LOVATO LPG AYARI DEĞERLER VE LPG SORUNLARI

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Barış b tarafından 5 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Barış b

Barış b LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    21
    Merhaba arkadaşlar kablom gelince değerlere şöyle bi baktım bana normal gibi geldi ama arabam kalkışta bazen devir düşürüyor devir 500 civarlarına kadar düşüyor. Özellikle park ederken veya sıkışık trafikte yumuşak kalkışlarda rölanti düşüp tekrar yükseliyor, iyi gaz vermeyince stop etmeye kadar götürüyor.

1.PNG 3.PNG 4.PNG 5.PNG 5.PNG 6.PNG 7.PNG

2. kara65

kara65 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    43
    merhaba bu ayarla sorun olmaması lazım
    kalitesiz gaz almak zorunda kalmıştım birinde kalkışta devir düşme sorununu o depo bitene kadar bende yaşamıştım
    lpgyi farklı bir istasyondan alıp deneyin birde

Barış b bunu beğendi.
  3. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    bp ve total ikisinde de denedim aynı durum. Bu sefer aygaz ve milangazı da deniyecem. bi kaç kere gaz ayarı felan da yaptırdım yine aynı.
    Acaba farklı pompalardan karışınca lpg basıncından diye düşündüm ama denemeden peşin konuşmamak lazım.

bide regülatör basıncı 1.20 gösteriyor fakat programda 1 yazılı ondan da yapar mı?

4. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    bu haritayı siz ellemi oluşturdunuz? muhtemelen vakum kaçağıda var

5. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    Oto kalibrasyon. Serviste yapilan ayar

6. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    Motor tam isininca daha cok yapiyor.
    Sabahlari genelde erken saatlerde sessizken ortalik, bazen gaza basinca bi ses duyuyorum tisss diye. Nasil anlatsam hani sanki bu hava akisi ya da gaz akisi sesi gibi. Manifold kacagi sesi mi acaba? Eskiden bu sesi duymuyordum ya da dikkat etmemis de olabilirim

Son düzenleme: 5 Ekim 2017
  7. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    LPG hortumları için manifoldda delinen yerleri kontrol edin. Başka hortumlarada bakın çatlak yırtık yada takılmamış boru falan var mı diye?
    Vakum kaçağı olabilecek yerlere araç sıcak motorda iken benzinde çalışırken yanıcı çakmak gazı parfüm vb sıkabilirsiniz. :) Patlama yanma falan olmasın :) LPG programından yada varsa ELM obd cihazından özellikle STFT HIZLI yakıt düzeltmeyi kontrol edin. Su dökerek te test yapılıyormuş ama bilgim yok yapmadım hiç.

Araç benzinde çalışacak ve sıcak motor olacak. STFT HIZLI düzeltmeyi takip edin.

Diğer harita kısmına gelince , 2000 devirden sonrası ve öncesi arasında %17 gibi bir fark var. Bu yüzden dedim ellemi oynandı diye.

Barış b bunu beğendi.
  8. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21

- su ile test etmistik ustayla simdi hatirladim. Suya bogdu resme manifoldu degisen bisey olmadi.
    - ltft stft kısımlarina bakabilmem icin elm cihazi yok elimde ama defalarca arac beynini sıfırlayıp bi sure benzinde kullanip kalibrasyon yaptik ama yine ayni hatta serviste yeniden fabrika ayarlarina aldirdim araci yeniden yazilimi yuklendi sonuc ayni.
    -2000 devirden sonrasi ve oncesi %17 lik fark var bunun duzeltilmesi mi gerekir ? Dusuk devirde rolanti dusurup yukseltiyor bundan olabilir mi?

- benzindeyken basinc 1.20 lerde lpg 1.10 larda fakat programda mutlak basinc duzeltmesi 1 olarak geçiyor. Duzeltilmesi gerekli mi?

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Testi benzinde mi yaptınız_? STFT değerine bakarak mı yaptınız? ELM yoksa da bu LPG yazılımı alt tarafta HIZLI yazan değer deki değişime bakarsınız. Dediğim gibi su ile hiç test yapmadım, yanıcı gaz sıktım, ufak ufak direk manifolda giren lpg borularına hem manifolda giren kısım hemde enjektör çıkışına sıkın. Yağ çubuğu tam yerine oturmuş mu bakın.motora maf sensöründen sonra giren hava vakum kaçağı demektir. 5 tane manifol deliği var 4 tane de enjektör tarafında borunun girdiği 1 tane de regülatör üstüne giden vakum borusu var. Tabi birde tüm hava giren borular var. Ama öncelikle LPG ci tarafından yapılan işlemleri kontrol edin.

leoncu bunu beğendi.
  10. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    gün geçmiyor ki bir kasap lpg ustası ile karşılaştışmayalım.
    yaw aynı devir farklı yüklere adam aynı değeri vermiş olacak iş değil.
    Ha siz tabi bu ustanın beceriksizce yaptığı haritanın sıkıntısını görünürde çekmiyorsunuz çünkü mubarek OBD Olduğu için sürekli düzeltme yapabiliyor.

gaza tepki geç vermesi ekstra enjeksiyon hassasiyeti ve doğru harita ile geçecektir. o kadar bozuk harita ki muhtemelen sürekli yüzde 10-30 aradı düzeltme uyguluyor obd.

11. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    Hocam mars spreyi ile deneyenler olmus. En kisa zamanda bi mars spreyi bulup dediklerinizi aynen uygulayacam
    Cok tsk ederim yardimlariniz icin.
    Forum az ve öz. Aile gibi hissettiriyor Masallah.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  12. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Maksat yanıcı gaz olması balata spreyi herhalde dediğiniz. Dediğim gibi yanıcı olması yeterli, ben hızlı yapıştırıcı yanındaki spreyi bile kullanmıştım:) hızlı yakıt düzeltmeyi takip edin eğer ki sıktığınız gazı emiyor ise vakumluyor ise Eksi yönde düzeltme yazmaya başlar. Benzinde ısınmış rölantisi düzende olduğu zaman

Barış b bunu beğendi.
  13. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    Kacak kontrolunden sonra haritanin yeniden kalibre edilmesi lazim o zaman. Oto kalibrasyonu yapabilirim bazi diger ayarları da ama harita duzeltme konusunda cok fazla bilgim olmadigi icin yanlis yapmaktan korktuğum icin kurcalamak istemwdim

14. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    A7966F9F-82EB-4F42-98A4-83C4879E76C1.jpeg
    Kastettiğim sprey bu hocam. Ama dediginiz gibiyse yanici tum spreyler olur en kisa zamanda deneyecem. Deneyip eksi yonde duzeltmeyi kontrol edecem.

15. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Öncelikle hiç bir değişiklik yapmadan mevcut tüm ekranların fotosunu çekin, ve LPG programında KAYDET işlemini yapın.laptopta kayıt edilir herhangi bir sorunda tekrar yükleyebilirsiniz. Sizin harita zaten biraz kurcalanmış:) daha kötüsünü yapamazsınız herhalde;) araba benzinde güzel değerler verdiği zaman hiç bir klima farlar vb şeyler açık olmadan otokalibrasyon yaparsanız birşey olmaz.sonrasında hızlı ve yavaş düzeltme gaz kesme gibi yerlere göre mükemmel ayar yaparsınız

Barış b bunu beğendi.
  16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    İlk defa gördüm, dışarıdan yakıt vermek gibi birşey oluyor. Gazı içeri alırsa havayı da alır diyoruz, kontrolsüz hesapsız giren hava aracın dengesini en çok rolantide bozar

17. Barış b

Beğenilen Mesajları:
    21
    Hatirladigim kadariyla bundan sıkıyorlar rolanti yukleliyorsa arac gaz yiyorsa kacak var demektir. Sanirim bunda cihaza bağlama geregi de duymuyorlar

18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Siz bağlayın hocam yinede. En güzeli bu yöntem hemen belli ediyor hızlı yakıt düzeltme sabitken yada ufak ufak değişiyorken gazı aldımı hemen eksi değerler yazmaya başlıyor

Barış b bunu beğendi.
  19. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Nasıl oldu Barış hocam,var mı bir gelişme?

20. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Bende kaçaktan şüphelenmeye başladım bugun ltf yine 37 lere zıplamış. Stf benzinde sıcak motorda +20 +30 geziyor. Aklıma şöyle bir fikir geldi. Bizde filtre kazanini sökünce kelebek bogazı karşına çıkıyor. Agzini kenarlardan bantlayıp hortumla manifolda sigara dumani uflemeyi dusunuyorum. Youtubeda biri jipe yapiyordu. Daha önce balata sprey falan sıktım fark olmadı. Yada benzin pompası cartı çekiyor artik bakicaz.

Barış b bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş