BRC MY10 Kit Ayar Denemesi (2010 model Chevrolet Aveo 1.2 LS)

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve seroline tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. seroline

seroline LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    36
    Hocam resimlere baktım sizin araçta sanki map sensörü var gibi görünüyor. Programlamayı my10 kitte versiyon 3.07 ile yapmayı deneyin. Bu program hem eski sürüm hem de türkçe değil. elinizde mevcut değilse ben size göndereyim. Aracınızın motor bölümünü gösteren fotoğraf eklerseniz map sensörünün olup olmadığını söyleyebilirim. Programla otomotik kalibrasyon yapabiliyor musunuz? yani şu ekranda 1-2-3 değerlerini yapabiliyor musunuz? bunu yapabiliyorsanız eğer map sensörünüz vardır.

-Regülatör basıncı deltap olandır. 1000 ile 1500 arası uygun değerdir.
    -Depo boşken 195 mV- dolu iken 1145mVolmalıdır. Bu değerleri girdiğinizde bütün ışıklar düzelecektir. En alttaki değeri (% 3 olanı) % 7 yapın. Lpg azaldığında son ışık artık yanıp sönecektir.
    -Aracınızdaki kitin my10 olduğuna eminseniz linkte verdiğiniz map sensörünü doğru olandır. Ama öncelikle motorun resimlerini detaylı olarak buraya yükleyin, inceleyeyim ve alın ya da almayın diyeyim.

Kullandığınız programda türçke dil desteği var (diagnotics- language bölümünde türkçeyi seçip kaydedin düzelecektir.)

Son düzenleme: 30 Nisan 2015
    femre, cakmakm ve stavsan bunu beğendi.
  2. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Program sürümüm 3.08 ama ben bazı tercümeler kafamı karıştırdığı için ingilizce kullanıyorum :) Arada tekrar türkçe yapıyorum.

Resimlerin altında S24MY10 diye yazıyor yine ama ben detaylı foto çeker buraya koyarım başkalarının da işine yarar. Akşam iş çıkışı hallederim...

Bende map sensörü kesin yok yukarıdaki adımları yapamıyorum, sizin daha önce yaşadığınız gibi ben de 5000 devir çevirdim sarı daire içinde 1-2-3 çıkmıyor.

mV değerlerini dediğiniz gibi yapacağım...

Resimdeki map sensörünü bağlarken sadece soketi takmak yetiyor mu yoksa başka bağlantı var mı?

İyi günler...

3. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Program sürümü güzel. Kitiniz My10 bundan da emin olduk.Yukardaki adımları yapamıyorsanız (konfigrasyon ayarlarından map sensörü=brc yaptığınz halde) o zaman map sensörü kesinlikle yok bundan da emin olduk. map sensörü sokete takılıyor birde emme manifolduyla regülatör arasındaki hava hotrumu T ile dağıtılıyor. Motorun resmini koyduğun zaman tarifini yaparım.sensörü sipariş verdin mi? map sensöründen sonra benim 1.2 motor aveom 2. viteste 90 km hızı görüyor. çok farketti, düzgün bir ayar yaparsan arabanı tanıyamayacaksın.

4. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hayır hocam sensörü almadım. Konfigürasyondaki ayarlara dokunmadım. Resimlerden sonra daha net olur ama iki soketin ucu da boşta plastik yere takılı duruyor. Oradan çıkarıp 3 soketli dar olanı ayar kablosuna bağladım...

5. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Map sensörü 4 pinli sokete takılıyor zaten. Ayar kablosu 3 pinli olan sokete takılıyor. Map sensörünün olmadığı kesinleşti. Size şu aşamada map sensörü lazım.

6. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Kesinlikle haklısınız, muhtemelen yarın sipariş veririm..

7. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Aracın resimlerini ekliyorum. Bugün map sensörü siparişi de geçiyorum.

Daha önce bahsettiğim gibi montajı beğenmedim. Acemiliğimde takılmıştı. ECU solda normalde akünün yanında olması lazım. İlk fırsatta düzenleme yapacağım.
    Soketler de solda direksiyon hidroliğinin haznesine tutturulmuş. Regülatör yan takılmış seri numarası yana bakıyor, muayenede kusur yazdılar...
    DSC_0133.JPG

Bu resimde de motor kapağını söktüm daha net gözüküyor.
    DSC_0142.JPG

ECU
    DSC_0147.JPG

8. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Hakikaten montajı kasap yapsa daha güzel yaparmış :) Map sensoru yok,regulatoru tam gusteren bir resum daha ekleyebilirmisin.Regulatorun ustunden emme nanifolduna ince bir hortum gidiyormu?

9. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    İşin enteresan tarafı montaj yaptırdığım yer donanımhaber forumunda herkese yardım eden izmitteki ünlü brc bayisinin o zaman yeni açılan yeri. Bu fotoğrafı onun konularında paylaşıp bir intikam alma planım var.

Evet manifolta giden ince hortum var. Fotoğrafını çekerim. Dün map sensörü aldım ondan önce mesajla sordum ekstra hortumlar var mı diye olumlu cevap aldım. Bakalım gelince göreceğiz.

Bu arada daha ayarı tam yapmadım ama -%5 ayar yapmadan önce motor gerçekten çok gürültülü çalışıyormuş. Egzoz servisine bile gitmiştim gürültü için :p şimdi bayağı bi sessizleşti :)

10. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ben de senin aldigin ustadan aldim.Tum aparatlariyla birlikte gonderiyor.Gaz beyniyle emme manifoldu arasindaki yeri fotograflarsan cok daha yardimci olabilirim.Bu arada map sensorun de simdiden hayirli olsun.:)

11. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Sensör gelmedi mi hala

12. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Merhaba,

Sensörü ancak dün yolladılar bugün yetişmedi öğleden sonra kargodan kendim aldım. Hızlıca bakıp tahmin ettiğim şekilde montaj yaptım.
    Yukarıda bahsettiğiniz gibi ayarları yapmaya çalıştım. kısmen başarılı oldum. Self mapping 3-4 sefer sonra başarılı olabildi. rölanti ince ayar da
    yapıldı. dizüstü bilgisayarın pili olmadığı için yolda ayar yapamadım. onu bir şekilde halledeceğim, ups veya invertör ile...

Şimdi sensörün bağlantı için yorumlarınızı almak isterim.
    Sensörden çıkan soketi bağladım. Onun dışında iki çıkış var biri boş diğerine hortum bağlı, hortumun ucunda V şeklinde bir dirsek var.
    Sensör bunun ikili ucundan birine bağlı, bir tane de boşta hortum var. Ben şöyle bağladım:

Manifolta boştaki hortumla --> V dirseğin tekli ucu --> diğer ikili ucun 1. ucu map sensörüne zaten bağlı 2. uca regülatörün hortumu (bu daha önceden direk manifolta takılıydı).

Yarın resmini de koyarım son ayarları yaparız...

13. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Map Sensörünün bağlantı şeklini açıklayan resim ekliyorum. Map sensöründe İki tane hortum girişi var, biri boşta olacak.

stavsan bunu beğendi.
  14. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Çok teşekkür ederim benim bağlantı ile küçük bir fark var bir de böyle yapayım. Manifolt ile regülatör yer değiştirmiş. Bügün gün içerisinde yaptıklarımı video ile kaydedip buraya koyacağım kısmetse...

15. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Rica ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Kolay gelsin şimdiden, takıldığınız yerde bilgim çerçevesinde yardımcı olurum

stavsan bunu beğendi.
  16. stavsan

stavsan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Bu konuyu açmasanız ve ben görmesem daha en baştan çok zorlanırdım, şimdiden çok faydası oldu...

seroline bunu beğendi.
  17. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    merhabalar. map ayar sensörünü de alarak önce rölanti ince ayar daha sonrada paylaşımlardan yola çıkarak yol ayarı yaptım. aracım cvt şanzuman olduğundan genelde 1000-2000 devir arası kullanım yaptım. manuele alarak 3000 devire kadar çıktım. ve sonuçta ayar iyiymiş gibi geldi.
    1. iyi bir yol ayarı için her viteste devirleri 1000'er artırarak kullanım daha iyi bir ayar sağlarmış mantığı uyandı bende. bu işin doğrusu nedir?
    2. görseli ekliyorum yorumlarsanız sevinirim.

Ekli Dosyalar:

18. seroline

Beğenilen Mesajları:
    36
    Merhaba. grafiğe baktığımda zengin karışım olduğunu gördüm. Vitesi manuel olarak kullanıp yeni bir grafik görüntüsü yollarsanız daha iyi olur.
    her viteste devirleri 1000'er artırarak kullanım ayar için yararlı değildir. Siz manuel olarak vitesi kullanıp her viteste 3500 devire kadar gelip grafik çiziniz.

19. burakizmir

burakizmir Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    son ayar denemem sonucu oluşan grafik

Ekli Dosyalar:

• ayar.jpg
      Dosya Boyutu:
      964,4 KB
      Görüntüleme:
      62
  20. cavit yordam

cavit yordam LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    18
    Merhaba konu için teşekkürler bende lpg ayar kablosu ve map1 ayar sensörü aldım bugün otomatik map ayarı yaptım fakat torque proğramı ile log kayıtlarını yaptım aracım hala fakir karışımda gözüküyor yarın tekrar bir ayar yapacağım.(lpg brc my 11) aracım toyota avensis 1.6 2012 model.

Sayfayı Paylaş