BRC SEQ32 Turbo Kit Ayarları

Konusu 'BRC LPG AYARI VE BRC LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ugur86 tarafından 29 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhaba, aracım Astra J 1.4T (A14NET) ve üzerinde Brc Turbo Kit Takılı (1500mb regülatörlü turuncu enjektörlü, seq32 ecu'lü set).

İlk montajdan sonra sadece otomatik kalibrasyon yapılıp adaptasyon sürecine bırakıldı araç. bu arada 1000 km yol yaptım ve bazen "aracı serise götürün" uyarısı alıyordum, bilgisayara bağlayınca P0299 Turbo Yükleme Basıncı Düşük şeklinde görünüyordu. Sonrasında P0420 Katalitik Konvertör hatası da verdi. (Benzine geçip bir süre kullanırsam arıza lambası sönüyor bu arada). 1000 km sonra ayara gittiğimde ustam aracın %15 zengin karışımla çalıştığını söyledi ve yol ayarına çıktık, ilgili düzeltmeleri yaptı. ustanın dediğine göre turbo egzos çıkış gaz basıncından tahrik alıyor, sağlıklı bir yanma oranı tutmadığında da basınç sorunu oluşuyor
    (Bu ayara gitmeden önce tamamen benzine alıp bi 50-100km yapmıştım)
    Ayardan sonra bi Servise götürün uyarısı hiç vermedi.

Buraya kadar herşey güzel. Ayardan sonra 150-200km gezdim bir sorun yoktu. Ama dün kesintisiz 250 km uzun yol yaptım, yolda P0420 Katalitik Konvertör hatasını yine verdi. P0299 turbo basınç hatası almadım. Sabah ilk çalıştırmada tek marşta hızlı bir şekilde çalışmasına rağmen araç tekliyor, rolanti çok kararsız, ısındıktan sonra benzin ya da gazda tekleme vs yok.

Benzine geçip bir süre gezince ertesi sabah bu tekleme olmuyor. Daha önceki astramda da karışım oranı düzeltmelerinden sonra bu düzelmişti. Ustayı aradım benzine geçmeden hatalı haliyle gel, değerlere bakıp ayar yapalım dedi.

çözüm bulamazsam çorum özençlere götürmeyi düşünüyorum samsuna yakın ama aklıma takılan bir iki konu var fikrinizi rica ediyorum:

*şu an bu ayarlarla lpg'de gezmek sorun çıkarır mı, sakin kullanımda, çekiş sorun vs yok
    *sonraki ayarda da düzelmezse çorum'a ayar için giderken tamamen benzinle gezip araç benzin haritasını fabrika değerlerine çekmeli miyim
    *orada düzeltme yol ayarı mı yapılmalı yoksa sıfırdan otomatik kalibrasyon + yol ayarı kombine mi edilmeli

cevaplar için teşekkürler.

2. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    sorun olmaz bu şekilde kullanımda. Eğer sorunun kesin çözülmesini istiyorsanız sorun varken ustaya gösterin.

3. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Tekrardan merhaba, Samsun'da montajı yapan ustaya gösterdiğimde ltft değerinin kabul edilebilir aralıkta olduğunu söyledi. Ancak sabah soğuk motorda teklemeler devam ediyor. benzine alıp biraz kullanırsam ertesi sabah saat gibi çalışıyor. önceki tecrübeme göre ben ayar sorunu olduğuna eminim ama usta o derece tekletecek bir bozukluk olmadığı görüşünde. regülatör ya da enjektörlerden sızıntı olabilir dedi, ama sızıntı olsa geç marş almaz mı, çalışmada bir sorun yok tık diye alıyor, çalıştıktan sonra rolanti geziyor, kararsızlık yaşıyor, araç tekliyor, ısınınca düzeliyor. brc kit olduğu için servis harici müdale de edemiyorum ya nerden taktırdım brc'yi bi daha bulaşmam. Çorum Özençlere götürcem bi son şans baktım olmadı söktürcem kit'i...

4. ersin310

ersin310 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    75
    merhaba,
    sanırım opellerde bu sıkıntı ara ara görülüyor. ayarla ilgili sıkıntınız olabilir ama bence vakum hattını da bir kontrol edin. lpg için delinen yerleri ve özellikle turbo basınç hattını. bazen böyle garip hata kodları verebiliyor, en azından kolay ve maliyetsiz yöntem, aradan çıkmış olur.

lampard bunu beğendi.
  5. Hasan7

Hasan7 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Bende Cruze 1.4T vardı, bu P0299 hatasını sonradan vermeye başlamıştı, emme manifoldu yarılmış, o yüzden turbo basınç tutamıyordu. Git gide sıklığı artar, yokuş görünce küt diye çekiş düşer. Sanırım lpg ayarının çok sağlıklı olmamasından ortaya çıkması daha kolay oluyor; çünkü benzinde binince sorun olmuyordu bende.

Emme manifoldu ile turbo tek parça olduğundan turbo değişecek. Orjinal turbo 1250 lira 250 de işcilik atarsanız 1500'e biter sanayide.

6. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar öncelikle. P0299 çözüldü onu aerık vermiyor, yokuşta klima açık öğlen sıcağında dipgaz yapıyorum sollamalarda vs hiç karşılaşmadım daha o hata ile. Zaten %15 zengin karışımla çalıştığı için olmuş o, egzosta is de oluyodu o zamanlarda. Şu an iyiyiz o konuda.

Çözemediğim konu ise şu yol testine çıktık ustayla, ltft değeri hem benzin hem de tüpte -1 ile +3 arasında bir yerlerde geziniyor çeşitli vites ve devir aralıklarında. Usta bu değerlerin güzel olduğunu ayar problemi olmadığını söylüyor. Buna da tamam, çünkü gidişte çekişte bi sorun yok, P0171-172 gibi karışım hatası lambası da yanmıyor.

Uzun yol yaptıktan sonraki gün sabah benzinde tekliyor araç, ve o gün benzinle gezersem düzeliyor, lpg ile kısa mesafeler yaparsam yine bozulma olmuyor.

Anlamadığım nokta lpg'nin ayar sorunu yüzünden benzin haritası bozulsa her lpg'ye geçişten sonra kısa yol bile yapılsa ertesi sabah sarsıntı olması lazın değil mi, bazen yapıyor bazen yapmıyor bunu, özellikle uzun yol sonrası yapıyor.

Diğer anlamadığım nokta enjektör ya da regülatörde sızıntı olsa geç marş alması gerekmez mi, tık diye alıyor ama sonrasında karışım hatası gibi tekliyor devir inip çıkıyor biraz dalgalanıyor.

Manifoltta vs sızıntı kaçak olsa benzinle gezince ertesi gün nasıl sorunsuz çalışıyor. Bunların cevaplarını bulamıyorum. Usta bi akşam bırak sabah marşa ben basıp değerlere de obd ile bakayım dedi bakalım çözüm bulabilecek miyiz.

7. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Üstadlarım özellikle sabahları olan bu tekleme ve sarsıntının;
    Sıcak motoru stop edip 2-3 saat sonrasında çalıştırdıktan sonra da olduğunu farkettim, rolantide düzensizlik-kararsızlık aynı şekilde mevcut.

Regülatör ve enjektörlerden sızıntı şüphesi var ama, sızıntı olsa geç çalışma da olması lazım aslında dedi usta; araçta öyle bir durum yok, tık diye marş alıyor, çalıştıktan sonra sarsıntılı çalışıyor. Gaza biraz basarsam toparlıyor, stop etme ya da daha da boğulma durumu yok.

Sizce bir ayar problemi mi var, yoksa fiziksel bir sorun mu, nasıl bir yol izlemeliyim, böyle devam ederse kit'i söktürmek durumunda kalabilirim...

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Lpg tankının üzerinden vanasindan kapatın araci lpg çalıştırıp benzine atıncaya kadar rölantide bekleyin. Sonra 3-4 saat sonra sarsıntılı çalışma yapicak mı kontrol edebilirsiniz.

9. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Yorum yapmak için bir süre gözlemlemek istedim. Sabah teklemesi olayı şimdilik düzeldi. sürekli şehiriçi 30-40 km'lik kısa mesafelerde kullanıyorum, uzun yol yapmadığım için uzun yol sonrası nasıl sonuç verir bilemiyorum, değişiklik olursa tekrar yazarım.

Teklemenin sebebini usta regülatör basıncının aşırı fazlalığı olarak teşhis etmiş. Aracı akşamdan bıraktım ve sabah marşına kendi bastı, araç tekler vaziyette iken değerlere baktığında manifoltta aşırı hava basınç birikimi olduğunu, regülatörde 1500 mbar'dan bile fazla basınç değerleri göründüğünü tespit etmiş. regülatör üzerindeki alyan vanasından 1300 mbar civarına basıncı çekip sıfırdan kalibrayon ve yol ayarı yapıldı. Şu ana kadar bir haftadır sabahları saat gibi çalışıyor, rolanti yine ok gibi sabit, tekleme titreme vs yok çok şükür.

Ayrıca araç şu an hızlanmada tam gazda -3 , hız sabitleyici ile 0.8 , sakin sürüşte +5 , genel ortalama -1.3 ltft değerlerini veriyor. Sanırım bu defa ayarlar güzel oldu. sadece rolantide önce +7/+8 ltft veriyor, sonra bi 20-30 saniye bekledikçe -5'e doğru zenginleşiyor, o noktada sabitleniyor, abartılı bir tekleme gaz yememe durumu yok ama, normal görünüyor genel olarak. Benzer sorunu yaşayanlar mutlaka regülatör basıncına baktırsın, sonrasında mutlaka yol ayarı istesinler. rolantideki otomatik kalibrasyon yetersiz, yol ayarı şart, yoksa araç benzin haritasını bozuyor sabah tekliyor...

10. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Araç şu am düz yolda sakin kullanımda 2000 devir / 70-80 km hız aralığında -1.6 ltft veriyor. rolanti 0.8 civarında, buraya kadar güzel.

Lakin daha düşük hızlarda aynı devirde daha zengin çalışıyor nedense, misal 55-60 km hızda -4.7 bandında seyrediyor, hatta bazen saçmalayıp -10'u görüyor.

Sabahları teklemiyor ama nerdeyse sarsıntı yapacak sınırda gibi hissediyorum. Şimdi BRC konusunda tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum;

brc'nin arayüzü çok basit-sade, sadece rolanti ve yol ayarı diye iki adet % parametresi var. usta obd'den bakıyo ltft -10 ise %5 civarı yol ve rolanti ayarını yükseltip gönderiyo beni. detaylı bi yol haritası çıkarma ve tüm devir-hız aralıklarını oturtma şansımız var mı. Böyle bir imkan var ise aracı bir hafta 100-150 km benzinde kullanıp Çorum Özençler'e ayar için götürcem.

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Uğur Bey benim aracımda seq 24 my10 var kendi ayarımı kendim yapıyorum lakin hala yazılımın tamamını çözmekle meşgulüm.
    şimdi diğer sistemler deki gibi brcde detaylı bir harita oluşturma şansı yok maalesef şu var
    O.L. LEANING (açık düngü zayıflatması) bölümünde tam gaz durumunda verilen extra yakıtın azaltılması ayarı bulunmakta .
    Ama SETTING UP sekmesinde DRIVEABILITY içerisinde COLD STRATEGY bölümünde girilen düşük ve yüksek sıcaklık değerlerinin altında ve üstünde tip-in soldaki gaz ver değerini ayarlıyor sağdaki tip-out gaz kesme değerini ayarlıyor . fakat bu yapıldığında iki ısı değeri arasındaki kullandığı değerleri yazılım oranlıyormuş. muş diyorum çünkü halen teori aşamasındayım.

buradan http://docplayer.biz.tr/6239107-Italian-gas-technology-eco-drive-software-kullanim.html
    download kısmından kitmtm nin Türkçe program kılavuzundan daha çok bilgi bulabilirsiniz. Aynı yazılımı kullanıyorlar en azından seq24 my10 ile...

Ben Merzifon dayım siz nerede ikamet ediyorsunuz

femre ve ugur86 bunu beğendi.
  12. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Hocam ben Samsun'dayım. Araçta artık gaz bitimine yakın rolantide hafif teklemeler olmaya başladı, ltft değeri gaz bitimine doğru fakirleşiyor, +10'ları geçti. Muhtemelen gaz basıncı düşüyor. Ben bir hafta falan benzinde binip Çorum Özençlere götürcem bakalım orası çözüm sağlar umarım.

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Bulurlar delta-p değerini 700 veya 800 mbar ayarlatırsanız gaz biterken çekişte sorun olmaz...

14. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Sonunda brc enjektörleri arıza yaptı, hızlanmalarda teklemelerle kendini belli etti, garantiden değişim için gönderildi ama aracı lpg'de kullanasım yok artık. Bu kit'i söktürüp para iadesi talep etmek için nasıl bir yol izlemeliyiz arkadaşlar?

Sayfayı Paylaş