lpg de oksijen sensörü

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve mt_44 tarafından 29 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    herkese selam lpg de oksijen sensörü görev yaparmı yapıyor ise o halde lpg ayarı neden yapılır ne kadar ayar yaparsan yap oksijen sensörü zaten gelen karışıma göre ecu ya müdahale ediyor ve hava yakıt karışımını değiştiriyor veya bizim ecu ya girdiğimiz ayarlar geçerli ise oksijen sensörünün bir anlamı kalmıyor cevaplarınızı bekliyorum... teşekkürler

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    sıralı sistem lpg kitlerinde araç benzinde nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışmaktadır.
    Bütün elemanlar aktiftir. Ayarınız düzgün yapıldığında oksijen sensöründen gelen veriler düzelir ve müdahele gereği kalmaz araç ecu'su tarafından.
    Ayar bunun için önemlidir.

3. ugurozer

ugurozer New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    akrep arkadaş çok güzel bir konuya değinmiş, ben biraz daha soruyu derinleştirmek istiyorum:

diyelim bir ayar yaptık ve ltf +5 lerde kaldı yani gaz ayarımız %5 az açık ama aracımız enjektör sürelerini biraz daha artırarak bunu telafi etmiş oluyor.

biz gittik gaz ayarını sonra açtırdık artık ltf 0 da ve aracımız neredeyse hiç müdahele etmiyor, peki bunun bize ne artısı oldu araç zaten bir miktar sürekli açıyordu?

4. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    her veriyi kendimiz düzelttikten sonra sensörlerin ne anlamı kalıyor oksijen sensörüne bak şu devirde karışımı fakir gör yada şu devirde şu ayarda karışımı zengin gör şu veya bu değerlerde enjektörlere müdahale et vs. vs. oksijen sensörüne kimse karışmamalı sağlamsa ve zengin karışım ölçüyorsa enjektör sürelerini 1 ms kadar düşürmeli fakir görüyorsa 7 ms ye kadar çıkarmalı bu durum böyle olmamalı buna birileri acilen açıklık getirmeli...

5. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    66
    Eğer fuel trim değeriniz 0 değil ise ecu bunu sıfıra yaklaştırmak için harita üzerinde sürekli düzeltme yapar, bu düzeltmeler sırasında ne kadar zengin/ne kadar fakir olduğunu tespit edebilmek için farklı enjeksiyon sürelerini dener, bu da size ilave yakıt olarak yansır. Aracınızda wideband olmadığı için zenginlik yada fakirlik değerine ecu nokta atış yapamaz. Katalitik girişi ve çıkışı olmak üzere çift sensöre sahip sistemler bu düzeltmeyi daha hızlı yapabilmektedir.

6. ugurozer

ugurozer New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    crv de 2 tane sadece manifolt çıkışında var buyuk ihtimalle birde katalitik sonrası vardır bu nasıl oluyor

7. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Ne yaparsanız yapın lambda sensörü eninde sonunda LPG hava yakıt karışımını bozuyor. Araba sapıtıp gidiyor. Herşeyi bozuluyor. Denemediğim yol kalmadı.

En sonunda lambda emülatörü taktım da rahat ettim. Emülatör taktıktan sonra bir daha LPG ayarı yapmaya hiç ihtiyaç duymadım, LPG'de hiç sıkıntı çıkarmadı. Hararetle tavsiye ederim.

8. ugurozer

ugurozer New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    nedir bu emulator ne işe yarar ve nerde bulunur?

9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    Hüseyin bey sizin aracınıza özel bir durumdan bahsediyorsunuz.
    Sağlıklı yapılmış montaj ve iyi yapılmış kalibrasyondan sonra emülatöre gerek kalmaz.
    Aracınız hakkında bilgi verirseniz yanlış yönlendirmeye sebebiyet vermemiş olalım.

10. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Aracım Fiat Tempra 2.0ie 16v. 148 bg.

Daha önce BRC'nin çok eski bir servis montaj kitabını okumuştum. Tüm araçlar için değil ama benimki ve bir kaç aracın Marelli Ecu'lerini sahip araçlar için daha en başta Lambda emülatörü takılarak uyutulması gerektiği yazıyordu. Etrafımda temas halinde olduğum tüm bu arabalar gerçekten de 2 ay LPG'de kullanınca araba sapıtmaya başlıyor. Benzinde kullanıyoruz düzeliyor ama ama kısa süre içinde tekrar sapıtıyordu. Enjeksiyon süreleri vs. hepsini tekrar tekrar ayar yaptım ama nafile hiç olmadı. LPG'de Lamdayı 1 yapacak şekilde ayar yaptığımda araba iyice güçten düşüyordu. Başkalarını bilmem ama benim arabada vuruntu sensörü yok ve avans ayarını da Lambda verisine göre yapıyor. Bu da, ayar bozulunca sürekli olarak silkelemeye neden oluyordu.

BRC klavuzunda dediği gibi yaptım. 500 km kadar benzinde kullandıktan sonra Lambda Emülatörünü taktım ve LPG kaynaklı problemler ebediyyen bitti. Şimdi canım nasıl istiyorsa o şekilde ayar yapıyorum. Araba hiç bir şekilde olumsuz etkilenmiyor. Mesela 1500-3500 arası devirlerde ekonomi modunda ayarladım. Yani araba sakin cruise tipi sürüşte çok çok az yakıyor. hatta 2.0 motor olmasına rağmen 1.5 motorlar kadar ancak yakıyor. 3500 sonrası devirlerde çok zengin karışıma ayarladım. Demek ki bu devirlerde güce ihtiyacım var dedim. Ve arabayı güçlendirdim. 5000 devir sonrasında ise tamamen benzin yaptım. Emülatör olmasaydı bunları yapamazdım. Sonuçtan süper memnunum.

Dediğiniz gibi çok ince ayarlarla sorun çözülebilir. Ama hem bu ayar her yerde yapılamıyor hem de aslında böyle çabalara gerek yok. Lambda emülatörü takarsanız motorunuzun istediği gibi değil, kendi istediğiniz gibi ayar yapabilirsiniz.

Bence sizin gibi elektronik ustaları bu tür cihaz yapsanız ve sorunları çözseniz hem biz müşterileriniz için güzel olur hem de sizin için ilave bir ürün olur işiniz genişler. Hakikaten lambda emülatörü ilaç gibi geliyor.

11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    cevap için tşk. ediyoruz.
    Hüseyin bey'in bahsettiği gibi Marelli Ecu'ya sahip araçlarda emülatör kullanmak zorundasınız.
    Diğer araçlarda devamlı gelişen teknoloji ile ihtiyaç duyulmamaktadır.
    Bir tarafta Obd bağlantılı kitlerle direk aracın kontrolü altına alınan lpg ecu'ları diğer tarafta bağlantısı tamamen kesilen ecu'lar. Takdir sizlerin.

12. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Doğrudur,
    Şirkette sürekli kullandığım bir Laguna 2.0 16v ve bir de Honda Accord 2.4 ivtec arabalar var. her ikisi de LPG li olmasına karşın benzer sorunlar çıkarmıyorlar.
    Ama benim Tempra 2.0 16v LPG de stabil çalışmıyor. Bazı bir kaç model daha sayılıyordu ama unuttum.

Basitçe eğer tekrar tekrar ayar yapmanıza rağmen arabanız LPG'de kullanıldıktan bir süre sonra silkeleme yapıyorsa, emülatörü düşünmeye başlayın.

13. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    cevaplar için teşekkürler peki atiker safefast programında 98 accent için lambda sensörü ön katalitik oksijen sensörü tipi olarak ne şeçilmeli 0-1 0-5 veya diğerleri hangisi seçilmeli teşekkürler...

14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    aracınızda 1 adet o. sensörü mevcut.
    0-1 uygundur.

15. Docdor

Docdor New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    fast sistemde voltage tipi
    UEGO voltage
    UEGO full rance var bunlardan hangisi seçilecek yani veya ne varkı var
    bence lambda sondaı 0- 1 volt arasında voltage ürettiğine göre voltage tipi seçilmeli 0-1 sanırım şu an aklımda yok ama

16. beyazit60

beyazit60 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Hüseyin bey e katılıyorum. Bu ürünü Msc elektronik üretmeli :)

17. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    tekli kabloları tamamen kendimiz üretmeye başlayınca iş yükümüz bayağı arttı.
    Hali hazırda üretimi yetiştirmekte zorlanıyoruz:)
    Zamanla inş. bu tarz değişik ürünleri de katarız.

18. yucelyarali

yucelyarali New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım forumu biraz takip ettim ve kesinlikle çok düzeyli, doğru bilgiler teknik bilgiler verilen faydalı bir forum.
    Benim bir problemim var umarım bana da yardımcı olursunuz ben sizler kadar teknik bilgi ve beceriye sahip değilim :)
    1.Bende 2000 model otomatik WV Polo 1.4 16V var üzerinde Sıralı Sistem Atiker var. Yakıt sarfiyatım çok yüksek benzinde km de60-65 Krş LPG de 35-40 Krş arası. Geçen gün tamirciye sordum normal dedi. Ama bu aracı daha önce kullananlar fazla diyor.
    2.Motora baktığımda bir kablonun takılı olmadığını gördüm o kabloyu taktım bu seferde araç sarsıntılı çalışmaya ve yolda giderken bir süre sonra stop etmeye başladı. Galiba taktığım kablo oksijen sensörü kablosu ben bu sensörü değiştirsem sorun düzelir mi?
    Teşekkürler yanıtlarınızı bekliyorum.

19. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    öncelikle kabloyu takip edip oksijen sensörü olduğunu doğrulamanız gerekir. Arıza tespit cihazına bağlayarak yine kesin bilgiyi alabilirsiniz. Oksijen sensörü ise şayet taktıktan sonra benzinde aynı sıkıntılar oluyor mu ona bakmalısınız. Olmuyorsa lpg ye güzel bir ayar işe yarayabilir.
    Benzinde de sarfiyat fazla ve sıkıntılar varsa parça arızalı olabilir. Değiştirmekte fayda var.
    Bir süre benzinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

20. yucelyarali

yucelyarali New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    o taktığım kablo evet oksijen sensörü kablosu ve benzinde de sarsıntılı ve çok yakıyor.

Sayfayı Paylaş