ARAÇLARA GÖRE NOZUL ÇAPI SEÇİMİ, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve beyazit60 tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. cint

cint New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
  2. MSC Elektronik

MSC Elektronik Administrator

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba,

ECU'nuzun gaz sıcaklık sensörü yanlış yere bağlı ve regülatör sıcaklığını ölçüyor, ilk olarak bunu düzeltmelisiniz. Forumda örnekleri mevcut.

1,1 Bar basınç altında enjektörlerin o kadar uzun süre açık kalması normal değil, bu nokta da bir hata var. Olası nedenler;

* ECU arızalı,
    * Basınç sensörü arızalı,
    * Basınç sensörünün bağlantısı hatalı ve enjektör - regülatör arasındaki filtre tıkalı.

3. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhaba mazda 323 1.8 GLX 1841 motor 114 Beygir olmalı yanılmıyorsam bir kaç sorum olacak ?
    1.uygun nozzle çapı nedir ?
    2.buji tırnak aralığı kaç olmalı 0.60 yaptılar 2500 devirlerde hafif tekleme yapıyor bu araçlarda kronik boşuna uğraşma düzelmez diyorlar.
    3.2.2 meme var kalibrasyon yaptığımda map1 de değerler hep 200 - 210 arası çıkıyor bu normalmi 2.7 meme taktığımda 160 civarı değer veriyor hangisi olmalı 2.7 meme taksam ne zararı olur ?
    cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ...

4. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    1-2.2mm
    2-Aracın orj. bujilerini ayar yapmadan kullanmalısınız.
    3-Benzin enjeksiyon süresi hangi aralıkta değişmiyorsa sağlıklı olan odur.
    2.2mm yeterli değilse 2.3,2.4mm deneyebilirsiniz.
    birden 2.7 denemenız sağlıklı değil.

5. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    özür dilerim benzin enjeksiyon süresini açabilirmisiniz yani rolantideykenmi yoksa 3000 devirde tuttuğumdamı tam olarak anlatabilirmisiniz atiker safe fast hatta kusuruma bakmayın ama resimli olabilirse çok sevinirim.

6. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    unutmadan bu araca ne yaptıysam tekleme sorununu çözemedim sadece 2500 devirde yada devir iyice düştüğünde birden gaza yüklenirsem tekliyor 3500 devirdede sanki gaz bir geliyor bir gelmiyor gibi kesiklik yapıyor gaza azdaha yüklenirsem kesiliyor safe fast yazılımında map1 deki yazılar ve sayılar tam olarak neyi ifade ediyor.

bu araçlarda gerçekten bu sorun kronikmi mazda 323 1.8 glx 99 model bir kaç kişi bobindendir dedi buji ve buji kablolarını servisten aldım orjinal ama yine aynı sorun devam ediyor klimayı açınca devir saati düşüp kalkıyor sürekli sonra bazen düzeliyor tabi map1 le oynarsam düzeliyor yani kısaca anlatırsanız tam olarak ne yapmalıyım cok sevinirim cok tesekkur ederim iyi aksamlar.

7. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    son bir şey daha yazılımları indirmek için ne yapmalıyım ücretmi ödemem gerekiyor ücret ödemem gerekiyorsa nereye hangi hesaba ne kadar ?

8. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Yazilimlara ulasmaniz için müşterimiz olmalısınız.
    Yazilim satmıyoruz.

9. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Sure esitleme olayı bütün devirler icin geçerlidir. Geçmiş konularda detayları bulabilirsiniz.

10. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Bazı markalarda mazda eğilimi diye bir seçenek mevcut.
    Araciniza geniş band sensorle sfr ölçerek ayar yapabilirsiniz.
    Ecuyu restlemeyi deneyebilirsiniz.

11. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    2.2 meme ile denedim gazdayken 2.70 - 2.90 benzindeyken 2.90 - 3.10 arası oynuyor enjeksiyon süresi normalmi yoksa birebirmi olması gerekiyor ?

2.7 meme ile denedim yine aynı fark oluyor birebir aynı olmuyor. kullandığım atiker safe fast mazda eğilimi diye bir seçenek bunda yok kalibrasyonu yaptığımda gaza hızlı basarsam gaz yemiyor map1 den 1000 ve 2000 rpm'i seçim -20 yapıyorum düzeliyor yarın hadımkoye gidecegim yolda birazdaha ince ayar yaparım 2.2 uçları 2.4 ile delecektim ama pek birşey farkedeceğini zannetmiyorum iksininde birebir aynı olması için ne yapmalıyım. elimde 2.4 ve 2.5 matkap ucu var delmekte istemedim acele cevap bekliyorum :)

12. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    2 mm nozul ile denemelisiniz

13. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    1.) Merhaba atiker fast sistemde map1 içinde yukarıda 1000 - 2000 - 3000 - 4000 diye gidiyor soldan sağa giden rakamlar nedir yukarıdan aşağıya giden 2.00 - 2.50 - 3.00 neyi ifade ediyor kutuların içindeki 220 186 176 gibi rakamlar neyi ifade ediyor açıklayabilirmisiniz acaba ? bugün otobanda ayar yapmaya çalıştım 2500 devirlerde ve gaza ani yuklemelerde tekleme yine var onu kesemedim bir kere yapıyor sonra düzeliyor.

2.) 4. ve 5. viteste araç 3000 deviri geçerken sanki gaz kesiliyor geri geliyor kesiliyor geri geliyor birazdaha gaza yuklenirsem 3500 devire dogru duzeliyor bu zengin karışımdanmı fakir karışımdanmı kaynaklanıyor.?

3.) eğer program otomatik kalibrasyon yaparsa benzin ve gaz enjeksiyon süreleri birebir aynı değişmiyor ama bu seferde gaza birazcık hızlı bassam bile araç yığılıyor bende yukarıdan aşağı ve en soldaki iki kutucuğu komple seçip ( 1000 ve 2000 ) rpm'i -20 yapıyorum gaz yemesi çok güzel oluyor bu seferde benzin ve gazdaki enjeksiyon süresinde çok az far oluşuyor yani benzinde 2.80 ise gazda benzin enjeksiyon süresi 3.00 oluyor. ne yapmalıyım ? 2500 devirdeki tekleme ve 4. ve 5. vitesteki gaz kesilip geliyor gibi olma olayı değişmiyor tabi

Moderatör tarafından son düzenleme: 23 Ağustos 2012
  14. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097

Merhaba

Aracınızda zengin karışım var.
    Nozul çaplarını küçültmelisiniz. Zengin karışımda devir yükselince tekleme kaybolur.

15. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ilgin için çok teşekkür ederim şu örnek verdiğin tabloda 130 ile 150 arası değerler var benim kalibrasyonda 170 ile 200 arası değerler var 2.0 nozzle den 2.7 nozzle kadar denedim hepsinde yaptım hepsinde ayrı ayrı kalibrasyon ve ayarda yapmıştım.

16. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    2,7mm nozul kullandıgınızda çarpanlar kaç çıktı?

17. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ozaman düşük çıkmıştı

18. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    evet arkadaşlar bu gün yine işten fırsat bulduğum kadarı ile mazdam'la uğraştım ve aracın bobinin birinin içinde bir yağ birikintisi gibi bir sıvı farkettim güzelce temizledik tekrar lpg' de kalibrasyon yaptım sürekli 185 - 190 değer alan araç 125 - 135 değerler aldı acaba mapı resetlemedimmi diye düşündüm resetleyip tekrar denedim yine 125-135 arası değerler aldı çıktım yola uğraş allah uğraş araç bir türlü teklemiyor ne yaptıysam akşama kadar teklemedi yanlız 3500 devirde biraz frenler gibi oluyordu orayla ilgili kısmı +20 yaptım onuda kesti şimdi sadece bir sıkıntı var rolanti çok düşük stop ediyor yarın sabah boğazı söküp boğaz kelebeği ve rolanti motorunu iyice temizleyeceğim rolanti normale dönerse sorun hallolmuştur boğaz kelebeğinin orda bir ayar vidası var onu biraz açarsam rolanti normal gibi oluyor ama bu seferde tekleme geri geliyor sanırım bu işi çözmek üzereyim .

19. xonderyasar

xonderyasar New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    unutmadan programdan rolantiye gelen kısmı yani 1000 devir yazan yeri +20 yaparsam yine teklemeye başlıyor.

20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba
    Hava girişi azdır. Siz yakıtı çoğaltınca teklemeye başlar.
    Ayar vidasını az açıp dediğiniz şekilde yakıtı artırabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş