VOLVO S60 2.0 TURBO 180 HP ATİKER FAST LPG AYARLARI

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Papamidnite tarafından 10 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Papamidnite

Papamidnite LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    11
    Merhaba sizden atiker ayar kablosu aldim. Haliyle bu iste yeniyim.
    Aracım Volvo s60 2.0 turbo 180 beygir 2006 model. Geçenlerde cok yaktığından ostim de bir yerde ayar yaptirdim.
    Şimdi aracım bir lpgye bir benzine geçiyor. Sabah çalıştırıp yola çıktiktan bir sure sonra lpgye geçiyor ama yolda giderken yine benzine geçiyor. Sonra tekrar lpgye geçiyor. Bir ona bir buna. Bunu her zaman yapmıyor ama. Bu arada lpg sistemimi bilmiyorum belki fotograflar yardimci olur. Orada ısı sensörünu de işaretledim. Internette arastirdigim kadariyla isi sensorunun enjektörlere yakin bir yerde olmasi gerekiyor deniliyor. Nasil bir ayar yapmam gerekir? Yardimlariniz için simdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Mart 2017
  2. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    merhaba hocam ısı sensörü regülatörün üstünde olması gerekiyo
    enjektörlere yakın olması alakasız bişey

3. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Haha ısı sensörünün hortum üzerinde ne işi var. Onu hangi usta yapmış öyle. ayrıca regülatör üzerindede bir tane görünüyor. Sistemi bir gözden geçirttir istersen.

burhan59 bunu beğendi.
  4. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Hocam benim anladığım birisi gaz digeri su icin ısı sensörü. Gaz icin olani enjektörlere yakin yere kablo ile uzatin gibi yorumlar gördüm ayni sorunlari yasayanlardan. Bana da garip geldi oradaki sensör. Hafta sonu gaz ayarina götürdüm bakmislardir doye umit ediyorum ama ayar yaptiktan sonra bu sorunlar ortaya cikti. Ayarlayamazsam götüreceğim yine ama bastan savma yapiyorlar maalesef adam gibi ilgilenen bulamadim Ankara'da.

5. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Araca bağlandıktan sonra gazda ve benzinde ekran görüntülerini paylaşırsan daha net bilgiler alabilirsin. nozullar kaçlık vs.

6. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Aman
    ALLAHIM one öyle be resmen iliştirmiş adam ısı sensörünu o görevini yerine getirmezki adam bi monşon falan yapar takar böyle iş yapan ustalardan sakının aracınızı gaz benzin yapması yüksek muhtemel ondan onu enjektörlere yakın biyere işi bilen birine yaptırın ilk defa görüyorum böyle bir şey

x-calibur bunu beğendi.
  7. Bayram

Bayram LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    76
    Bence siz o ayar için gittiğiniz yere de gitmeyin oda bi b...k anlamıyor anlasa uyarır bir şey yapardı

8. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    ilginç bir çalışma. lakin o zamazingo gazı ölçüyor motorun ısısını değil. bazı kitlerde benzer oluyor bu sensörler. misal benim mimgas'da enjektörün tersine takılıyor, gaz içinden geçiyor. kısacası gaza temas ediyor ki ölçümlüyor. böyle boruya cırt kelepçeyle bağlanan bir şey değil son tahlilde...

9. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Çok ilginç bir çalışma, usta burada hayatın anlamsızlığından bahsetmek istemiş :) dış ortam ısı sensörü gibi nasıl birşey bu yahu. Ben hiç anlamıyorum bu montaj işlerinden ama bu şekilde de olmaz herhalde. Tuhaf gerçekten

Mesut42, yunusemre_oz ve burhan59 bunu beğendi.
  10. Excellent56

Excellent56 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    Ya adam fantazi yapmış işte :) işgüzarlığın böylesi

yunusemre_oz bunu beğendi.
  11. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.102
    Mevzu şu bence:
    montaj eski fakat yeni tip regülatör takılmış. Yeni tiplerde sensör için tek yuva var.
    Haliyle gaz ısı sensörüne yer bulamamış ve gaz ısısını nasıl ölçerim diye düşünüp, taşınıp, kaşınıp kelepçe ile gaz borusu üzerine tutturmaya karar vermiş:)
    Kaput altı ısısı gaz ısısıyla aynıdır her halde:)

elkmuh bunu beğendi.
  12. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Kalibrasyon yapmaya çalışınca deviri ne ayarlarsam ayarlayayım hep devir düşük uyarısı veriyor devam ediyorum ama kalibrasyonu yapmıyor ve lpgye geçmiyor. bazen de program hata veriyor ve motoru çalıştırın diyor. Halbuki araba çalışırken veriyor bu hatayı.

Moderatör tarafından son düzenleme: 12 Mart 2017
  13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Hocam devir ayar kısmı vardır oradan bakın bobin vb şeyler yazar

14. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    hocam o kısma aracıma uyan ayarları yaptım. 5 silindir ve turbo seçtim aşağıdaki gibi

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Devir sinyalinin alındığı yerde temassızlık var gibi.Genelde bobin ucundan alınır.
    grafiklerdeki kırmızı çizgi devir sinyali seviyesi, ara ara 0'a düşüyor kontrol etmenizde fayda var.
    Konun başında yazdığınız sorunun sebebi de bu gibi görünüyor.

x-calibur bunu beğendi.
  16. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Diğer taraftan ben parametleri veya lpg kontrol ayarlarını ne yaparsam yapayım kalibrasyona tıklayınca ya hemen ya da biraz ilerledikten sonra motoru çalıştırın uyarısı veriyor. arabayı stop edip çalıştırıyorum yine aynı. o arıza da şu şekilde:

17. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11

Bunu ben yapamam galiba bir ustaya götürmeme gerekecek gibi dediğinize göre. Programda kalibrasyon yaparken de motor devri düşük diyordu zaten ya 220 ya 320 diye uyarı veriyordu. dediğinizden olsa gerek

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  18. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ben de bu ayar kablosunu yeni aldığımdan kabloda mı bir sorun var acaba diye düşünmeye başlamıştım.

19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.067
    Aynen ya seçtiğiniz parametreler yanlış yada powerkırk3 arkadaşımızın dediği gibi donanımsal bir bağlantı sorunu var.

20. Papamidnite

Beğenilen Mesajları:
    11
    Az önce üstün otogaza geldim gecen hafya ayar yapan yere. Ayar yapti bilgisayardan hicbir sorub cikmadi ve düzeldi araba lpgye geçiyor. Demek ki donanımsal sorun. Araştırmalarım devam ediyor tam tespit edince yazarım yine.

Sayfayı Paylaş