LOVATO SIRALI LPG DEVİR BİLGİSİ NEREDEN ALINMALI? TAKOGRAF ÇIKIŞI, BOBİN,KRANK MİLİ VS

Konusu 'LOVATO LPG AYARI VE LOVATO LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Ercüment Bosut tarafından 13 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Kendim bir ön ayar yaparak regülatör basıncını 1.1 bar ve rölanti gaz enjektör süresini 5ms altına çekerek bugün İzmir'de bu işe gayet hakim olan ve yine sosyal medya sayesinde tanıştığımız Özdin Bey'le buluşarak hem close loop hem de kendisinin wide band afr cihazıyla open loop ayarlarımızı kusursuz şekilde bitirdik.
    Nitekim dip gazda afr 15 civarında fakirde seyrederken, ayardan sonra değişik vites, yol eğimi ve yük durumlarında aynı benzindeki gibi 11,5-12 değerlerine getirdik.
    Kafamdaki tek kuşku, acaba nozullar üst devir ve dip gazda yeterli gelecek miydi, yoksa bir de onları büyütmekle mi uğraşacaktım ama sıkıntı olmadı ve gayet yeterli geldiler.
    Bu sıkıntıyı da hallettik sonunda.

powerkırk3 bunu beğendi.
  2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Cihazı nereye nasıl taktınız? Merak ettim bu afr cihazını baya piyasası var herhalde.

3. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Eksozun son çıkış ucuna takıldı... Elbette katalitikten önce olmalı denilebilir ancak, nihayetinde aynı noktadan benzin ve gaz afr ayarı eşitlendiği için düz mantıkla bir bakışla sonuçlar da sağlıklıdır denilebilir.

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
  5. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Eğer tesadüfen İzmir'de Özdin Bey'le tanışmamış olsaydık, ben de yaklaşık 800₺ verip komple cihazı alarak başımın çaresine bakmayı düşünüyordum.

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  7. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
  8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    O set komple de küçücük altta yazmışlar dikkat çekmiyor

9. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bana hiç mantıklı gelmiyor hocam katalitik sonrası böyle bir işlem yapmak. Hoş benim arabada afr sensörü zaten var ve obd üzerinden değerleri okuyabiliyorum.

10. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Aslında bir terslik yok, benzindeyken ne değer okuyorsak, gazda da aynı değerlere getirmek üzere harita üzerindeki değerlere elle müdahele ediliyor. Sizin araçtaki sensör wide band mı? Normalde tüm araçlarda narrow band sensör zaten var ve eğer sizinkinde wide band varsa harika. Galiba Honda araçlarda varmış bu.

11. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    1. Sensör air fuel ratio afr sensörü 2. si oksijen sensörü benim arabada Toyota Avensis.
    Siz katalitik konvertör arkasında sınırlı sayıda oksijen ölçersiniz ayrıca benzinde ki ve kullandığınız LPG deki afr oranları aynı değil. Neyse bir şekilde gönlünüze göre ayar yaptırmışsınız güle güle kullanın.

12. Ercüment Bosut

Ercüment Bosut Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Benzin 14.7 Gaz 15.5 oranlarından söz ediyorsunuz sanırım... Gerçi yine de milimetrik bir ayar mümkün olmasa da, elbette dediğiniz şekilde hemen manifold çıkışından ölçmek daha iyi olabilirdi ancak, sanırım sensoru oraya uydurmak için binbir zahmeti göze almak gerek ve ayrıca eksozun son çıkış noktasında ilk etapta gazda gördüğümüz 15 afr değerlerini benzindeki gibi 11.5-12.5 aralığına getirmek bile hiç bir şey yapmadan o şekilde kullanmaktan iyidir. Otoyoldaki ayarlar sonunda araç her devirde ltft-stft ve % yakıt düzeltmesi minimum değerlere de gelmişken, artık daha fazla kurcalamaya gerek kalmamıştır sanırım.
    Ha, bir gün ille de bir şeyle uğraşmayı düşünürsem, öncelikle emme manifoldunu söküp nozulları ideal açılarla tekrar düzenleyerek, bir takım Keihin enjektörle her birini en kısa mesafeden tek tek monte ederim.

Sayfayı Paylaş