Passat 1.8T Atiker Multıfast Ayar

Konusu 'ATİKER LPG AYARI VE ATİKER LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve BilgehanBlgehan tarafından 10 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Necmi Işıklı

Necmi Işıklı LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    63
    Mahir hocam bende o yüzden sistemi komple söktürdüm yenisini takdırdım. Kafası güzel günü gününü tutmuyordu. :)

2. BilgehanBlgehan

BilgehanBlgehan LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    9
    walla ben anlamadım bu ısten bırsey atıker bayıne gıttım paylastıgım ayarlarla ve cıhaza bagladılar dedıler bu arabaya yapılmayacak ayarı yapmıslar dedı bı cıhaz daha bagladı map1 harıtası 0 cizgisinin altına çekti - degerlere map2 degerlerını -10 lara ındırdı felan vs derken tamam dedı guzel dedı ama ne hıkmetse arac rampayı azcık goresıye bayılmalar turbo yok sankı arabada. ancak 4000 devrın uzerıne cıkaaktaa arac kendını toplayacakta gıdecekk.. ekran goruntusu almadım gerı paylasımda bulunaagım ustanın yaptıgı ayarı.. hersey eksılerde normal bı durummu anlamadım.. bıde bu multıfastlerde map1 nedır map2 nedır.

3. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Adsız1.jpg Adsız2.jpg Adsız3.jpg Adsız4.jpg

Ekli Dosyalar:

4. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Mevcut ayar resımlernı gonderdım 5. vıtes 5000 devr cıvarında 14-16 ms lerı goruyorum hızlanma ve gaz tepkımesı agırlastı arabanın.. tm mevcut ayarların resımlerını gonderdım..

5. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Adsız.jpg Adsız2.jpg Adsız3.jpg Adsız4.jpg Adsız5.jpg Adsız6.jpg
    Abilerim ustalarım gecen hafta kablo ıle ayar yapmıs olup 360 km uzun yol yaptım yol boyunca herhangı bır sıkıntı yasamadım hataaa ekranda 6,3 lt/100 km degerınee yakın 6,8 lt/100 km bır yakıt sarfıyatı oldu 90 km/h sabıtte.. yalnız donustee aracta barız bı hanallasmaa olduu sıstemı bagladım ve benım ayar bozulmus kafasına goree bı ayar yapmıss beyın. map1 yukarılarda ve map2 50 60 degerlerınde ıken bu sarfıyatı yaptım ancak arabadaa bı bogulmaa tekleme soz konusu ıdı. neysee sımdıdee bu resımlerdekı ayarı yaptım sızcee dokunulması gereken duzeltılmesı gereken yerler varmıdır..

6. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    abilerımm buyuklerımm baska bır baslık acmak yerınee burdann yazmamın daha dogru olacagını dusundum konu kalabalıklıgı olmaması acısından. benım lpg ıle ılgılı bır sorunum var. arac rolantıde yada yseyır halınde farketmıyorr lpg den benzınee gecıs yapıyor sonra 2 3 sanıye sonra alpgye tekrar gecıyorr. devır sabıtleyıcı felan taktılarr sıkıntıı aynen devam ettı.. devır kablosunu kontrolunde kablo saglam cıktı sınyalı baska bobınden aldılarr ama sıkıntı halen devam edıyor. kendı cıhazıma bagladıgımdaa hata felanda vermıyorr. kabloylaa baglıyorum takıb edıyorumm takıb sonucu gordugum
    1- reg sıcaklıgı 65 derece gosterıyor arac hararetı 90 dereceyı
    2-bu gecıs anında sıcaklıklar devır sanıyelık sıfırlanıp tekrar deger vermeyee devam edıyor
    3-benzındeyken takıp ettıgımdee bı an sıcaklık sıfırlanıp tekrar deger gostermeye baslıyor

bu takıplee ben lpg ısı musırı arızası olarak tahmın ettım ustayla konustum ben baktım saglam aracın kendı tesısatı arızalı dıyorlar. yardım edebılırmısınız..

7. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    ıyı çalışmalar ustam uzun bı aradan sonra tekrar rahatsız edıyorum aracım 1.8t 156 bg 210 tork atıkerde yasadıgım sıkıntılar sonucunda akl powerfast sısteme gecıs yaptım. enjoktorler ve tank dısında tum sıstem akl ye cevrıldı. yakıt ve performans olarak suan gunce olarak 110-130 km/h sabıtlemesınde uzun yolda ortalama 10-11 lt tuketımı var. oncelıklee guncel lpg fıyatlarında bu tuketım ne kadar normal.? bırde aracta atıker ahc enjoktro takılı fakat nozulları 2.2 mm. yaklasık olarak 3-4 senedır enjektorler de değişmedi. ortalama rolantıde benzın ms leri 2,30-2,60 ıken gaz 3,40-3,60 ms cıvarında degısıyor. tam gaz ms lerını suan ıcın takıp edemedım. gaz basıncı suanda 1,50-155 bar cıvarında. programda kayıtlı olan aractakı ayar fotolarını atıyorum. aklıma takılan nozul capları benım arac ıcın kac mm olmalı. en son kontrol edıldıgınde yeterlı denıldı ama malum ulkedekı her usta er usta degıl. o yuden bu 2.2 lık nozul capı benım arac ıcın yeterlımı. bırde bu ayarlama kısmında ben benım yapabıleceklerım varsa yaptıktan sonra uzaktan erısım veya baska bı yolla benım ayarlarımaa yardımcı olurmusunuz..
    lpg1.jpg lpg2.jpg lpg3.jpg

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam tekrar merhaba elm327 gibi cihazla ltft stft ye gore tabloda düzeltme yapmayı denediniz mi. Birde lpgnin %15 daha fazla tüketildiginide bilyorsunuz. Bence benzin tuketimi le = lpg x 1.15 karsilastirmaniz daha iyi sonuc verir

9. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    elımde vagcom arıza tespıt cıhazları ıcın kablo var onula yapılabılırmıyım stft ve ltft ye gore nasıl bı ayar yapmam gerekır onu tam anlamıyla bılmıyorum.

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Siz ilk once long time fuel trim ve sort time fuel trim degerlerini vagcomla gorebiliyor musunuzbir kontrol ediniz. Biraz anlatayım
    Bu degerler yakıta uygulanan düzeltme değerleri dir 3000 dv e kadar duzeltme uygulanır 3000 dv rin uzerinde sadece kontrol edilir hata %25 den fazlasa arıza lambası yanar
    Stft hizli değiştir kontak kapanınca silinir. Ltft hafizda kalır. Stft eksi veya arti degerde arttıkca ltft bir süre sonra aynı yonde degisir ikisinin toplamı artı eksi %5 olsun istenir.

Son düzenleme: 3 Ocak 2018
  11. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    vagcom kablosu ıle obdII bolumunde o tur degerlerı goruyorum. hatta bı kac kezoyle baktım ama onların lpg ayarı ıle baglantısını bılmıyordum. bı donemhatırladıgım bır bolum rolantıde calısırken -7 ıle +10 arasında sankı dalgalanmalar yapıyordu ama yolda gıderken hıc bakmadım. lambda degerı ıle yapmaya calısıyordum ben daha cok.rolantı anında vagcomdan lambda degerını okuyarak 1 e en yakın degere denk getırmeye calısırım kı suanda da en son yaptıgımda 0,970 -1 gıbı bı degerde. hatta resımdekı ayarı yapmadan once 2000-2500 arası sabıt hareket ettıgımde arıza ısıgı yakardı ama suanda 600 km yol yaptım arıza yakmadı. galıba suan ıcın stft degerı kıstaslar arasında ama bugunyıne baglayıp bı bakarım.. nozullarda normal mı ozman kı..

powerkırk3 bunu beğendi.
  12. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Resimleri motor çalışmazken almışsınız tam bilemiyorum ama gaz enj. süresi ne kadar 4.5 msn ye yakınsa nozullar-basınç o kadar normaldir.

13. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    Basınc 1.50-1.55 arasında.
    Bu ayarlar ıle
    arac benzınde ıken
    benzın enj. suresı : 2.60 cıvarında
    lpg ye aldıgım zaman ıse
    gaz enj. suresı: 3.40-3.60 cıvarında
    benzın enj suresı 2.40-2.60 arasında degısıyor nadıren 2.10-2.20 ye dusuyor fakat cok nadır.

powerkırk3 bunu beğendi.
  14. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    suan mevcut ayarlarım ıle sehır ıcı yakıt sarfıyatım 0,45 kurus yanı ortalama 100 km de 13 lt. galıba bıraz fazla gibi

15. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    vagcom ıle stftt ve ltftt degerlerını gorebılıyorum. fakat stftt degerlerıı cok asırı sekılde degısım gosterıyor. -15 ile +15 gıbı yerlere bazende +-22 gıbı oynaklık gosterıyor.. hıcbnır sekılde sıfır degerıne ulasmıyor zaten 15 20 dakıka benzınde calıstı arac fakat bu stftt +8 cıvarlarında dolandı referans degerlerını %10 ile -%10 arasını gosterıyor . ltftt zaten en asagı %1,1 e dusurebıldım kı 2,3-2,5 cıvarında felan gezınıyor...

en son 5. vitesteki ms ekran gorunsu... Adsız.jpg

16. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    tam gazda benzın ms 17,0 lpg ms 17 civarında. bu degerler normal mi.

powerkırk3 bunu beğendi.
  17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ltft +5 ile -5 arasında olması normal sayılır. Tam gaz süreleri de güzel. Stft gaz verirken eksiye artması gazdan ayak çekilince artması benim aracımda da oluyor.

18. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    dun aksam bı 1 saat gıbı bı sure ugrastım bı taraftan vagcom bı taraftan map harıtası felan sabıt devırde stftt yı sıfıra yakın degerlerde tutmaya calısarak ayarları tamamladım yanı + - 1,6 3,9 gıbı alanlarda gıdıp geldı bıraz boyle kullanıp ltftt lerı tekrar kontrol edecegım 6.3.png dun aksam olusturdugum harıta ve benzın lpg ms lerı bu sekılde oluyor 5 vıtes 3500 devır cıvarında.. yalnmız ufaktefek dokunuslara ıhtıyacı var gıbı bazı yerlerde cok hafıf bı bozukluk var gıbıme geldı.. ama suan en guncel ms ve degerler bunlar..

ben daha cok stftt yı cok fazla +- degerlerde oynamamasınıbaz aldım stftt yı ne kadar sıfıra yakın tutarsam ltftt ona gore kendını duzeltır dıye dusunuyorum. cunku ltftt nın temelını stft olusturuyor galıba..

19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ltft yi stft oluşturuyor fakat sonuç ltft. Ltft yi azaltmak veya arttırmak için ters yönde çarpan verildiginde stft nin isteginiz yönde degıstiginiz gormekte kullanabilirsiniz. Şunu demek istiyorum stft gore ayar yapmak uğraştırır sizi.ltft odaklı stft kontrol lü ayar daha kolay olur.

x-calibur bunu beğendi.
  20. BilgehanBlgehan

Beğenilen Mesajları:
    9
    ters yonde carpan vermek derken ters yonde olayını anlamadım acıkcası. yani bıldıgım arastırdıgım kadarıyla stft+ltft mıktarı lpg map harıtasına % olarak artırma veya azaltma olarak yapılırken benım stft kat ıptalı oldugu ıcınmı bılemıyorum ama cok fazla dgıskenlık gosterıyor vagcom da kontrol ettıgımde o yuzden bu ıslemı yapamadım. daha sonrasında tek ltft yı baz aldım +- mıktarı kadar +-% ıslem yaptım lpg de. o degerlerı verdıgımde ıse ltft de bı oynama sezımleyemedım. bende yol ayarında sabıt devır ve msde stft ayarı kadar acma kapama yaptım. bunu yapmadan oncede -10 -17 lere dusen stft +-3,9 bandında kalıyor. acaba yanlısmı yaptım ozamn D:

Sayfayı Paylaş