1.6 8v 102hp bse motor mimgas ayari

Konusu 'MIMGAS LPG AYARI VE MIMGAS LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Safaks tarafından 1 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. EGR

EGR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    211
    Namideger hitler motor lpg uyumludur iyi bir ayarla sorun yasamazsiniz.

2. Safaks

Safaks LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    67
    Bugun kafama koymustum regulatorden basinci dusurucektim. Oyle ters biyerde ki. Hava filtresi hortumlari , hava pompasi hortumu vs derken en son bi sensore takildi. Oda megersem su musuruymus. Sokunce sular mular fiskirdi ki yinede regulatorden basinci dusurdum. Yesil x tusuna bastim sifirladim. Bi oto kalibrasyon yaptim. Stft rolantide -11 lerdeydi onuda 0.8 e gore ayarlayip biraktim. Ltft de su an -0.8 de. Kablomu soktum test surusune cikacaktim ki. Oda ne bagaj kapagim kapanmiyor. Kilit bozuldu. Belliydi daha basindan bisilerin ters gittigide anlamadim ben. Ugras ugras kilidi yapamadim. Artik yarin sanayilerde kilitci gezicem. Araci deneyemedim ama son goruntu bunlar. Ustadlar degerler nasil sizce ? Daha yolda denemedim ama enjektorlerin ates etme sesi gitti cok sukur.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  3. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Boyle belli olmaz Mimgas'da. Grafikteki kutucuklari mapta cizgiye uydurmaniz lazim. Oku-hesapla yaparsan cikar. Cikmiyorsa olusmamistir, bir sure sonra dene. Yani o kutucuklar map kisminda da cikacak ki sen cizgiyi en iyi sekilde uydurabileceksin. Şu videolari ve orada baska da var izleyin. Kutulara uydurmazsaniz olur ama afaki olur. Kolay gelsin.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Safaks, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    O cikan kutulari oku hesapla dersem cikiyordu ama ne ise yaradiklarini anlamamistim. Mantigi ne idir bu isin. Bir sey daha ogrendik hadi hayirlisi bakalim :)

Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  5. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Akuyu falan soktuysen sifirlanmistir kutucuklar. Ben de basta senin gibi motoru dinler, ms lwre bakar kafama gore ayar yapardim. da oyle degil iste bunda.

Kutucuklarla yapiyoruz ayari. Oku-hesapla tikladiginda mapta kutucuklar cikiyorsa harita var. Cizgiyi de onlara gore, cizgideki 1-2-3-4-5 kutucuklarindan alfa-offset-koordinat zenginlestirme zamazingolariyla en iyi sekilde uyduracaksin iste, basit. En son fani da calistirt ki, hatta yukleri de ac, stop ediyorsa ayari degistirirsin. Bunda kalibrasyon yapmak, birakmak cok mantikli degil yani. Yol mol ayari diye de oyle bir sey yok.

Videolarda mevcut kutucuk hikayesi. Kolay gelsin.

Safaks, Cliosymbol ve powerkırk3 bunu beğendi.
  6. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Himm ben o kutucuklari gordumde cok umursamadim. O kutucuklar benzin haritasini ifade ediyor yoksa gaz mi. Su an ki olusan kutucuklar neyi ifade ediyor. Cizgiyi onlara gore uydursam islem tamammi oluyor. Ben bilgisayari hanimin kucagina veriyodum. Cikiyodum yola. S

Cliosymbol bunu beğendi.
  7. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Himm ben o kutucuklari gordumde cok umursamadim. O kutucuklar benzin haritasini ifade ediyor yoksa gaz mi. Su an ki olusan kutucuklar neyi ifade ediyor. Cizgiyi onlara gore uydursam islem tamammi oluyor. Ben bilgisayari hanimin kucagina veriyodum. Cikiyodum yola. Stft durumuna gore gaz pedalina bastigim yeri sifira yaklastirip birakiodum. Benim rolantide hic sikintim olmadi. Bide dedigin gibi deniyim.

8. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Sol en alttakiydi galiba grafik. Ac onu, sagda benzin-gaz sari-mavi gorursun. İkisinin de haritasi yani. Oku-hesapla yap. Map'a gel, solda onun uatundeydi galiba, kutucuklar ciktiysa ona gore cizgiyi uydur. Yine motoru dinle, ms degerlerine bak. Ekteki gorsel de yardimci olur.

Safaks ve powerkırk3 bunu beğendi.
  9. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Bu kutular bende bu kadar olusmuyor. Sadece rolantide oku hesapla yaptigim icinmi acaba. Bunu acip bira yol yapmammi gerekiyor. Simdi anladim.mantigi denerim yakin zamanda.

powerkırk3 bunu beğendi.
  10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Olustugu kadar uygulayacaksin. Bu kadar cikmayabilir. Bende de cikmiyor. Uzun yol yaparsan tekrar bakarsin. Kolay gelsin.

Safaks ve powerkırk3 bunu beğendi.
  11. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67

Bende bilgisyasri baglayip biraz gezdim arabayla ancak bunlar olustu simdilik. Bende ayari bu sekilde yaptim. Ama.daha deneme sansim olmadi. Rolantideki stft yide boyle ayarladim.-3.1 le -2.3 arasi takiliyor simdilik. Ben o mapteki olusan sari kutularin neden olustugunu anlayamadim halen ya. Olustugunda cizginin ustundeydi. 3 tik yukari yaparak ona yaklastirdim. Yani o cizginin olmasi gereken yeri hesaplayip bize cizgiyi burayami cek demek istiyor. Eger oyleyse bu sistem cok iyiymis. Bu arada kabloyla ilgili verilen klavuzda hic bir sekilde bu kutucuklardan bahsedilmiyor. Senden Allah razi olsun..bunu gostermeseydin bir yerden duyabilcegimi hic sanmiyordum.

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Kutucuklar henuz cok oluşmamış. 2. fotoda birkaç daha artmış. Biraz daha binin, mümkünse şehir dışı falan yapın, farklı biniş stilleriyle kullanın vs. vs... Şu da var, kutucukarı 2nci ana kutudan sonra pek göremeyedebilirsiniz. Dediğim gibi bende de çok çıkmıyor, videoları izlediyseniz görmüşsünüzdür. Araca göre de değişiyordur herhalde...

Map'ı açınca görürsünüz; sarı benzin, mavi lpg. Oku-hesapla yapınca orada sarı-mavi kutucukları görüyoruz. Oluşmuşsa tabii. Sonra çizginin olduğu grafiğe geçip çizgiyi kutucuklara göre ayarlıyoruz sağdaki eğim-düşey konum (bunlar alfa-offset aslında da böyle adlandırılmış, kılavuzda görmüşsündür) ve koordinat zenginleştirmeyle.

Bunlar tekrar oldu aslında, olayı çözdün. Misal haftaya ya da birkaç gün sonra tekrar bağlan, bak, oluşmuşsa tekrar ayara girersin. Çok da acele etmeye de gerek yok.
    Önemli değil, birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz işte elden geldiğince. Ben de senin gibi başta körlemeye uğraşıyordum. Soket var ama OBD-Elm de bağlanmıyor. Ben de ulan diyordum bu kutucukları boşuna mı koymuşlar falan... Sonra bana da forumdan bir arkadaş (kullanıcı adını unuttum) anlatmıştı böyle böyle diye. Arasak buluruz da kim bilir hangi başlıktadır? Ben de aydınlanma yaşamıştım. Ve evet bizim kılavuz koymamışlar bu olayı. Lakin nerededir bilmiyorum da bir arkadaş forumda Tomasetto'nun kılavuzunu yayınlamıştı, onda vardı bu kutucuk hikayesi. Tomasetto da benziyor programa.

Ltft hikayelerini de diğer arkadaşlar daha iyi anlıyor. Fikir verirler. Hatta oradan da daha iyi gözlemlenir herhalde. Ayar da fena durmuyor. Güle güle binin.

13. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Biraz daha arastiririm. Belki bende bukurum kutucuk hakkinda bisiler. Yokus yukari cikarken zorlanma vardi. O an stft baktim , fakir kalmisti. Biraz zenginlestirince ins duzelmistir. Ben yolda deniyorum genelde. Telefon hep bagli aracin zorlandigi yerdr bakiyorum stft 16 da. Sonra pcden mavi topa bakiyirum nerde. Orayi biraz daha zenginlestirip 0 a yaklastiriyorum. Dedigin gibi biraz kullanayimda kutucuk olusumuna dikkat edicem Bu sefer. Nozulumu bilmiyorum sadece kac mm acaba. Su an bir sikinti olsa hissedilirdi herhalde dimi? Cunku benim once enjektorlerim patlamisti. Gidip enjektor degistirdim. Bir kac ay sonra regulator gitmisti. Sonra onu degistirdim. Ama takan usta basinc vs demisti ama anlamamistim ben. Sen kullan sikinti cikarsa gel demisti. Tabi bu arada enjektorler ates eder gibi ses yapti hep. Kabloyu aldiktan sonra baktik ki basinc 1.6 1.5 arasinda. Simdi dusurdum iste. Ama.nozula hic ellemedim.n

14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Nozul hafif ufak gibi de cok da gerek yok degismeye bence. Once basinci 1.2 den biraz arttirin, 1.200-1.250 arasi gibi deneyin. lpg 5.20lere dusecektir. Sonra tekrar bir ayar yaparsiniz. Ona gore bakarsiniz. Ben 0.2 mm buyutuyorum nozulu araba soguk motorda gaz yemiyor misal. Videolarda gormussunuzfur, benim de 5in biraz ustunde. Bu is deneme yanilma cokca. Dedigim gibi acele de etmeyin. Kolay gelsin.

15. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    Bencede basinc 1 diyolar ama bize pek uymuyor o is. Mycicek hocamda sikinti yoksa 1.5 de kullanabilirsin demisti ama sesten rahatsiz olunca dusurdum. Biraz daha yukseltirim basinci. Ama yine kalibrasyon isticek dimi :)

16. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Kalibrasyonu cok onemseme. Bu program icin sana bir yol sunuyor. Sonra sen yine alfa offset vesaireden motorun en iyi sekilde calismasi icin kurcaliyorsun. Yani ince ayar yapiyorsun.

Sen ayar yaptin mesela alfa ofset vs kurcaladin, kalibrasyon hap, onlarin hepsi bozulur, degisir. Kalibrasyondan ote digeri onemli. Ama tabi basinci degistirince ayar yapacaksin tekrar.

17. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67
    O zaman basinci arttiriyim hic ayarlari kurcalamadan bi deniyim. Yine haritada olusan kutulari cizgiyi yaklastieiyim. Stft ye gorede bi ince ayar cekeriz. Oto kalibrasyon yaparsam hepsi gidicek simdi yine :)

18. Safaks

Beğenilen Mesajları:
    67

Biraz.basinc arttirdim. Son ayarlarim bu sekilde oldu. Ama sanki dip gazda fakire kayip araba gitmiyor. Biraz kullanayim bakalim ne olucak. İsin garibi hic karsilasmadigim.bisile karsilastim. Benzinde stft - 10lara kaydi.

19. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Koordinat zeninlestirmelerin hepsi 0. Oynanmamiş, çalişmamişsin. Alfa offsetle oynadin mi? Onlarla da duzelebilir.
    Bunlari biraz kurcala, sonra ELM'den takip ettiğin gibi bak bakalim ltft vs... Olmadi nozul buyutursun birer tık.

Cliosymbol bunu beğendi.
  20. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Benzin de stft–10 lara kaydı ise LPG fakirde kalmıştır. Tabii lpg den sonra benzinde kullanımda bakıldı ise bu değere.

Cliosymbol, powerkırk3 ve leoncu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş