Nuzzle ölçüsü - map basıncı ve enjektör markası

Konusu 'AKL LPG AYARI VE AKL LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve carli tarafından 4 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. carli

carli LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    0
    Selamlar,
    AKL Elegand lpg taktırdım. Takarken sorduğumda 1,8 nuzzle var dediler kutu içerisinden çıkan ve değişmedi bildiğim kadarıyla. Fakat programda 2.2 olarak girilmiş görünüyor. Map basıncı 1,2 bar.

Basıncı regülatör üzerinden 1 e düşürdüğüm zaman kalibrasyon sonrası nuzzle küçük görünüyor. Bu sebeple 1.2 olarak dusuyor ve bu şekilde kalibrasyon yapıldı.

Enjektör olarak bayinin söylediği elegand serisinde romano enjektör kullanılıyor, çok uzun ömürlü vs vs anlaşmıştı. Kütük şeklinde değil de tek tek duruyor, kırmızı değil siyah. üzerinde yazanlara motor kapağının altında kaldığı için bakamadım şu anda. Programda Atiker AHC seçilmiş durumda. Bu enjektörlerde nuzzle büyütme küçültme yapılıyor mu bilmiyorum??? ECU akl 914

Montaj esnasında sormama rağmen obd bağlantısının yapılmadığını gördüm ve kendim yaparak adaptasyonu ve karbürasyon hatalarını otomatik sil seçeneklerini açtım.

Tavsiye ve önerileriniz nelerdir? Nerelerde yanlışlar var?

2. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hataları sil yapmayın hocam, aracınıza yazık. Anladığım kadarıyla LPG bağlantı kablosu var sizde. Ekran görüntüsü varsa paylaşırsanız yardımcı olunabilir

3. carli

Beğenilen Mesajları:
    0
    Açıkçası ben sadece hata resetleme olarak düşünüp zarar vereceğini düşünemedim. Yarın ilk işim değiştirmek olur.
    Resimler bu şekilde. Yol ayarına çıkamadım daha fakat nuzzle ayarını 1,8 seçersem sanıyorum yeniden kalibrasyon gerekecek.

4. carli

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ayar konusunda bilgisiz olduğum için, düzeltilebilecek büyük küçük herşeyi söyleyebilirseniz sevinirim.

5. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Oradaki nozül değeri muhtemelen bilgi girişi amaçlı, bir fonksiyonu olacağını sanmıyorum. Önemli olan fiziksel olarak kaçlık nozül takıldığı. Romano enjektörler de nozül değiştirilebiliyor bildiğim kadarıyla. Ekran görüntüsü aldığınız sırada muhtemelen klima açıktı. Yavaş ve hızlı yakıt düzeltmelere bakarak ayar yapabilirsiniz ama öncelikle nozulleri 1 2 kademe üst numara seçseniz iyi olur.
    Hata kaydı silme işlemi aracınızı bozmaz ama sizin yanlış ayarlı bir sistemi görmenizi engeller ve siz her şey iyi sanırken motor katalitik konvertör vb sistemler bozulmaya başlayabilir, haberiniz olmaz.
    Birde LPG bağlantı kablonuzu bu siteden aldıysanız @Destek ile iletişime geçin ki size yardımcı olunsun

6. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    İlaveten : nozullar değiştirilebilir.
    Hemen ayar işine dalmadan azcık izleyici pozisyonunda işin mantığını çözmenizi, obd likitlerde ayar başlıklarını okumanızı tavsiye ediyoruz.

7. carli

Beğenilen Mesajları:
    0
    Nuzzle 2.1 yapıldı ve tekrardan kalibrasyon yapıldı. Akl Grand programı ile bağlanıyorum. Enjektör tipi Atiker ahc seçili, enjektörün resmi aşağıdaki gibi. Bu uygunmudur?

8. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Motor hacmi nedir?

9. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    ustadlar daha iyi anlar da, bu gaz ms'i gordulten sonra 2.1 ile de cok fazla dusmes gibi sanki... o_O niye 2.2 mm. yapmadiniz da 2.1 yaptiniz? sadece meraktan soruyorum. :rolleyes:

10. carli

Beğenilen Mesajları:
    0
    1,6 , 107 bg

2,1 matkap ucu vardı :)

11. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Nozzle 2.5 mm ile delinir sen tam ihtiyacı karşılar.

1.25 bar 2.1 mm nozzle , 1.6 motora ufak.

LPG suresi rolantide 3.5-4 MS arasına inmeli en azından.

Sizin enjektorler düşük omajli 2.5-3 MS de bile sorunsuz çalışır.

12. sedat-dmrcn

sedat-dmrcn Active Member

Beğenilen Mesajları:
    73
    SLM A abi bende forumda yeniyimde,mondeo mk2 aracım 136 hp 2.0 motor için uygun nozul ve bar basıncı ne olmalı acaba ayara gitmeyi düşünüyorum yakında? üstünde 2mmlik nozul var onu değiştirmeden ayarla önce halletmeye kalksam bar basıncını 1.2 yapmayı düşünüyorum uygun olur mu?yokuşta lpgde arac çekişi zayıf ama düz yolda her devirde canavar gibi

Sayfayı Paylaş