Honda Accord 91 Otomatik AKL Enjektör

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Yunus ACAR tarafından 16 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Yunus ACAR

Yunus ACAR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba 91 otomatik enjeksiyonlu aracıma akl marka sıralı sistem lpg taktırdım. Akabinde araçta tekleyerek çalışmaya başladı. Motor söktük üst kapak falan derken komple motor yaptık. Fakat araçta lpg tüketimi yüksek, buradan kendim ara kablo alıp ayarlamak istiyorum. Öncelikle benim aracıma hangi enjektörlerden veya nodüllerden takılmalıydı ve bir arkadaşım ayar görüntüsünü gördü akşam buradan da paylaşırım regülatör sıcaklığın düşük dedi regületör sıcaklığını ölçen parça nerede olmalı bana bilgi verebilir misiniz?

2. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba arkadaşlar bugün kablom geldi programı kurdum ve aracıma bağladım ekran görüntülerini aşağıda paylaşıyorum bana ne yapmam gerektiği ahkkında bilgi verebilir misiniz? AKL sıralı sistem nozul çapı 1.8 sanırım enjetör çıkış resminde öyle görünüyor.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2016
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba,
    bir sorun var mı aracımızda?
    Öncelikle aracınızın yakıtı yüksek ise benzinde durum nasıl bakmak lazım. Aracı bir süre benzinde kullandıktan sonra (takriben 50 km) ecu reset, map reset yapıp oto kalibrasyon yapıp durumu gözetleyip, paylaşalım. (mevcut görüntülerde problem yok)

4. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba aracımda şehiriçi benzinde 60 krş yakıyor. Lpg %35-40 ekonomik olduğunu düşünür isek 39 Krş yakması gerekmez mi? Benim aracım uzun yolda bile 45 krş yakıyor şehirçi siz düşünün. soru olarak ta sabahları benzinden lpg geçtikten sonra rolanti düşüyor bazende stop ediyor özellikle hava soğuk iken çok yapıyordu bunu. Ekran görüntülerinde de görüleceği üzere su sıcaklığı ile regületör sıcaklığı arası fark çok değil mi? 2.0 motor araca 1.8 nozul az değil mi? ve son olarak regületör den enjektörlere giden boru bana uzun geliyor bu normal mi sizce ve bu boru üzerinde sıcaklık ölçmek için parça olması gerekmez mi?

Son düzenleme: 19 Ağustos 2016
  5. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    1.8 değildir o, delip buyutmusler ama genede kucuk.

Nozzle lar sökülüp 3 mm matkap ucu ile delinirse 2.0 motorun ihtiyacına yeterli gelir.

6. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Teşekkür ederim değiştirip sonucu paylaşacağım

7. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba bu akl sisteminde regületör sıcaklığı ile gaz sıcaklığı arasında fark çok değil mi? Forumda başka arkadaşların paylaştığı resimlere bakıyorum ikisi arası yakın değerler bende mesela yukarı da regülatör 82 derece iken gaz 35 derece ölçüyor bu normal mi sizce?

8. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    sıcaklık değerleri normal.benim gördüğüm farklı bir şey var akü voltajınız düşük,ya akü eski ya şarj dinamosu yeterli voltajı veremiyor.

9. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Buyuttunuz mu nozzlelari?

10. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Buyutemedim çünkü taktırdığım yer benzin lpg enjeksiyon değerleri iyi diyor sizden alsam kendim yapabilir miyim ?

11. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba tekrar oto kalibrasyon yaptım o değer düzeldi. Son yakıt tüketimi m şu şekilde oldu 2.36 TL den 21.90 litre lpg aldım yani 50 Tl lpg aldım. Toplam 148 km gitti klima hiç açmadım hepsi şehir içi evden işe işten eve. Ev iş arası 8 km yani günlük ortalama 20 km falan yapıyorum bugün de deneme amaçlı PO dan aldım bakalım sonuç ne olacak sizce bu değerler normal mi ?

12. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam iyi bir lpg ayarında da yaklaşık benzin tüketiminin %20 fazlasını yakar araç. Sizin araç zaten 60krş yakıyormuş 5 tl benzinden hesaplasak 12lt yapar en az. 12x1.2=14.4 lt lpg yapar. 2.36 dan aldığınıza göre lpg yi buda size yaklaşık 34 kuruşa gelir. Yani bu hesaplamaya göre normal sizin yakıtınız.

13. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Tamam teşekkür ederim peki sizce bu şartlarda nozul buyutsem mı kalsın mı ne yapayım?

14. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam ben son mesajınıza göre yorum yapmıştım. Nozül konusunu pek bilmiyorum,

15. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba arkadaşlar aracımı başka bir lpg ustasına baktirdim usta bu araç 2.0 ve 132 beygir araç lpg regülatör standart takmışlar olmaz dedi süper olanı var biraz daha büyük lpg yogusmasi dağa iyi olur ona göre de nozul bakılır ayar yapılır dedi. Bende tamam usta sensin dedim verdim regülatör değişti nozul küçülmüş araç şuan daha sessiz ve daha stabil çalıyor kendi motor ustam da bunu farketti antifiriz de koyduk araç ısınması düzeldi fakat şöyle bir sorunum var . Araç sabahları çalıştırıyorum benzinde çalışıyor bir müddet sonra lpg geçiyor sorun yok evde çıktım yolda 4 km kadar gidince akıllı kavşak gelip yavasladigimda durma aşamasına gelince stop ediyor . calısırıyorum çalışıp lpg geçiyor hemen ilk bi tekliyor 2 3 sn kadar sonra düzeliyor devam ediyorum ama buraya gelinceye kadar üç yerde daha duruyorum stop etmiyor gün içinde şehir içi stop etmiyor genel de sabah o akıllı kavşak ta yada bazen de şehir içi olmayan yerde 80 90 biraz gipip durmaya yakın stop ediyor sizce bunu neden yapar benzin de denedim hatta akşam benzinde bıraktım sabah işe gittim sorum yok stop edecek mi diye bireye bakmaktan kaza yapacağım :( bi türlü anlamadim usta götürdüm ayarına baktı birşey yok dedi stop edince orada regülatör bak sıcak mı diye dedi benzin de dene dedi denedim hepsi normal bunu neden yapar yardımcı olabilir misiniz ?

16. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Regulatore giren su hortumları, kabine giren hortumlara T rekor ile mi bağlı yoksa motordan çıkan hortum önce regulatore sonra petege mi gidiyor?

17. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    T hortum ile bağlı kendim bağladım bir anlam veremedim :(

18. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba arkadaşlar aracımda yakıt tüketimim hala fazla tüm resimleri ekliyorum. Yakıt tüketimim 22.99 lt lpg litre fiyatı 2,61 120 km gitti 1 aylık verilerim 155.530 litre lpg ile 1000 km yol yapmışım ödenen ücret 400 :TL ilk çalıştırmada da ve aradaa lpg bittikçe benzin ile gittiğimi de katarsak en az 30 TL benzin harcamışımdır. Ayarlarıma ait resimleri de ekliyorum ne yapmam lazım

19. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
  20. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Isı düzeltmesini forumda gördüğüm aşağıdaki şekilde düzelttim
    İsi duzeltme si deneyin

30 derece +10
    20 derece +20
    10 derece +30
    0 derece +40
    50 derece -10
    60 derece -20
    70 derece -30

Ayrıca
    Lpg basıncı 0,99 ile 1,09 arası geziyor gaz verip bırakınca, birde rölantide dip gaz yapıp bırakınca gaz enjektör süresi 27 28 olup 5 4 3 2 00 olup 7 40 civarına falan geliyor

Sorunlarım ise bazen sabahları rolanti çalışnası normal geçiş normal yolda giderken 60 70 yavaşladığımda durmaya yakın stop ediyor marş basınca çalışıyor bir kaç saniye gaza basınca gaz yok gibi yığılıyor sonra düzeliyor bunu arada yapıyor ve gün içinde yapmıyor. Birde yakıt tüketimim bana çok fazla geliyor ekonomik olarak beni yoruyor bütçem de kısıtlı ama olmayacak ise civic 1.4-1.6 94 falan bakmayı düşünmeye başladım.

Sayfayı Paylaş