyor. Bu benim aracımda var bunun yok olarak girilmesi sorun yaratır mı ? Araçtaki arıza ışığıyla alakalı herşeyi doğru haline getirmeye çalışıyorum.

Ekli Dosyalar:

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865

selam, hortumlar gerçekten gereksiz uzun.

olabildiğince kısa yapmakta fayda var.

olurda bir gün enjektör yenilemek gerekirse, 2 li enjektörlerden 2 adt hatta tekli enjektörlerden 4 adet kullanmayı değerlendirirsiniz.

hortumlar olabildiğince kısa olmasında fayda var.

bobin yanması, sağlıklı çalışan bir araçta olmaz.

ama LPG nedeniyle arıza ışığı yanan, sık sık fakir karışımda çalışan, vuruntu yaşayan bir motorda, bobine ek yük biniyor olabilir.

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    865
    bu parametrenin ayarda kalibrasyonda herhangi bir fonksiyonu olmasa gerek.

Sayfayı Paylaş