BMW 3.18is lpg sorunlarım

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve tayfungulmez tarafından 20 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. tayfungulmez

tayfungulmez LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    Yanlış yazmışım aslında. Normal ilk çalışmadan sonra gaza geçişte bir aptallaşma var. devir düşüyor stop etcek gibi hemen farkedince gaza dokunuyorum stop etmeden lpg ye geçiyor.

Lpg enjeksiyon süresini 4- 4.5 düşürmek istiyorum da ara ölçü matkap ucu bulamıyorum. Direk 3mm ile delsem fazla olursa bu sefer boşuna nozzle alacağım. şöyle 2.8mm bir matkap ucu lazım. nerelerde bulunur? normal mahalle nalburlarında yok malesef. olan da 2- 2,5- 3mm olarak satılıyor.

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Evet haklısınız matkap ucu bulmak sıkıntı. Basıncı 1.1 bara alabilirsiniz.
    sarsıntılı geçişi düzeltmek için geçiş tipini değiştirebilirsiniz
    benzinden gaza geçişteki gecikmeyi arttırmayı deneyebilirsiniz
    veya geçiş sıcaklığını arttırabilirsiniz.
    Şayet sıcak motorda geçişte sıkıntı yoksa aslında problemi sıcaklık düzeltmeden ayarlamak lazım ama sizin yazılımda var mı hangi sürümünde var bilmiyorum...
    bende en uygun bunu bulabildim
    http://urun.n11.com/matkap-uclari/matkap-ucu-hss-din-338-28mm-P110429984

tayfungulmez bunu beğendi.
  3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    600 rpm i 1600 25 dereceyide 35 derece yaparsınız sıkıntı olmaz inşallah.güle güle kullanın

4. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    gaza geçme devrini yükseltebilirsin mesala 1500 - 1600 devir ilk geçişde araç yükte olacağı için hissetmeye bilirsin. ama biraz daha uğraşırsan bu sorunuda eminim atlatırsın. Nozulları sanayide tornacıdada istediğin aralıkta deldirebilirsin. enjektör sürelerini 4 ms civarlarına indirsen ideal ayarlarıda yakalamış olacaksın.

5. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Evet iyi fikir. mahallede bir tornacı var gidip tanışayım. :)

6. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Merhaba,
    Henüz fırsat bulup bir değişiklik yapamadım. Sadece yakıt tüketimlerini ölçtüm. Otobanda haffi trafik klimalı sakin kullanım 22krş, şehir içi performanslı kullanım 28krş yakıyorum.
    tüketim değerlerim çok iyi resmen rüya gibi :)
    Sizce nozulları büyütüp yeniden ayar yapmalı mıyım?
    Lpg performansım da gayet iyi 0-100km 11 sn. Zaten fabrika değeri 10sn aracın.

powerkırk3 ve Necmi Işıklı bunu beğendi.
  7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Gaza geçiş nasıl oldu? Güle güle kazasız belasız kullanın
    Bu konudaki ilk mesajınızı okudum şimdi de nereden nereye gelmişsiniz maşallah.20 haziran -4 temmuz 2 haftada söktürmekten vaz geçmek güzel birşey değil mi :);)

Son düzenleme: 4 Temmuz 2017
    powerkırk3 ve Necmi Işıklı bunu beğendi.
  8. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    @tayfungulmez kardeş hemen hemen temel ayarları nerde ne yapılması gerektiğini kavradın. Bundan sonra yapacağın işlemleri özümseyerek yapabilirsin. Kafanda canlandırıp burada yazılıp çizilenleri daha iyi kavrayarak yaparsın buna eminim. Bana kalırsa bundan sonrasına sen karar ver. aracın ayarları bir müddet kullandıktan sonra oturuyor. Biraz daha takip et derim ben. Yağ var un var şeker var elinde ayarların bozulsada sıkıntı değil. Ayarlarını kaydet baktın hoşuna gitmez geri yüklersin. Kolay gelsin.

tayfungulmez, powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  9. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Gaza geçişi 1000 rpm yükselttim şu an daha iyi. Dediğim gibi yakıt tüketimlerini görünce dokunmaktan vazgeçtim. Ama nozullar 2,5mm ve yeterli görünmüyor. genişletirsem tüm ayarlarım değişecek.

Eskisine dönmek için nozul almam gerekicek. çok kararsız kaldım. Lpg kablo nozul satıyor mu?

Gerçekten baya kafa yordum ama şu an hemen herşey kafamda oturdu. Bu kadar zor olmayan bişeyi neden yapamazlar anlamıyorum. Lpg bakımı diye 80tl para aldılar. lpg enjektörünün yanlış seçildiğini bile farketmediler. 80 tl de gaz sıcaklık sensörü değişimi için istedi de yaptırmadım. yoksa onu da boşuna değiştiricektim.

Sayenizde artık Lpg ustalarının soygununa maruz kalmıyoruz. :))

10. Necmi Işıklı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Dediğim gibi bundan sonra karar senin istediğin gibi oynayabilirsin. Hatta filtre eskiyse onuda değiştir. Destekten (Recep bey'den) istediğin malzemeleri temin edebilirsin. Kolay gelsin

11. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Lpg ayarlarından önce komple bakımını yaptık. Yağı bujisi filtrelerin tamamı ve vuruntu sensörleri değişti. motorun genel durumu gayet iyi.

Recep beyle iletişime geçeceğim. Teşekkürler.

12. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Merhaba,
    Aklıma takılan bir soru var biraz baktım foruma bulamadım.
    Bu map teki yeşil beyaz renkler ne anlama geliyor? Hepsinin yeşil mi olması gerekli??

13. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Herkese Selamlar,
    Kışın gelmesiyle ayarlar tuhaflaştı özellikle rolantide..
    Bende nozzle ı 3mm çıkardım. Lpg basıncı 1.05 enjektör süresi lpg de 4.65 filan. Altına inmiyor. Bu neden olur?

Bir diğeri map sensörü 0.45 lerde basınç gösteriyor. Bu bana yüksek gibi geldi? Nedeni neler olabilir?

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    0,45 basıncı sıcak motordamı görüyorsunuz soğuk motor damı?

15. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Motor sıcaktı ama rolantide görüyorum.
    Bu arada emme manifoltu komple döküm.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Sizin zaten eski ekran görüntülerinde de MAP basıncı o civarda

17. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Evet o civarda ama bu normal mi? genelde forumda geziyorum da map basınçları düşük görünüyor.

LPG süresi 4,6 ların altına inmeyince ondan şüphelendim. bir ilgisi olabilir mi?

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Görsel olarak bakın bakalım vakum kaçağı yapabilecek yırtık delik tam takılmamış hortum vb manifolda giren yer varmı diye

19. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bir sey olmaz. Demin benim gorsellere baktim, 14 derece reg. sicakliginda 0.400 kusur, 77 derecede 0.600 kusur. Hatta bizde map sensoru mu bozuk diye yazistik durduk bir ara. Ha, denildigi gibi kacak macak da olabilir. Benim westinghouseda kacak vardi, basit bir contaymiş, onunla halloldu. West.den ise zaten frene basinca tislar. Calismayi mahfeder, devir oynar durur frene basinca. Denildigi gibi borulari inceleyin. Benzer sikintilar bende de vardi; motor hava mi aliyor, vakum kacagi mi derken meger nozullar buyuk geliyor hava-yakit karisimi bozuluyormus. :rolleyes: onu da 6. Ayda kendim kesfettim. :rolleyes:
    Sizde kacak macak oldugunu sanmam da nozullar kesin olcu degil bence. Ayrica niye buyuttunuz ki nozullari? Once gaz basinci biraz arttirip, oyle bakaydiniz lpg ms.e. ve calismaya. Takmisiniz 3'leri madem, yine de biraz daha 0.5-0.8 yukseltin basinci, bakin calismasina. :rolleyes: Tabii sensorler vs. ekstra bir ariza yoksa. o_O Kolay gelsin...

20. tayfungulmez

Beğenilen Mesajları:
    10
    Niye taktım? Bi tık düşüktü zaten. Basıncı 1.4 çıkarınca düşüyordu lpg zamanlaması. Dedim ki nozzle küçük. 3mm yaptım. 1.05 te 4.6 yı yakaladım. Az önce test ettim. Soğuk motorda rölanti dalgalanması da olmadı.
    Yol testini yapmadım. Otomatik kalibrasyon ile bu şekilde. Yol da düzeltme yapınca daha da iyi gider gibi geliyor. Nozzle şu an büyük tarafa yakın ama doğru gösteriyor.

Sayfayı Paylaş