TOYOTA AVENSIS LPG AYARI ATİKER FAST LPG AYARI KALİBRASYON

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve kovboy63 tarafından 24 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. kovboy63

kovboy63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhabalar kablomu aldım. Aracım 2004 toyota avensis 1.6 16v 110hp. Aracımda atiker fast system var. Kablo ile ilk otomatik kalibrasyonu yaptım. Resimleri aşağıda veriyorum. Aracımda 1.8mm nozullar var. Sadece regülatör üzerinde sensör var. Kutup başlarını sökmeden önce lpg tankının üzereindeki vanayı kapattım ve kesicinin fişlerinden birini çektim. Aracı çalıştırıp sistemde lpg kalmayana kadar çalıştırdım. Sonra kutup başlarını söküp 3 saat bekledim. kutup başlarını taktıktan sonra benzinde yaklaşık 150 km yol yaptım (genelde şehiriçi). Kalibrasyona başlayacağım zaman tekrar lpg vanasını açtım ve söktüğüm fişi yerine taktım. Daha sonra değerlere dokunmadan kalibrasyon yaptım. Yorumlarınızı bekliyorum.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba, nozulları minimum 2mm yaparak yenıden kalibrasyon yapabilirsiniz.
    Bunun dışında değerler güzel.

3. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba. Mevcut nozulları yarın tornacıda 2mm matkap ucu ile delerim yeniden. Yalnız ilk mesajında da sorduğum üzere filtre kütüğüne haricen bir ısı sensörü takmam gerekiyor mu?

4. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    178
    @Destek hocam nozul çapları ile ilgili konuda da @kovboy63 arkadaşa 2 mm nozul önermişsiniz bu konuda olduğu gibi. Özel bir sebebi mi var, neden 2,5 mm önermediniz?

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    lpg ısısı programda okunuyor ısı sensörü taktırmanız gerekmiyor
    baslangıcta anahtar kapalı tıkınıda kaldırınız.

6. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba. Bugün nozulları 2mm matkap ucu ile genişlettim. Tekrar kalibrasyon yaptım. Fakat grafikte herhangi bir değişiklik olmadı. Ayrıca araba rölantide iken devirde dalgalanma meydana geliyor. Birde lpg sıcaklığı arabayı ilk çalıştırırken bile 95 derece görünüyor ve hiç değişmiyor. Oysa regülatör sıcaklığı değişiyor sürekli. Başka bir konu ise çarpan eğrisi üzerindeki noktaları aşağı yukarı hareket ettirince mavi ve yeşil çizgide herhangi bir değişiklik olmadı. @Destek yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme: 26 Aralık 2016
  7. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Yarin kendi aracimda lpg isi sensörü fisini cekip sicakligin kac gostericene bakip size bilgi vereceğim. Ama tahminim sizin lpg isi sensörü yok. Sizinki gibi ilk cikan fast sisteminde hem su hem lpg isi sensörü regülatörün üzerinde idi. Sonradan yeni tip regülatör takildi ise fis bosta kalmis olabilir.
    Nozullari 2.5 mm deliniz. 100bg aracimda 1 barda 2.5 mm kullaniyorum lpg rolanti suresi de 4 msn civarinda...kolay gelsin

emrahdt bunu beğendi.
  8. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Evet bir sefer regülatörü değiştirdim ama o zaman fiş takılımıydı bilmiyorum. Nozulları bugün 2.5 mm ile deleceğim.

9. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba. Daha önce 2mm ile deldiğim nozulları dün 2.5mm ile deldim ve otomatik kalibrasyon yaptm. Aşağıdaki birinci ve ikinci resim kalibrasyon sonrasına üçüncü ve dördüncü resimler 40km yol yaptıktan sonrasına ait. Görüldüğü üzere araç sadece benzinde çalıştığı zaman benzin enjeksiyon zamanları 2.5 civarında fakat lpgye aldığımda 2.1 civarına düşüyor. Ayrıca motor rölanti devrinde dalgalanma meydana geliyor. Otomatik kalibrasyon sonrası eğriler birbirine daha yakınken neden yol yaptıktan sonra birbirinden uzaklaştı. Yapmam gerekenler nedir yardımlarınızı bekliyorum.

10. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    @Destek resimlere göre ne yapmam gerekiyor?

11. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba,
    nozulları 2.2mm yapın.

12. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    178
    @kovboy63 hocam lpg ısı sensoru fast1 de çalışmaya etki etmiyor. Sizde sıcaklık düzeltme yok.

Nozul çapıyla ilgili ikilem oluştu @Destek'in bir bildiği vardır muhakkak. Ama 2.5 mm işinizi görecek gibi grafiklere bakınca.

Çizgilerin her kalibrasyonda oynaması normal çünkü araç yüklerine ve sıcaklığa bağlı olarak yakıt miktarı değişir. Araç ecusunu sıfırlayın akü kutbu sökerek veya benzinde kullanarak. Benim eski aracımda elm cihazı ile de sıfırlayabiliyordu. Gaza hiç geçmeyip sadece benzinde kullanarak motor tam ısındıktan sonra kalibrasyon yapın. Kışlık ayar için yol ayarı esnasında kalorifer ve farı açın, başka bir şey açık olmasın, ufak tefek eksiltme yükseltme yaparsınız fazla detaya inmeyin çünkü bu kitte çok ince ayar yapmanın faydası olmuyor. Ortalama bir ayar yapabiliyorsunuz. Son iki sarı nokta aynı hizada olacak şekilde son sarı noktayı yukarı çekin en son. Kolay gelsin.

13. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    @emrah hocam yol ayarını nasıl yapacağımı anlatma imkanınız var mı? Birde araç ısındıktan sonra rölanti devrine oynama oluyor. Benzinde böyle bir sıkıntı yok. Bunu gidermenin bir yolu var mı acaba? Teşekkür ederim...

14. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Rolantide benzin zamanı en az değişecek şekilde turuncu çizgiyi grafiğin alt kismina doğru farenin sol tuşu ile tıklayıp aşağı yön tuşu ile hareket ettirin. Bu ayar aynı zamanda rolanti dalgalanmasinida çözecektir. Mavi benzin yeşil lpg turuncu ise çarpanı temsil ediyor. Turuncu cizgi kullanarak yesili maviye yaklastirmak için kullaniriz sagla yeni noktalarda oluşturabilirsiniz.siz turuncu cizginin uzerindeki noktalari yesille mavi arasindaki fark kadar ters yonde hareket ettirmelisiz birkac defa aralikli ayar yaparsaniz cizgiler ust uste gelirler bu arada lpg isi sensörü nu sokunce bendeki sicaklik -35' oldu. Bu ayarlari yaptiktan sonra aracinizin performansindaki farki hissedeceksiniz kolay gelsin

15. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    178
    Yol ayarı elm cihazınız varsa stft ltft ye göre yaparsınız daha pratik olur. Yoksa çizgilerin ayrıldığı yerde yeşil mavi üst üste bindirerek bir kac seferde yaparsınız. İnce ayar/yol ayarı ile ilgili konular mevcut. Bu kitte çok detaylı yol ayarına gerek yok ortalama bir yol ayarı yeterli olur.

16. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba. Aracımda otomatik kalibrasyon yaptıktan sonra oluşan benzin ve lpg eğrilerini sildim. Aracı bilgisayara bağlı halde eğriler tekrar oluşan kadar kullandım. Eğriler ilk oluştuğunda birbiri ile tam olarak örtüşüyordu. Aracı biraz daha kullanınca eğriler birbirinden ayrıldı. Sebebini anlayamadım. Ayrıca rölantideki dalgalanma sorunun çözümünü bir türlü yapamadım. Daha evvelki yanıtlarda çarpan eğrisinin aşağı doğru hareket ettirilmesi söylenmişti. Ne aşağı nede yukarı hareket ettirmek fayda etmedi. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

17. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Merhaba, mevcut değerlerin görüntüsü lütfen.

18. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    En son yaptığım otomatik kalibrasyonun resimlerini paylaşıyorum. Aracım lpgde iken rölantide titreme ve devir dalgalanması mevcut. Benzinde böyle bir sıkıntı yok. Ayrıca lpg de benzinde olduğu zamanki gibi gaz yemiyor. Sürekli vites küçültmek zorunda kalıyorum. Benzinde bu sıkıntıda yok. Resimlerdeki çarpan eğrisinin herhangi bir müdahale yapmadım Otomatik kalibrasyon sonrasında oluşan eğridir. @maycicek desteğinizi bekliyorum.
    Otomatik kalibrasyondan sonra min basınç 0.65 yapıldı.
    Alttaki iki resim otomatik kalibrasyondan hemen sonraki durum.
    Alttaki bu iki resim ise yaklaşık 120 km yol yaptıktan sonraki resimler.

Son düzenleme: 10 Şubat 2017
  19. kovboy63

Beğenilen Mesajları:
    0
    Herkes meşgul galiba...

20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Bu değerlere göre aracınızda vuruntu olmaması gerekir.
    Enjektörlerde sağlıksız çalışma varsa büyük nozullarda daha çok belirti gösteriyor.
    Enjektörleriniz eski ise değiştirmenizde fayda var.

Sayfayı Paylaş