Lpg'de Gaz Alıp Verme

Konusu 'MIMGAS LPG AYARI VE MIMGAS LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ersahca tarafından 24 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761

Sundan galiba benim sensor. Bunu direkt sokuyoz mu nasil yapacaz bunu? Sanirim kablosu da fark etmiyor? @elkmuh bir ara soktun bir seyler yaptiydin sende... :rolleyes:
    4.7 k diyor fark eer mi bu acaba?

2. burkiii

burkiii Guest

Doğrudur bu.

3. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bu m6 diye mi geciyor?

4. burkiii

burkiii Guest

Çıkanı ölç ona göre alırsın 6mm mi resimden anlayamayız

5. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Eyvallah oyle yapalim.

6. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Dayanamadim, gidip sokeyim dedim, en azindan kablosu falan kopuk mu bakarim, ne zamandir da aklimdaydi zaten, neyse.

Ayrica olctum somun kismi 6mm. M6 herhalde.

Eski mimgas regulatorden sokup takmislar aldesa'ya. Eyvallah, ancak saniyorum, yuksek ihtimal, kablo baglantisinin bantlarini acip sokmek zor gelmis, dolaya dolaya mi takip sıkmışlar sensoru ki, dibinden kablo acik, 2nci fotoda flu falan goruluyor. Dibinde parlak kisim kablo, acilmis.

Sonra da bu calisiyor mu diye bir baglanayim dedim, alttaki fotolar, 1nci foto termometre tam oturmamis, hata yine var, regulator sicaklik zimbirtisi,

2nci foto, tam termometre derece oturmus,
    simdi bu sensor yine de calisiyor gorunuyor da, acaba sarsintiyla falan bir an iletmiyor mu ya da bu biraz kopukluk dahi etki mi ediyor. Ediyorsa nasil boyle yakin olcuyor? Yine ediyorsa ilk gecisten sonra hic oyle anormal bir sey olmuyor, yani sarsintidan desek yolda hep yapar, ancak bazen dikkatimi ceken sey, yolda benzine gectiginde 4 isik yanip sonuyor bizim butonda, olur olmadik, rampa yok, duz yol vb. yapti bunu hatirliyorum.

Eni sonu, herhalukarda kopuklu bu degisecek. Bunu anladik en azindan... :rolleyes:

7. Seslenti

Seslenti LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    147
    sicaklik sensorunu soktugunuzde gaz cikisi oluyormu oradan, oluyorsa sureklimi yoksa bibsure sonra kesiyormu ?

8. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Somun yatagi orasi sadece. Regulatorun duvarindan isi aliyor yani. Cikacak bir sey yok.

Seslenti bunu beğendi.
  9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam kabloların ikisi de mi açık birbirlerine değerlerse sıcaklık çok düşük/yüksek gösterir İkisi birbirine diyemeyecek şekilde izole etmelisiniz

10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Telefon eski, tam odaklamiyor da oldugu kadar cektim, dibine yakin yerden acilmis, sıkarken dedigim gibi dolamislar muhtemelen. Dolandigindan acilmis. Valla onu tam bilemiyorum, birbirine degiyor mu degmiyor mu?? :rolleyes: degse bu degerleri okuyabilir mi? Ya da dedigin gibi yolda giderken degiyor olabilir belki?
    Oyle izole edilecek bir yer degil, dibinde mumuna yakin hemen hemen.
    Dedigim gibi herhalukarda degisecek bu meret... :rolleyes:

powerkırk3 bunu beğendi.
  11. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    @Cliosymbol . @elkmuh , @x-calibur

Sabah kabloyu bagladım, oyle cıktım yola, :rolleyes: bir izleyin bakalım. Video büyüktü, işe yarar iki kısım böldüm. Yazılımın bilgi ekranından görüntü aldım ya, harita falan almadım, aklıma gelmedi açıkçası...

İlki 1.50 dk. kadar. 1.10uncu dakikada lpg'ye geciyor. Gectigi sırada basıncta sıkıntı yok, normal gibi. Geçiş derecem 50'ye cektiydim dun,
    regulator sıcaklıgı 23 Santigrat derecede geciyor. o_O Gectigi an lpg ms 7,30'lara cıkıyor. Tam o an bir kasılma anı işte, 1 saniyelik bir şey değil yani. Havanın soguk olmasından normal oto jiklesi çalışıyor aracın.

Yine ilk videoda 1.35'den sonra HATA(LAR) cikiyor. Bu da Regulator Sıcaklığı sınır altı hatası. Tam o sıralarda regulator sıcaklığı 19 santigrata dusuyor. Lpg'nin soguklugundan herhalde. Bana ilginc geldi :rolleyes:

https://streamable.com/m6uor

Ikınci videoyu da motorun daha sıcak oldugu goruntuden böldüm. O da 1.10 dk falan...

https://streamable.com/oyhn1

Her zaman voltaj iyi gorunuyor. Bir ara lpg'deyken ışıkları actım, normal 13.2'lere kadar dustu. HATA dedigim gibi.
    Bir ara hararet göstergesiyle kıyaslayayım dedim; hararet tam 90'dayken regulator 58'de falandı yazılım.

Merak ettiğim bu 50 derece geçişteyken nasıl 23 derecede geçiyor? Direkt sorayım; ECU'da sıkıntı olabilir mi? :rolleyes:
    Fikriniz? :rolleyes:

12. burkiii

burkiii Guest

Sensörü değiştirip dediğim gibi wd40 dene. Ecu soketlerini çıkarım iğnelerede sık.

13. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Alamadim wd 40 uzakta var da. Bu derece isine ne diyorsunuz? 50 deki sey 23 de niye gecer? Sacma degil mi?

14. burkiii

burkiii Guest

Kısa devre varsa geçebilir ecuda arızada olabilir. Sensördeki kısa devre anlıksa farketmeyebilirsin

15. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Once şu sensoru degiseyim ben en iyisi de sonra duzelmezse devam edek sorun aramaya. :rolleyes:

powerkırk3 bunu beğendi.
  16. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    50 derece dediği acaba regülatör sıcaklığı değil de motor suyu sıcaklığımı ki? Lovatoda gerçi OBD li sistemde direk sistem sıcaklığını da kullanabiliyorsun, regülatör sıcaklığından 20-30 derece daha fazla. Sende dediğin gibi LPG geçmeye başladığı için regülatörü soğutuyor ve sıcaklık sınırı altına düştü hatası almaya başlıyorsun.

17. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761

Ustad ornek gorsel. Sicaklik Celcius demiş, diyor, santigrat cinsinden diyor yani herhalde,

bu gecistir yani baska ne olsun ki?:rolleyes: En son 70 var burada. 25ten mi 20den mi ne basliyor tam hatirlamiyorum.

Isin garibi iste dun 65 idi, 60 da ikenden daha once gecti lpg'ye, 300 metre oncedir yani.

Yine dun 50'ye indirdiydim, bugun de 50 iken 23 derecede gecti, gordum canli canli. :D

Siparis ettim bakalim sicaklik sensorunu,yarin elime gecerse takak da ne olacak bakak. :rolleyes:

x-calibur bunu beğendi.
  18. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Tekrar selamlar,
    Oncelikle herkesin yilbaşisini kutlarim, sihhatli yolculuklar. :rolleyes::)

Malumunuz sicaklik sensorumuzu almistik, ertesi gun gelmisti. Dun hava yagmurluydu, bugun acildiama sogukmuş. :rolleyes: Neyse. Montajlayalim dedim.

Aldigim yerden regulatorun markasina (aldesa) gore gonderdiler. (Kit mimgas). Gorselde ustteki yeni, alttaki eski. :rolleyes: Aha dedim bunun somunu uzunmuş, neyse bir deneyeyim falan deligi de uzunmuş, neyse yatagina uydu. :rolleyes:

Elimde soket vardi, soketleyiverdim, iyi oldu. :rolleyes:

Daha once koyduydum da foto kötüydü, eski sensor, kablosu acilan kismi şöyle.

Sensorun soket oncesi ilk baglantisini bantlamadan kabloyla baglanip bir bakayim dedim, şöyle cikti:

Sonra dedim aha soketliyiz artik, sokek soketi bakak, iki video şoyle;

Sökülü;
    https://streamable.com/aef30

Takili;
    https://streamable.com/pl2fx

Yani calisiyor kendisi...

Sonra baktik calisiyor, soket oncesini bantladik falan, dedim bir calistirak kizi, bir de oyle deneyek;

Sonra da bir daha deneyelim dedim, hadi calistirip lpg'ye gecirelim... Gecisi 35 dereceye cektim, 35'de hazirlanip 36'da gecti kendileri... :eek:
    Videosu:
    https://streamable.com/uu70x

Hadi isitmişken bir de basinci biraz arttirip, kalibre, nokta ayar mayar yapalim... son ayarlar da şöyle:

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  19. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Peki ya sonuç, tüm dertler bitti mi? Esas merak ettiğimiz kısım orası inşallah tüm sıkıntılar gitmiştir yeni yıla kırmızı donla pardon kırmızı sensörle girersin artık :p hayırlı yıllar cümlemize

Seslenti ve powerkırk3 bunu beğendi.
  20. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Sonuc, iyi. :D

Denedim. Yalnizca ilk soguk motorda lpgye gecerken hafif bir kerkiniyor arkadas. Bunu da lpgnin isisi cok dusuk geliyor herhslde, ona bagliyorum. Izlediyseniz, sabah 9 derece gorunuyordu lpg.
    45 derece gecisim ya onu yukseltirim bir tik daha, ya da bakarim su gecis zamazingolarina tekrar. Ne gaz al ver var, ne baska bir sey. :rolleyes:

Kisacasi sorunumuz sensor imis. Geldik bir tamirciligimizin sonuna daha. :rolleyes:

Bu arada, az once Hong Kong yeni yila girmis... :p

powerkırk3 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş