Regülatör ve Gaz Isı Düzeltmeleri

Konusu 'TOMASETTO LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve Yiğit Erkan tarafından 14 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Yiğit Erkan

Yiğit Erkan LPG-C03b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

Sabahları motor soğukken Lpg de stop problemim baş gösterdi. Motor soğukken aracın fakire düşüp stop ettiğini düşünüyorum. Araç 97 Polo. Karışım oranını görebilme imkanım yok. Ancak motor soğukken durduğumda motorun çok sarsıntılı çalıştığını fark ediyorum.

F6 Ayarlar menüsünde Regülatör ve Gaz Isı düzeltmeleri seçeneklerini gördüm. Aslında tam aradığım şeyi bulduğumu düşünüyorum. Bu tablolar ile ilgili sorularım olacak

1) Tablodaki değerler F5 Map menüsündeki rakamları % değer olarak mı değiştiriyor? Eğer öyleyse soğuk motorda harita %20 kısılmış oluyor. Burayı hiç ellemedim, sanırım oto kalibrasyonda bu rakamlar çıktı.

2) Ben sadece Regülatör ısı düzeltmesi ile oynamak istiyorum. Ancak Gaz ısı düzeltmesi devre dışı bırakılmıyor. Sanırım 2 tabloda aktif ve ikisi de orantılı şekilde doldurulmak zorunda, doğru mudur?

3) Sizce rakamları ne yapmalıyım?

Fotoğrafı paylaşıyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler..

IMG_0411.JPG

2. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
  3. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Gaz ısısını duzelteceksiniz bu arada. Regulator ısısı regulatorun motordaki konumuna gore duzeltiliyor yanlış bilmiyorsam izolasyon problemi varsa duzeltme yapilabilir diye düşünüyorum. Tablo şeklindeki excel dosyasında sadece en yukaridaki mavi iki hucreye değer girip entera basacaksiniz. Girdiginiz degerler kalibrasyon esnasindaki degerler olmalı. Merakla bekliyorum sonucu...

4. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    ben en son atiker fast sistemde yaptik.

o sistemde sadece gaz sicakligi var su sicakligi yok.

yaptigimizda gaz sicakligi arttikca yakiti kisacak şekilde bir tanimlama yaptik.

sizin sistemde tam tersi tanimli yukarıdaki fotoğrafta.

regülatör sicakligi tüm değerleri sidir yapin. gaz sicakliginda da sicaklik arttikca yakiti kisacak şekilde değer denemesi yapin.

5. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Çok teşekkürler. Tam da aradığım konuyu buldum sayenizde. Birkaç tane konuya denk geldim ancak bunu görmemiştim.

İlk olarak sizin konunuzda geçen, Lovato'nun default ayarlarını girdim. Resmi aşağıdadır. Çok ilginç, stop etmedi bugün araç. Tabi tam tecrübe edebilmem için birkaç gün daha kullanmam gerekecek. Ancak şöyle bir sıkıntı çıktı. 3. vitesde 2000-2200 devir arasında ayağımız gazdan çekip, gaz verince araçta ileri geri zıplama başladı. Motor belli bir sıcaklığa geldikten sonra bu sorun ortadan kalkıyor. Sanırım bu devir aralığında enjektörler çok açık kalıyor ve gaz akışında sorun oluyor.

Vermiş olduğunuz excel ile, aracın önceki ayarları birbirini tutuyor. Ancak benim şikayetim zaten önceki ayarlar olduğu için, excel'inizden faydalanmadım. Zengin-Fakir karışımı göremediğim için de sanırsam deneme-yanılma ile bu işi çözeceğim.

lovatoaaa.PNG

6. emrahdt

emrahdt Active Member

Beğenilen Mesajları:
    177
    Maycicek hocam benim excel dosyası yanlış değerleri veriyor o zaman. İnsanları yanlış yönlendirmiş olmayım yanlışsa eğer konuyu silmesini isteyeyim forum yönetiminden.

7. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Şimdi şöyle bir açıklama yapayım;

Kalibrasyonu 70-80 derece arasında yapıyorum. Sonrasında haritada düzeltmeler yaparak en uygun haritamı çıkartmış oluyorum. Yani düzeltmeler sayfasında 70 ve üzeri için değerin sıfır olması gerekiyor. 70 ve üzeri için - veya + değer girmek, zengine veya fakir karışıma sebep olacaktır diye düşünüyorum.

Bugün ayarları biraz daha - ye çekeceğim. Eğer ki yine aynı tepkileri alırsam maycicek hocamın önerisini uygulayacağım.

Ancak şunu söylemek istiyorum. Aracım bugün stop etmedi ve rölantideki titremeler gitti. En azından nereden başlayacağımı anlamış oldum..

8. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Yiğit Bey sizde hem Tomasetto hemde Lovato mu var?

9. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Öncelikle sistemi anlatmam gerekiyordu kusura bakmayın;

2008 yılında Tomasetto takılmış aracıma. Bundan önceki sahibinin kulakları çınlar inşallah. Regülatörünü geçen sene değiştirmiştim. Üzerinde orjinal rail 3Ohm enjektörler mevcut. Şu an kullanılan Ecu ve yazılım maalesef pek yaygın değil. Bir değişiklik yapacağım zaman Lovato'nun yazılımını kullananların yorumlarını referans alıyorum. Çoğu sorunumu o yazılımı referans alarak çözdüm.

Benim sorunum, hararet ibrem 90 dereceye gelene kadar stop. 90 dereceden sonra sorunsuz kullanıyorum. Sorunum kısa süreli olduğu için regülatör sıcaklığında değişiklik yapmak bana daha mantıklı geliyor. Çünkü gaz sıcaklığını kontrol ettiğimde yavaş şekilde yükseldiğini gördüm. Biraz önce rakamları birazcık daha eksi ye düşürdüm. Bakalım ne olacak. Geçen gün deneme amaçlı rakamları +10 gibi başlatıp sıfıra kadar düşürmüştüm. Araç inanılmaz şekilde boğuldu. Demek ki eksilerden başlamak gerekiyor diye mantık yürüttüm.

10. Yiğit Erkan

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhabalar,

Yapmış olduğum deneme-yanılma yöntemi ile bulduğum ayar sonrası stop sorunum kalmamıştır. Bulduğum sıcaklık ayarında hala ufak tefek düşürmeler yapıyorum, en sorunsuz rakamlara ulaştığımda burada paylaşacağım. Soğuk motor testlerim devam ediyor, yaklaşık 1 haftadır aracım hiç stop etmedi.

Sayfayı Paylaş