2003 1.6 16v Golf 4 Lambda Sensör Arızası LPG'DE OKSİJEN SENSÖRÜ ARIZASI

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Serhat Sönmez tarafından 9 Şubat 2017 başlatılmıştır.

1. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tamamdır teşekkür ederim Lpg kablosu ile ilgilide yakında sizinle tekrar iletişim sağlayacağım

2. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Sizin aracınız hangi hatayı veriyor bunu ilk önce güzelce tespit etmelisiniz . Yeni nesil araçlar mevcut sensörlerde hata olduğu anda şu sensörüm arızalı diye hata verir mi bu konuda bilgi sahibi değilim
    Bu bir şehir efsanesi . Defalarca temizledim ; temizlendi boğaz kelebeği balata spreyi ile hiç bir şey olmadı . Tabi modelden modele değişir .

3. burhan59

burhan59 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    51
    @elkmuh Yeni nesil araçlarda daha çok sensör parça vsvs arıza görebilirsiniz 99 modem aracımda bile oksijen sensörü arızasını gördük önemli bir parça oldugu için son model araçda bile göstermesi gerektigini düşünüyorum

4. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    @Burak @Destek aracı bugün cihaza bağlamaya fırsatım olmadı fakat yolda giderken lpgde sensör arıza lambam yanik vaziyetteyken ve araç hafif tekleme halindeyken benzine aldım direk düzeldi gaz pedalına uyguladığın baskıyı hiç degiştirmeden gaza aldım yine aynı şekilde ufak teklemeyi yapmaya başladı. Lpgciye gittim ayarlar normal dedi sonra bindik baya bağırttıra bağırttıra denedi filan sıkıntı yok dedi :) düşük devirde denedik okadari normal araç düşük devirde dedi bende benzinde yapmıyor ama dedim sen bi poçöz ile sensörleri sök temizle sonra buraya getir yazılım atalım dedi. Para talep etmedi ama takdir sizin :)

5. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    hocam yapılacak adımlar belli arıza cihazına baglatacaksınız kesin olarak oksijen sensörü bozuk ise deyişmeli Çok yakıt yakıyorsa zaten kesin bozuk demektir. Aynı sorunları yaşadık ilk adım bu olmalı daha sonra kelebek temizligi yapılmalı ve lpg değerlerinize bakılmalı nozullarınız enjeksiyon süreleriniz vsvsvs.. Yoksa ustaların peşine daha çok koşarsınız

6. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Oksijen sensörü sebebinden arkadaşımın aşırı yakıt şikayeti ve rolanti sorunları yüzünden 1 ay sanayide gezdi usta usta ve sonunda ben el attım çözdük 2 günde hepsini.

Ayrıca sanayide ustalar gaz ayarına bakıp geçiyor öyle detaylı hiçbirşey yok o devirde belki map haritası yanlş ya gaz az ya fazla o sebeplerden olabilir hatta ilk adımın lpg kablosu alıp kendin oynaman ayarlar ile.

Son düzenleme: 10 Şubat 2017
  7. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Valla hocam muhtemelen kendi arabamızın tamirini de kendimiz yapacağız :) Yarın net olarak bi arıza tespitini yapıp tekrar yazacağım konuyu takip ettiğiniz için teşekkür ederim :)

8. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    öyle hocam kendimiz yapacagız abim ve babam tırcı benim ufaktan ögrendigim için ustaya pek gerek duymuyoruz genelde en iyiside Sorun için gazcıya gidiyordum bu foruma üye olmadan önce Yakıt aşırı diyoruz adam diyorki normal kış ayı yazın düzelir halbuki alakası yok oksijen sensörünün fişi çıkık idi başka ustaya gidiyoruz motorcuya git göster diyor vsvs uzadıkca uzuyor masraf üstüne masraf cıkartıyorlar başka birşey deil sanayiye tek gittim iş mecbur lifte kaldırıp işlem yapılması gerektiginde gidiyorum saniye

9. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Valla hocam benimde sanayiyle aram çok iyidir oto dizayn yaptım deri döşeme işleri filan, Allahtan çoğu iş elimden geliyor sadece lpg olayını henüz çözemedim ama o da olacak yakındır :)

10. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5

@Destek @burhan59 @Burak buyrun arkadaşlar bu 3 arızayı vermiş aracım Bu durumda tavsiyelerinizi bekliyorum.

11. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    hocam ilk mesajımda dediğim gibi oksijen sensörünün ısıtıcısı bozulmuş.
    Fakat ilk 2 hata sanki kablolarda sorun varmış gibi bir his uyandırdı bana. Bence bir liftte kaldırıp bakın. kablolar acaba egzosa vs. değdi de yandı eridi mi bir bakın. Eğer kablolar normal görünüyorsa oksijen sensörünüzü değiştirin.
    Birebir parça numarasıyla Bosch marka bulabilirsiniz. 250 tl civarında fiyatı.
    yetkili serviste 480 tl civarında. yetkile servise o kadar para vermenize gerek yok. Yine NGK ve Denso markaları da denk gelirse alabilirsiniz. yeterki parça numaraları tutsun.
    Değişim sonrası biraz benzinde kullanın, 100 km kadar. Sonrasında güzel bir lpg ayarı ile hem tasarruflu hem de performanslı aracınızı güzelce kullanırsınız.

12. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Tamam hocam teşekkür ederim yarın ozaman bi kontrol edeyim. Oksijen sensörünün tekrar bozulma olayına ne diyorsunuz peki yine bozuluyor gibi bir duyum almıştım? Birde denizlide 1. Sensöre Ngk marka 400 tl 2. Sensöre bosh marka 200 yada 250 tl gibi bir fiyat verdiler benim 1. Sensör arızalı sanırım doğrumudur?

13. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    evet 1. sensör arızalı yazdığına göre.
    Oksijen sensörünün ortalama ömrü 150-160 bin kmdir. LPG ayarınız düzgün olursa 150bin km bozulmaz.
    lpg ayarı kötü olduğu zaman, aşırı ısınma olur. Bundan dolayı oksijen sensörü bu aşırı ısınmadan dolayı ömrünü daha kısa vadede doldurur. Eğer lpg ayarınızı düzgün yaptırırsanız sıkıntı olmayacaktır.

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Isıtma devresi kontrolü kolay . Genelde sensörler 4 uçlu olup sensörün 2 beyaz ucu ( Kendi sensörünüzün uçlarını internetten bulabilirsiniz ) ısıtma devresi oluyor . Çalışma anında eğer kolay ulaşılır bir yerde ise bu uçlara karşılık olarak gelen uçlara 12 V gelip gelmediğini ölçü aleti ile kontrol edebilirsiniz. Sensörün çalışıp çalışmadığı hususunda ilkel bir test metodu da nacizane olarak forumda işlenip fotoğraflı olarak kaydedilmişti :)

15. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    @Burak @Destek @burhan59 Bugün silkeleme sorununu kendi kendime çözdüm. Motor üst plastik kapağı enjektöre giden hortumlardan birini bir miktar ezmiş düşük devirlerde tekleme olmamasının sebebi bu, yüksek devire geçmek isteyip tam gaz verince yeterli gaz geçemiyor o sebeplede teklemeye sebep oluyor. İşin manidar kısmı lpgciler bunu fark etmedi bile ki bakım yapılırken gözlerinin önünde olan bir durumdu. Ayrıca Denizli Kırlıoğlu ve köseoğlu lpgye gittim sorunu çözdüm dedim boruyu değiştirdiler üzerine birde 20 tl aldılar 10 cm boru için. Hem kendim çözdüm hem para verdim yaşasın sömürgeciler :D Saygılar, ilginiz ve zaman ayırdığınız için çok çok teşekkürler.

burhan59, powerkırk3 ve elkmuh bunu beğendi.
  16. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Tam muadili olmaz ama mesela ben regülatörden enjektör kütüğüne giden hortum eskiyince tofaş kalorifer hortumundan yaptım ; kalorifer hortumları da malum ısıya ve antfreeze dayanıklı . Sorun olmaz diye düşündüm ; LPG ciye de sordum ben böyle bir nane yedim sorun olurmu diye . Biişşeeeyyyy olmazzz abeyyyy dedi . Gene de ara ara kontrol ediyorum . Canavar gibi duruyor . Sertleşme ve çürüme de yok.

17. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Güzel fikir hocam kesinlikle :) Ben problemi fark ettiğim günden beri bugüne kadar geçen zamanda çok fazla çözüm aradım sorun için bu forum haricinde herkes boşver fazla takılma yada golfde oluyor böyle şeyler tarzında yorumlar yaptı fakat mantıksız yani sonuçta mekanik bir sistem döngüsü var bulamamak deli etmişti beni. Ve işin açığı buluncada yerde altın bulmuşcasına sevindim o sebeple pek düşünmedim ne yapabilirim diye :D Ne anlattım yahu..

powerkırk3 bunu beğendi.
  18. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    Sorununu çözmene sevindim ama aşırı yakıt sarfiyatın var ise o lambda sensöründendir başımıza geldi çünkü

19. Serhat Sönmez

Serhat Sönmez New Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Eyvallah hocam çok teşekkür ederim. Yakıt 70 tl'lik gaz ile şehir içi 270 280 km net yapıyor, aslında 300'ü geçecek muhtemelen fakat bitmeden gidip alıyorum. Normal gibi geliyor bana. Fakat nolur nolmaz elim biraz bollaşsın gidip değiştireceğim mutlaka.

powerkırk3 bunu beğendi.
  20. burhan59

Beğenilen Mesajları:
    51
    lpg fiyatı nedir hocam kullanım normal gibi dediginiz fiyata daha bitmeden alıyorsunuz

Sayfayı Paylaş