renault clio 1.4

Konusu 'DESTEK / SUPPORT(LPG SORU VE SORUNLARI FORUMU)' forumundadır ve Salih-61 tarafından 28 Mart 2024 başlatılmıştır.

1. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    değerli ustalarım egsoz emüsyondan aracım geçti yanlız oksijen sensörünün sağlıklı çalışp çalışmadığından emin değilim resimleri yorumlayabilecek olan varmı artı aaracımda ltft değerleri sürekli eksi bantta stft değeride artı 50 ile 100 civarında bu durumda araç zengindemi oluyor yoksa fakirdemi

2. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Merhaba.
    oksijen sensörün çalışıyor.
    Ltft değerine göre yakıt zengin

3. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ne yapabiliriz bu zenginlik olayına hocam

4. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Bşraz benzinde kullandım - 18 e düştü Ltft benzinde kullanmaya devam edeyimmi daha fazla düşermiş acaba

5. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Düşer.
    + - 5 ideal değer

6. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Lpg haritasından biraz ayarı kısman gerekir

7. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Hocam benzinde kullanıyorum harita düzelsin diye şuan Ltft - 18 stft +40 ve +60 arası

8. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
  9. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Tamam doğru yapıyorsunuz.LTFT +-5 civarına gelince lpg haritasınıda biraz düşürün yada yeniden kalibrasyon ve yol ayarı yapın.

10. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Teşekkürler benzinde kullanmaya devam edeyim bakalım düşermi ona görede lpg ayarını yaparım

11. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Hocam aracı yaklaşık 200 km benzinde kullandım Ltft en düşük - 9 a kadar düştü stft ise +60 +80 arası tüpe alıp tekrr kalibrasyon yaptım bu seferde Ltft tekrar - 14 oldu araç zenginde kalmaya meyilli sebebi ne olabilir

12. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Aynı araç bende var.sorduğun soruya cevabım hava filtresi,ateşleme ve sübap ayarı olur.

Fakat LTFT hemen düşmez biraz daha kullansaydın belki ideal değere gelebilir.tabi motor sağlıklıysa.

Stft + 80 ise yakıt arttırıyor ecu. Yani gaz kelebeğinden sonra hava alma durumuda olabilir.

Geneldede gaz kelebeğinin üzerindeki kalın contadan hava alır.o zaman rolantide dengesiz olur.varmı böyle bir durum?

13. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Hocam contayı değiştim hatta sızıntı olmasın diyede dayson sürdüm stft yüksek oluyorsa yakıt arttırılmış mı oluyor rölantide ufak bir oynama var hocam dediğiniz gibi subap ayarını yeni yaptım hocam benzinde maliyetli oluyor o yüzden lpgye geceyi dedim buji kabloları orjinal ateşleme bobini univar marka hatta buji de aldım yarın değişeceğim deneme amaçlı bir tanede ateşleme bobini aldım oksijen sensörünü de değiştim orjinaliyle

14. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Stft yüksek seyrediyorsa yakıt yetiştiremiyor demektir.ama Ltft ekside.bence düzelcek biraz daha benzinde kullanın derim.birde ateşleme elemanlarını muhakkak orjinal kullanın.şahsen ben çok sorun yaşadım ateşlemeden.en iyi yan sanayi dahi randımansız.yan sanayi bobinler patlıyor bu arada bende patladı.bobin ve buji kabloları ve bujiler muhakkak orjinal renault olsun derim.hava almadığına da eminseniz muhakkak düzelir

15. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Evet yüksek STFT yakıt arttırıyor=yakıt yetiştiremiyor.
    Ama önemli olan LTFT
    +-%5 e ne kadar yaklaşırsa o kadar iyi

16. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Hocam stf yüksek olduğu için ltft sıfıra çabuk yaklaşmıyor bu durumda o zamn lpg map haritasından kalibrasyon sonrası parametreleri arttırmammı gerekiyor yoksa azaltmammı biraz da o şekilde kullanıp bakayım

17. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Sadece bobin orjinal değil bujileri katalogtaki gibi eyguem marka aldım yarın takacağım kablolarda orjinal orjinal bobin de çok pahalı zaten bir tek onu değişmedim hem bobin de sorun olsa egsozda patırdama olur belli eder kendini öyle bir sorun yok

Kalitex bunu beğendi.
  18. Salih-61

Salih-61 Member

Beğenilen Mesajları:
    5
    Daha önce emme manifolt contalarını değişmiştim ama tekrr söküp kontrol edeyim hatta contalarını üzerine biraz dyson sürerim daha sağlam olur başka hava alacak bir yer kalmadı araçta sonrasında da düzelmezse artık yapacak birşey kalmadı

Kalitex bunu beğendi.
  19. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Doğru hocam.egzosta patırtı yoksa ateşleme düzgün diyebiliriz.

20. Kalitex

Kalitex Active Member

Beğenilen Mesajları:
    65
    Siz yapılcak herşeyi yapmışsınız zaten bence daha fazla uğraşmayın.
    Tavsiyem orjinal renault clip cihazı olan bir yerde arabanın enjeksiyon beynine bağlanıp "ÖĞRETİLERİN YENİDEN ÖĞRENİLMESİ "diye bir kısım var.bu ayar ecuda benzin haritasını fabrika ayarlarına döndürür.eğer bunu yaptırabilirseniz bir süre yine benzinde kullanıp araç yeniden harita oluşturur.LTFT de düzelir.
    Fazlada kafaya takma hocam çekişi gidişi iyiyse ortalama bir ayarda bırak derim.ben çok uğraştım.farklı cihazlarla bağlandım.
    Mesela arkadaşımda delphi marka cihaz vardı.onunla bağlandım 3. Silindir sürekli ateşleme hatası gösterdi.bize saçma gelmişti ama uzun zaman sonra silindir kapağında küçük bir çatlak olduğu anlaşıldı.bunun konuyla alakası yokta sonuçta eski arabalar elektrik tesisatı vesaire vurdukça tozar anlıycan.
    Dayson kullanmayın bu arada hem ısıya dayanıklı değil hemde yapıştığı yerden çıkmıyor

Sayfayı Paylaş