LPG SİSTEMLERİNDE GAZ YASASINA GÖRE SICAKLIK VE BASINÇ DÜZELTMELERİ

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve emrahdt tarafından 8 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Akif Hoca

Akif Hoca Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Merhabalar, düzeltmeleri biz Ahmet Nalbantoğlu'nun polonya sitesinden bulduğu aşağıdaki tabloya göre yaptık.
    Belki işinize yarar..

Ekli Dosyalar:

x-calibur bunu beğendi.
  2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Bu yazılımın birisinin kılavuzundan alınma. Bende düzeltmeler neredeyse hepsi 0 olacak şekilde ve ben hiç obd de -8-10 vb düzeltme görmedim.

mustafa terzioglu bunu beğendi.
  3. Akif Hoca

Akif Hoca Member

Beğenilen Mesajları:
    31
    Hatırladığım kadarıyla AEB ecu kullanan bir polonya firmasının kılavuzundan.
    Açıklama kısmında da uzun süren tecrübelerimizden elde ettiğimiz verilere göre diye belirtilmiş.
    Atiker de 2 arkadaşımız çok faydasını gördüklerini belirtti.

mustafa terzioglu bunu beğendi.
  4. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Arkadaşlar o tablo, italyan westport grubunun tüm lpg markalarının klavuzunda yazıyor. OMVL, EMER vs.
    Lakin burdaki referans noktanız aracınızı kalibrasyon yaptığınız sıcaklık olmalı. Veya kalibrasyon sonrası ince ayar veya düzeltme yaparkenki LPG ısısı referans olmalı. İşin en önemli noktası bu.

Ben 3 aydır bu sorunla uğraşıyorum.
    Bu gösterdiğiniz tablodaki değerler 40 derece referans değerine göre verilmiş. Çünkü 40 derecedeki ısı düzeltmesi 0(sıfır). Bu standart düzeltme değerleri ile sorun yaşamayan arkadaşların kalibrasyonu LPG ısısı 40 derece civarında iken yapılmıştır zaten. (Dikkat! regülatör ısısı demiyorum.) ondan dolayı da çok güzel olmuştur.
    emrahdt'nin excelinde de 40 dereceyi girince de çok yakın değerler çıkıyor zaten.

sıcaklık basınç.JPG
    Sıcaklık: 0 10 20 30 40 50 60 70 Over
    GazDüzeltmesi: -12 -9 -6 -3 0 2 4 6 8 --> yukarıdaki klavuzdaki değerler

GazDüzeltmesi: -15 -11 -7 -3 0 3 6 9 ---> aşağıdaki exel'e göre düzeltme değerleri.

ilk 0 10 20 değerlerinin farklı olması bu sıcaklıklarda regülatör de soğuk olacağı için regülatöre düzeltme koymuşlar.

ısı düzeltmesi -40 derece.JPG

Ben aracımda kalibrasyonu yaparken lpg ısısı 60 derece civarında olduğu için standart düzeltme değerleri malesef işe yaramıyordu. Üstelik bendeki düzeltmedeki referans nokta 20 derece alınmış. öyle olunca tümden sorun çıkarıyordu. 60 dereceyi referans alıp, bu excell'deki değerlere göre düzeltme yapınca araç soğukkenki tüm sorunlarım gitti. Özellikle kışın araç ısınsa da malesef lpg ısısı epey bir süre düşük kalıyor, geç ısınıyor.

Son düzenleme: 20 Ocak 2017
    mustafa terzioglu, x-calibur ve emrahdt bunu beğendi.
  5. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    @Burak tablo denenmiş oldu sayende. Tecrübe etmiş olmasam da, işe yaradığına sevindim.

Yukarıda @Akif Hoca'nın paylaştığı kılavuzda regülatör 60 C iken gazın 40 C olacağı varsayılmış galiba, arada 20 C fark olacağı ön görülmüş. Bende regülatör ile gaz arasında 25~30 C fark oluyordu. Kılavuzdaki değerler toplandığında 20 C'de (-6)+(-6)=(-12) düzeltme var, Excele göre -7 olması gerekiyor. Kılavuzun altındaki açıklamada bu değerlerin denendiği ve değiştirilmemesi gerektiği tavsiye ediliyor, ama her montajda, her araçta ve her koşulda kılavuzdaki tablonun doğru sonuç vermeyeceği de aşikar. Zaten değerler kesin olsaydı, programa düzeltme seçeneği koymazlardı diye düşünüyorum.

Excelde sadece teorik düzeltmeler var, aracın soğukta ve sıcakta çalışma karakterine göre excelin verdiği sonuç satırını +1 +2 +3... artırmak veya azaltmak gerekebilir.

6. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Aeb'nin tanıtım broşürlerinde, ecuların sıcaklık ve basınca göre düzeltmeleri yaptığı yazıyordu. Güncel ecu yazılımlarının içine gaz yasasına göre düzeltmeleri eklemiş, düzeltme menüsünü de montaj, motor ve diğer şartlara göre ekstra ayar için koymuş olabilirler. Belki sizin ecudaki yazılım versiyonunda düzeltmeler otomatik yapılıyordur, olması gereken de o zaten.

x-calibur bunu beğendi.
  7. MrPetrelli

MrPetrelli Member

Beğenilen Mesajları:
    18
    tabloya göre ayarladıktan sonra araç benzin gibi oldu diyebilirim.. long -3 yükte durunca sıfır.. çok daha stabil oldu.. teşekkürler.. (tabi haritam da çok güzel =) )

emrahdt, Cevher ve powerkırk3 bunu beğendi.
  8. symbol

symbol LPG-C04a Pro Brc Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    967
    Brc seq24 pp programında böyle bir menü bulamadım ben. Brc de hem gaz sıcaklığını hemdd basıncını okuyabiliyor acaba ecu kendisimi bu düzeltmeyi yapıyor ?

9. erol60

erol60 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    10
    zavoli bora ligt bende boyle bir duzelme bulamadim bizim kitlerde bu isin puf noktasi nedir?

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    devreye sokma da sağ altta map yazan yer

11. Hsn63

Hsn63 LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    62
    Bu konuyu görmemiştim hortlaması iyi olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler

12. Argun

Argun LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    6
    @emrahdt @Burak arkadaşlarıma öncelikle çok teşekkür ederim. Dün sıcaklık düzeltmesi ve 8 ms sonra ki düzeltmeleri yaptım. Sıcaklık düzeltmesini bende tabloya göre 50 C 1,2 bara göre yaptım. Araba çok fark etti. İnşallah diğer günlerde devam eder. Arabanın çekişi süper oldu.
    Arabamda ki problem İşe gidiyorum 3, 5 km durdurup tekrar çalıştırdığımda araba benzinde acayip sallanıyordu bu ayardan sonra yapmadı çok şükür.

emrahdt ve powerkırk3 bunu beğendi.
  13. Argun

Beğenilen Mesajları:
    6
    Bu arada araba 1.4 tam otomatik corsa akl powerfast obd 2 901 ecu var: Serve direksiyon ve esp hatası alıyordum opel ustası obd iptal etti. Mecburen obdsiz kullanıyorum.

14. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    obd port seçimi AUTO olduğu için o hatayı alıyorsunuzdur. Aracınız yeni model ise 8 CANBUS seçin

leoncu, Argun, powerkırk3 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Argun

Beğenilen Mesajları:
    6
    @x-calibur hocam komple sökmüş kabloları usta. Lpgciye gittim obd çalışmıyor diye açtık baktık ki çekmiş atmış. İlk başta hatırladığım kadarıyla 8 canbus 500 kb idi sorun yoktu sonra auto yapmışlardı demek ki esp ve servo hatası ondanmış . Şu an ki ayarımdan çok memnunum illa ki geri bağlatayım mı ne dersiniz ? Takıldığından beri ilk defa keyif aldım lpgden arabadan .

16. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hocam OBD li kit parası verip OBD siz kullanmayın, o söküp atan ustayada yazıklar olsun. Sizin opellerde klasik hocam bu, obd portu AUTO seçince sizdeki gibi arıza lambası yakıyor.8 Canbus direk seçilince arıza yakmıyor. OBD sizin ayarınızı etkilemez hocam, isterseniz aktif edersiniz istemezseniz açmazsınız yazılımdan ama bağlı olması garantili iş olur.

powerkırk3, leoncu ve Argun bunu beğendi.
  17. Argun

Beğenilen Mesajları:
    6
    Teşekkür ederim hocam haklısınız . En kısa zamanda tekrar bağlantısını yaptırayım. Formun sayesinde arabayı kurtardık çok şükür. Emeği olan herkese çok teşekkür ederim.

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  18. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    Birde bu cikti :) micorifast sistemde ben bu duzeltme bolumunu bulamadim, bizim programda yok sanirim.

19. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    Eski versiyonda varmis bu ozellik buldum simdi.

excele sicaklik degeri girerken kalibrasyon yaptigimiz andaki gaz sicakliginimi yoksa regulator sicakliginimi girecegiz.

Bu degerleri de programda gaz sicakligimi yoksa regulator sicakligi alaninami yazmak lazim ?

Yada hem gaz sicakligi icin hemde regulator sicakligi icin ayri ayri heaaplayip mi girmemiz gerekiyor.?

20. Seslenti

Beğenilen Mesajları:
    147
    excele göre değerleri girdim, programda gaz sıcaklık derecesi 10 dereceden başlıyordu değiştirmedim, acaba 0 dereceden mi başlatsam ki ?

Birde şimdi burada girdiğimiz mesela 14 değeri tam ne işlem yapıyor lpg yi yüzde 14 azaltıyor mu o derecede ?

Ekli Dosyalar:

• 1.PNG
      1.PNG
      Dosya Boyutu:
      197,5 KB
      Görüntüleme:
      85

Sayfayı Paylaş