atıker fast 1.3.2.0 değerlerim

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve 0038MEHMET tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi günler aracım vw polo 1.6 75hp ATİKER FAST SYSTEM , enjektör 3ohm luk atiker enjektörü 1 sene önce değiştirdim...
    benim problem malum yakıt tuketimi, geçen hafta depo yu fulledim 100km gittim tekrar fulledim 10.65lt lpg aldı şaştım kaldım..anlam veremedım...yakıt ayardan önce 9-9.5 arsı yakıyordu ben bu değere fazla diyordum şimdi onuda geçtik... lpg cilerde en son ayar yapıtı ve sonuç bu...gittim bujileri yeniledim bende kendi ayarımı kendim yapmak niyetiyle başlıyorum...

bağlantıyı zorda olsa yaptm ve resimlerim aşağıda ...
    ne yapmam gereiyor lütfen bakıp yorumlarsanız sevinirim...

2. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    lpg parametresini ekleyememiştim

3. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864

bu resimdeki turuncu çizgi namı diğer çarpan eğrisi çok garip geldi.

öyle yükselip düşmesi bir garip.

ikinci garip gelen, rölantide enjeksiyon süreniz oldukça yüksek, ama sanırım arabanın normali bu, bunu sorun olarak görmüyorum.

sizden ilk istediğim standart bir kalibrasyon işlemi yapmanız.

Daha sonra grafiğin altındaki mavi ve yeşil renkli sil butonlarına basıp, grafiği temizleyeceksiniz. aracı benzine alıp boi bir yola gidip, farklı viteslerde gaza farklı açılarda basıp, benzinde çalışma enjeksiyon değerlerini tekrardan toplayacaksınız.

yolda 3 veya 4 üncü vitese takın, gaza %20-25 kadar basarak bir süre gitmeye çalışın, daha sonra %40-50 ye kadar basarak bir süre gitmeye çalışın , daha sonra %70-80 kadar basın ve bir süre gitmeye çalışın, bu sırada bilgisayar açık ve ecu ya bağlı olsun. zaten ekranda mavi eğri oluşacak kısa sürede..

Daha sonrada LPG ye alın, aynı şekilde, LPG de ki enjeksiyon sürelerini toplayıp yeşil çizgiyi oluşturacaksınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, aracın benzinde çalışırken ve rölantideyken LPG ekran görüntüsü ve de LPG de çalışırken ekran görüntüsünü aynı şekilde paylaşın.

daha sonra turuncu çizginin , yeşil ve mavi çizginin durumuna göre değerlendirelim.

4. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    iyi günler ilginizden dolayı teşekkürler..
    grafikteki o yeşil çizgiyi servis ayarladı...:confused:

standart kalibrasyon dan kastınız, otomatik kalibrasyon değil mi?

5. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    yanlış yazdım turuncu çizgiyi servis ayarladı..

6. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    oto kalibrasyonu yaptım fakat kalibrasyon başlarken regülatör sıcaklığı 70-80 dereceleri göstermesine rağman regülatör sıcaklığı 50 derecenin altında uyarısı verdi..
    neyse kalibrasyona başladı ve bitirdi ama bitirirkende aşağıdaki resimdeki uyarıyı verdi.

daha sonra dediğiniz gibi yeşil ve mavi çizgileri sildim 3. viteste ilk önce benzinle dediğiniz şekilde gaz'a bastım değerler normaldi daha sonra 4500 devirlere gelince proğram kilitlendi..kapattım açtım..(((proğram çok fazla kilitlenio...ikide bir kabloyu çıkartıp proğramı kapat aç yapmak zorunda kaldım))).tekrar bir süre daha benzinde gittim değerler oluştu...
    sıra lpg'ye geldi ve lpg de gideyimdedim 3.viteste düşük devirde giderken lpg ye aldım ama araba gitmiyor gaz yemiyor gittikçe yavaşlıyor... baktım olmayacak benzine aldım bir süre daha gittim...olmadı..
    bende durdum rolantide lpg ye aldım vuruntulu stop edecekmiş gibi çalışıo du bu sefer haritadaki o turuncu çizgiyi 3-4- tık komple yukarı çektim.. bi nebze düzeldi...
    ve en son haritalar aşağıda...
    http://imageshack.com/a/img537/9549/ISdNx9.jpg..

araba şuan benzinde gayet düzgün fakat lpg de biraz vuruntulu çalışıo...

7. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    birde arabayı ilk çalıştırdığımda enjeksiyon süreleri 3-3.5 ms arasında kalıo bi süre (5 sn) sonra 7-8 ms lere çıkıo????neden??

8. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
  9. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Aracınız benzinde çalışırkende malesef enj. süresi 8 ms civarında.
    Bu normal bir durum değil.
    Öncelikle benzinde aracınız düzgün çalışmalıdır.
    Motor, sensörler ile ilgili bir sıkıntı olup, olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

10. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Motor, sensörler ile ilgili bir sıkıntı olup, olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

demişiniz fakat ayar yaptım kalibrasyon sonrasında araç vuruntulu yani teklemeler çok arttı eve gelirken benzinde gelmek zorunda kaldım....tekrar kalibrasyon yapayım dedim araç 2 defa stop etti olmadı..((kalibrasyon esnasında enjeksiyon saniyeleri yavaş yavaş artıyor benzin 10 ms, lpg ise 25 ms lere kadar çıkıo sonra ms ler düşmeye başlayınca düşük devir hatası verip stop ediyor)))..en son haritayı yenileyim dedim tekrar benzinde gittim bayağı bi km yaptım en sonunda çizgiyi oluşturdum lakin tekleme yine düzelmedi..resimler;

..benzinde gayet güel çalışıo arana gayet ii gidio ama lpg ye alınca tekleme den gidemiosun...rolantide de çok titreyerek çalışıo ....
    tamm motor a felan baktırayım ama şimdi lpg de aracı nasıl kullanacağım...

proğramı araç benzinde iken gayet kullanıyorummm..lpg ye alınca proğram donup kalıo..kapat aç yapmak zorunda kalıyorum

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    benim görüşüm, LPG ecusunda bir problem var.

LPG için gittiğiniz yere gidip, varsa başka bir ECU yu bağlayıp, kalibrasyon yapmayı denermisiniz?

12. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Lpg de yine vuruntulu çalışıyordu, işe böyle yola çıktık tekleye tekleye ....sonra araba iyice ısınınca tekrar bağlantı yaptım turuncu çizgiyi komple 2-3 tık artırdım sonra 7-8-9 ms arasını ayrıca tepe şeklinde noktasal artırdım ve aracın tekleme sorunu düzeldi....

13. hondamurat

hondamurat Guest

Merhabalar,resimleri incelediğimde enjeksiyon sürelerinin yüksek olduğunu ve bunun bir problem olduğunu belirtmek isterim . benzinde 7.7 ms gibi süreler çok yüksek sizin en fazla 3.7 gibi bir değere ulaşmanız gerekli . bir ustaya göstermenizde fayda var ve yaparlarsa bilgisayardan fabrika değerlerini sıfırlamayı isteyin .

14. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    teşekkürler hondamurat, evet çok yüksek usta ya gittim daha doğrusu ustalara :) gittim..başlangıçta 8-9 ms lerde iken ustaya gittiğimde ya araca benzinde 150-200km bincen yada aküyü 1 saat lik sökcen dedi bende aküyü söktüm..düşme oldu 3.5 ms lere sonra tekrar 6-7 ms lere yükseldi.....baya bi usta dolaştığım için tekrar gitmek zor geliyor...tam manası ile anlayan bulsak sorun değilde deneme tahtası yapıolar..oda benm hoşuma gitmio...

15. hondamurat

hondamurat Guest

Wv serisi ne yazıkki bilgisayara yani en ufak motorla ilgili bir değişiklik olduğunda bilgisayarla kalibrasyon yapılan bir sisteme sahip. Hava akış metreniz,oksijen sensoru gibi yerlerde problem var ise bunlar sureleri etkiler . Bakılmasında fayda var. Akuyu sokun 1 saat bekleyin hiç lpg ye almadan arcınızı benzinde 15 dakika rolantide çalıştırın ve 50-100 km civarında benzinde binin . Sonrasında aracınız tam ısındığında bağlantı yaparak kontrol edin ve mümkünse enjektor temizleyiciyi deponuza koyun ki yarım depoya yarım şişe şeklinde . Bundan sonra sonuca ulaşamazsanız adam bir usta bağlantı yaparak aracınızı kontrol etsin. İyi gunler

16. 0038MEHMET

0038MEHMET New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Teşekkürler hafta sonu deneyeceğim...

Sayfayı Paylaş