Jeep Grand Cherokee 4.7 v8 gec calisma sorunu

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve yuzen_adam tarafından 29 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Merhaba,

Aracimda soguk sicak farketmeksizin gec calisma sikintisi var. Ozellikle sabahlari baya nazlaniyor. Aku yeni, oksijen sensorleri yeni, motor bastan asagi gecen yaz basi yeni yapildi.
    Motor yapildiktan sonra lpg ecusunu ve enjektorlerimi degistirdim.

Lpg ayari hic tam istedigim gibi olmadi. Bu zamana kadar tutturabildigim bir optimum ayar ile aracimi suruyorum ama lpg de hafif titresimli calismasi devam ediyordu. Ve aracimi parkedip motoru stop ettigimde motor kismindan hafif bir gaz kokusu aliyordum.

Gaz kokusuna ve gec calismaya istinaden kontrol amacli lpg ustama aracimi goturdum. Usta regulatorun diyaframi patlak dedi. Bu hem gaz kokusu hem gec calismanin sebebidir diye belirtti. Ve cift cikisli Atiker sr06 300kw regulatore 800 lira fiyat soyledi, Bu sanirim cok cok fazla bir fiyat.

Gec calisma ve ayarsizlik problemimin sebebi gercekten regulator ise yenisini internet uzerinden alip degistirecegim.

Yorumlarinizi bekliyorum

2. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    olabilir. enjektörler de kaçırıyor olabilir.
    800 liraya çok para nette muhtemelen yarı fiyatıdır.
    kablo alıp bakılsa kolayca belli olur.
    ayrıca o araca tekli hızlı enjektör yakışır 4lü kırmızı valtek enjektörler o aracı eşşek yapar.

3. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Aynen hocam internette 450 liraya var.
    Kablom var ama regulatorun bu arizasini nasil anlayabiliriz.
    Normalde atiker gold gri enjektorler vardi aracta ama tekli enjektorler ile yenilemistim yaz basinda. Performans cok farketti.

4. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    eder.
    Araç LPG de çalışırken ve yolda LPG ile giderken canlı ekran videosu almanız gerekir araç ısınmış ve ortalama 10 dakikalık bir video

5. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam 2 seçenek var
    1. Regülatörden Manifolta giden ince hortumu aksamdan çıkarmak
    2. İse araba gaz da çalışırken depodan gazı kapatıp arabanın benzine geçmesini beklemek .
    Sabahleyin marş durumuna gazı açmadan bakmak normal basarsa regülatör manifolta 1. Secenekteki hortumdan gaz kaçırıyordur.

x-calibur bunu beğendi.
  6. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Regülatörden manifolda giden hortumun manifold ucunu söküp su dolu bir bardağa ya da şişeye daldırın. Bakın gaz çıkıyor mu? Diyafram patlaksa suyun içinden baloncuklar çıkacaktır.

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  7. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Tesekkurler.

Gecen gun depodan lpg vanasini kapattim ve sigortasini cekip tamamen devre disi biraktim. Aracin rolantideki titremesi cok cok azaldi. Gec mars almasi duzeldi,
    Dun sehir ici yaklasik 70 80 km kadar surdum benzin ortalamasi 22 litrelerden 18 litreye dustu, Sanirim arabanin canina okumusuz bu arizali surecte. Gec calisma ve Rolantide titreme dolayisi ile arabada parmaklamadigimiz, degistirmedigimiz sensor kalmamisti. Bahane ile sensorler yenilenmis oldu.

Ustanin 800 lira dedigi regulatoru 450 liraya siparisini verdim.

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    zekice tehlikesiz ucuz ulaşılabilir hatasız bu yöntemi bir yere yazdım :)

powerkırk3 ve Burak bunu beğendi.
  9. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Son bilgi olarak. Regulatoru degistirdim. Gec calima sorunu bitti. Lpg ayarim biraz daha iyi oldu, gaz enjektor ms leri biraz yuksek ama araci biraz surdukten sonra basinci ayarlayip tekrardan kalibrasyon yapacagim.
    Meraktan eski regulatorun icini actim. Su dolasim tarafindaki diyafram cok fazla deforme olmustu ve regulatorun civatalari gevsekti. Sanirim araci kullandikca regulator civatalarini hafiften sikmak gerekiyor.

Son bir sorunum kaldi. Uzun yokuslari tapa gaz cikarken belli bir sure sonra arac lpg de gaz kesmeye basliyor. 10 15 saniye ayagimi hafif gazdan cekip spnra tekrar yuklendigimde yuruyor ama belli bir sure sonra tekrar ayni sorun oluyor. Gaz basincim 1.45 civari ayarli ve nozullarim 3mm.

10. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Muhtemelen open loopa girdiği için sıkıntı oluyor. Depo dolu boş fark ediyor mu?

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Birde depo içindeki gazın emildiği borunun arabanın arkasına doğru olması gerekiyor diye bir durum vardı. Gerçi böyle birşey olsa gaz basıncı çekişle beraber düşer.

x-calibur bunu beğendi.
  12. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Dolu bos farketmiyor.

13. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Depodan motor kismina giden borunun bir yerinde hafif bir ezilme var. Lpg ustasi sorun olmaz demisti ama oradan supheleniyorum. Dogru mudur??

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    O zaman imkanınız varsa OPEN loop ayarına bakın, haritanız nasıl?

powerkırk3 bunu beğendi.
  15. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Gun icerisinde baglanti yapip buraya ekran goruntusu eklerim.
    Kalibrasyondan sonra 8ms satirini alt satirlara kopyaladim.
    Yakit kesme degerleri -7 +5 civarlarinda oluyor.

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Neden böyle dedim biliyormusunuz yukarıda yazdığınız olay tıpkı benim gözlemlediğime benziyor. Yokuş yukarı yada tam gaza doğru araç belli bir devir ve yükten sonra open loopa giriyor yani ne varsa yakıyor, ayağınızı gazdan çektiğinizde devir ve yük düşüşünden dolayı openlooptan çıkıyor... Bu kısımda sıkıntı yaşıyorsunuz gibime geldi, yolda bu durumu yaşarken imkanınız varsa lpg yazılımından da kontrol edebilirsiniz.

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. yuzen_adam

yuzen_adam Member

Beğenilen Mesajları:
    16
    Open loop ta motora giden yakit fazla mi geliyor yoksa yetmiyor mu acaba? Bunu nasil anlariz.

Cunku bazi zamanlar sert kalkislarda yuksek devirlerde nazlaniyor araba.

18. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Hocam selam

Basınç düşme sorunu varmı program ile izleyebilirsin.

Programda grafik şeklinde log alma özelliği vardı yolda bilgisayari bağlayıp kullanırken log alarak bakabilirsin.

Basınç düşüyorsa;

Yakıt tankı simit şeklindeyse ve şamandıra aracın önüne doğru bakıyorsa bu sorun yaratıyor.

Simitin yönü ters çevrilip şamandıra aracın arkasına bakması sağlanmalı.

Sayfayı Paylaş