Honda Accord 91 Otomatik AKL Enjektör

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Yunus ACAR tarafından 16 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Yunus ACAR

Yunus ACAR LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    20
    Bende 35 yapayım Burak bey teşekkür ederim Allah sizden razı olsun.

2. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Anladığım kadarı ile sabah soğukken araç gaz yemiyor. Sabah arabayı çalıştırdığınızda basınç değerine baktınız mı anormallik var mı?
    Bujiler ne zaman değişti eğer eskiyse soğukken ateşlemede problem olabilirç
    Birde gaz soğukken yoğunluğu fazladır ısındıkça yoğunluğu düşer. Kalibrasyon yaparken gaz sıcaklığı kaçta ise orayı '0' yapın. Sol tarafı eksilere sağ tarafı artılara getirin.
    Sabahları araç biraz zenginde çalısır gaz da biraz fazla giderse yakamayıp gaz yemeyebilir. Çarşamba günü eklediğiniz ısı düzeltme ekranı iyi gibi görünüyordu aslında. 0 ve 10 dereceyi birazda eksilere düşürüp deneyin bakalım nasıl olcak.

3. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Kadir bey subap ayarına vermiştim aracı yarın alacağım yarın bırak bey ve sizin dediklerinizi yapacağım basınç dikkat etmedim ama araç soğuk iken gaz sıcaklığı eksiler de oluyor bence bundan oabilir gibi geliyor bu akl gaz sıcaklığı anlayamadım başka arkadaşlar atiker görüntüsü falan paylaşmış forumda regulator ve gaz sıcaklığı arası fark en fazla 20 bende 90 uzetinde regülatör sıcaklığı iken gaz 35 anca oluyor buji Biji kablosu yeni motor sifır yapılmıştı subap ayarını da ondan bıraktım yarın dediklerinize bakıp foto atarim ilginiz için teşekkür ederim

4. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    35 derece bu havalar icin uygun bence. Yazin dur kalk trafikte 65 70 gorebilirsin. Benim aracta gaz sicakligi 20 30 derece. gecen cok kullandim sıkısık trafikte dur kalk 40 oldu. Gaz sensorunde bence sorun yok. Arac tamirdiyse bujileride gozden gecirin

5. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Tamam ustadım buji 1bin km önce takıldı söker kontrol ettiririm. Sonucu yazarım buraya hayırlı akşamlar

6. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Bujiler yeniyse gerek yok ozaman.

7. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba aracıma sübap ayarı yaptırdım, buji kontrol ettim, lpg geçiş ısısı 35 derece yaotıp enj hassasiyeti 1.4 ve zenginleştirmeyi de sona çektim ve kalibrasyon yaptım. Derece dediğiniz gibi 30 kadar olanları 0 yaptım. depodaki lpg bitti 50 TL yakıt aldım şuan deniyorum 70 km oldu bakalım kaç gidecek. Lpg ayarıma ait resimleri aşağıda haftasonu muğla köyceğiz yolculuğum oldu 3 sorunum var bunlarda 1cisi soğuk iken gaza geçişte gaz yememe sorunu eskiye göre düzeldi fakat tam anlamıyla geçmedi. 2ci sorunum yolda 2-3 bin devir aralığında bir devirde gazı sabitlediğimde silkeleme yapıyor bazen baya baya sallıyor gaza yüklenince geçiyor benzine alıyorum olmuyor bunu neden yapar fikri olan var mı? buji buji kablsou yeni kabloları avometre ile ölçüp deneyeceğim buji baktık sorun yok. 3. sorunum da arada araç lpg stop ediyor bazen sabahları 4 km kadar gittim ışıklara geldiğimde oluyor bazen de mesela dün akşam köyceğizden muğla ya dönerken bilen bilir 7 km sakar rampasını çıkarken keskin bir virajda ayağımı gazdan çekip yavaşladım araç stop etmek üzere iken gaza basınca tekleyip toparldı bu olayda iki şey dikkatimi çekiyor araç iyice ısındığında rolanti düşüyor 650 faln düşüyor sanırım bir gün bilgisayarı bağlayıp bunu anlık takip ederek deneyeceğim bir de araç stop etti marşa basıyorum çalışıyor benzinden gaza geçince ilk gaz yemiyor sonra yiyor bu stop etme olayında lpg ile ilgili bir şey var ama anlamış değilim kafam iyice karıştı.

Ekli Dosyalar:

• 5.JPG
      5.JPG
      Dosya Boyutu:
      126,1 KB
      Görüntüleme:
      21
    • 4.JPG
      4.JPG
      Dosya Boyutu:
      123,5 KB
      Görüntüleme:
      20
    • 7.JPG
      7.JPG
      Dosya Boyutu:
      157,7 KB
      Görüntüleme:
      22
    • 3.JPG
      3.JPG
      Dosya Boyutu:
      119 KB
      Görüntüleme:
      19
    • 2.JPG
      2.JPG
      Dosya Boyutu:
      231,4 KB
      Görüntüleme:
      24
    • 6.JPG
      6.JPG
      Dosya Boyutu:
      112,7 KB
      Görüntüleme:
      19
  8. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    245
    Merhaba Yunus bey,
    Map'de tüm değerlerin aynı olması gibi bir durum bana mantıklı gelmedi. map'i resetleyip rölantiye göre veya otomatik kalibrasyon yaptığınız devire göre tüm harita üzerinde oransal arttırma veya azaltma yapsanız ayarınız daha iyi olabilir.
    Aracınızda oksijen sensörü var mı? oksijen sensörüne göre enjeksiyon sürelerini araç ayarlıyor mu? 91 model dediğiniz için emin olamadım.

9. kadirmania

kadirmania Member

Beğenilen Mesajları:
    12
    Map haritaniz neden komple 176 da duruyor?
    Birde enjektor testi kisminda enjektorleri tek tek kapatin kapattiginizda aracta hic sarsinti olmamali. Eger ki hic sarsinti olmazsa ilk 2 enjektoru kapatip test surusu yapin. sorun devam ederse ilk 2 enjektoru kapatip 3 4 enjektoru kapatip deneyin.
    Avometreyle buji kablosunu olcmek cok dogru sonuclar vermiyor. Kablo saglam oluyor basliklarinda problem oluyor onuda avometre gostermiyor.

10. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba Burak bey oksijen sensörü yok, map ekranını hiç bilgim yok tarif ederseniz birşeyler yapmaya çalışırım. Teşekkür ederim ilginiz için.

11. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba Kadir bey kablo yeni aldım iki ay anca oldu benzinde de sorun olmayınca lpg den şüpheleniyorum. 176 olmasının sebebi map ekranını bakarken rolantide gaz verip bıraktığımda gaz düşüp sonra yükseliyordu, arkadaşın arabasını aydın götürdük onda da crv var uzun yolda 47 krş yakıyor :) ordaki usta map ekranını seçip değer arttırıp azaştarak onu çözebilirsin dedi onu yapınca hepsi 176 oldu yanlış bir bilgi mi?

12. Burak

Beğenilen Mesajları:
    245
    Hocam oksijen sensörü veya AFR cihazı olmadan bu şekilde lpg ayarı yapmak çok zor. Sizin aracınız enjeksiyon süresini neye göre ayarlıyor bilmiyorum açıkcası. LPG ayarınızı ne kadar düzenleseniz de afr veya oksijen sensörü olmadan lpg ayarınız oldu diyemeyiz. Sadece aracınızın tepkilerine göre düzeltme yapabilirsiniz.

Siz gördüğüm kadarıyla haritadaki tüm değerleri aynı değer yapmışsınız yanlışlıkla.
    Haritada herhangi bir noktadaki sayıyı veya bir kısmını seçip enter'a bastığınızda karşınıza 3 seçenek çıkar; Kesin, Doğrusal ve Oran olması lazım.
    *Bunlardan Oran olan, bu sayıları yüzde kaç arttırıp haç azaltacağınızı belirler. Eğer 5 yazıp Oran'ı seçer enter'a basarsanız, haritadaki seçtiğiniz değerleri %5 arttırır. -5 yazıp Oran seçerseniz seçtiğiniz değerleri %5 azaltır.
    *Kesin olan verdiğiniz sayıyı direk oraya yazar. 200 yazarsanız orası 200 olur.
    *Doğrusal olanda ise yazdığınız sayıyı ekler veya çıkarır. 5 yazarsanız o sayıya 5 ekler, -5 yazarsanız sayıdan 5 çıkarır.
    Mantık bu şekilde.
    Bence tekrardan bir otomatik kalibrasyon yapıp, sonrasında sorun yaşadığınız devirlerde değişiklik yapmanız daha iyi olur.

Yunus ACAR bunu beğendi.
  13. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Günaydın Burak bey bilgi için çok teşekkür ederim yeniden kalibrasyon yapıp map ekranini sizinle paylaşacağım siz degerli arkadaslarim ne derseniz onu yapacağım iyi günler

14. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba üstadım öğle arası map reset yapip oto kalibrasyon yaptım resimler aşağıda yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

15. Burak

Beğenilen Mesajları:
    245
    hocam şuana kadar yapılması gerekenleri yaptınız. Bu aşamadan sonra önce rölantide sonra yolda giderken diğer devirlerde ayar yapmak lazım.
    LPG'de mantık şudur; araç benzindeyken benzin enjeksiyon süresi ne ise lpgde iken de benzin enjeksiyon süresi o olmalıdır.

Haritada altta Gaz Enj. Sür. var, onun altında da Benzin enj. sür. var.

aracınız iyice ısınsın, yeni yoldan gelmiş olabilirsiniz mesela. araç en az 15dk çalışmış olsun.

Rölanti için;
    -aracı benzine alın. 1-2 dk bekleyin. Benzin enj. sür. ne gösteriyor bakın. örneğin 3.50ms gösteriyor diyelim.
    -sonra lpgye alın, gaza biraz dokunun bırakın, 1-2 dk kadar bekleyin, benzin enj. süresine bakın. Eğer 3.50ms değerini yine gösteriyor ise rölantideki değeriniz iyidir.
    --Eğer benzin enj. süresi 3.50ms'den az gösteriyor ise, örneğin 3.20ms gösteriyor ise anlayın ki lpg'de gaz fazla geliyor, araç enjeksiyon süresini kısıyor. Bu durumda haritada yeşil nokta nereyi gösteriyor ise orayı seçin, oransal olarak %1 azaltın tekrar bakın.
    --Eğer benzin enj. süresi 3.50ms'den fazla gösteriyor ise, örneğin 3.80ms gösteriyor ise, lpg'de gaz az geliyordur, araç enj. süresini arttırıyor. Bu durumda haritada yeşil noktanın olduğu yeri seçin, oransal olarak %1 arttırın.

Her değişikliği azar azar yapın. %1 veya %2 değiştirin. Bakın, tekrar yapın.

Rölantiyi hallettikten sonra, düz yola çıkıp her devirde bu duruma bakmanız gerekir. Bunun için bilgisayarınıza bir ekran kaydedici program kurun. programı çalıştırın, lpg programında da haritanın olduğu kısmı açın. Aracı önce benzinde her vitesde her devirde belirli süre kullanın. Sonra lpg'ye alın, lpg'de her viteste her devirde yine kullanın.

Sonrasında lpg ayarlarını bilgisayarınıza kaydedin. evinize çıkın. lpg programını açıp, kaydettiğiniz ayar dosyasını açın. kaydettiğiniz görüntüyü izleyerek, her noktada benzin enjeksiyo süresi azalmış mı artmış mı ona bakın. dediğim gibi benzin enj. süresi azalmışsa lpg fazladır, map'i azaltın. benzin enj. süresi artmışsa lpg azdır, map'i arttırın.

Sonra yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Aracınıza gidip, kaydettiğiniz ayarı lpg ecusuna yükleyin.

Aracı bir süre kullanın, tekrar yine bu şekilde bir kayıt daha yapıp, yine bir düzeltme yaparsınız. Böylelikle süper bir ayar kavuşmuş olursunuz.

Bu arada 0.1 ms'den küçük farkları gözardı edebilirsiniz. Örneğin benzinde iken benzin enj. süresi 3.50 iken lpg'de 3.55 ise burdaki 0.05 ms farkı çok önemli değil.
    Eğer fark çok fazla ise, sadece yeşil noktanın bulunduğu kutuyu değil, çevresindeki kutularla beraber değişiklik yapabilirsiniz.

Genel olarak lpg ayarı bu şekilde yapılır, özü budur.

Yanlışım veya eksik birşeyler varsa, üstadlarımız beni düzeltsin.

Yunus ACAR bunu beğendi.
  16. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Çok teşekkür ederim ustadim bu dediklerinizi yapacağım lpg bitti bugün 50 tl alıp yine deneyemeğim bakalım tüketim ne çıkacak iyi günler

17. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba üstadlarim araça 50 tl lpg aldım litre fiyatı 2.61 toplam 19.16 litre lpg aldım 70 km yakıt bitti benzin de binsem bu kadar yakmaz di sanırım. Bu araç bana kafayı bozduracak :(

18. Argun

Argun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    Yunus Bey; bence senin gaz sıcaklık olayını çözmen lazım 5 derce 10 derece gözüküyor. Sizin arac lpgyi sıvı halde püskürtüyor olabilir. aracın ısı sensöründe sorun olabilir. Bide enjektörün üzerinde tam ne yazıyor akl 3ohm ahc vs gibi

19. Yunus ACAR

Beğenilen Mesajları:
    20
    Merhaba enjektör üzerindeki tam ne yazdığını iş çıkışı bakıp paylaşa bilirim, bu akl de ısı sensörü sadece regülatör üzerinde var regülaötr göre gaz sıcaklığını ayarlıyormuş ama bence de burada bir sorun var araç subap ayarı yapılmadan önce sıfır motor yapıldğında 60 krş benzin yakıyordu o kadar ayar yaptım lpg 70 krş oldu valla araca binmeye korkar oldum.

20. Burak

Beğenilen Mesajları:
    245
    gaz kaçağı var mı diye kontrol ettirdiniz mi? bu değer çok fazla.

Sayfayı Paylaş