99 Mondeo ya AKL taktırdım

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve osman oğuz tarafından 6 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. osman oğuz

osman oğuz LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1
    99 model 2.0 motor 130 HP lik mondeo aracıma squent 24 BRC enjektörleri arıza yaptığından lpg sistemini komple AKL lpg sistemi ile değiştirdim. Eski lpg sistemine göre yüksek devirlerde ivmelenmeme probleminden dolayı 2 mm olan nozulü 2,5 ile değiştirdim. Şu an aynı problemin üzerine bir de rolantide vuruntulu çalışıyor. Fotograflarda bir sorun görünmüyor Bilgisi olan arkadaşlar bakabilir mi.

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      315,3 KB
      Görüntüleme:
      48
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      307,5 KB
      Görüntüleme:
      44
    • 3.jpg
      3.jpg
      Dosya Boyutu:
      308,8 KB
      Görüntüleme:
      43
  2. berkekarayel

berkekarayel LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    4
    Nozül yüksek olduğundan problem olabilşr ama bildiğim kadarıyla akl de valtek enjektör var ve 3,5 ms te sıkkntısız, ama sizin ms te bile düzensizlik var 2,2 mm takıp varsa kalibrasyon yapma şansınız var mı , bende düzensizlik vardı aracın kendi map sensörü arızalıydı değiştim düzeldi sizde böyle bir şey olabilşr mi

3. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    forumda okuduğum kadarıyla 2000 motorlu bir çok arabaya büyük nozul (3,0mm bile) tavsiye edilmiş. Muhtemelen valtek enjektörün yavaş çalışmasını tolere edebilmek için büyük nozul ve basınç ayarı kombinasyonu tavsiyesinde bulunulmuş. 2,2 mm ,nozul var elimde onunla da deneyebilirim. 3,5 ms ye indirebilmem için ne yapmam gerekir acaba. Benzinde ve lpg de benzin ms leri neredeyse aynı neden vuruntulu çalışıyor anlamadım.

4. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    2. fotoda benzine almissiniz, akü 9.8 volt. 1 ve 3'teki gibi olmali. burada bir problem var sanki.

yeni takildiysa servise gitmissinizdir, bir sey yapamadilar mi?

5. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Aracın benzinde yüksek devir ivmesine bakın.

6. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Peki 99 model araca niye obd li kit taktılar , zaten obd kapalı gözüküyor , fazladan para almak için mi ?

7. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Benzinde bir problem yok benzinde iken akü voltajını ekü doğru okumuyordur. Servis bir problem yok diyor. Bu nedenle kendi işimizi kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Ayarlara giriyor tümünü seçiyor 2 birim arttırıyor tamam abi bu oldu diyor git dene gel. Halbu ki forumu okuyunca işin öyle olmadığını öğreniyorsunuz.

benzinde ivmelenmede problem yok. Yüksek devir benzin enj süresi ile lpgde benzin enj süresi yakın. Map haritasında çarpanların 200 ün üzerinde olması sorun olur mu acaba.

Arabada obd soketi var ama lpg kiti obdli değil.

Son yaptıklarımı da buraya yazayım. 3 mm nozul taktım 1,00 basınç rolantide titreme olayını çözemedim. 2,2 mm nozul takarak basıncı 1,36 ya çıkardım. map haritasını değiştirdim. Rolantideki dalgalanma gitti. Yüksek devir testini henüz yapmadım. forumdan okuduğum kadarıyla basıncın 1,20 nin üzerinde olması tavsiye edilmiyor. Deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak. Map haritasında çarpanların 200 ün üzerine çıkması sorun teşkil eder mi.

benim anlamadığım Basınç 1,00 civarı iken 3,00 mm ve 2,50 mm nozul sarsıntılı çalışmasına sebep oluyordu. Bu nozül ölçülerinde basıncı daha mı düşürmem gerekiyordu acaba. Resimleri müsait bir zamanda yüklerim.

8. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Manifolda giden yani aracın yakacağı lpg miktarı basınç veya nozül çapı arttıkça artar şekilde düşünün. Akışkanlar mekaniği :)

osman oğuz bunu beğendi.
  9. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Anladım teşekkür ederim. Anlamadığım kısım bu basınç nozul kombinasyonu benzin enjektörünün çalışma süresini değiştirmiyorsa neden vuruntulu çalışır onu anlamadım.

10. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    benzin enjektörünün çalışma süresi neden değişmesin ki? aracın ihtiyacı olan yakıt miktarı 10 birim ise siz 5 birim/zaman debisinde yakıt gönderiyor iseniz 2 zaman enjektör çalışır. 10 birim/zaman gönderirseniz 1 zaman çalışır vb vb vb gibi

11. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Anlatamadım. Ayarlardan sonra benzinde iken benzin enjektörünün çalışma hızı ile lpgde iken benzin enjektörünün çalışma hızı aynı ise. Yani aracın ihtiyacından fazla veya az yakıt verilmemiş anlamına gelen bu olayda neden vuruntulu çalışır.

12. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Benzin ve lpg enjektörlerinin aynı sürede olması gibi bir gereklilik yok . Aynı olması gereken durum aracın benzinde ve gazda iken de benzin enjeksiyon sürelerinin aynı olması .

13. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ben de aynısını söylememiş miyim.

14. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Pardon ben yanlış okumuşum :)

15. elkmuh

elkmuh Well-Known Member

Beğenilen Mesajları:
    857
    Yalnız bugüne kadar takip ettiğim bütün map değerlerinden daha fazla gözüküyor . 2,00 Çarpan ve üzerin için nozulların büyütülmesi gerekir diye bir bilgi kafamda var ama üstadların teyit etmesi lazım , sizin nozullarınızın küçük olma ihtimali var.

16. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Osman Bey bende bir yorum yapayım
    2.2 mm nozulla 1.36 bar da lpg manifolta daha hızlı püskürürüyor.
    3 mm 1 barda daha yavaş demekki geç kalıyor belki enjektor hortumlari uzun geliyor. benimki sadece yorum.
    1.2 bar uzeri tavsiye edilmemesinin sebebi de yazılımda çakılı basınç düzelmesinin 1.2 bar ve altında çalışması . Yani gaz biterken 1.36 dan 1.2 ye kadar basınç degisimlerinde lpg ecusu tepkisiz kalıcak taki 1.2 ye kadar.son yazdiklarimda bu forumda öğrendiklerim den
    saygılar

Son düzenleme: 8 Mart 2017
  17. osman oğuz

Beğenilen Mesajları:
    1
    Cevabınız için teşekkür ederim. Çok mantıklı geldi bu cevap bana. Enjektör hortumları uzun olabilir ama mümkün olan en kısa durumda. Daha fazla kısaltılması mümkün görünmüyor. Şu anki yakıt ve performansı deniyorum. Performans yeterli görünüyor. Yakıt da uygun olursa bu şekilde bırakacağım.

18. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    cok soru soruyrum kusura bakmayın size:( ama meraklıyım,1.2 nin üstünde basınç ayarlanırsa yani tek zararı lpgnın bittiği zamanlarda mı olur yoksa bobinlere vb zarar verir mi bu yüksek basınç

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Direk hemen zarar vermez fakat yüksek basınçla calısan enjek. Düşük basınçda calısanlara göre daha kısa ömürlü oldugu söylenyor.

sedat-dmrcn ve x-calibur bunu beğendi.
  20. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    teşekkür ederim o halde ben 2.4 veya 2.5 mm lik nozul takmaya karar verdim acaba 2.4 mm nozul olursa basınç yine 1.0 da kalarak kurtarır mı yoksa basıncı 1.2 ye kadar artırsak bile zarar vermez mi?

Sayfayı Paylaş